Jakie dofinansowanie do termomodernizacji

O projekcie Czyste Powietrze pisze się już od kilku lat – gdyż uruchomiono go w 2018 roku. Jego pierwotna wersja szybko została jednak zastąpiona przez „Czyste Powietrze 2.0”, który to program został w znacznym stopniu poprawiony. Obecnie realizowana edycja będzie trwać do 2029 roku, a jej budżet to 103 miliardy złotych. Ogólnie rzecz biorąc, środki te mają być przeznaczone na konkretne działania związane z termomodernizacją domów jednorodzinnych, szeregowców oraz wydzielonych lokali mieszkalnych w takich budynkach. Realna wysokość finansowania uzależniona jest z kolei od poniesionych kosztów – i wynosi od 30 do 75% w zależności od realizowanego zadania. W każdym przypadku określona jest też kwota maksymalna. W praktyce oznacza to, że w wariancie standardowym, czyli przeznaczonym dla osób o dochodzie do 100 tysięcy złotych możemy liczyć maksymalnie na od 10 do 30 tysięcy złotych. W tym przypadku wybrać można z trzech opcji:

  1. Wymiana kotła na pompę ciepła i ewentualna termomodernizacja – dotacja do 25 tysięcy złotych.
  2. Zakup nowego kotła i ewentualna termomodernizacja – do 20 tysięcy złotych.
  3. Sama termomodernizacja bez wymiany źródła ciepła – do 10 tysięcy złotych.

W pierwszym i drugim przypadku można też uzyskać dodatkowe 5 tysięcy złotych na instalację mikrofotowoltaiczną. Dla osób mniej zamożnych przygotowano też możliwość podwyższenia wsparcia. Aby ją uzyskać, dochód na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy nie może przekroczyć 1400 złotych – lub 1960 złotych dla osób mieszkających samemu. W ramach programu przewidziano dwie możliwości:

  1. Wymiana źródła ciepła i termomodernizacja – do 32 tysięcy złotych plus 5 tysięcy za fotowoltaikę.
  2. Jedynie termomodernizacja – do 15 tysięcy złotych.

Program Czyste Powietrze – jak zdobyć dofinansowanie krok po kroku?

Czy jest dofinansowanie do wymiany okien i drzwi?

Pisząc o termomodernizacji budynków, koniecznie trzeba podkreślić, że obejmuje ona także wymianę okien i drzwi.

Różnica w przenikaniu ciepła między starymi a nowoczesnymi typami okien jest wręcz olbrzymia – i to nawet przy założeniu, że używana już stolarka nie jest w żaden sposób uszkodzona. Dlatego też ich wymiana przekłada się na bardzo duże oszczędności energii i dodatkowo też ułatwia utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Możliwość uzyskania dofinansowania powinna więc być dodatkową zachętą dla wszystkich osób, w których domach okna i drzwi nie spełniają już współczesnych standardów. W tym miejscu warto jednak dodać, że aby otrzymać wsparcie, koniecznie trzeba postawić na wysokiej jakości stolarkę, które spełni określone normy przenikania ciepła. Wynoszą one 0,9 [W/(m2·K)] dla okien i drzwi balkonowych, 1,1 [W/(m2·K)] dla okien połaciowych i 1,3 [W/(m2·K)] dla drzwi zewnętrznych – mówi specjalista z firmy Krispol.

Dofinansowanie na termomodernizację – jak je uzyskać?

Dofinansowanie do bramy garażowej

Co jasne, wsparcie w ramach Czystego Powietrza dotyczy także drzwi i bram garażowych. Jest to bardzo ważne, gdyż pozostawienie ich nieszczelnych potrafi zdecydowanie ograniczyć korzyści z termomodernizacji – gdyż nawet w sytuacji, gdy garaż jest oddzielony solidnymi drzwiami, ciepło będzie regularnie uciekać z racji częstego użytkowania i wielkości otworu wyjazdowego. Oczywiście podobnie jak nowa stolarka okienna, także bramy muszą spełniać odpowiednie normy przepuszczania ciepła. W tym przypadku wynoszą one 1,3 [W/(m2·K)].

Z całą pewnością uzyskanie dofinansowania na wymianę starego pieca, stolarki okiennej i ocieplenie budynku może zdecydowanie obniżyć koszty termomodernizacji. Co równie ważne, udział w programie Czyste Powietrze nie wyklucza skorzystania też z innych instrumentów wsparcia, takich jak chociażby programy Stop Smog. Połączenie ich pozwoli na uzyskanie dalszych oszczędności i jeszcze szybsze cieszenie się ciepłym i oszczędnym domem.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej