Agencja Nieruchomości Brania Sadurscy

Niestety nie ma złotej rady na to jak nie dać się oszukać. Zminimalizować taką możliwość możemy przez zlecenie zadanie weryfikacji dokumentów profesjonalistom, lub po prostu wybrać agencję nieruchomości, która ten obowiązek przejmuje na siebie. Jeśli jednak masz dużo wolnego czasu i chcesz samodzielnie wszystkiego dopilnować to podpowiadamy na co powinieneś zwrócić szczególna uwagę.

Akt notarialny lub sądowe postanowienia

Jednym z najważniejszych dokumentów, które powinniśmy sprawdzić przed zawarciem umowy kupna mieszkania powinno być zweryfikowanie, czy osoba sprzedająca dane mieszkanie jest jej faktycznym właścicielem. W tym celu sprzedawcy najczęściej przedstawiają akt notarialny lub postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku.

Księga wieczysta

Bezwzględnie zajrzeć trzeba do księgi wieczystej. Obecnie księgi prowadzone są online i poprzez odpowiednie strony internetowe jesteśmy w stanie je zweryfikować. W księdze wieczystej znajdziemy takie informacje jak potwierdzenie, iż sprzedający jest właścicielem mieszkania, czy mieszkanie nie jest obciążone długami i czy do mieszkania nie mają prawa osoby trzecie. Warto zaznaczyć, iż nie każde mieszkanie ma założoną księgę wieczystą. Takie przypadki są teraz rzadko spotykane, ale się zdarzają, gdy w grę wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bez założonej księgi wieczystej. Wówczas sposobem potwierdzenia praw do lokalu są przede wszystkim Zaświadczenie ze Spółdzielni Mieszkaniowej, Przydział Lokalu lub postanowienie o nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia, lub wcześniej wspomniany akt notarialny.

Osoby trzecie w mieszkaniu

Kupując nieruchomość bądź lokal z rynku wtórnego warto być wyczulonym na to, aby sprzedający przedłożył do umowy końcowej zaświadczenie, iż nikt nie jest w mieszkaniu zameldowany, a także oświadczył, przy umowie, że żadne osoby trzecie nie mają prawa korzystać z mieszkania na podstawie najmu lub dożywocia oraz w przedmiotowym lokalu – nieruchomości nie jest zarejestrowana żadna firma. Co więcej, aby mieć pewność, iż w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany należy zwrócić uwagę na datę wydania takiego oświadczenia. Warto więc poprosić o jego przygotowanie nie wcześniej niż 7 dni przed podpisaniem umowy. Siedem dni dlatego, ponieważ do 7 dni w Krakowie czeka się na takie zaświadczenie. Jest to zwykła złośliwość urzędników. Takie zaświadczenie można by wydawać od ręki. To jest dwukrotne klikniecie myszką. Pierwszy raz aby wybrać opcję wydruku takiego zaświadczenia, a druki raz aby uruchomić drukowanie. W innych miastach w Polsce takie zaświadczenia wydaje się od ręki. W Krakowie jednak stworzono do tego celu specjalne kierownicze stanowisko w każdym z 3 urzędów i przydzielono pod takiego kierownika kilka osób. To jest jedyny powód dla którego czekamy 7 dni na takie zaświadczenie.

Zaświadczenia od sprzedającego

Informacje o tym czy mieszkanie nie jest obciążone zapisem o dożywociu, czyli o tym, że osoba przepisująca mieszkanie, faktycznie już nie będąca właścicielem, może w nim mieszkać, aż do swojej śmierci nie zawsze jest wpisane do księgi wieczystej. Warto także dogłębnie sprawdzić czy mieszkanie było regularnie opłacane - czy nie ma zaległości w opłatach czynszu oraz za media. W tej kwestii również poleca się sporządzenie specjalnych oświadczeń.

Niestety dość często nie mamy czasu na tak gruntowne sprawdzanie wszystkich dokumentów, poza tym większość z nas nie ma kompletnej wiedzy na ten temat, w związku z czym istnieje duże ryzyko manipulacji ze strony sprzedającego. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie za pośrednictwem jakieś agencji czy też na własną rękę warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalistów, którzy dokładnie sprawdzą dokumentację nieruchomości. Na naszym rynku działają takie agencje jak Agencja Nieruchomości Bracia Sadurscy, które posiadają swój departament finalizacji umów, w związku z czym ich klienci mają zacznie uproszczone zadanie.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny