Po co ocieplać budynki?

Ocieplenie domu

Odpowiednio wykonane ocieplenie domu ma ogromne znaczenie. Wpływa bowiem nie tylko na nasz komfort, ale również na zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy.

Podstawową rolą izolacji budynku jest oczywiście zminimalizowanie utraty ciepła z jego wnętrza. Dobrze wykonane ocieplenie domu sprawia więc, że łatwiej ogrzać pomieszczenia wewnątrz budynku co pozytywnie wpływa na komfort domowników. Jednocześnie dobra izolacja przyczynia się do zmniejszenia ilości ciepła jaka potrzebna jest do nagrzania budynku. To zaś przyczynia się do zmniejszenia wydatków na energię, co jest niemałą oszczędnością w skali roku. 

Dobra izolacja to również pozytywny wpływ na zdrowie domowników. W budynkach, które są odpowiednio zabezpieczone nie ma bowiem pleśni, która jak wiadomo ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm.

Wreszcie dobre ocieplenie to zwiększenie bezpieczeństwa. Zwłaszcza wtedy gdy jako materiał ociepleniowy wybierzemy taki, który jest odporny na działanie płomieni np.  produkty w wełny skalnej, która jest materiałem niezwykle trwałym.

Nowoczesne materiały ociepleniowe, które warto znać 

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele materiałów dociepleniowych i izolacyjnych co z jednej strony daje nam spore możliwości wyboru, z drugiej jednak często rodzi wątpliwości jakie rozwiązania warto wybrać.

Warto więc wiedzieć, że poza tradycyjnymi materiałami takimi jak stropian czy wełna szklana dostępne są również nowoczesne płyty z wełny skalnej. To właśnie one wydają się obecnie najrozsądniejszą propozycją, choćby ze względu na wspomnianą przez nas ogniotrwałość. Mineralna wełna szklana cechuje się dobrym zatrzymywaniem ciepła wewnątrz budynku, jest trwała i lekka. Jej zaletą jest również dobra akustyka, dzięki czemu pozwala zwiększyć komfort mieszkańców budynku. 

Co ważne, ten materiał dostępny jest obecnie w formie wielu produktów, które pozwalają na wybranie odpowiedniej metody w zależności od tego jaki element budynku zamierzamy ocieplić.

Jaką metodą ocieplić dom?

Odpowiednia metoda ocieplania budynku ma ogromne znaczenie dla efektów, jakie chcemy osiągnąć. By izolacja termiczna była trwała i solidna powinna zostać dopasowana do rodzaju powierzchni, którą zamierzamy ocieplać. 

I tak, w przypadku ścian zewnętrznych najlepiej sprawdzi się ocieplanie metodą lekką-mokrą. Ten rodzaj ocieplenia domu wykonuje się za pomocą bezspoinowych płyt z wełny skalnej. Montaż takiej izolacji jest prosty i szybki. Jeśli zaś musimy zdecydować się na ocieplenie dachu lub stropu naszego domu warto zdecydować się na nowoczesne płyty spadkowe oraz uszczelnienie dachu papą. 

Podsumowując, jeśli w naszym domu panuje chłód, ponosimy ciągle wysokie rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną a mimo to, trudno mówić o przytulnej atmosferze w pomieszczeniach warto zastanowić się nad wykonaniem nowoczesnego ocieplenia domu (http://www.rockwool.pl/wsparcie/ocieplenie-domu/). Wbrew pozorom, nie musi to oznaczać dużych kosztów zaś efekt, jaki uzyskamy będzie służył nam przez długie lata. 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny