Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie w bloku - co będzie korzystniejsze?

Wbrew pozorom, wcale nie jest łatwo wybrać między zakupem mieszkania a własnego domu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego to, co dla jednych będzie niedogodnością, dla innych wręcz przeciwnie.

Domek - więcej swobody

Ten, kto zdecyduje się na budowę czy kupno domu, szczególnie poza miastem, na pewno nie będzie żałował swojego wyboru. Bliższy kontakt z naturą, większa intymność, więcej możliwości aranżacji wnętrza poszczególnych pomieszczeń. Co więcej, zazwyczaj przy każdym domu znajduje się większa lub mniejsza działka, którą można zagospodarować wedle uznania. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, wystarczy tylko trochę kreatywności, aby nawet niewielkim kosztem zrealizować swoje marzenia o własnym ogrodzie - kilka kwiatowych rabatek, wysypane żwirkiem ścieżki, oczko wodne, huśtawka ogrodowa i zestaw wygodnych mebli, aby stworzyć komfortowe miejsce do wypoczynku.

Kupując mieszkanie w bloku, nawet za najwyższą cenę, nigdy nie będzie można cieszyć się tak dużą przestrzenią. Owszem, zazwyczaj w każdym nowym bloku mieszkalnym znajduje się większy balkon czy lodżia, ale własny ogród jest zdecydowanie lepszym miejscem na wypoczynek. Oprócz tego przy domu można zbudować zadaszony taras, na którym można równie przyjemnie spędzać czas. Wystarczy zakupić komplet wygodnych mebli rattanowych, duży parasol i dopasowany stylistycznie dekor, aby taras stał się (nie)codzienną oazą spokoju.

Sprzątanie

Duży dom to jednak nie tylko przyjemności, ale też więcej sprzątania. Kilka pokoi, kuchnia, sypialnia, salon – to mnóstwo przestrzeni do czyszczenia, mycia podłóg, okien itd. Nic się samo nie zrobi, a żeby było ładnie i estetycznie, trzeba się  poświęcić. Niestety, często nie starcza czasu nawet na drobne prace w ciągu tygodnia. Zmęczenie, spędzanie wielu godzin poza domem, zajmowanie się dziećmi itd. Wtedy myśli się wyłącznie o słodkim relaksie z kawą w dłoni czy chwili wytchnienia przed telewizorem.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej firm sprzątających, które pośredniczą w wyborze odpowiedniej pomocy domowej. Tego typu przedsiębiorstwa mają w swoich bazach mnóstwo ofert od poszukujących pracy ludzi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę np.: „Sprzątanie mieszkania w Warszawie”, aby zostać przekierowanym na stronę konkretnego serwisu z ofertami. Następnie należy zaznaczyć zakres poszukiwań i przejrzeć profile konkretnych kandydatek. Następny krok to umówienie się na rozmowę telefoniczną oraz osobiste spotkanie i wybór odpowiedniej osoby. Za niewielkie pieniądze można zyskać naprawdę dużo wolnego czasu i perfekcyjną pomoc domową, dzięki której dom będzie zawsze czysty i elegancki. Zawierając umowę z konkretną osobą, można zdecydować się na codzienną pomoc lub kilka razy (a nawet raz) w tygodniu. Wszystko zależy od wspólnych ustaleń z osobą, która będzie dla nas pracować. Niektóre osoby szukają pracy dorywczej, a inne wolą być zatrudnione na cały etat.

Więcej przestrzeni – więcej pracy

Mieszkanie we własnym domu niesie ze sobą także sporo troski o to, aby wszystko (sprzęty, instalacja itd.) funkcjonowało tak, jak należy. Ogrzewanie, okna, przewody kominowe, tynkowanie, kładzenie dachu i inne drobne prace na zewnątrz budynku również sporo kosztują czasu i wymagają stosownych umiejętności. Trzeba również zadbać o kwestię bezpieczeństwa i rozwiązania sanitarne. Mieszkanie w bloku pod tym względem nie jest tak wymagające. Czy jednak takie niedogodności mogą zniechęcić do zakupu wygodnego domu, dającego duże spektrum możliwości zagospodarowania jego wnętrza, ale i terenu zielonego? Na pewno nie każdego.

Reasumując, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w co lepiej zainwestować – w dom czy w mieszkanie. Jeśli fundusze pozwolą na wybudowane własnego domu, to warto wykonać taką inwestycję. Jednakże mieszkanie w bloku również może być przytulne i komfortowo urządzone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w takim przypadku część swoich obowiązków złożyć w profesjonalne ręce pomocy domowej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny