Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy, opinie, wygoda

Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujemy przed budową domu jest wybór odpowiedniej technologii. W Polsce największą popularnością cieszą się domy wznoszone tradycyjną technologią murowaną. Jednak wielu inwestorów coraz częściej zastanawia się też nad wzniesieniem domu drewnianego. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu technologii budowlanych.

Szukasz sprawdzonych firm, które wybudują dla Ciebie dom? Wypełnij ten formularz i otrzymaj atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm budowlanych.

Dom murowany czy może alternatywny dom z drewna? Jaki jest Twój wybór?

Dom drewniany czy murowany - wybór projektu i wykonawcy

To pierwsza rzecz, jaką bierzemy pod uwagę przed przystąpieniem do budowy. Pod względem dostępności projektowej zdecydowanie wygrywają domy murowane. Tradycyjna metoda cieszy się tak dużą popularnością, że inwestor może wybierać spośród niezliczonej ilości gotowych projektów budowlanych. Co więcej, ich cena z reguły jest dość atrakcyjna. Projekty domów drewnianych nie należą już do rzadkości. Jednak ich liczba będzie zdecydowanie mniejsza, a koszt z reguły wyższy.

To samo dotyczy wykonawców. Większość polskich budowlańców specjalizuje się we wznoszeniu budynków murowanych. Tacy fachowcy z reguły nie mają zbyt dużej wiedzy na temat budowy domów z drewna. Na dobrą, doświadczoną oraz wykwalifikowaną ekipę wykonawców trzeba czasem trochę poczekać. Ich stawka z reguły będzie wyższa, jednak wydatek się opłaca. Wykonawcy specjalizujący się w tego typu budowie będą w stanie wykonać dom zgodnie z normami i standardami. Jest to istotny czynnik, który przekłada się na poprawę żywotności domów z drewna.

Warto pamiętać, że są sposoby na szybkie znalezienie fachowych ekip, które mają akurat wolne terminy. W tym celu należy wypełnić ten formularz. Firmy zainteresowane wykonaniem zlecenia same zgłoszą się do Ciebie z ofertami, a Tobie pozostanie tylko wybór najkorzystniejszej oferty.

Dom murowany to inwestycja na pokolenia

W powszechnej świadomości utarło się, że domy murowane są najtrwalszym rozwiązaniem. Grube mury będą inwestycją na kilka pokoleń i zapewnią wysoki komfort użytkowy. Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Materiały wykorzystywane do wznoszenia domów murowanych są trwałe i odporne na niekorzystne warunki. Ciężka, solidna konstrukcja daje domownikom poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że budynek wytrzyma wiele długich lat.

Tymczasem dom z drewna kojarzy się z mniejszą żywotnością. Poniekąd jest to związane z polską rzeczywistością budowlaną. Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć rzetelnych wykonawców, specjalizujących się w budowie domów szkieletowych. Dodatkowym utrudnieniem było znalezienie dobrej jakości materiałów budowlanych. W ofertach handlowych przeważnie znajdowały się tańsze, drewniane elementy konstrukcyjne. Ich wykorzystanie wiązało się ze zmniejszeniem żywotności całego budynku (nie wspominając już o jego termoizolacyjności).

Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy, opinie, wygoda 2

Dziś sytuacja znacznie się poprawiła. Inwestor ma większy wybór wykwalifikowanych ekip budowlanych, oraz dostęp do lepszej jakości materiałów. Warto zaznaczyć, że największym zagrożeniem dla domów z drewna jest wilgoć, powodująca próchnienie desek. Dlatego dom może być wykonany jedynie z wysuszonych, dobrze zabezpieczonych elementów. Zastosowanie dobrej jakości materiałów oraz fachowe wykonanie zapewniają dużą żywotność budynku. Szacuje się, że dobrze wykonany dom z drewna może wytrzymać w świetnym stanie nawet kilkaset lat. Jego żywotność nie ustępuje domom wykonanym w technologii murowanej. Jedynym istotnym zagrożeniem są awarie instalacji wodnej, mogące doprowadzić do zawilgocenia ścian i podłóg.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach domów szkieletowych z drewna, zapoznaj się z tym artykułem.

Aktualne promocje na akcesoria remontowe

Dom drewniany czy murowany? Czas budowy

To dość ważne zagadnienie, na które warto zwrócić uwagę. Domy w technologii murowanej powstają najczęściej przez dwa lata. Pierwszy sezon to doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku następuje wykończenie wnętrz. Szybkość budowy jest ograniczana przez wymagane przerwy technologiczne. Mokre zaprawy wymagają czasu na wyschnięcie i nie należy ich stosować przy ujemnych temperaturach.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Dlatego pod względem szybkości budowy wygrywają domy drewniane. Przy dobrej organizacji pracy można wznieść budynek w dwa do czterech miesięcy. To dość duży atut dla inwestorów, którym zależy na jak najszybszym zakończeniu prac. Warto jednocześnie dodać, że dom drewniany można budować o każdej porze roku. Jedynym elementem uzależnionym od warunków pogodowych jest płyta fundamentowa.

Dom drewniany czy murowany? Koszty ogrzewania

Warto je wziąć pod uwagę przed budową domu i pamiętać, że drewno odznacza się niewielką akumulacyjnością ciepła. Dom wykonany z tego materiału powinien posiadać system automatycznego ogrzewania. Pomieszczenia budynków drewnianych szybko się nagrzewają, ale też szybciej wytracają temperaturę. Oczywiście nie dotyczy to nowoczesnych domów energooszczędnych, o których napiszemy za chwilę.

Dom murowany posiada znacznie większą akumulacyjność cieplną. Dzięki temu zmiany temperatur na zewnątrz nie są tak mocno odczuwalne. Pomieszczenia takiego budynku nagrzewają się wolniej, ale wolniej też wytracają ciepło.

Wiele osób przyjmuje, że budynki murowane będą tańsze w eksploatacji. Tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej projektów domów z drewna, które odpowiadają standardom budynków energooszczędnych, a nawet pasywnych. Zatem nie można z góry określić, która technologia budowlana będzie bardziej energooszczędna. Wszystko zależy od specyfiki projektu budowlanego, jakości izolacji termicznej oraz jakości przeprowadzenia budowy. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować kilka podobnych dokumentacji projektowych. Będzie to dla inwestora przydatne źródło wiedzy, które pomoże w podjęciu właściwego wyboru.

Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy, opinie, wygoda 3

Dom drewniany czy murowany? Izolacja akustyczna

Zarówno domy drewniane jak i betonowe mogą posiadać podobny stopień izolacji akustycznej ścian zewnętrznych. Największe różnice usłyszymy pomiędzy piętrami. W domach murowanych najczęściej wykonuje się stropy z żelbetu. Ich istotną zaletą jest duża akumulacja hałasów oraz drgań. Tymczasem w domach drewnianych tworzy się lekkie stropy z tego samego materiału. Wiąże się to z mniejszą izolacją akustyczną pomiędzy piętrami. Osoba przebywająca na parterze może słyszeć odgłosy kroków dobiegających z góry. Będzie to szczególne odczuwalne w przypadku, gdy w domu przebywa większa liczba mieszkańców.

Koszt budowy domu drewnianego a murowanego - porównanie

Koszty odgrywają bardzo dużą rolę w wyborze technologii budowlanej. Wiele źródeł podaje, że budowa domów z drewna może być znacznie tańsza niż wznoszenie domu metodą tradycyjną. Jednak nie koniecznie musi to być prawda. Domy wykonane w technologii szkieletowej faktycznie mogą być nieco tańsze. Jednak domy z bali wygenerują znacznie wyższe koszty (niejednokrotnie przekraczające cenę budowy domu murowanego).

Zwolennicy budowy domów drewnianych wskazują etapy prac, które przynoszą spore oszczędności. Fundamenty pod dom drewniany będą tańsze ze względu na mniejszą masę budynku. Dodatkowe oszczędności poniesiemy też na pracach instalacyjnych. Jednak nie musi to wcale oznaczać, że budowa domu drewnianego będzie o wiele tańsza. Niektóre oszczędności zostaną pochłonięte przez dodatkowe wydatki. Jednym z nich okaże się konieczność zatrudnienia dobrych, a co za tym idzie droższych fachowców, którzy mają doświadczenie w budowie domów drewnianych. Podczas budowy warto też zainwestować w najlepszej jakości materiały budowlane. Odpowiednio wysuszone oraz przygotowane drewno z górnej półki cenowej może być dość drogie. Jednak to materiał, na którym nie warto oszczędzać.

Wszystko to sprawia, że domy w technologii szkieletowej mogą być jedynie nieznacznie tańsze w budowie. Średnio podaje się różnice sięgające od 6 do 10 %. Tymczasem koszt budowy domu z bali będzie zbliżony do wydatków poniesionych podczas wznoszenia domu w technologii murowanej. Czasem okazuje się nawet, że konstrukcja z bali staje się nieznacznie droższa.

Więcej na temat kosztów budowy domów z drewna znajdziesz w tym artykule.

A więc dom drewniany czy murowany?

Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest szybki czas realizacji inwestycji. Już na kilka miesięcy po rozpoczęciu prac można wprowadzić się do nowego domu. Nie jest to możliwe podczas budowy domów murowanych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są w stanie przyspieszyć prace do jednego roku. Jednak wiąże się to z dodatkowym podniesieniem kosztów inwestycyjnych.

Wybierając pomiędzy domami z drewna, a murowanymi warto przeanalizować własne oczekiwania.  Każde z rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Tradycyjne mury są bardzo odporne i dobrze tłumią hałasy. Z kolei drewno posiada zdolność do regulacji poziomu wilgotności. We wnętrzu pomieszczeń panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, który podnosi komfort użytkowania budynku. Dlatego wybór pomiędzy powyższymi technologiami budowlanymi jest kwestią indywidualnych preferencji inwestora.

Ocena: 4,4/5 (głosów 11)
, aktualizacja 1 maja 2019
Komentarze (9)
 • 05 kwietnia 2016 09:04 - Tomaszi napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Zdecydowanie Dom drewniany z Bali, piękno, styl, ekologia i natura, polecam www.robgont.com
  Tomasz

 • 26 lutego 2017 06:02 - VeraLewa napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Nie można pisać, że dom drewniany odznacza się niewielką akumulacyjnością ciepła. W przypadku szkieletu pewnie ma to rację bytu ale przy domu z bala już nie. Drewno pełne jest ciepłe. Mam akurat niewątpliwą przyjemność mieszkać w takim domu z bala sosnowego (mazurska sosna) i podczas zim na mazurach (a im bliżej Suwałk to wiadomo że zimniej) warunki w takim domu były całkiem stabilne.

  • 27 czerwca 2017 10:06 - SochaN napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

   Dokładnie tak. Dom z bala jest idealnym materiałem. W końcu przez wiele lat tak budowano u Nas domy i to w regionach, gdzie zima bywa silna. Górale tylko mają takie domy, a mazury to też mroźny region (patrząc że w Suwałkach i okolicach jest zimą najzimniej). Najlepiej zamieszkać w takiej tradycyjnej, klimatycznej chacie z bala. Już oglądałam takie projekty z pracowni Wiejskie Klimaty. Fantastyczne projekty w tradycyjnym stylu mazur. Działka też jest, więc tylko wybudować się. Projektant polecił firmę budującą w zgodzie z tradycją - Natur Eko Dom. Widziałam ich modelowy projekt. Bardzo ładnie wyszedł.

 • 28 listopada 2017 09:11 - adamkrotosz napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Też lubię domy drewniane! Uważam, że mają swój niepowtarzalny klimat, który ciężko osiągnąć w domach murowanych. Interesujące projekty drewnianych domów widziałem w HS-Projekt. Marzy mi się taki.

 • 19 września 2018 09:09 - Franek74 napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  Postanowiliśmy uciec od trującego, miejskiego smogu. Wynajęliśmy firmę www.ligar.pl do zaprojektowania i wybudowania drewnianego domu na naszej działce za miastem. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonania. Nasz nowy dom jest oryginalny, funkcjonalny i ciepły.

 • 10 stycznia 2019 03:01 - ~kamil napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Budując dom trzeba się liczyć w wieloma ciężkimi wyborami, także takimi, ale ze wszystkim można sobie poradzić. Żeby nie zwariować i nie odwiedzać marketu budowlanego 100 razy dziennie zacząłem zamawiać wszystko online, okazało się to bardziej wygodne i szybsze, a ja nie musiałem tracić swojego czasu, także polecam arsen24.pl

 • 11 marca 2019 08:03 - ~zenek napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Dom z drewna niby ok, ekologia ..., ale jednocześnie w te drewno trzeba wprowadzić tyle chemii aby nie niszczało, plus odświezać elewacje co 5-7 lat po 5-10 tys. sam już nie wiem. Strzelanie pracującego drewna wiosna/jesień....

 • 30 marca 2019 07:03 - ~konradmajewski napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Taki urok materiału drewnianego, że trzeba o niego dbać. To nie Porotherm, który będzie niezniszczalny przez kilkadziesiąt lat, nie wymaga impregnacji czy jakichś nakładów finansowych (nie licząc kilkunastu złotych raz na kilka lat na gips szpachlowy, żeby połatać mikropęknięcia :P).

 • 13 maja 2019 01:05 - ~Zbigniew napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Buduje domy drewniane w systemie szkieletowym od wielu lat,wykonane z dobrego materiału nigdy nie "strzelają",natomiast dużym problemem są ekipy budowlane mówiące inwestorowi to co chce usłyszeć czyli tanio lub jeszcze taniej a to nie idzie w parze z jakością.Przemilczę kompetencje wielu fachowców,pozdrawiam i chętnie pomogę.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij