Modne projekty domów dwurodzinnych

Parterowe domy dwulokalowe dla małych rodzin

Nie każdy inwestor potrzebuje bardzo dużej przestrzeni użytkowej budynku. W tym przypadku nie ma sensu tworzyć domów wielokondygnacyjnych, które okażą się drogie w utrzymaniu. Zdecydowanie lepszym pomysłem będą parterowe domy dwulokalowe, dopasowane do potrzeb niewielkich rodzin.

Za tego typu pomysłem przemawiają stosunkowo niskie koszty inwestycji. Dom parterowy o prostej kubaturze i nieskomplikowanym, dwuspadowym dachu okaże się jedną z najbardziej ekonomicznych propozycji.

Warto przy tym pamiętać, że niektóre projekty domów dwurodzinnych zostają wykonane w taki sposób, by ułatwić późniejszą adaptację strychu na poddasze użytkowe. Dzięki temu zyskujemy możliwość powiększenia powierzchni użytkowej w przyszłości. Jeśli potrzebujesz łatwych rozwiązań, sprawdź te artykuły z gotowymi projektami domów.

Bliźniaki z poddaszem użytkowym

Dom dwulokalowy może posiadać praktyczne poddasze użytkowe. Jest to opcja skierowana dla kilkuosobowej rodziny. Poddasze można zaaranżować na sypialnie lub pokoje dla dzieci. Dzięki temu zyskujemy dodatkową, praktyczną powierzchnię użytkową.

Warto także dodać, że bliźniaki z poddaszem użytkowym optymalnie wykorzystują przestrzeń budynku. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów na uzyskanie większej powierzchni użytkowej, bez konieczności nadmiernego zwiększania powierzchni kubatury. A może zainteresują cię także te projekty domów nowoczesnych?

Oglądając parterowe domy dwulokalowe, często zauważymy także efektowne lukarny. Ich zastosowanie zmniejsza ilość skosów na poddaszu, powiększa przestrzeń użytkową, a przy okazji doświetla pomieszczenia. Nie bez znaczenia są także walory wizualne. Dom dwulokalowy z lukarnami może wyglądać bardzo elegancko i nowocześnie. Jego stylistyka zależy jedynie od wybranej dokumentacji projektowej. A może zainteresuje cię także artykuł o najlepszych projektach domów piętrowych?

Dwulokalowy dom, czyli bliźniak dobrze sprawdzi się także na wąskiej działce. Tajemnica tkwi w projekcie - musi być praktyczny i funkcjonalny.
Dom dwulokalowy - na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu - porady praktyczne

Bliźniaki na wąskiej działce? Czemu nie!

Domy dwupokoleniowe z dwoma wejściami często posiadają dużą powierzchnię dolnej kondygnacji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zbudować ich na wąskich posesjach. W biurach architektonicznych bez trudu odnajdziemy projekty domów na wąską działkę. Niektóre z nich przewidują budowę lokali dwurodzinnych.

Projekty domów na wąską działkę mogą posiadać mniej typowy kształt kubatury. Jednak dobrze przemyślane rozwiązania sprawiają, że lokal sprawdzi się na większości posesji.

Jeśli nasza działka posiada bardzo nietypowe wymagania, warto zamówić dokumentację indywidualną. Tego typu projekty domów na wąską działkę będą najlepiej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wyższa cena zakupu dokumentacji zwróci się w postaci większego komfortu użytkowania budynku.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Projekty domów dwurodzinnych tanich w budowie - jak wybrać?

Prosta kubatura

Wybierając domy dwupokoleniowe często mamy na uwadze zmniejszenie kosztów inwestycji. Okazuje się, że wybór odpowiedniego projektu może stać się najlepszym sposobem na ograniczenie wydatków.

Jednym z rozwiązań jest wybór projektu domu o prostej kubaturze. Im prostszy kształt budynku, tym niższe koszty jego wybudowania. Pamiętajmy, że balkony, zadaszenia czy nietypowe kształty ścian zewnętrznych stanowią dodatkowy wydatek. Zatem nie będą dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy szukają oszczędności. Jeśli planujesz budowę domu, niezbędny budżet pomoże ci oszacować ten kalkulator kosztów budowy.

W ofertach architektów znajdziemy wiele interesujących projektów domów o mało skomplikowanej kubaturze. Ich ascetyczna forma coraz częściej komponuje się z nowoczesnymi trendami aranżacyjnymi. Dzięki temu prosta kubatura wcale nie musi być nudna, a dom tani w budowie okazuje się bardzo praktyczny w codziennym użytkowaniu.

Dwuspadowy dach

Drugi sposób na budowę taniego domu z dwoma wejściami to inwestycja w prosty, dwuspadowy dach. Najlepiej pokryć go blachodachówką, która nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów.

Domy dwupokoleniowe z dwuspadowym dachem mogą posiadać eleganckie poddasza użytkowe. Do doświetlenia pomieszczeń dobrze sprawdzą się okna dachowe lub przestronne lukarny. Warto wziąć pod uwagę także projekt domu z poddaszem i z garażem.

Oszczędności wynikające z budowy dwuspadowego dachu polegają na prostej i taniej konstrukcji więźby. Nie bez znaczenia okaże się też mniejsze zużycie materiałów pokryciowych. Dla porównania, koszt budowy dachu wielospadowego, pokrytego dachówkami ceramicznymi może być nawet o kilkadziesiąt procent droższy (w zestawieniu z dachem dwuspadowym i blachodachówką). Tak duża różnica cenowa wynika także z samej wagi dachówki ceramicznej. Ciężkie pokrycie dachowe wymaga montażu bardziej masywnej więźby. Co więcej, w wielu przypadkach zachodzi konieczność budowy grubszych fundamentów. Dlatego inwestycja w dachówkę powinna być już skalkulowana i zaplanowana na etapie wyboru projektu budowlanego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny