Koszty budowy domu energooszczędnego

Koszt budowy domu energooszczędnego znacznie przekraczają koszty domów budowanych tradycyjnymi metodami. Różnice mogą sięgać około 25-50% przy analogicznym poziomie wykończenia. Dla przykładu szacuje się, że minimalny koszt budowy domu  to około 2000 zł na m2 powierzchni użytkowej. W przypadku domów energooszczędnych trzeba się liczyć z kosztem na poziomie przynajmniej 2.500 zł m2, chociaż zwykle jest to solidnie powyżej 3.500 zł.

Jednym z ciekawych proekologicznych rozwiązań są domy z bali. Dla porównania 1 m2 takiego budynku kosztuje ok 2.600 zł, podczas gdy 1 m2 domu tradycyjnego domu z pustaków to około 2.000 zł.

Przyczyn takiej różnicy w kosztach jest kilka. Wśród najważniejszych wymienia się między innymi:

  • Koszty zakupu urządzeń pozwalających na przykład na odzyskiwanie wody lub produkcję energii elektrycznej/cieplnej
  • Koszty nowoczesnych materiałów – zarówno ekologicznych jak i energooszczędnych

Skandynawia liderem energooszczędności

W kosztach utrzymania domków jednorodzinnych największą pozycję stanowi zazwyczaj jego ocieplenie w miesiącach zimowych. Rzeczywiście w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo wiele się zmieniło w kwestii ocieplania budynków. Akceptowalne straty cieplne w nowoczesnych budynkach są dużo niższe niż jeszcze 10 czy 20 lat temu. Dokładnie w przeciwnym kierunku podążają koszty ogrzewania, które w ostatnich latach gwałtownie rosną.

Przywykliśmy uważać, że betonowa konstrukcja tradycyjnego polskiego domu skutecznie ochroni nas przed silnymi mrozami. W konsekwencji jednak, obwarowaliśmy się grubymi murami złożonymi z kilku warstw styropianu, wełny mineralnej itp. Na przykład Skandynawowie żyją w dużo zimniejszym klimacie i opracowali bardzo skuteczne rozwiązania, które chronią ich przed chłodem.

Podstawowym surowcem używanym do budowania domów w Skandynawii jest drewno. Deski mają grubość 38 mm (1,5 cala). Szerokość ścian zewnętrznych równa jest wartości 140 mm, natomiast zwykłe ściany, to 89 mm grubości. Ta różnica zależna jest od konieczności wykonania izolacji cieplnej. Opracowano dwa rodzaje konstrukcji: balonową oraz platformową. Deski łączy się ze sobą za pomocą gwoździ lub elementów metalowych. Dopiero wówczas ustawia się je do pionu. Ściany składają się z trzech warstw: płyty OSB/3, wełny mineralnej oraz elewacji (z drewna, sidingu lub tynku cienkowarstwowego). Ekologiczna koncepcja budowania wymusza stosowanie wyłącznie naturalnych środków. Z tego względu desek nie impregnuje się chemicznie. Wcześniej poddawane są struganiu i suszeniu w temperaturze ponad 67 stopni Celsjusza.

Istotą zachowania ciepła wewnątrz skandynawskiego budynku jest właśnie drewniana konstrukcja domu. Pozwala na zachowanie naturalnej cyrkulacji powietrza, zminimalizowanie poziomu wilgoci oraz szybsze ogrzanie pomieszczeń. Domy skandynawskie są zwykle jednopoziomowe i nie mają piwnic. To zatem dużo mniejsza przestrzeń, jaką należy wypełnić ciepłem. Powszechnie stosowany system ogrzewania podłogowego zapewnia ciągłą cyrkulację energii cieplnej. Pozyskiwana jest ona często ze środowiska naturalnego. W Skandynawii często korzysta się do tego z ciepłych wód termalnych. W Polsce w tym celu najlepiej wykorzystać energię wiatru, wody lub słońca. W centrum każdego skandynawskiego domu znajduje się kominek, który sprzyja rodzinnej atmosferze oraz gwarantuje niezbędne ciepło. Korzystanie z etylowego paliwa wytwarzanego na bazie alkoholu jest nie tylko wygodne, ale także bardzo ekologiczne. Proces spalania zachodzi do samego końca, a w kominku nie ma śladu popiołu.  Instalacja kominkowa nie jest wymagana, zatem ciepło nie ucieka przez komin, a rozchodzi się po każdym pomieszczeniu, nie pozostawiając zapachu.

Polecane roboty sprzątające - sprawdź je!

Koszty przykładowych urządzeń, które pomagają oszczędzać

Zakup urządzeń, które pozwolą na efektywne oszczędzanie może pochłonąć bardzo dużą część założonego budżetu. Nie warto jednak na nich oszczędzać, gdyż właśnie te zakupy będą w dużej części decydowały o efektywności energetycznej naszego domu. Warto przyjrzeć się kosztom zakupu kilku przykładowych urządzeń w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań:

  • Koszt systemu ekologicznej oczyszczalni ścieków waha się w okolicach 8.000 zł. Koszt podłączenia do gminnego systemu kanalizacyjnego jest natomiast dużo niższy – trzeba się liczyć z wydatkiem w granicach 4.000 – 5.000 zł, ale do tego dochodzą comiesięczne opłaty.
  • W przypadku systemów grzewczych koszt lamp solarowych mocowanych na dachach oblicza się na 15 do 30 tysięcy złotych w zależności od powierzchni i potrzeb domu. W tej kwestii ogrzewanie tradycyjnym piecem opalanym węglem kamiennym jest dużo niższe. Sam koszt pieca węglowego jest wręcz nieporównywalnie niższy – modele o przyzwoitych parametrach można zakupić już poniżej 3.000 zł.
  • Dużym wydatkiem będą również okna energooszczędne o bardzo wysokich parametrach termoizolacyjnych. Do nich warto doliczyć koszty żaluzji zewnętrznych, które stanowią dodatkową izolację zarówno w zimie jak i w lecie. Koszt takich okien wraz z zewnętrznymi żaluzjami jest około dwukrotnie wyższy.


Nowoczesne i proekologiczne materiały budowlane

Osobnym tematem przy budownictwie energooszczędnym jest ekologia. Oczywiście zmniejszone zużycie energii to zysk dla środowiska – głównie poprzez mniej CO2 w atmosferze. Jednak ekolodzy idą dalej, próbując popularyzować materiały nie tylko energooszczędne, ale również wysoce ekologiczne.

Liczba innowacji zapewniających lepszą dbałość o środowisko w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty nowe, certyfikowane materiały, zastępując te używane tradycyjnie do prac budowlanych. Dla przykładu do tej pory do izolacji cieplnej ścian powszechnie używano styropianu oraz wełny mineralnej. Teraz materiały te powoli odchodzą już do lamusa, a zaczyna je wypierać np. płyta pilśniowa. Szczególnie chętnie stosowana jest do pomieszczeń znajdujących się na poddaszu, ponieważ nie tylko zabezpiecza przed utratą ciepła w zimie, ale również zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu w lecie.

Najbardziej ekologicznym materiałem stosowanym do budowy domów pozostaje jednak drewno. Stąd tak popularne stały się domy z bali. Równie popularne stały się w ostatnich latach domy budowane z materiałów prefabrykowanych. Te wzmacniane są często płytą OSB oraz izolowane watą szklaną lub strzępkami celulozy zwanymi ekofibrem.

Dużo słyszy się także o silikatach i betonie komórkowym białym. Te ostatnie produkowane są tylko z naturalnych składników i obecnie cieszą się opinią najzdrowszego materiału budowlanego. Do jego produkcji używa się wyłącznie zmielonego piasku kwarcowego, wody oraz wapna, stąd tak niski wskaźnik promieniotwórczości naturalnej.

Warto pamiętać jednak, że głównym wyznacznikiem proekologiczności danego materiału nie są jego parametry w zakresie energooszczędności, tylko możliwość późniejszego recyklingu materiałów użytych do jego budowy.

Niestety, nawet jeśli świadomość ekologiczna społeczeństwa znacznie rośnie, to przeciętnemu Polakowi wciąż jest bardzo trudno postawić dom, którego główną cechą jest dbałość o naturalne środowisko. Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby pozyskania dofinansowania w zakupie poszczególnych elementów domu ekologicznego, które mogą sięgać nawet 45% wartości zakupu. Warto rozejrzeć się między innymi za różnymi programami Unii Europejskiej. Doliczając dużo niższe koszty użytkowania, taki zakup może się zwrócić w przeciągu kilku lat.

Przygotowujesz się do budowy domu energooszczędnego? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz świetną ofertę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny