Dom energooszczędny - na co zwrócić uwagę podczas budowy?
Domy energooszczędne są budynkami tanimi w eksploatacji. Wybierając projekt domu energooszczędnego, możemy być pewni, że jego utrzymanie będzie znacznie mniej kosztowne niż w przypadku domów tradycyjnych. Na co jednak zwrócić uwagę budując dom energooszczędny? Sprawdź!
Energooszczędny dom... czyli jaki?
O budynku energooszczędnym mówimy wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię nie przekracza pewnych wytycznych. Energia potrzebna do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oświetlenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej w domu energooszczędnym nie może przekroczyć 70 kWh/m² na rok. Ponadto określa się również dopuszczalny dla domów energooszczędnych współczynnik U dla ścian, okien i drzwi.
Dom energooszczędny wyróżnia mniejsze niż w budownictwie tradycyjnym zapotrzebowanie na ciepło, zwarta bryła i bardzo dobra izolacja termiczna. Skonstruowany jest w taki sposób, aby jak najwięcej energii czerpać z zewnętrznych warunków naturalnych. Ciepłe ściany pozwalają na zmniejszenie strat ciepła, a wykorzystanie promieniowania słonecznego zmniejsza wydatki za ogrzewanie budynku. Spośród nowoczesnych sposobów ogrzewania domów energooszczędnych wyróżnić można odnawialne źródła energii pozyskiwane z promieni słonecznych czy z ziemi (pompa ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne).
Niezwykle ważna jest również odpowiednia, energooszczędna wentylacja i rekuperacja (wentylacja mechaniczna).
Straty ciepła - czym najczęściej są spowodowane?
Straty ciepła w domach spowodowane są różnego rodzaju nieszczelnościami. Na wielkość strat wpływa m.in.:
- kubatura budynku i jego kształt,
- ilość pięter,
- jakość i wielkość okien,
- usytuowanie okien względem światła słonecznego,
- grubość izolacji termicznej i zastosowane materiały izolacyjne,
- jakość wykonania ocieplenia i wentylacji,
- niektóre rozwiązania architektoniczne, wpływające negatywnie na komfort cieplny i przyczyniające się do powstawania mostków termicznych.
Budownictwo energooszczędne - czym różnią się domy energooszczędne od pasywnych?
Wszystkie domy pasywne są energooszczędne, jednak nie każdy dom energooszczędny to dom pasywny. Co to znaczy? Dom energooszczędny zbudowany jest w taki sposób, aby zmniejszyć zużycie energii, stosując nowoczesne technologie i materiały budowlane oraz efektywne systemy ogrzewania i chłodzenia.
W przypadku domów pasywnych kładzie się jeszcze mocniejszy nacisk na mniejsze zużycie energii. Cechują się one świetną izolacją i szczelnością. Domy pasywne często wykorzystują też rekuperację, pozwalającą na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i używanie go do podgrzewania powietrza wwiewanego. Takie budynki również maksymalnie wykorzystują światło naturalne.
Niemniej zarówno dom pasywny, jak i energooszczędny są rozwiązaniami, które z pewnością pozwolą nam ograniczyć wydatki finansowe na utrzymanie budynku.
Projekt domu energooszczędnego - na co zwrócić uwagę budując dom energooszczędny?
Jeżeli planujesz budowę domu, pewnie już wiesz, że podstawowym założeniem jest obniżenie kosztów eksploatacji, ale sam koszt budowy domu energooszczędnego będzie wyższy niż domu tradycyjnego. Do budowy wybierzmy przede wszystkim sprawdzone materiały budowlane i ociepleniowe, zadbajmy o odpowiednie usytuowanie budynku i jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła w stolarce drzwiowej i okiennej. Nowoczesne drzwi i okna wykazują się świetną szczelnością, a dobrze zamontowane nie pozwalają na utratę ciepła.
Warto przejrzeć gotowe projekty domów energooszczędnych, aby sprawdzić, jak wyglądają takie budynki. Możemy zdecydować się na projekty domów energooszczędnych parterowych, piętrowych, z poddaszem użytkowym lub z poddaszem do adaptacji. Różnorodność projektów sprawia, że każdy nabywca znajdzie wśród nich projekt odpowiedni dla siebie.
Z czego budować dom energooszczędny? Materiały i izolacja termiczna
Aby pokryć zapotrzebowanie domu energooszczędnego na ciepło, najpierw trzeba wyeliminować jego straty. Na energooszczędność domu wpływają zastosowane materiały budowlane. Musimy więc wybrać najwyższej jakości materiały do ocieplania domu. W przypadku domów energooszczędnych najlepiej postawić na grubszą warstwę wełny lub styropianu. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ocieplenie muru styropianem lub wełną o grubości około 20 cm. Ciepło ucieka także przez ściany i dach, dlatego musimy koniecznie zadbać o odpowiednie ocieplenie miejsc newralgicznych.
W przypadku domu energooszczędnego istotne jest wykonanie testu szczelności po zakończeniu prac.
Usytuowanie domu energooszczędnego
Bardzo ważna jest również lokalizacja domu energooszczędnego. Takie budynki wykorzystują światło słoneczne, dlatego domy budowane na północnej półkuli najlepiej usytuować w orientacji północ-południe. Dzięki temu minimalizujemy bezpośredni wpływ słońca na bryłę budynku w okresie letnim i zwiększamy ilość wpadających do wnętrza promieni słońca zimą. W domu ekologicznym zadbajmy także o prawidłowy układ pomieszczeń. Salon, pokój czy jadalnię warto usytuować od strony południowej, czyli dobrze nasłonecznionej, natomiast sypialnię i kuchnię najlepiej umiejscowić od wschodu. Pomieszczenia gospodarcze, pralnia czy garaż powinny zostać ulokowane od strony północnej, gdzie jest najgorsze nasłonecznienie.
Kubatura i wielkość budynku
Zapotrzebowanie na energię elektryczną zależy także od wielkości domu. Ograniczenie kubatury pozwala na zmniejszenie strat energii, dlatego warto dopasować budynek do liczby osób, która będzie w nim mieszkać. Jeżeli w obiekcie będzie mieszkało tylko kilka osób, postawmy na mniejszy dom. Dzięki temu zminimalizujemy zużycie i straty energii.
Bryła domu energooszczędnego
Decydując się na budowę domu, warto wiedzieć, że forma domu energooszczędnego charakteryzuje się prostym i regularnym kształtem, który ma jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury i dzięki któremu łatwiej ograniczyć mostki termiczne. Energooszczędne budynki łączą wygodę codziennego użytkowania i poszanowanie środowiska naturalnego.
Dom energooszczędny najlepiej wybudować więc na planie prostokąta. Postawmy na dach jednospadowy lub dwuspadowy. Zrezygnujmy z wykuszy i lukarn. Pamiętajmy, że najwięcej ciepła ucieka przez przegrody zewnętrzne. Ponadto dom o prostej bryle będzie tańszy i prostszy w budowie.
Mniejsze straty ciepła będą występować w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym. W domach energooszczędnych unika się też budowania balkonów, gdzie płyta połączona jest ze stropem, a wszystko po to, aby zapobiegać powstawaniu mostków cieplnych.
Okna do domu energooszczędnego
Duże przeszklenia i duża ilość okien to większe prawdopodobieństwo utraty energii z budynku. Zdarza się jednak i tak, że przez większe, ale lepiej uszczelnione okna, będzie uciekać mniej powietrza niż przez małe, ale źle zamontowane. Duże przeszklenia dobrze sprawdzą się po stronie południowej, gdzie występuje znacznie większe nasłonecznienie. Od strony południowej zaprojektujmy też tarasy czy oszklone hole.
Wybierając okna, warto więc zwrócić szczególną uwagę na współczynnik U. Stolarka okienna w energooszczędnych domach powinna wykazywać jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła (U < 1,0 W/(m²·K), a nawet U < 0,8).
Gdzie szukać najlepszej jakości stolarki okiennej? Mieszkańcom woj. podkarpackiego i małopolskiego firma Okno-Best oferuje solidne i popularne okna PVC, które doceniane są przez wielu klientów zarówno za jakość wykonania, jak i odporność. Taki wybór jest bardzo przystępny cenowo. Okna PVC zapewniają świetną izolację akustyczną i termiczną. W ofercie Okno-Best znajdziemy wiele modeli okien od sprawdzonych i cenionych producentów, w tym okna Salamander, Veka, Kömmerling, Rehau, Aluplast i wiele innych. Ponadto, oprócz okien PVC, firma oferuje najwyższej jakości okna wykonane ze starannie wyselekcjonowanego drewna oraz okna aluminiowe.
Okno-Best jest nie tylko dostawcą stolarki od renomowanych producentów, ale świadczy również usługi montażu, wyceny, pomiarów oraz transportu. Możliwy jest też demontaż starej stolarki.
Drzwi w domu energooszczędnym
W domach energooszczędnych nie można zapomnieć o drzwiach wejściowych o wysokiej izolacyjności termicznej. Im mniejszy współczynnik U, tym lepiej drzwi będą chronić wnętrze przed chłodem, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Warto wybierać wysokiej jakości drzwi wejściowe wykonane z drewna, PVC, aluminium lub stali. Takie produkty powinny być odporne na niekorzystne czynniki pogodowe. Najlepiej aby były antywłamaniowe i miały odpowiednie parametry akustyczne.
Dom energooszczędny a rolety zewnętrzne
W celu poprawy bilansu energetycznego domu warto wyposażyć się w system rolet zewnętrznych. Rolety zewnętrzne mogą ochronić wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem oraz stratami energii. Jeżeli mają one poprawiać komfort cieplny domu, muszą pochodzić od sprawdzonych producentów. Można postawić na rolety wykonane w systemach podtynkowych, adaptacyjnych, jak i nadstawnych. Wybierajmy rolety posiadające nowoczesne systemy antywłamaniowe.
Podsumowanie
Straty ciepła w domach mogą być spowodowane różnego rodzaju nieszczelnościami. Budowa domu energooszczędnego to znacznie mniejsze koszty eksploatacji niż w przypadku domu tradycyjnego.
Energooszczędny dom charakteryzuje zwarta bryła, brak mostków termicznych i doskonała izolacja. Na co jednak zwrócić uwagę budując dom energooszczędny? Zadbajmy o dostosowanie wielkości budynku do liczby mieszkańców, o prawidłowe ulokowanie domu na działce i o bardzo dobrą izolację. Nie zapominajmy też o wyborze najwyższej jakości stolarki drzwiowej i okiennej, z jak najlepszym współczynnikiem przenikania ciepła!