Koszty utrzymania i ekspoatacji domu jednorodzinnego lub mieszkania

Jakie są koszty utrzymania i eksploatacji domu jednorodzinnego lub mieszkania?

Koszty utrzymania domu i mieszkania są stałymi wydatkami, których nie można uniknąć. Ich wysokość zależy od wielu indywidualnych czynników. Jednak analizując wydatki znajdziemy cechy wspólne, które pozwolą wyznaczyć średnie koszty utrzymania domu lub mieszkania. Poniżej podpowiemy, co składa się na najważniejsze wydatki.

Co składa się na miesięczne koszty utrzymania domu?

Użytkowanie domu jednorodzinnego wiąże się z comiesięcznymi wydatkami eksploatacyjnymi. Do najważniejszych z nich z pewnością należy opłata rachunków za prąd. Cena energii elektrycznej systematycznie idzie w górę. Dlatego comiesięczna opłata owych rachunków przełoży się na całościowe, miesięczne koszty utrzymania domu. Wydatki na energię elektryczną możemy oczywiście nieco zmniejszyć. W ofertach sprzedaży znajdują się już energooszczędne systemy oświetleniowe, a także urządzenia RTV i AGD o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Energooszczędny telewizor, pralka, czy lodówka mogą przełożyć się na realne obniżenie rachunków. Jednak nie będziemy w stanie wyeliminować ich całkowicie. Kolejnym ciekawym sposobem na poczynienie dodatkowych oszczędności są panele fotowoltaiczne. Możliwość wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego z pewnością zmniejsza comiesięczne opłaty za dom jednorodzinny. Koszt inwestycji w proekologiczne urządzenia zazwyczaj zwraca się po kilkunastu latach od montażu. Obecnie panele fotowoltaiczne nie są już tak drogą i trudnodostępną technologią. Z pewnością warto rozważyć za i przeciw tego rozwiązania oraz obliczyć jego opłacalność. Być może tego rodzaju proekologiczne sposoby pozyskiwania energii przełożą się na ograniczenie comiesięcznych kosztów eksploatacji budynku.

Analizując kosztu utrzymania domu musimy wziąć także pod uwagę wydatki poniesione na wodę. Większość domów jednorodzinnych posiada przyłącza do instalacji wodno kanalizacyjnej. Dlatego w zakres stałych wydatków wejdzie opłata za wodę oraz ścieki. W domach podłączonych do instalacji miejskiej wyróżnimy opłaty za wodę ciepłą oraz zimną. Użytkownicy budynków położonych z dala od większych miast będą zmuszeni do ogrzewania wody samodzielnie. Będzie to kolejny wydatek, który przełoży się na koszt utrzymania domu. Ciepłą wodę użytkową można ogrzać na wiele sposobów. Najprostszy z nich to zakup elektrycznego bojlera. Innym sposobem okazuje się ogrzewanie wody przez instalacje centralnego ogrzewania budynku. Jeszcze innym, solary słoneczne, które ogrzeją ciepłą wodę użytkową w okresie letnim. Wybór metody ogrzewania ciepłej wody użytkowej z pewnością przełoży się na miesięczne koszty utrzymania domu. Inwestycja w panele solarne będzie tym bardziej opłacalna, im większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.

Niektóre domy nie posiadają jeszcze przyłącza wodno kanalizacyjnego. W ich wypadku nie występują comiesięczne opłaty za korzystanie z instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej. Woda jest zazwyczaj pobierana z własnego ujęcia. Z kolei ścieki magazynuje się w zamkniętym zbiorniku zewnętrznym. Obecność szamba staje się dodatkowym obciążeniem dla domowego budżetu. W tym wypadku opłaty za dom jednorodzinny będą podniesione o konieczność regularnego wybierania zanieczyszczeń. Wynajem wozu asenizacyjnego w wielu przypadkach przekracza koszty, które trzeba byłoby ponieść na opłaty za wodę i ścieki z instalacji. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie owych wydatków okazują się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jednak przed ich budową musimy zapoznać się z zapisami prawa miejscowego. W niektórych lokalizacjach nie będziemy w stanie wykonać tego typu instalacji.

Inwestorzy, którzy podliczają ile kosztuje utrzymanie domu powinni zwrócić też uwagę na wywóz śmieci. Są to regularne wydatki, które ponosimy każdego miesiąca. Koszt wywozu śmieci będzie uzależniony od liczby domowników oraz ustaleń lokalnych władz.  Mimo wszystko są to kolejne comiesięczne koszty, które warto ująć w obliczeniach.

Dodatkowe opłaty za dom jednorodzinny

Koszt utrzymania domu nie obejmuje jedynie comiesięcznego opłacania rachunków. Równie ważne są cykliczne opłaty za dom jednorodzinny. Wyróżniamy tutaj podatek od nieruchomości, a także koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Wysokość podatku od nieruchomości będzie obliczana przez właściwy urząd i nie mamy na nią większego wpływu. Mamy jednak wpływ na wydatki grzewcze, które zwiększają średnie koszty utrzymania domu w sezonie zimowym. Do wyboru inwestora pozostaje wiele interesujących rozwiązań, które warto przewidzieć podczas budowy lub przeprowadzania generalnego remontu budynku. W Polsce największą popularnością nadal cieszy się ogrzewania domów piecami na paliwo stałe. Węgiel, ekogroszek, pellet czy drewno zapewniają najniższe koszty ogrzewania. Jednak posiadają także wiele wad, którymi jest chociażby konieczność regularnej kontroli pieca oraz dokładania opału. Dużym mankamentem tego rozwiązania okazuje się też niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego dobrze zaizolowane, nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej ogrzewa się przy użyciu gazu. Wydajna izolacja budynku zmniejsza zapotrzebowanie na energie grzewczą, a nowoczesne piece zmniejszają ilość gazu potrzebnego do ogrzewania. Dlatego opłaty za dom jednorodzinny ogrzewany gazem nie muszą być tak wysokie. Sytuacja zmienia się w przypadku słabo zaizolowanych budynków starszego typu. Cena za ogrzewanie gazem byłaby tutaj dość wysoka i z pewnością wpłynęłaby na wyższy koszt utrzymania domu.

Inwestorzy chcący ograniczyć koszty ogrzewania budynku powinni zapoznać się z możliwością ocieplenia przegród zewnętrznych. W wielu starszych budynkach wystarczy wymienić okna oraz wykonać dobrej jakości izolację ścian. Prace powinny być wykonane z dużą dokładnością oraz znajomością technologii. Dzięki temu unikniemy powstawania mostków termicznych, które skutecznie wychładzają pomieszczenia i bezpośrednio przekładają się na zwiększenie kosztów ogrzewania.

Koszty utrzymania posesji

Utrzymanie przydomowej posesji wiąże się z kolejnymi wydatkami, które warto wziąć pod uwagę w obliczeniach. Cena utrzymania ogrodu, trawników czy podjazdów będzie oczywiście bardzo zróżnicowana. Największe wydatki poniesiemy na utrzymanie dużych ogrodów zaopatrzonych w bardzo wymagające rośliny. Uprawa wymagających kwiatów, krzewów oraz bylin wiąże się z koniecznością regularnego nawożenia, spulchniania ziemi oraz zabezpieczania roślin przed sezonem zimowym. Owe czynności możemy wykonać samodzielnie. Jednak w większych ogrodach dużą popularnością cieszy się wynajem sprawdzonych ogrodników. Dzięki licznym usługom ogrodniczym będziemy w stanie utrzymać aranżacje w idealnym porządku. Niestety cena usługi wpłynie na koszt utrzymania domu.

Obliczając średnie koszty utrzymania domu zwróćmy też uwagę na konieczność zakupu niezbędnych narzędzi ogrodniczych. Kupno kosiarki, glebogryzarki, szpadli czy motyk nie będzie wydatkiem comiesięcznym. Jednak każdego roku znajdą się nowe akcesoria oraz elementy wyposażenia, które musimy dokupić. Dlatego podczas dokonywania obliczeń warto wziąć pod uwagę pewną rezerwę, przeznaczoną na utrzymanie posesji.

Opłaty za dom jednorodzinny kontra remont

Obliczając koszt utrzymania domu nie możemy zapomnieć o wydatkach remontowych. Każdy budynek mieszkalny wymaga regularnego odświeżenia i drobnych prac remontowych. Co pewien czas trzeba też wykonać generalny remont danych pomieszczeń. Czasem okazuje się, że regularne, miesięczne koszty utrzymania domu są zwielokrotnione przez konieczne prace remontowe. Dotyczy to w szczególności starszego typu budynków. Największe wydatki ponosimy zazwyczaj na remont łazienek oraz kuchni. Jednak w obliczeniach warto też ująć koszty remontu salonu, gabinetu, pracowni, jadalni, a także sypialni.

Wydatki remontowe z pewnością zwiększą średnie koszty utrzymania domu. Ich wysokość będzie uzależniona od metrażu budynku, jego stanu technicznego oraz wybranego przez inwestora standardu wyposażenia pomieszczeń.

Koszt utrzymania domu a mieszkania

Powyżej opisaliśmy, co wpływa na średnie koszty utrzymania domu. Jednak okazuje się, że koszt utrzymania mieszkania również nie należy do najniższych. Wydatki poniesione na rzecz utrzymania tego typu nieruchomości będą nieco inne. Pierwszym, przychodzącym na myśl obciążeniem finansowym okazuje się czynsz. Wysokość czynszu jest kwestią indywidualną, a inwestor nie ma na nią większego wpływu. Czynsz będzie różny w zależności od standardu mieszkań, metrażu oraz lokalizacji. Jednak bez wątpienia wpłynie na koszty utrzymania nieruchomości. Najwyższy czynsz zapłacimy w większych miastach. Dobrym przykładem okazuje się stolica naszego kraju. Tutaj wysokość czynszu będzie najwyższa, a koszt utrzymania mieszkania w Warszawie należy do najwyższych w całym kraju.

Porównując koszt utrzymania domu, a mieszkania warto także omówić wysokość dodatkowych opłat. Czynsz może zawierać w sobie opłaty za wodę lub gaz. Jednak wszystko zależy od lokalnej spółdzielni mieszkaniowej. Ważnym, comiesięcznym wydatkiem okaże się natomiast opłata za prąd. Rachunki za energię elektryczną mieszkania powinny być mniejsze niż koszty prądu w domu jednorodzinnym. Wynika to z większego metrażu drugiej nieruchomości. Na miesięczne koszty utrzymania domu wpłynie też zasilanie bram wjazdowych oraz oświetlenie przydomowych alejek. Utrzymując mieszkanie nie musimy martwić się tego typu wydatkami. Warto także zaznaczyć, że czynsz zawiera opłatę na fundusz remontowy. Dlatego odchodzą nam koszty remontu całego budynku oraz utrzymania przyległego terenu.

Obliczając koszt utrzymania mieszkania warto wziąć też pod uwagę środki na własne prace remontowe. Każde mieszkanie wymaga okresowego odświeżenia łazienki, kuchni czy pokoju. Mimo wszystko orientacyjny koszt remontu będzie tu zazwyczaj niższy w porównaniu z wydatkami ponoszonymi na remont w domach jednorodzinnych. Mowa o pracach wykonanych w tym samym standardzie. Różnica cenowa będzie związana ze znacznie większym metrażem domu jednorodzinnego.

Tu możesz się dowiedzieć więcej o ubezpieczeniu mieszkania.