Wstępne założenia obliczeniowe

Aby porównać koszty budowy domu parterowego i z poddaszem użytkowym musimy określić kilka podstawowych założeń projektowych. Zakładamy, że oba budynki posiadają powierzchnię zabudowy 110 m2. W przypadku domu z poddaszem pow. zabudowy dolnej kondygnacji zajmuje 60 m2. Na poddaszu znajdzie się za to dodatkowe 50 m2. Oba budynki zostaną zwieńczone prostym, dwuspadowym dachem. Do prac zatrudnimy sprawdzonych fachowców i nabędziemy materiały budowlane z pośredniej półki cenowej.

Obliczenia wskazują, że budowa domu parterowego jest o około 10% droższa niż domu z poddaszem użytkowym o identycznej powierzchni użytkowej. Ma to związek przede wszystkim z wyższymi kosztami fundamentów oraz dachu. Koszt budowy niewielkiego domu parterowego wyniósł ponad 271 tys. zł (kliknij tu aby zobaczyć szczegółowy kosztorys z możliwością modyfikacji), podczas gdy dom z poddaszem użytkowym o analogicznej wielkości kosztował o przeszło 10 tysięcy mniej (tu możesz znaleźć szczegółowy kosztorys prac).

Jeżeli chcesz zweryfikować kosztorysy z lokalnymi ofertami, wypełnij ten formularz i otrzymaj oferty od lokalnych firm budowlanych.

Ile zapłacimy za budowę fundamentów, ścian i stropów?

Porównanie kosztów domu parterowego i z poddaszem użytkowym

Ile zapłacimy za budowę fundamentów, ścian i stropów?

Budowa właściwej konstrukcji budynku zawsze generuje dość wysokie koszty inwestycyjne. Prace dzielimy tu na kilka istotnych etapów:

Budowa fundamentów – w przypadku domu parterowego musimy wykonać fundamenty o powierzchni 110 m2. Za wykonanie prac ziemnych, ław i ścian fundamentowych, izolacji termicznej ścian zewnętrznych, podsypkę piaskową oraz płytę chudego betonu zapłacimy ok. 22 900 zł. Koszty robocizny powinny zamknąć się w kwocie 8 130 zł.

Przy budowie domu z poddaszem użytkowym nie potrzebujemy tak dużych fundamentów. Za wykonanie ław o rozmiarze 60 m2 zapłacimy jedynie 17 000 zł (wraz z kosztami robocizny).

Budowa ścian nośnych – zakładamy, że na każdy 1 m2 domu parterowego przypada 1,5 m2 ścian nośnych. W przypadku budynku o powierzchni 110 m2 daje to wartość 165 m2. Do prac użyjemy bloczków Ytong Energo+ 36,5 cm. Orientacyjny koszt budowy (wraz z robocizną) powinien zamknąć się w kwocie 24 450 zł.

Powierzchnia ścian nośnych w domu z poddaszem użytkowym będzie nieznacznie mniejsza. Na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej przypada 1,45 m2 ścian nośnych. Za wykonanie ścian o łącznej powierzchni 159,5 m2 zapłacimy łącznie ok. 23 650 zł.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Budowa ścian działowych – ściany zostaną zbudowane z betonu komórkowego H + H 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu parterowym wyniesie 77 m2. Za materiały oraz robociznę zapłacimy ok. 4 000 zł. Koszty wykonania ścian nośnych w budynku z poddaszem będą takie same.

Kominy i wentylacja – W domu jednorodzinnym potrzebny jest 1 komin dymowy oraz ok. 6 kominów wentylacyjnych. Koszt ich wykonania będzie taki sam zarówno w przypadku domu parterowego jak i z poddaszem użytkowym. Cena tego etapu prac powinna zamknąć się w kwocie 7 220 zł (wraz z robocizną i wykończeniem kominów).

Wykonanie stropów – w domu parterowym możemy wykonać tańszy strop drewniany, jednak jego powierzchnia odpowiada powierzchni dolnej kondygnacji budynku (110 m2). Łączny koszt materiałów i robocizny powinien zamknąć się w kwocie 32 000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym wymaga zastosowania bardziej wytrzymałego stropu pomiędzy parterem i poddaszem. W naszych wyliczeniach uwzględnimy wykorzystanie prefabrykatów teriva. Za strop o powierzchni 60 m2 zapłacimy około 22 000 zł. Nad poddaszem użytkowym znajdzie się strop o dużo mniejszej powierzchni – ograniczony przez krzywizny dachu. Będziemy mogli też zastosować strop drewniany, gdyż strych nie będzie intensywnie używany. Za strop o powierzchni 45 m2 zapłacimy ok. 17 500 zł. W sumie więc stropy w domu piętrowym będą kosztowały ok. 39 500 zł, czyli o 10% więcej niż w domu parterowym.

Elewacja zewnętrzna – w przypadku domów parterowych możemy przyjąć zasadę mówiącą, że na 1 m2 powierzchni dolnej kondygnacji przypada 1,4 m2 powierzchni elewacji zewnętrznej. W naszym wypadku daje to wartość 154 m2. Do ocieplenia użyjemy styropianu gr. 15 cm. Elewacja zostanie wykończona dobrej jakości tynkiem akrylowym. Łączna cena materiałów i robocizny to wydatek rzędu 25 850 zł.

Pamiętajmy, że domy z poddaszem użytkowym posiadają nieco bardziej zwartą bryłę, co przekłada się na nieznaczne zmniejszenie powierzchni elewacji. Zakładamy, że łączna liczba ścian do ocieplenia wynosi w tym wypadku 144 m2. Koszt kompletnego wykończenia elewacji to ok. 24 170 zł.

Schody – w domu z poddaszem użytkowym musimy wykonać dodatkowe schody (najlepiej jednozabiegowe). Szacujemy, że orientacyjny koszt ich budowy to 14 500 zł.

Łączny koszt budowy konstrukcji budynku wyniósł 124 600 zł w przypadku domu parterowego, oraz 130 000 zł w przypadku domu z poddaszem.

A jak znaleźć firmę, która zrealizuje dla Ciebie inwestycję? Skorzystaj z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych, otrzymasz oferty od firm, które będą chętne zrealizować Twoje zlecenie.

Budowa dachu jest dość drogim elementem budowy domu. Koszt budowy dachu może być różny w zależności od tego, czy jest to budynek parterowy czy z poddaszem
Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

Budowa dachu

Różnice w kosztach budowy domów o identycznej powierzchni użytkowej będą najwyższe właśnie na etapie budowy dachu.

Dom parterowy o powierzchni użytkowej 110 m2 wymaga wykonania przestronnego dachu. Szacujemy, że jego powierzchnia wyniesie ok. 165 m2. Wykonanie stabilnej więźby dachowej o takich rozmiarach pochłonie ok. 15 800 zł. Jako poszycie posłuży membrana dachowa, która zwiększy koszty o kolejne 2 200 zł. Pokrycie wykonamy z dobrej jakości blacho dachówki. Jej zakup oraz montaż nie powinien przekroczyć 15 600 zł.

Dach wieńczący dom z poddaszem użytkowym będzie miał mniejszą powierzchnie. Szacujemy, że na każdy 1 m2 powierzchni zabudowy budynku przypada 1.5 m2 dachu (czyli w naszym przypadku będzie to ok. 90 m2). Łączny koszt wykonania więźby, poszycia z membrany oraz pokrycia z blacho dachówki powinien zamknąć się w kwocie 18 300 zł.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Ważnym elementem wykończenia dachu będą też rynny, okna i wyłaz. Dach domu parterowego wymaga ok. 55 mb orynnowania. Wybieramy trwałe rynny z PCV, których zakup i montaż nie przekroczy 3 950 zł. Z kolei za standardowy wyłaz zapłacimy ok. 400 zł. Na dachach domów parterowych nie musimy umieszczać dodatkowych okien.

Dla porównania, orynnowanie dachu domu z poddaszem użytkowym wyniesie ok. 25 mb. Zapłacimy za nie ok. 1 880 zł. W dachu umieścimy 4 okna uchylno-obrotowe (5 000 zł) oraz standardowy wyłaz (400 zł).

Kolejnym wydatkiem związanym z wykończeniem dachu będzie wykonanie podbitki okapu. Również i w tym wypadku więcej zapłacimy w podczas prac związanych z domem parterowym. W przypadku domu parterowego podbitka okapu będzie miała ok. 55 m2. Tymczasem górna kondygnacja domu z poddaszem jest znacznie mniejsza, co przekłada się na ograniczenie rozmiarów podbitki do 35 m2. Koszt jej wykonania wynosi ok. 4 200 zł (w domu parterowym) oraz 2 650 zł (w domu z poddaszem użytkowym).

Istotnym wydatkiem będzie także wykonanie docieplenia. W przypadku domu parterowego wystarczy docieplić drewniany strop o powierzchni 110 m2. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 12 700 zł. Z kolei w domu z poddaszem użytkowym musimy poprowadzić ocieplenie po ścianach i skosach. Szacujemy, że na każdy 1 m2 górnej kondygnacji budynku przypada 1,4 m2 powierzchni do ocieplenia. Zatem w naszym przykładowym domu trzeba docieplić 90 m2. Łączna cena materiałów i robocizny to niecałe 10 500 zł.

Łączny koszt budowy dachu wyniósł 55 tys. zł w przypadku domu parterowego oraz 38 500 zł w przypadku domu z poddaszem.

Stolarka zewnętrzna

Koszty stolarki zewnętrznej będą takie same w obu domach. W budynku o powierzchni użytkowej 110 m2 znajdzie się średnio ok. 22 m2 okien ściennych. Wybieramy dobrej jakości, pięciokomorowe okna z PCV. Ich zakup pochłonie ok. 10 700 zł (wraz z usługą montażową). Dodatkowym wydatkiem będzie zakup drzwi zewnętrznych. Wybieramy drzwi stalowe, których średnia cena (wraz z montażem) wynosi 2 500 zł.

Łączny koszt stolarki zewnętrznej wyniósł w obu domach 13 250 zł.

Wykończenie wnętrza

To ostatni etap wydatków związanych z budową naszych przykładowych domów. Koszty podzielimy na kilka kategorii:

Posadzki – w domu parterowym należy wykonać jedną posadzkę o powierzchni 110 m2. Za posadzkę na gruncie wraz z kompletną izolacją przeciwwilgociową i termiczną zapłacimy ok. 7 150 zł. Z kolei w domu z poddaszem musimy wykonać posadzkę na gruncie (60 m2) oraz posadzkę na piętrze (50 m2). Posadzka na piętrze będzie nieco tańsza w wykonaniu ze względu na brak konieczności tworzenia dodatkowych izolacji. Łączny koszt obu posadzek powinien zamknąć się w kwocie 6 400 zł.

Wykonanie tynków to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Koszt jest zależny od wyboru materiałów i wielkści mieszkania.
Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

Tynki – powierzchnia użytkowa obu domów jest taka sama. Możemy zatem założyć, że łączna powierzchnia ścian i sufitów do tynkowania również będzie zbliżona. Szacujemy ją na 396 m2. Materiały potrzebne do otynkowania takiej powierzchni (wybieramy tynk gipsowy) będą kosztowały ok. 6 250 zł. Robocizna to kolejny wydatek rzędu 7 480 zł. Łącznie za tynki oraz gładź gipsową zapłacimy ok. 23 120 zł.

Parapety – w obu domach zamontowaliśmy taką samą liczbę okien ściennych. Zatem powierzchnia parapetów również będzie taka sama. Szacujemy, że na każdy 1 m2 przypada łącznie 0,3 mb parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. We wnętrzu umieścimy 16,5 mb parapetów z PCV. Ich zakup oraz montaż powinien zamknąć się w kwocie 1 400 zł. Z kolei za 16,5 mb parapetów zewnętrznych z aluminium zapłacimy kolejne 1 880 zł (z montażem).

Instalacja elektryczna – zakładamy, że w obu budynkach znajduje się 88 punktów instalacji elektrycznej. Zakup niezbędnych materiałów oraz wynajęcie sprawdzonego elektryka będzie kosztować ok. 9 900 zł.

Instalacja wodno-kanalizacyjna – przyjmujemy, że w obu budynkach znajduje się 12 punktów instalacyjnych. Średnia cena wykonania jednego punktu to 460 zł (materiał i robocizna). Zatem za wykonanie 12 punktów zapłacimy ok. 5 500 zł.

Ogrzewanie– powierzchnia do ogrzewania w obu budynkach to 110 m2. Koszt wykonania odpowiedniej instalacji grzewczej wraz z grzejnikami to ok. 9 900 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup podstawowych elementów wyposażenia kotłowni ( ok. 18 600 zł).

Łączny koszt wykończenia wnętrza wyniósł w obu przypadkach po niecałe 80 000 zł.Który budynek będzie tańszy w budowie?

Z zestawienia powyższych wydatków wynika, że koszt wybudowania budynku parterowego o powierzchni zabudowy 110 m2 wynosi ponad 271 tys. zł. Za wybudowanie domu z poddaszem zapłacilibyśmy ok. 260 tys. zł. Przypomnijmy, że powierzchnia zabudowy zewnętrznej obu budynków była taka sama. Warto jednak pamiętać, że w przypadku poddasza użytkowego odchodzi nam powierzchnia schodów oraz niskich skosów. Faktyczny metraż użytkowy będzie w tym wypadku nieco mniejszy.

Z powyższej analizy wynika, że budowa domu z poddaszem jest nieco tańsza. Oszczędności ponosimy głównie podczas wykonania mniejszego fundamentu i stosunkowo niewielkiego dachu. Kompaktowa bryła takiego budynku sprawia, że koszt budowy w przeliczeniu 1 m2 powierzchni użytkowej wydaje się być bardzo atrakcyjny. Warto jednak zaznaczyć, że większość domów parterowych posiada mniejszą powierzchnie niż ich odpowiedniki z poddaszem użytkowym. Mniejsza powierzchnia przekłada się na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sporządzić indywidualny kosztorys inwestycyjny korzystając ze specjalnego kalkulatora kosztów budowy domu.

Gdy już załatwimy wszystkie formalności związane z budową domu i dokonamy  wyboru pomiędzy domem parterowym, a takim z poddaszem - warto poszukać odpowiedniej firmy budowlanej - takiej, która połączy korzystną  cenę z wysoką jakością wykonania. Najlepiej zebrać oferty od kilku firm i dopiero potem wybrać najbardziej korzystną. Jest to jednak uciążliwe, wymaga wyszukania i kontaktu z wieloma wykonawcami, kilkukrotne opisywanie inwestycji itd. Istnieje znacznie łatwiejszy sposób. Zamiast kontaktować się z firmami budowlanymi pozwól, aby to one skontaktowały się z Tobą. Wypełnij ten formularz, a prześlemy Twoje zapytanie do kilku sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Jeżeli tylko będą miały wolne terminy, skontaktują się z Tobą  i przedstawią  swoją ofertę na budowę. Usługa jest bezpłatna, warto więc ją wypróbować!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny