Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

Pierwszym krokiem do budowy nowego domu jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim domy parterowe oraz budynki z poddaszem użytkowym. Wybór nie jest taki oczywisty, tak samo jak różnica w kosztach. Sprawdźmy więc, który dom będzie tańszy!

Chcesz obliczyć koszt budowy domu? Skorzystaj z kalkulatora budowlanego. A solidnego wykonawcę możesz znaleźć wypełniając ten formularz.

Który dom tańszy - parterowy czy z poddaszem?

Wstępne założenia obliczeniowe

Aby porównać koszty budowy domu parterowego i z poddaszem użytkowym musimy określić kilka podstawowych założeń projektowych. Zakładamy, że oba budynki posiadają powierzchnię zabudowy 110 m2. W przypadku domu z poddaszem pow. zabudowy dolnej kondygnacji zajmuje 60 m2. Na poddaszu znajdzie się za to dodatkowe 50 m2. Oba budynki zostaną zwieńczone prostym, dwuspadowym dachem. Do prac zatrudnimy sprawdzonych fachowców i nabędziemy materiały budowlane z pośredniej półki cenowej.

Obliczenia wskazują, że budowa domu parterowego jest o około 10% droższa niż domu z poddaszem użytkowym o identycznej powierzchni użytkowej. Ma to związek przede wszystkim z wyższymi kosztami fundamentów oraz dachu. Koszt budowy niewielkiego domu parterowego wyniósł ponad 223 tys. zł (kliknij tu aby zobaczyć szczegółowy kosztorys z możliwością modyfikacji), podczas gdy dom z poddaszem użytkowym o analogicznej wielkości kosztował o przeszło 20 tysięcy mniej (tu możesz znaleźć szczegółowy kosztorys prac).

Jeżeli chcesz zweryfikować kosztorysy z lokalnymi ofertami, wypełnij ten formularz i otrzymaj oferty od lokalnych firm budowlanych.

Ile zapłacimy za budowę fundamentów, ścian i stropów?

Porównanie kosztorsów budowy domu parterowego i z poddaszem użytkowym

Budowa właściwej konstrukcji budynku zawsze generuje dość wysokie koszty inwestycyjne. Prace dzielimy tu na kilka istotnych etapów:

Budowa fundamentów – w przypadku domu parterowego musimy wykonać fundamenty o powierzchni 110 m2. Za wykonanie prac ziemnych, ław i ścian fundamentowych, izolacji termicznej ścian zewnętrznych, podsypkę piaskową oraz płytę chudego betonu zapłacimy ok. 21 160 zł. Koszty robocizny powinny zamknąć się w kwocie 7 380 zł.

Przy budowie domu z poddaszem użytkowym nie potrzebujemy tak dużych fundamentów. Za wykonanie ław o rozmiarze 60 m2 zapłacimy jedynie 15 560 zł (wraz z kosztami robocizny).

Budowa ścian nośnych – zakładamy, że na każdy 1 m2 domu parterowego przypada 1,5 m2 ścian nośnych. W przypadku budynku o powierzchni 110 m2 daje to wartość 165 m2. Do prac użyjemy pustaków ceramicznych Porotherm P + W 25. Orientacyjny koszt budowy (wraz z robocizną) powinien zamknąć się w kwocie 14 400 zł.

Powierzchnia ścian nośnych w domu z poddaszem użytkowym będzie nieznacznie mniejsza. Na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej przypada 1,45 m2 ścian nośnych. Za wykonanie ścian o łącznej powierzchni 159,5 m2 zapłacimy łącznie ok. 13 920 zł.

Zobacz najlepsze promocje w marketach budowlanych

Budowa ścian działowych – ściany zostaną zbudowane z pustaków ceramicznych Porotherm P + W 15. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu parterowym wyniesie 77 m2. Za materiały oraz robociznę zapłacimy ok. 4 600 zł. Koszty wykonania ścian nośnych w budynku z poddaszem będą takie same.

Kominy i wentylacja – W domu jednorodzinnym potrzebny jest 1 komin dymowy oraz ok. 6 kominów wentylacyjnych. Koszt ich wykonania będzie taki sam zarówno w przypadku domu parterowego jak i z poddaszem użytkowym. Cena tego etapu prac powinna zamknąć się w kwocie 6 600 zł (wraz z robocizną i wykończeniem kominów).

Wykonanie stropów – w domu parterowym możemy wykonać tańszy strop drewniany, jednak jego powierzchnia odpowiada powierzchni dolnej kondygnacji budynku (110 m2). Łączny koszt materiałów i robocizny powinien zamknąć się w kwocie 30 000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym wymaga zastosowania bardziej wytrzymałego stropu pomiędzy parterem i poddaszem. W naszych wyliczeniach uwzględnimy wykorzystanie prefabrykatów teriva. Za strop o powierzchni 60 m2 zapłacimy około 21 000 zł. Nad poddaszem użytkowym znajdzie się strop o dużo mniejszej powierzchni – ograniczony przez krzywizny dachu. Będziemy mogli też zastosować strop drewniany, gdyż strych nie będzie intensywnie używany. Za strop o powierzchni 45 m2 zapłacimy ok. 12 300 zł. W sumie więc stropy w domu piętrowym będą kosztowały ok. 33 300 zł, czyli o 10% więcej niż w domu parterowym.

Elewacja zewnętrzna – w przypadku domów parterowych możemy przyjąć zasadę mówiącą, że na 1 m2 powierzchni dolnej kondygnacji przypada 1,4 m2 powierzchni elewacji zewnętrznej. W naszym wypadku daje to wartość 154 m2. Do ocieplenia użyjemy styropianu gr. 15 cm. Elewacja zostanie wykończona dobrej jakości tynkiem akrylowym. Łączna cena materiałów i robocizny to wydatek rzędu 18 000 zł.

Pamiętajmy, że domy z poddaszem użytkowym posiadają nieco bardziej zwartą bryłę, co przekłada się na niewielkie zmniejszenie powierzchni elewacji. Zakładamy, że łączna liczba ścian do ocieplenia wynosi w tym wypadku 144 m2. Koszt wykończenia elewacji to ok. 17 tys. zł.

Schody – w domu z poddaszem użytkowym musimy wykonać dodatkowe schody (najlepiej jednozabiegowe). Szacujemy, że orientacyjny koszt ich budowy to 4 000 zł.

Łączny koszt budowy konstrukcji budynku wyniósł 102 000 zł w przypadku domu parterowego, oraz 95 000 zł w przypadku domu z poddaszem.

A jak znaleźć firmę, która zrealizuje dla Ciebie inwestycję? Skorzystaj z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych, otrzymasz oferty od firm, które będą chętne zrealizować Twoje zlecenie.

Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy? 2

Budowa dachu

Różnice w kosztach budowy domów o identycznej powierzchni użytkowej będą najwyższe właśnie na etapie budowy dachu.

Dom parterowy o powierzchni użytkowej 110 m2 wymaga wykonania przestronnego dachu. Szacujemy, że jego powierzchnia wyniesie ok. 165 m2. Wykonanie stabilnej więźby dachowej o takich rozmiarach pochłonie ok. 12 750 zł. Jako poszycie posłuży membrana dachowa, która zwiększy koszty o kolejne 1 900 zł. Pokrycie wykonamy z dobrej jakości blacho dachówki. Jej zakup oraz montaż nie powinien przekroczyć 14 200 zł.

Dach wieńczący dom z poddaszem użytkowym będzie miał mniejszą powierzchnie. Szacujemy, że na każdy 1 m2 powierzchni zabudowy budynku przypada 1.5 m2 dachu (czyli w naszym przypadku będzie to ok. 90 m2). Łączny koszt wykonania więźby, poszycia z membrany oraz pokrycia z blacho dachówki powinien zamknąć się w kwocie 15 750 zł.

Czy wiesz że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Ważnym elementem wykończenia dachu będą też rynny, okna i wyłaz. Dach domu parterowego wymaga ok. 55 mb orynnowania. Wybieramy trwałe rynny z PCV, których zakup i montaż nie przekroczy 3 600 zł. Z kolei za standardowy wyłaz zapłacimy ok. 400 zł. Na dachach domów parterowych nie musimy umieszczać dodatkowych okien.

Dla porównania, orynnowanie dachu domu z poddaszem użytkowym wyniesie ok. 25 mb. Zapłacimy za nie ok. 1 650 zł. W dachu umieścimy 4 okna uchylno-obrotowe (4 400 zł) oraz standardowy wyłaz (400 zł).

Kolejnym wydatkiem związanym z wykończeniem dachu będzie wykonanie podbitki okapu. Również i w tym wypadku więcej zapłacimy w podczas prac związanych z domem parterowym. W przypadku domu parterowego podbitka okapu będzie miała ok. 55 m2. Tymczasem górna kondygnacja domu z poddaszem jest znacznie mniejsza, co przekłada się na ograniczenie rozmiarów podbitki do 35 m2. Koszt jej wykonania wynosi ok. 3 700 zł (w domu parterowym) oraz 2 400 zł (w domu z poddaszem użytkowym).

Istotnym wydatkiem będzie także wykonanie docieplenia. W przypadku domu parterowego wystarczy docieplić drewniany strop o powierzchni 110 m2. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 10 200 zł. Z kolei w domu z poddaszem użytkowym musimy poprowadzić ocieplenie po ścianach i skosach. Szacujemy, że na każdy 1 m2 górnej kondygnacji budynku przypada 1,4 m2 powierzchni do ocieplenia. Zatem w naszym przykładowym domu trzeba docieplić 90 m2. Łączna cena materiałów i robocizny to niecałe 8 500 zł.

Łączny koszt budowy dachu wyniósł 49 tys. zł w przypadku domu parterowego oraz 33 tys. zł w przypadku domu z poddaszem.

Stolarka zewnętrzna

Koszty stolarki zewnętrznej będą takie same w obu domach. W budynku o powierzchni użytkowej 110 m2 znajdzie się średnio ok. 22 m2 okien ściennych. Wybieramy dobrej jakości, pięciokomorowe okna z PCV. Ich zakup pochłonie ok. 9 000 zł (wraz z usługą montażową). Dodatkowym wydatkiem będzie zakup drzwi zewnętrznych. Wybieramy drzwi stalowe, których średnia cena (wraz z montażem) wynosi 2 300 zł.

Łączny koszt stolarki zewnętrznej wyniósł w obu domach 11 300 zł.

Wykończenie wnętrza

To ostatni etap wydatków związanych z budową naszych przykładowych domów. Koszty podzielimy na kilka kategorii:

Posadzki – w domu parterowym należy wykonać jedną posadzkę o powierzchni 110 m2. Za posadzkę na gruncie wraz z kompletną izolacją przeciwwilgociową i termiczną zapłacimy ok. 6 500 zł. Z kolei w domu z poddaszem musimy wykonać posadzkę na gruncie (60 m2) oraz posadzkę na piętrze (50 m2). Posadzka na piętrze będzie nieco tańsza w wykonaniu ze względu na brak konieczności wykonania dodatkowych izolacji. Łączny koszt obu posadzek powinien zamknąć się w kwocie 5 600 zł.

Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy? 3

Tynki powierzchnia użytkowa obu domów jest taka sama. Możemy zatem założyć, że łączna powierzchnia ścian i sufitów do tynkowania również będzie zbliżona. Szacujemy ją na 396 m2. Materiały potrzebne do otynkowania takiej powierzchni (wybieramy tynk gipsowy) będą kosztowały ok. 5 500 zł. Robocizna to kolejny wydatek rzędu 6 100 zł. Łącznie za tynki zapłacimy ok. 11 600 zł.

Parapety – w obu domach zamontowaliśmy taką samą liczbę okien ściennych. Zatem powierzchnia parapetów również będzie taka sama. Szacujemy, że na każdy 1 m2 przypada łącznie 0,3 mb parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. We wnętrzu umieścimy 16,5 mb parapetów z PCV. Ich zakup oraz montaż powinien zamknąć się w kwocie 1 300 zł. Z kolei za 16,5 mb parapetów zewnętrznych z aluminium zapłacimy kolejne 1 700 zł (z montażem).

Instalacja elektryczna – zakładamy, że w obu budynkach znajduje się 88 punktów instalacji elektrycznej. Zakup niezbędnych materiałów oraz wynajęcie sprawdzonego elektryka będzie kosztować ok. 8 600 zł.

Instalacja wodno-kanalizacyjna – przyjmujemy, że w obu budynkach znajduje się 12 punktów instalacyjnych. Średnia cena wykonania jednego punktu to 400 zł (materiał i robocizna). Zatem za wykonanie 12 punktów zapłacimy ok. 4 800 zł.

Ogrzewanie – powierzchnia do ogrzewania w obu budynkach to 110 m2. Koszt wykonania odpowiedniej instalacji grzewczej wraz z grzejnikami to ok. 9 800 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup podstawowych elementów wyposażenia kotłowni ( ok. 15 000 zł.) oraz kotła na paliwo stałe. Za dobrej jakości kocioł gazowy zapłacimy 2 000 zł. Będzie to nasz ostatni wydatek związany z budową domu.

Łączny koszt wykończenia wnętrza wyniósł w obu przypadkach po niecałe 70 000 zł.

Który budynek będzie tańszy w budowie?

Z zestawienia powyższych kosztów wynika, że koszt wybudowania budynku parterowego o powierzchni zabudowy 110 m2 wynosi ponad 223 tys. zł. Za wybudowanie domu z poddaszem zapłacilibyśmy ok. 200 tys. zł. Przypomnijmy, że powierzchnia zabudowy zewnętrznej obu budynków była taka sama. Warto jednak pamiętać, że w przypadku poddasza użytkowego odchodzi nam powierzchnia schodów oraz niskich skosów. Faktyczny metraż użytkowy będzie w tym wypadku nieco mniejszy.

Z powyższej analizy wynika, że budowa domu z poddaszem jest nieco tańsza. Oszczędności ponosimy głównie podczas wykonania mniejszego fundamentu i stosunkowo niewielkiego dachu. Kompaktowa bryła takiego budynku sprawia, że koszt budowy w przeliczeniu 1 m2 powierzchni użytkowej wydaje się być bardzo atrakcyjny. Warto jednak zaznaczyć, że większość domów parterowych posiada mniejszą powierzchnie niż ich odpowiedniki z poddaszem użytkowym. Mniejsza powierzchnia przekłada się na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sporządzić indywidualny kosztorys inwestycyjny korzystając ze specjalnego kalkulatora kosztów budowy domu.

Gdy już załatwimy wszystkie formalności związane z budową domu i dokonamy  wyboru pomiędzy domem parterowym, a takim z poddaszem - warto poszukać odpowiedniej firmy budowlanej - takiej, która połączy korzystną  cenę z wysoką jakością wykonania. Najlepiej zebrać oferty od kilku firm i dopiero potem wybrać najbardziej korzystną. Jest  to jednak uciążliwe, wymaga wyszukania i kontaktu z wieloma wykonawcami, kilkukrotne opisywanie inwestycji itd. Jest jednak łatwiejszy sposób. Zamiast kontaktować się z firmami budowlanymi pozwól, aby to one skontaktowały się z Tobą. Wypełnij ten formularz, a prześlemy Twoje zapytanie do kilku sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Jeżeli tylko będą miały wolne terminy, skontaktują się z Tobą  i przedstawią  swoją ofertę na budowę. Usługa jest bezpłatna, warto więc ją wypróbować!

Ocena: 4,1/5 (głosów 12)
, aktualizacja 1 maja 2019
Komentarze (6)
 • 28 stycznia 2019 12:01 - ~Regina34 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Ja jestem za domami z poddaszem, ze względu na funkcjonalność po prostu. Korzystałam z projektu domu od Domów z wizją i jestem bardzo zadowolona, nie zamieniłabym mojego domku na żaden inny :)

 • 28 lutego 2019 03:02 - ~adel39393 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Taki projekt jest bardzo ekonomiczny, widziałam na ich stronie wiele takich, sama zastanawiam się czy potrzebuję piętra :)

 • 04 marca 2019 01:03 - ~mika napisał(a) ocena: 1 głosowało: 7

  Moim zdaniem takie porównanie jest bez sensu. W domu z poddaszem potrzebna jest komunikacja także na piętrze oraz oczywiście schody. Są to tak jakby stracone m2, za które trzeba niemało zapłacić. To, co zmieścimy wygodnie w parterówce na 80m2, w przypadku poddasza ledwo nam wejdzie na 100m2. Po pierwsze schody i komunikacja, po drugie skosy, które są nieustawne (nie ma zwykle mowy o pojemnych szafach pod zabudowę, w ścianach szczytowych nie postawi się ich, bo przy takich małych domkach są tam zawsze okna). Ponadto wyposażenie jest także wiele droższe, choćby właśnie schody, meble na wymiar, okna połaciowe, a także konieczna na poddaszu kolejna łazienka.

 • 19 marca 2019 01:03 - ~eelne33 napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  adel39393: możesz pokazać jak wygląda projekt ekonomiczny tych projektów z wizją?

 • 22 kwietnia 2019 09:04 - ~Karols napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Te kosztorysy są oderwane od rzeczywistości.Porówmanie ok ale cała reszta mega zaniżona....

 • 24 kwietnia 2019 11:04 - ~a napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  dom parterowy bez piwnicy i garażu 12x16 m 130 m2. fundament do stanu zero 60 tys. Buduje ze silki. Koszt ściany zewnetrzne + wew. materiał 24 tys. Murarz 7500 za fundament tj. ławy i wymurowanie. Sami zrobiliśmy ocieplenie fundamentu, drenaż, izolacje przeciwilgociową. Mam stan surowy. Na etapie ścian zew., kominów, ścianek działkowych. Etap szałowania. Wydatek na tym poziomie 165 tys.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij