Kilka słów o zaletach domu

Dom to prywatna, niezależna przestrzeń, którą każdy właściciel od początku organizuje samodzielnie. Wszystkie decyzje dotyczące  wyboru projektu domu, jego powierzchni, wielkości poszczególnych pomieszczeń i ich usytuowania względem siebie Inwestor podejmuje indywidualnie, tak by zapewnić maksymalny komfort swojej rodzinie. Samodzielnie też zarządza swoją nieruchomością i nie ponosi kosztów z tytułu korzystania z części wspólnych, jak w przypadku mieszkania w bloku czy kamienicy. Własny dom to także własny ogród – ulubione miejsce zabaw dzieci i strefa rodzinnego relaksu na świeżym powietrzu. Mówiąc o zaletach domu, nie można pominąć znaczenia pralni, garderoby, czy pomieszczeń gospodarczych, które zapewnią wygodne przechowywanie i odpowiednią organizację prac domowych oraz korzyści wynikających z posiadania garażu lub wiaty samochodowej. Zazwyczaj miejsca postojowe i komórki lokatorskie, oferowane Klientom kupującym mieszkanie, są opcją dodatkowo płatną i ich zakup wiąże się niestety ze sporym wydatkiem finansowym.

Ile kosztuje mieszkanie?

W oparciu o raport z rynku mieszkań, odnoszący się do średnich ofertowych cen sprzedaży mieszkań z listopada 2016r. w wybranych miastach Polski*, można wyliczyć, że średnio 1 m2 mieszkania z rynku pierwotnego kosztuje ok. 6.000 zł brutto (stan deweloperski). Za mieszkanie o powierzchni 60 m2 w mieście należy więc zapłacić średnio ok. 360.000 zł brutto. Do tej kwoty trzeba doliczyć koszt wykończenia mieszkania oraz opcjonalnie koszt komórki lokatorskiej i miejsca postojowego.

Zestawienie średnich cen ofertowych mieszkań z rynku pierwotnego, w wybranych miastach Polski

Zestawienie średnich cen ofertowych mieszkań z rynku pierwotnego, w wybranych miastach Polski

* Źródło: Bankier.pl na podstawie danych serwisu Otodom.pl, Raport z rynku mieszkań grudzień 2016

Czy można wybudować dom w cenie mieszkania?

Na początek, każdy Inwestor, który planuje budowę domu musi kupić działkę. Podobnie jak w przypadku mieszkań, ceny działek budowlanych będą różnić się w zależności od lokalizacji. Z raportu odnoszącego się do średnich cen ofertowych sprzedaży działek budowlanych, z listopada 2016 r., dla poszczególnych województw i miast wojewódzkich, widać wyraźne zróżnicowanie cenowe*. Wyliczając średnią z podanych w raporcie stawek dla województw, można przyjąć, że na zakup 8 arowej działki  budowlanej poza miastem Inwestor musi przeznaczyć ok. 80 tys. zł. W regionach, w których ceny gruntów są wyższe, koszt zakupu działki będzie większy, jednak należy pamiętać, że odpowiednio więcej będą tam również kosztować oferowane przez Deweloperów mieszkania.  Odejmując koszt działki poza miastem od założonego pierwotnie budżetu na nowe mieszkanie pozostaje kwota ok. 280 tys. zł brutto na budowę domu w stanie deweloperskim do samodzielnego wykończenia (zbliżonym do oferowanego przez dewelopera mieszkania). Taki dom, z własnym ogródkiem, wybudowany z dala od miejskiego zgiełku, jest bardzo ciekawą alternatywą dla zakupu mieszkania w bloku. Zapewni komfortową, dostosowaną do potrzeb mieszkańców przestrzeń oraz większą prywatność.

Należy podkreślić, że bardzo ważne znaczenie dla ograniczenia kosztów budowy domu ma wybór odpowiedniego projektu domu. Biorąc pod uwagę ekonomiczną realizację, Inwestorzy powinni szukać projektów domów o prostych i zwartych bryłach, w których zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, nie będą generować bardzo wysokich kosztów wykonania. Na szczególną uwagę zasługują opracowania z kategorii: projekty domów tanich w budowie.

* Źródło: Bankier.pl na podstawie danych serwisu Otodom.pl, Raport o cenach działek budowlanych grudzień 2016

Zestawienie wydatków związanych z budową niedużego domu poza miastem

Zestawienie wydatków związanych z budową niedużego domu poza miastem

Koszty wykończenia domu, podobnie jak i mieszkania zależeć będą przede wszystkim od przyjętego przez Inwestora standardu.

Dom w cenie mieszkania – projekty domów do 120 m2 - zobacz

Zobacz wybrane projekty domów, których średni koszt budowy systemem zleconym w stanie deweloperskim, wg stawek na IV kwartał 2016 r., mieści się w przyjętym wyżej budżecie ok. 280 tys zł brutto. To projekty domów z kolekcji Biura Projektów ARCHON+, zarówno z poddaszem użytkowym jak i parterowe, które zagwarantują wygodę oraz komfort dla całej rodziny.

PROJEKT DOMU - DOM W MALINÓWKACH

Projekt domu w malinówkach

  • 5 pokoi, 1 kuchnia, 2 łazienki, spiżarka, kotłownia, pralnia, kominek
  • powierzchnia domu – 113,20 m2
  • + kotłownia – 5,19 m2

Projekt jednorodzinnego domu z poddaszem użytkowym o prostej, nowocześnie wykończonej bryle. Zestaw sprawdzonych rozwiązań funkcjonalnych zapewnia optymalne wykorzystanie powierzchni i komfortowe użytkowanie domu.  Dobrze doświetlona strefa dzienna została otwarta na częściowo zadaszony taras. Salon płynnie łączy się z jadalnią, a dobra organizacja funkcji kuchennych gwarantuje wygodną pracę. Pokój na parterze sprawdzi się jako gabinet lub domowa biblioteka. W strefie nocnej znajdują się trzy sypialnie, duża łazienka oraz pralnia.

* koszt budowy pod klucz – ok. 306.800 zł netto
**stan deweloperski – ok. 247.700 zł netto (ok. 268.000 zł brutto)

PROJEKT DOMU - DOM W ŻURAWKACH

Projekt domu w żurawkach

  • 4 pokoje, 1 kuchnia, 2 łazienki, spiżarnia, kotłownia, pralnia, garderoby, kominek, garaż
  • powierzchnia domu – 96,26 m2
  • + garaż – 17,97 m2
  • + kotłownia – 5,10 m2

Projekt domu z poddaszem użytkowym z kolekcji: projekty domów tanich w budowie. Zwarta bryła prezentuje się nowocześnie, wykończona jasnym tynkiem, z którym świetnie komponuje się  stolarka w kolorze drewna. Wnętrze zaprojektowano z myślą o maksymalnej funkcjonalności pomieszczeń.  Strefa parteru to salon z częścią jadalną oraz kuchnia. Atutem jest częściowo zadaszony taras, powiększający przestrzeń wypoczynkową. W części nocnej znajdują się trzy sypialnie, garderoba, łazienka oraz pralnia.

* koszt budowy pod klucz – ok. 314.200 zł netto

**stan deweloperski – ok. 251.800 zł netto (ok. 272.000 zł brutto)

PROJEKT DOMU - DOM W PLUMERIACH

Projekt domu w plumeriach

4 pokoje, 1 kuchnia, 1 łazienka, spiżarnia, toaleta, pralnia, garderoby, kominek

powierzchnia domu – 82,28 m2

Projekt domu parterowego o nowoczesnej bryle, z płaskim dachem, ekonomiczny w budowie i eksploatacji. Zachwyca elegancką kompozycją elewacji oraz ciekawie zaaranżowaną strefą relaksu na tarasie, który osłania drewniana pergola. Czytelnie rozplanowane wnętrze spełnia warunki wygodnego użytkowania. Strefa dzienna szeroko otwarta na taras to salon połączony z jadalnią oraz kuchnia z narożnym oknem i przyległą spiżarnią. W części nocnej, dostępnej z osobnego korytarza, znajdują się trzy sypialnie, garderoba, łazienka oraz pralnia. To bardzo interesująca propozycja dla rodzin, ceniących wygodę i walory domu parterowego.

* koszt budowy pod klucz – ok. 265.500 zł netto

**stan deweloperski – ok. 218.200 zł netto (ok. 236.000 zł brutto)

PROJEKT DOMU - DOM W AKEBIACH (W)

Projekt domu w akebiach

  • 4 pokoje, 1 kuchnia, 2 łazienki, toaleta, kotłownia, kominek
  • powierzchnia – 99,96 m2
  • + kotłownia 6,02 m2

Wygodny i ekonomiczny w realizacji projekt domu parterowego. Ciekawie zakomponowane elewacje łączą jasny tynk z naturalnymi okładzinami, podkreślając styl budynku. Przestronna i pięknie doświetlona strefa dzienna mieści się w środkowej części domu, z jednej strony sąsiaduje ze strefą prywatną rodziców, którą tworzy sypialnia z łazienką, po drugiej stronie znajduje się oddzielna strefa nocna dzieci – dwie sypialnie i osobna łazienka. Atutem projektu jest także duża, bardzo wygodna kuchnia.

* koszt budowy pod klucz – 298.500 zł netto

**stan deweloperski – ok. 242.600 zł netto (ok. 262.000 zł brutto)

PROJEKT DOMU - DOM W BORÓWKACH (N)

Projekt domu w borówkach

3 pokoje, 1 kuchnia, 1 łazienka, toaleta, kotłownia, kominek

powierzchnia domu – 66,87 m2

+ kotłownia – 4,41 m2

Przytulny i wygodny dom z poddaszem użytkowym, który wyróżnia się bardzo racjonalnym zagospodarowaniem powierzchni i gwarantuje mieszkańcom komfortowe użytkowanie. Wspólna przestrzeń dzienna to salon z częścią jadalną oraz dobrze doświetlona kuchnia. Część wypoczynkową powiększa taras, płynnie łączący wnętrze domu z ogrodem. Na parterze znajduje się również toaleta. Poddasze mieści sypialnię rodziców, pokój dla dwójki dzieci oraz łazienkę. W projekcie przewidziano sporo miejsc do przechowywania.

*koszt budowy pod klucz – 217.500 zł netto

**stan deweloperski – ok. 170.900 zł netto (ok. 185.000 zł brutto)

PROJEKT DOMU - DOM W LIPCÓWKACH

Projekt domu w lipcówkach

4 pokoje, 1 kuchnia, 1 łazienka, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, kominek

powierzchnia – 91,06 m2

Piękny i nowoczesny projekt domu z poddaszem użytkowym. Przewidziano w nim funkcjonalne zadaszenie wzdłuż bocznej elewacji, które zabezpieczy samochód przed niekorzystnymi warunkami. Strefa dzienna jest wspaniale doświetlona z dwóch stron i otwarta na narożny taras, gdzie mieszkańcy mogą zaaranżować kącik kawowy oraz osobną strefę wypoczynkową. Przy kuchni zaprojektowano spiżarnię. Program parteru uzupełnia pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu przewidziano trzy wygodne sypialnie oraz komfortową łazienkę. Projekt należy do kolekcji: projekty domów tanich w budowie.

*koszt budowy pod klucz – 256.700 zł netto

**stan deweloperski – ok. 199.500 zł netto (ok. 216.000 zł brutto)

PROJEKT DOMU - DOM POD ŚWIERKIEM

Dom pod świerkiem

5 pokoi, 1 kuchnia, 1 łazienka, spiżarka, garderoby, pomieszczenie gospodarcze, kominek

powierzchnia – 111,66 m2

Atrakcyjny dom parterowy, o starannie zaprojektowanej przestrzeni wewnętrznej, z wyraźnym podziałem na strefy użytkowe. Reprezentacyjna, otwarta część dzienna jest doskonale doświetlona, szeroko otwarta na taras, który powiększa przestrzeń wypoczynkową domu. Dobrze zorganizowane funkcje kuchenne, obszerny blat, duża ilość miejsc do przechowywania gwarantują wygodną pracę. Część nocna dostępna jest z holu i mieści trzy ustawne sypialnie, wśród nich pokój rodziców z własną garderobą oraz łazienka. W projekcie domu przewidziano też pralnię oraz gabinet przy wejściu, który sprawdzi się również jako wygodna sypialnia dla gości.

* koszt budowy pod klucz – 325.000 zł netto

**stan deweloperski – ok. 264.000 zł netto (ok. 285.000 zł brutto)

* całkowite koszty budowy domu w systemie zleconym „pod klucz” (koszt robót do stanu surowego zamkniętego + koszt robót wykończeniowych wraz z instalacjami) wg kosztorysów na IV kwartał 2016, które opracowano w oparciu o ceny krajowe, publikowane przez SEKOCENBUD. Wyliczenia z podziałem na w/w prace można znaleźć na www.archon.pl, na stronie wybranego projektu domu w zakładce KOSZTY.

** Kwota budowy domu w stanie deweloperskim, systemem zleconym, została wyliczona w oparciu o w/w szczegółowe kosztorysy na IV kwartał 2016 r, bazujące na cenach krajowych, publikowanych przez SEKOCENBUD.

Więcej projektów na www.archon.pl

Prosty przepis na dom ekonomiczny w realizacji i użytkowaniu

Koszt budowy domu zależny jest od wielu czynników, które w różnym stopniu wpływają na końcowy wynik. Prowadząc budowę w sposób przemyślany, stosując sprawdzone zasady i rozwiązania każdy Inwestor może realnie ograniczyć wydatki.

gotowy projekt domu - to zdecydowanie najbardziej korzystny cenowo wybór, który już na starcie da oszczędność rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w porównaniu z projektem opracowanym indywidualnie. Powtarzalność gotowych projektów domów jest ich dodatkową zaletą. Wybór projektu, który wcześniej został wielokrotnie zrealizowany to dla Inwestora także gwarancja, że zastosowane w nim rozwiązania są sprawdzone oraz właściwe, co pozwoli w trakcie budowy uniknąć przeróbek i zbędnych wydatków

projekt domu dobrze dopasowany do potrzeb rodziny - właściwe określenie wielkości domu to kluczowy warunek wyboru odpowiedniego projektu. Ma on także zasadniczy wpływ na ekonomiczny aspekt budowy domu, dlatego wielkość powierzchni mieszkalnej oraz odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem siebie, powinny być przedmiotem bardzo szczegółowej analizy przeprowadzonej przez Inwestora. Ograniczenie metrażu i wybudowanie domu idealnie dopasowanego do mieszkańców, bez zbędnych pomieszczeń to najprostszy sposób, by zracjonalizować koszty budowy domu, ale również ograniczyć w przyszłości wydatki związane z jego eksploatacją.

projekty domów małych i tanich w budowie ARCHON+ - to kolekcje projektów, w których Inwestorzy znajdą bardzo wiele różnorodnych  propozycji, będących doskonałą alternatywą dla kupna mieszkania w bloku. Wyróżniają się zastosowaniem ekonomicznych w wykonaniu rozwiązań architektonicznych, z zachowaniem wszystkich  walorów estetycznych domu. Ich zwarta bryła, z ograniczoną ilością lukarn czy wykuszy, zwieńczona najczęściej dwuspadowym dachem jest prosta i szybka w realizacji, nie wymaga kosztownych i czasochłonnych obróbek. Ponadto umożliwi Inwestorowi także oszczędne użytkowanie domu - zminimalizowana ilość załamań i narożników bardzo pozytywnie wpływa na właściwości termiczne budynku.

budowa systemem gospodarczym - to sposób prowadzenia budowy, który wymaga dużego zaangażowania ze strony Inwestora. Bierze on na siebie ciężar organizacji budowy oraz samodzielnie wykonuje większość prac. Szacunkowo można przyjąć, że taki sposób prowadzenia budowy pozwoli zmniejszyć koszty nawet 20-25%. Inwestorzy, którzy decydują się na budowę systemem gospodarczym, mogą zatrudnić kompetentnego kierownika budowy, który będzie czuwał nad właściwym przebiegiem i poprawnością wykonanych robót.

kosztorys budowlany - niezwykle przydatne narzędzie w takcie każdej budowy domu oraz świetny sposób na właściwą organizację i optymalizację całego procesu realizacji. Z kosztorysem Inwestor może właściwie zaplanować harmonogram poszczególnych prac, a także na bieżąco kontrolować wydatki, zużycie poszczególnych materiałów budowlanych. Kosztorysy ARCHON+, opracowane w wersji elektronicznej dają Inwestorowi możliwość szybkiej zmiany stawek i dostosowania do cen, które obowiązują w danym regionie.  Przeliczają się automatycznie i są regularnie aktualizowane w oparciu o ceny, podawane przez SEKCENBUD. Kosztorysy zawierają też tzw: przedmiar robót, czyli precyzyjną listę koniecznych do wykonania prac, wraz z dokładnym opisem ich zakresu i sposobu wykonania, co pomoże Inwestorowi szybko i obiektywnie porównać oferty zaproponowane przez kilku wykonawców.

www.archon.pl –  Dom zaczyna się od dobrego projektu!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły