Pustaki styropianowe – możliwości zastosowania i zalety technologii

Dom ze styropianu - przegląd dostępnych materiałów

Do budowy ścian budynków wykorzystuje się styropian o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Jest to materiał odporny na działanie zmiennych temperatur, wilgoci oraz wpływ substancji chemicznych. Jego cechą charakterystyczną okazuje się także niepalność.

Wybierając materiał na dom ze styropianu, warto przyjrzeć się pustakom. Dobrej jakości pustaki styropianowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Ich rozmiary przypominają elementy ceramiczne lub betonowe. Ich wysokość zazwyczaj mieści się w granicach 25 – 30 cm. Z kolei szerokość dochodzi do 100 cm.

Powyższe rozmiary umożliwiają szybkie i bezproblemowe wznoszenie ścian zewnętrznych. Co więcej, budowa domu ze styropianu nie przysparza zbyt dużych problemów. Wszystko za sprawą niewielkiej wagi, połączonej z dużą wytrzymałością materiału. Warto także dodać, że pustaki styropianowe posiadają specjalne, styropianowe łączenia, które ułatwiają prace budowlane i zwiększają szczelność przegrody.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także szalunkowe bloczki styropianowe. Rozpoznamy je po charakterystycznych klamrach wykonanych ze styropianu lub metalu. Zadaniem klamry jest obustronne połączenie poszczególnych elementów w jedną, szczelną całość. Szalunkowe bloczki styropianowe łączy się z betonem oraz zbrojeniem, co pozwala na szybkie wykonanie szalunku traconego.

Ciekawym typem materiału są także samonośne bloczki styropianowe. Budowa domu ze styropianu samonośnego polega na sklejeniu ze sobą wszystkich elementów w jeden duży, monoblok. Wykonane w ten sposób ściany zewnętrzne usztywnia się dodatkową siatką z włókna szklanego i przymocowuje ją do fundamentów. Wykonany w tej technologii dom ze styropianu może posiadać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, odpowiadając wymaganiom stawianym budynkom energooszczędnym, a nawet pasywnym. Cena pustaków styropianowych będzie uzależniona od ich rozmiaru, specyfikacji technicznej oraz konkretnego przeznaczenia użytkowego.

Budowa domu ze styropianu a termoizolacja budynku

Dom ze styropianu może spełniać najwyższe standardy dotyczące termoizolacji. Iak wiadomo, pustaki styropianowe posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość będzie ściśle uzależniona od jakości, a także grubości zastosowanego materiału.

W ofertach sprzedaży znajdziemy pustaki styropianowe, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,3 W/(m2 x K). Dzięki tak dobremu wynikowi budowa domu ze styropianu odpowiada, a nawet przewyższa wymagania stawiane budynkom energooszczędnym.

Niektórzy producenci oferują także pustaki styropianowe o zmniejszonym współczynniku przenikania ciepła. Dobrym przykładem będą tu materiały budowlane z dodatkiem grafitu. Ich parametry termoizolacji dochodzą do 0,1 W/(m2 x K). Dom ze styropianu grafitowego (przy ścianach grubości ok. 45 cm) spełnia wymagania budownictwa pasywnego. Ogrzewanie domu z kształtek styropianowych staje się wtedy niewielkim obciążeniem dla domowego budżetu. Niestety cena pustaków styropianowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych może okazać się dość wysoka.

Omawiając aspekt termoizolacji, warto pamiętać, że budowa domu ze styropianu musi odpowiadać wymaganiom dotyczącym grubości przegród zewnętrznych. Dom ze styropianu posiada przegrody o grubości od 25 do 45 cm. Są to wymiary, które zapewnią duży komfort użytkowania wnętrz oraz zadowalający współczynnik izolacji.

Budowa domu ze styropianu ma także jedną, bardzo istotną zaletę. Pustak styropianowe tworzą bardzo szczelne połączenia, które niedopuszczaną do pojawiania się mostków termicznych. Dodatkowe ocieplenie styropianem nie jest tu wcale potrzebne, a poziom termoizolacji utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Warto pamiętać, że ocieplenie styropianem budynków tradycyjnych wymaga dużej precyzji i doświadczenia. Nieprawidłowo wykonane prace często prowadzą do pojawienia się mostków termicznych, które obniżają parametry termoizolacji budynku. Co więcej, tradycyjne ocieplenie styropianem często doprowadza do zwiększenia grubości ścian zewnętrznych. Tego typu problemy nie występują podczas realizacji wykorzystującej pustaki styropianowe.

Domy ze styropianu – cena pustaków styropianowych i koszty inwestycji

Dom ze styropianu - co wpływa na jego cenę?

Budowa domu ze styropianu nie musi oznaczać bardzo wysokich kosztów. Wręcz przeciwnie, niektórzy inwestorzy twierdzą, że budowa w tej technologii pozwoliła na poczynienie nawet 10% oszczędności (w porównaniu z budownictwem tradycyjnym).

Cena pustaków styropianowych nie jest już tak wysoka, jak jeszcze kilka lat temu. Wyjątkiem mogą być jedynie grafitowe materiały budowlane, które nadal generują nieco wyższe koszty. Jednak zakup materiału nie jest jedynym sposobem na zaoszczędzenie środków finansowych. Duży wpływ na koszt inwestycji odgrywa czas realizacji. Budowa z kształtek styropianowych przebiega bardzo sprawnie i szybko. Jest to poniekąd związane z lekkością materiału, jego rozmiarami oraz specyfikacją montażową.

Bloczki styropianowe są bardzo wysokiej jakości. Nadają się do budowy domu lub zrobienia ocieplenia pod elewacją.
Dom ze styropianu - czy warto wznieść domek z bloczków styropianowych?

Co pozwala ograniczyć koszty?

Na ograniczenie późniejszych kosztów wpływa także brak konieczności wykonania dodatkowej izolacji przegród zewnętrznych. Dodatkowe ocieplenie styropianem byłoby potrzebne jedynie w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Tymczasem bloczki styropianowe same w sobie zapewniają odpowiednią izolację, a stworzone z nich ściany zewnętrzne wystarczy wykończyć tynkiem.

Pamiętajmy też, że dom ze styropianu przynosi oszczędności podczas użytkowania. Ekonomiczne ogrzewanie domu wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Warto o tym pamiętać, inwestując w domy ze styropianu.

Bloczki styropianowe – o czym jeszcze należy pamiętać planując budowę?

Dobieramy wysokość ścian i zbrojenie

Bloczki styropianowe pozwalają na budowę wysokich kondygnacji, jednak wysokość jednej ściany wynosi zazwyczaj około 3,0 do 3,5 metra. Niektóre projekty przewidują także wysokość kondygnacji powyżej 4,0 metrów. Mimo wszystko w przypadku domów jednorodzinnych jest to rzadko spotykana praktyka.

Domy ze styropianu powstają na rdzeniu ze zbrojonego stalą betonu. Pozwala to na uzyskanie bardzo dobrych wyników wytrzymałościowych. Rozmiar i parametry zbrojenia powinny być ustalone w projekcie budowlanym.

Co ciekawe, niektóre technologie nie przewidują zbrojenia całej ściany. Jedynymi zbrojonymi elementami konstrukcyjnymi stają się tutaj wieńce i narożniki. Tego typu działania pozwalają na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Pamiętajmy jedynie, że niepełne zbrojenie ścian z pustaków styropianowych można wykonać wyłącznie w budynkach, których wysokość nie przekracza trzech kondygnacji.

Jak betonować domy ze styropianu?

Betonowanie ścian ze styropianu jest jednym z trudniejszych etapów budowy. Do realizacji używa się przygotowanego w betoniarni betonu klasy C16/20. Niektórzy inwestorzy decydują się też na wypełnienie szalunków betonem przygotowywanym bezpośrednio na placu budowy. Jednak tego rodzaju działania mogą przyczynić się do opóźnień w realizacji inwestycji.

Beton należy nakładać w szalunku warstwowo, na około 75 cm. Ważne jest, aby mieszanka była wylewana równolegle po obwodzie. Zapewni to równomierne wysychanie ścian. W trakcie tego etapu prac należy też nieustannie pilnować pionu ściany. Co prawda szalunek jest dobrze podparty, jednak nieprawidłowości popełnione na tym etapie budowy mogą być bardzo trudne, a nawet niemożliwe do naprawienia.

Wymagania domów styropianowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, domy ze styropianu posiadają zadowalający współczynnik przenikalności cieplnej. Należy jednak pamiętać, że duża część energii grzewczej nie ucieka przez ściany, lecz przez okna. Dlatego zaleca się, by dom ze styropianu został wyposażony w lepszej jakości okna i drzwi zewnętrzne. Dobrym pomysłem okażą się okna trzyszybowe z odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła.

Wybierając drzwi zewnętrzne zwróćmy szczególną uwagę na sposób mocowania oraz stopień termoizolacji. Drzwi powinny znajdować się w dodatkowo ocieplonej ościeżnicy, która zmniejszy przenikanie niskich temperatur do wnętrza budynku.

Kolejnym istotnym wymaganiem budownictwa domów ze styropianu jest zapewnienie optymalnej wentylacji. Ściany z kształtek styropianowych nie przepuszczają wilgoci, zatem nie będą też w stanie wyrównać wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Nadmiar pary wodnej skropli się na najzimniejszych elementach, czyli na oknie. Problem jest szczególnie istotny w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza (pralnia, suszarnia, łazienka, kuchnia). Dlatego planując budowę domu z pustaków styropianowych warto zwrócić szczególną uwagę na zaprojektowanie wydajnej wentylacji.

Zaleca się, by systemy wentylacyjne znajdowały się w każdym pomieszczeniu budynku. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać korzystny dla zdrowia mikroklimat pomieszczenia. Skutecznym rozwiązaniem okaże się też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej największym atutem będzie dodatkowa oszczędność energii grzewczej oraz pełna wydajność, niezależna od aktualnych warunków zewnętrznych. Niestety rekuperacja będzie jednocześnie podnosić koszty budowy domu.

ikona podziel się Przekaż dalej