Jak wybrać domowy klimatyzator? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Jaki powinien być dobry klimatyzator do domu lub biura?

Gdy przychodzą upały, większość Polaków wyjmuje tradycyjne wentylatory, aby się schłodzić. Może i wytwarzają one wiatr, jednak są bardzo głośne i często przynoszą jedynie tymczasową ulgę. Najgorsze jednak, że wentylatory pracując, jednocześnie rozpylają w pomieszczeniu szkodliwe alergeny i kurz. Czy jest zatem lepszy pomysł na walkę z gorącem? Owszem! To domowe klimatyzatory, które zapewniają przyjemne orzeźwienie w najbardziej upalne dni. W samochodach układy klimatyzacji znane i używane są już od dawna. Klimatyzatory domowe funkcjonują na podobnych zasadach, jednak nie są jeszcze tak bardzo powszechne. Szkoda, bo naprawdę warto mieć takie urządzenie w domu! Najciekawsze klimatyzatory domowe znajdziesz tutaj: https://www.empik.com/empikultura/najlepsze-klimatyzatory-przenosne-ranking-2022,126613,a.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zakupu konkretnego urządzenia, dowiedz się, dlaczego tak właściwie powinieneś je mieć. Oto kilka istotnych faktów przemawiających za kupnem domowego klimatyzatora:

  1. Klimatyzator zadba nie tylko o schłodzenie pomieszczenia, ale też odpowiednią wilgotność powietrza.
  2. Urządzenie usunie z otoczenia szkodliwe alergeny, pyłki i kurz, zatem każdy będzie mógł swobodnie oddychać w pomieszczeniu – również alergicy.
  3. Wiele domowych klimatyzatorów może nie tylko może schłodzić, ale też nagrzać mieszkanie. W jednym urządzeniu można mieć wobec tego aż dwie pożyteczne funkcje – na lato i na zimę!

Który rodzaj klimatyzatora wybrać do mieszkania?

Najbardziej podstawowym urządzeniem tego typu jest klimatyzator mobilny. Zwykle mechanicznie przepycha on powietrze przez chłodnicę albo filtry nasączone wodą, a jedynym elektrycznym elementem urządzenia jest niewielki wiatrak. Sprzęt jest kompaktowy i gotowy do pracy niemal zaraz po wyjęciu z opakowania. Łatwo się taki klimatyzator montuje, a jego obsługa techniczna jest stosunkowo tania. Nieco bardziej skomplikowane są urządzenia ścienne. Są bardziej wydajne, ale nie każdy może pozwolić sobie na montaż takiego klimatyzatora w mieszkaniu. To, który rodzaj urządzenia wybrać, zależy zatem od indywidualnych możliwości i preferencji użytkownika. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę w klimatyzatorach:

  • Moc chłodnicza – dzięki niej dowiesz się, jak duże pomieszczenie będziesz w stanie ochłodzić wybranym klimatyzatorem.
  • Głośność pracy – im ciszej pracuje urządzenie, tym lepiej dla otoczenia.
  • Przepływ powietrza – czyli ilość powietrza, jaką urządzenie będzie w stanie schłodzić w jedną godzinę.
  • Ogrzewanie – może okazać się ważną funkcją, gdy chcesz mieć dwa urządzenia w jednym.
  • Czynnik chłodniczy – odpowiada za schładzanie powietrza. Powinien być naturalnego pochodzenia i wyróżniać się dużą wydajnością.

Pamiętaj o tym, że klimatyzatory mają różne zasady pracy, zależne od ich konstrukcji. Do niektórych modeli można również pobrać dedykowaną aplikację, dzięki której (za pomocą smartfona) będzie można zdalnie sterować klimatyzatorem. Alergicy powinni szukać z kolei urządzenia z filtrem, aby na bieżąco usuwać uczulające alergeny z otoczenia.

Domowy klimatyzator – o tym powinieneś pamiętać przy jego zakupie!

Kilka istotnych informacji na temat przenośnej klimatyzacji

Nie masz systemu klimatyzacji w mieszkaniu? Ciężko będzie zatem zainstalować taki klimatyzator ścienny, który będzie pracował cicho. Lepiej w takim przypadku zdecydować się na przenośny klimatyzator stojący. Możesz zabierać go w dowolne miejsca domu, użytkując tylko w wybranych pomieszczeniach. Warto zadbać o to, aby urządzenie pracowało cicho – wówczas nocą nie będzie zakłócać wypoczynku, a nawet snu. Przenośny klimatyzator sprawdzi się w każdym problematycznym pomieszczeniu – czyli np. tam, gdzie zawsze jest zimno. Urządzenie to jest tańszym rozwiązaniem niż ścienny klimatyzator. W wielu przypadkach pozwoli także całkiem zrezygnować z innych metod ogrzewania.

Niezależnie od tego, na jaki klimatyzator domowy się zdecydujesz, z pewnością będziesz czuć się z nim komfortowo nie tylko podczas upałów. Urządzenie zarówno ścienne, jak i przenośne pozwoli błyskawicznie poprawić jakość powietrza oraz zapewni znacznie wyższy komfort termiczny. Wszyscy domownicy szybko odczują różnicę temperatury i dzięki klimatyzatorowi będą mogli znacznie bardziej komfortowo odpoczywać, pracować lub wykonywać codzienne obowiązki w domu.

Pamiętaj, że…

Aby praca klimatyzatora domowego była efektywna, powietrze zawsze powinno być skierowane na przestrzeń otwartą. Nigdy nie chowaj go w kącie pokoju! Zawsze wybieraj też miejsce na urządzenie, gdzie blisko jest do gniazdka elektrycznego – w ten sposób łatwiej będzie się korzystać ze sprzętu. Zostaw też minimum 20 centymetrów wolnej przestrzeni między ścianą a klimatyzatorem, aby zapewnić ciągły i swobodny przepływ powietrza.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły