Młotowiertarka

Wkrętarki – to, co trzymamy obok śrubokrętów

Wiele śrubek do odkręcenia? Rdza, smary, starte gwinty, śruby wtopione w materiał? Czasem naprawę nie ma sensu męczyć się z nimi ręcznie. Choć najlepsza nawet wkrętarka nie zastąpi w pełni zestawu profesjonalnych śrubokrętów z wymiennymi końcówkami – szczególnie w zastosowaniach elektryczno-komputerowych – przyda się ona wszędzie tam, gdzie trzeba dużej siły lub gdy jest, krótko mówiąc, sporo roboty. Wkrętarka to urządzenie mechaniczne służące właśnie do wkręcania, ale oczywiście i wykręcania wszelkiego rodzaju śrub, śrubek i wkrętów. Sprawdza się ono między innymi w stolarstwie, przy skręcaniu mebli, czy przy budowaniu ścianek działowych.

Może być duża – przemysłowa – lub miniaturowa (na przykład z przeznaczeniem do naprawy laptopów). Właśnie w przypadku elementów małych urządzenie to zyskuje na znaczeniu – czasem operowanie bardzo niewielkim śrubokrętem staje się szczególnie uciążliwe. Każda wkrętarka może też być stacjonarna, czyli zasilana prądem „z gniazdka”, lub przenośna (z baterią lub akumulatorem). Wszystko zależy od konkretnego zastosowania oraz miejsca, w jakim ma ona zwykle pracować.

Dobrze, by kupowane przez nas urządzenie miało odpowiednio szeroki wybór łatwo wymiennych końcówek. Obecnie często spotyka się praktyczne wkrętarki z chwytem sześciokątnym (takie jak obecna w tym zestawie: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/wkretarki/wkretarki-akumulatorowe/zestaw-startowy-000303/). Pozwala ona na łatwe i szybkie dopasowanie maszyny do rozmaitych prac i potrzeb. Zwracajmy tez uwagę na moc urządzenia, sposób jego zasilania, oraz… gwarancję. Wkrętarka powinna być ponadto dobrze zaizolowana i wygodna – ma właściwie „leżeć w dłoni”. Szeroki wybór wkrętarek znajdziesz między innymi w sklepie Jula: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/wkretarki/.

Młoty i wiertarki - albo młotowiertarki

Połączenie młotka i wiertarki w jedno? Młotowiertarki to prawdziwie „męskie” urządzenia - służą do wiercenia otworów w twardym betonie oraz innych stałych i sztywnych podłożach. Mogą być też wykorzystywane do kruszenia betonu i cementu. To właśnie z ich pomocą robotnicy wykuwają w ścianach czy podłogach otwory (w tym okna), skuwają cegły bądź stare kafelki w łazience, wylewki chodnikowe, niszczą boazerię, usuwają okładziny i tak dalej. Typowa młotowiertarka jest więc urządzeniem dużym, wymagającym sporo siły (także do jej utrzymania podczas pracy) oraz, ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne, zwykle zasilanym bezpośrednio z sieci (choć i tu zdarzają się wyjątki – młotowiertarki akumulatorowe).

Wiertło

Na co zatem warto zwrócić największą uwagę przy zakupie młotowiertarki? W pierwszej kolejności na typ udaru, czyli tryb pracy urządzenia. Zazwyczaj klasyczna młotowiertarka ma dziś udar pneumatyczny, dawniej częściej spotykało się z kolei – i wciąż jeszcze spotkać można – maszyny z tak zwanym udarem mechanicznym. Te pierwsze mają jednak dużo wyższą moc, a zatem większy komfort pracy (choć wymagają też jednocześnie sporej ostrożności właśnie ze względu na „siłę rażenia”). Zdarzają się także młotowiertarki z udarem pobijakowym, czyli specjalną wersją udaru mechanicznego. Jest on również nieco słabszy od udaru pneumatycznego. Innym ważnym parametrem tych urządzeń jest wartość momentu obrotowego, wyrażana w niutonometrach. Zwykle im jest większa, tym lepiej (większa siła oraz łatwość przebijania się przez materiał). Jeśli jednak mamy do skucia czy przewiercenia raczej cienkie ściany lub strop, można rozważyć urządzenie z mniejszym momentem obrotowym – by za mocno nie przewiercić się na przykład na wylot. Na tej samej zasadzie wybieramy młotowiertarkę z odpowiednio dobraną, górną średnicą wierconego otworu.

Każda młotowiertarka charakteryzuje się ponadto ściśle określoną przydatnością do kucia (skuwania) takich czy innych materiałów. W szczególności też nie każde urządzenie tego typu nadaje się do wykuwania określonego rodzaju dziur – określa to obecność lub brak momentu obrotowego wiertła. Istnieje też możliwość zakupu samego młota – urządzenia przeznaczonego wyłącznie do skuwania ruchami podłużnymi, bez opcji wiercenia otworów. Wszystkie te i inne urządzenia można znaleźć pod hasłem „młotowiertarka” między innymi we wspomnianym już wyżej sklepie Jula: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/mlotowiertarki/. Liderem na rynku tych urządzeń jest z kolei firma Ryobi, dostępna także w Polsce.

Szlifierki kątowe i zwykłe

W głowie statystycznego Kowalskiego nie ma zazwyczaj miejsca na urządzenia takie jak szlifierki. Powszechnie są one bowiem kojarzone z przemysłem i obecnością w warsztatach oraz halach produkcyjnych. Niby tak, ale jednak nie do końca. Wbrew obiegowej opinii zwłaszcza nowoczesna i mała szlifierka kątowa jest bowiem bardzo wszechstronnym urządzeniem, które może przydać się także w każdym domu. Wielu majsterkowiczów nie wyobraża sobie bez niej pracy!

Przede wszystkim urządzenie to ma szerokie zastosowania – nadaje się do szlifowania, polerowania, ale także do cięcia czy wyrównywania rozmaitego typu materiałów i powierzchni. Poza szlifierkami wielofunkcyjnymi – na przykład z firmy Ryobi – istnieją specjalne szlifierki ścienne i sufitowe, pozwalające na dostosowanie do naszych potrzeb tych właśnie miejsc czy elementów. Własna szlifierka kątowa pozwala również przeciąć przewód lub metalową powierzchnię, dopasować meble, przyciąć płytki kuchenne czy łazienkowe (na przykład tuż przy drzwiach), a także niemal dowolnie ukształtować blachę. W sytuacjach szczególnych przyda nam się również do przecięcia kłódki w piwnicy czy krat w oknie. Nie mówiąc już o zastosowaniach bardziej fantazyjnych lub związanych z dekoracją wnętrz. Szlifierka nadaje się także do szybkiego i niedrogiego usuwania starych warstw klejów, farb czy lakierów. Działa w takich sytuacjach zawsze – także tam, gdzie poradzi sobie ani żaden rozpuszczalnik, ani opalarka do farb.

Jak więc wybrać szlifierkę? Dla większości z nas optymalne będzie urządzenie małe i poręczne – nie jest nam na co dzień (a czasem nawet i od święta) potrzebna profesjonalna szlifierka stołowa. Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Jakie będzie główne zastosowanie nabywanej maszyny? Czy ma być ona duża, czy mała? Czy ma być kątowa, czy płaska? Ważne jest też, czy mamy używać jej raczej rzadko, czy już teraz myślimy raczej o częstej eksploatacji. Dla naszego własnego komfortu ważny jest też typ zasilania (sieciowy lub akumulatorowy) oraz masa urządzenia – szlifierka powinna być używana w sposób bezpieczny, potrzebna jest więc pewność, że zdołamy utrzymać ją w rękach. Nie bez znaczenia jest moment obrotowy i moc. Pamiętajmy wreszcie o jakości i samym wykonaniu: szlifierka, nawet używana sporadycznie, ma nam starczyć na długie lata. Na domowy użytek nie potrzebujemy zazwyczaj sprzętu profesjonalnego, warto więc być może iść na kompromis i zaakceptować mniejszą moc, ale w połączeniu z wysoką jakością. Na polskim rynku mamy dziś bardzo szeroki wybór szlifierek „domowych”, w tym wiele z nich w ofercie sklepu Jula: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/elektronarzedzia-i-maszyny/szlifierki/.  Do większości nieprzemysłowych zastosowań znakomicie nada nam się urządzenie o mocy do 1000 Watt, przeznaczone do klasycznych prac remontowo – domowych. Na koniec warto wreszcie zadbać o jakość oraz dostępność wymiennych (ścierających się z czasem w normalnym trybie użytkowania) tarcz do szlifierek.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny