Warsztat majsterkowicza - najlepsze narzędzia

Nie do każdego działania trzeba wynajmować fachowca. Niektóre czynności są bardzo proste, nawet dla średnio uzdolnionej manualnie osoby. Jak więc urządzić warsztat majsterkowicza?

Odpowiednia lokalizacja

Na początku należy dobrze wybrać miejsce na przydomowy, amatorski warsztat. Jeśli mamy taką możliwość, warto umiejscowić go w oddzielonej od domu altance. Dzięki temu ograniczymy hałas i nie będziemy nim męczyć pozostałych domowników. W ten sposób stworzymy sobie komfortową przestrzeń do oddawania się majsterkowaniu bez przeszkadzania innym.

Czy będzie to pomieszczenie w odrębnym, czy w tym samym budynku, zawsze warto je wygłuszyć.  Robótki bywają hałaśliwe: stukanie młotkiem, wiercenie, szlifowanie potrafią uprzykrzyć życie. W tym całym procesie BHP pamiętajmy też jednak o sobie. Stosujmy odpowiednie zatyczki, które uchronią również nasz, bezpośrednio narażony, słuch.

Organizacja stanowiska pracy

Budowanie profesjonalnego warsztatu z pełnym wyposażeniem, w sytuacji, gdy będziemy korzystać z niego raz na rok, nie ma najmniejszego sensu. Jednak gdy tylko mamy zamiar spędzać w nim więcej czasu, na przykład chwile po pracy lub weekendy, warto zadbać odpowiednio zorganizowaną przestrzeń.

Warto jest nie tylko posiadać odpowiedni zestaw narzędzi, ale również miejsca, które będą nam nasze sprzęty organizować i porządkować. Dziś mamy powszechnie dostępne możliwości: regały warsztatowe, szufladki, wieszaki, specjalne listy z magnesem. W ten sposób niczego nie będziemy szukać, ponieważ wszystko będzie miało swoje miejsce.

Narzędzia stolarskie

Wszystko zależy od charakteru prac, które będziemy wykonywać w naszym warsztacie. Niezbyt rozsądne jest korzystanie z poradników i kupowanie wszystkiego w 100% według uniwersalnych zaleceń, albowiem takowe nie istnieją. Wszystko przychodzi z czasem i, tak naprawdę, nasz warsztat powinien składać się wyłącznie z tego, czego naprawdę potrzebujemy i naprawdę używamy.

Jeśli jednak nie posiadamy nawet podstawowej skrzynki z narzędziami i chcemy od czegoś zacząć, trzeba pomyśleć przede wszystkim o: zestawie trzech solidnych młotków (mały, duży i gumowy), zestawie gwoździ w najczęściej spotykanych rozmiarach, kilku różnych śrubokrętach i śrubach (o różnych rozmiarach, do różnych powierzchni), solidnym kleju montażowym, kleju błyskawicznym, lutownicy (a także cynie i kalafonii), miarce, poziomicy, ołówku warsztatowym, zestawie kluczy, obcęgach, kombinerkach, piłach, imadle. Do szybkich i awaryjnych napraw bardzo przydatne okażą się szybkozłączki i srebrna taśma.

Inne narzędzia do drewna

Jeśli lubimy prace z drewnem, powinniśmy pomyśleć o frezarce. Frezarka zdaje się być już bardziej zaawansowanym sprzętem, ale tak naprawdę, po bardzo krótkim czasie, każdy może całkiem zgrabnie nią operować. Informacje o tym, jak to robić, znajdziemy tutaj: https://www.jula.pl/porady/jak-uzywac-frezarki/. Urządzenie to służy do obrabiania drewna. Rodzajów frezarek jest bardzo dużo. Od domowych, mniejszych, w przystępnych cenach, do wielkich, specjalistycznych maszyn do profesjonalnych zastosowań.

Na nasze, domowe potrzeby zwykła, mała frezarka powinna nam w pełni wystarczyć. To bardzo praktyczne urządzenie. Jeśli lubimy majsterkować, nie boimy się obsługi maszyn – dostarczy nam wiele radości i okaże się wręcz niezbędna przy drobnych remontach. Frezarką można robić otwory, przycinać, rzeźbić, wygładzać.

Elektronarzędzia

O ile wkrętarka przyśpiesza czas pracy, gdyż możemy się nią posługiwać przy różnych montażach i zastąpić nią czasochłonne kręcenie śrubokrętem, o tyle bez wiertarki się już nie obejdziemy. Posłuży nam ona nie tylko do bardziej zaawansowanych prac, ale także do tych precyzyjnych. Na przykład wiertarką precyzyjnie przygotujemy otwory pilotażowe.

Wkrętarka to za to ogromna wygoda i przyśpieszenie czasu pracy. Owszem, można (awaryjnie) wkrętarkę zastąpić wiertarką, obsadzając końcówki w urządzeniu, ale jest to pomysł dość ryzykowny i musi być stosowany z ogromnym wyczuciem oraz „na własną odpowiedzialność”, gdyż siły działające w wiertarce są ogromne. Dlatego też dobrze jest mieć dwa oddzielne urządzenia.

Śrubki, kątowniki, wkręty i inne elementy

Prócz wspomnianych wyżej szybkozłączkach, warto również pomyśleć o innych drobiazgach, które sami uważamy za niezbędne i które nie raz nam się już przydały. Każdy rodzaj taśmy, od srebrnej i czarnej, poprzez „samochodową” na izolacyjnej skończywszy, wcześniej czy później może się przydać. Podobnie jak profesjonalne nożyczki, nożyki, kątowniki, śrubki i inne elementy, które sami uznamy za stosowne.

Ogrzanie warsztatu majsterkowicza

Ważne jest to, by zadbać o ogrzanie warsztatu. Często zdarzy się, że będziemy musieli coś zrobić jesienią lub zimą, a w Polsce pogoda nas nie rozpieszcza. Pierwszym krokiem jest ograniczenie uciekania ciepła. Uszczelnijmy pomieszczenie przy użyciu styropianu, wełny mineralnej, pianki montażowej. Zróbmy to jednak bezpiecznie i mądrze, by powietrze miało szansę cyrkulować, a my byśmy mieli czym oddychać.

Dlatego postępujmy również ostrożnie ze źródłami ciepła. Wybierzmy nagrzewnicę elektryczną, konwektor cieplny, piecyk olejowy lub piecyk gazowy. Pamiętajmy jednak o tym, by nie stwarzać zagrożenia pożarowego, ani zatrucia tlenkiem węgla. Na szczęście powszechnie dostępne rozwiązania są współcześnie bardzo bezpieczne. 

Więcej o ogrzaniu warsztatu tutaj: https://www.jula.pl/porady/jak-ogrzac-garaz-warsztat-sklep-czy-domek-letniskowy/

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny