Domy drewniane od A do Z - wszystko, co musisz wiedzieć

Domy drewniane to przystosowane pod względem użytkowym oraz konstrukcyjnym budowle, wykorzystywane do celów mieszkalnych. Ich szkielet nośny zostaje wykonany z wyrezonowanego i zaimpregnowanego drewna rodzimego (znacznie rzadziej z drewna egzotycznego). W zależności od zastosowanej technologii budowlanej domy drewniane mogą służyć do użytku sezonowego (domy letniskowe) bądź ciągłego (domy całoroczne).

Nowoczesne domy drewniane sposobem na szybki, tani i wygodny dom jednorodzinny

Przygotowując się do stworzenia własnego domu musimy wybrać technologie, w której będzie wybudowany. Wybór inwestorów coraz częściej pada na drewno. Nic w tym dziwnego, bowiem domy drewniane zadziwiają swoim atrakcyjnym wyglądem oraz komfortem użytkowym. Poniżej wskażemy najważniejsze cechy budownictwa domów drewnianych. Określimy możliwości technologiczne oraz najistotniejsze wady oraz zalety drewna.

Dlaczego warto postawić na domy z drewna?

Nowoczesne domy drewniane zapewniają wyskoki komfort użytkowy. Drewno posiada zdolność samoregulacji poziomu wilgotności. Dzięki temu we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych panuje bardzo korzystny mikroklimat. Większość zwolenników domów drewnianych podkreśla, iż zamieszkanie w takim budynku jest najbardziej korzystne dla naszego zdrowia. Wysoki komfort użytkowania pomieszczeń nie jest jeszcze końcem zalet. Projekty domów drewnianych coraz częściej zaspokajają oczekiwania estetyczne bardziej wymagających inwestorów. Drewno okazuje się łatwe w obróbce. Dzięki temu przeprowadzanie instalacji nie jest szczególnym problemem. Ponadto nowoczesne domy z drewna świetnie wpisują się zarówno w styl nowoczesny, jak i tradycyjny. Drewno jest materiałem uniwersalnym, pasującym do każdego otoczenia. Nowoczesne domy całoroczne lub klasycznie wyglądające domy z bali dobrze sprawdzą się na niemal każdej posesji. W przypadku projektów prostych budynków jednorodzinnych można też liczyć na atrakcyjny koszt inwestycji. To kolejny plus, który przemawia za wyborem budowy domów z drewna.

Szybkość budowy domu drewnianego

Nie ulega wątpliwości, że domy drewniane wyróżniają się szybkością budowy. Niewielkie domki letniskowe nie wymagają stałego połączenia z podłożem. Większość z nich przyjeżdża na posesje w gotowych do montażu elementach. Dzięki temu budowa trwa zaledwie kilka dni. Brak zespolenia z gruntem przynosi też inną korzyść. Będzie nią możliwość dowolnego przestawiania domku z miejsca na miejsce. Mobilność domków letniskowych może być bardzo przydatna w miejscach przeznaczonych pod wynajem.

Domy całoroczne również wyróżniają się szybkością budowy. Orientacyjny termin realizacji wynosi od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Dla porównania, budowa domu w technologii tradycyjnej trwałaby dwa lata. Pierwszy rok zajęłoby wykonanie konstrukcji budynku oraz doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku należałoby rozciągnąć instalacje i wykończyć wszystkie pomieszczenia. Tymczasem nawet przestronny dom drewniany może zostać przygotowany pod klucz w niecały rok. Możemy zatem stwierdzić, że domy z drewna są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na bardzo szybkim czasie realizacji inwestycji. Szybki czas realizacji nie wiąże się z dodatkowymi, wysokimi kosztami (tak jak miałoby to miejsce w technologii murowanej).

W ofertach wykonawców znajdziemy też gotowe domy modułowe, które powstają na halach produkcyjnych. Domy modułowe docierają na plac budowy w przygotowanych do złożenia elementach. Czas realizacji trwa zaledwie kilka dni lub tygodni (w zależności od specyfiki projektowej). Podczas montażu niewymagane są żadne prace murarskie. Dzięki temu można wznosić domy modułowe o każdej porze roku. Jedyną czynnością wykonywaną „na mokro” jest uprzednie przygotowanie fundamentów, na których spocznie budynek. Takich możliwości z pewnością nie daje technologia tradycyjna. Murowanie ścian można tutaj przeprowadzać jedynie w sprzyjających warunkach pogodowych oraz przy dodatniej temperaturze. Jest to istotne ograniczenie jeśli zdecydujemy się na budowę późnym latem bądź jesienią.

Brak prac murarskich to kolejny atut, który wyróżnia domy z drewna.

Ekonomiczne domy szkieletowe

Domy szkieletowe dopiero zdobywają popularność w naszym kraju. Jednak ich liczne zalety zyskują sobie sympatię coraz to większej grupy inwestorów. Domy szkieletowe to przede wszystkim szybkość budowy. Kolejny atut to atrakcyjne ceny inwestycji. Warto podkreślić, że domy szkieletowe mogą być nawet o 15 % tańsze w budowie niż domy wymurowane technologią tradycyjną. Mowa tu o budynkach podobnych gabarytów i kształtu połaci dachowej.

Atrakcyjne ceny to dopiero początek możliwości. Tanie domki całoroczne posiadają lekką konstrukcję. W ich wnętrzu możemy wykonać przestronne, pozbawione słupów podporowych pomieszczenia. Przy odpowiednim projekcie będziemy w stanie stworzyć elegancką, a zarazem funkcjonalną budowlę. Wnętrza pomieszczeń mieszkalnych mogą być w dowolny sposób zagospodarowane i wykończone. Możliwości zależą jedynie od upodobań, wyobraźni i zasobności portfela inwestora.

Warto wiedzieć, że domy drewniane całoroczne mogą zostać wykonane z prefabrykatów otwartych bądź zamkniętych.

Domy prefabrykowane z elementów otwartych powstają na wykonanym uprzednio fundamencie. Na miejsce budowy dociera gotowy szkielet, dach oraz ściany. Wszystko zostaje zamontowane bezpośrednio na placu budowy, a czas realizacji inwestycji to z reguły 2 - 3 miesiące. We wnętrzu trzeba jeszcze rozprowadzić instalacje i wykończyć wszystkie pomieszczenia.

Domy prefabrykowane z elementów zamkniętych są znacznie szybsze w realizacji. Na miejsce budowy docierają gotowe i kompletnie wykończone ściany, szkielet oraz dach. W ścianach znajdują się już gotowe otwory okienne oraz otwory drzwiowe. Elewacja zewnętrzna jest już kompletnie ocieplona i wykończona. W ścianach znajdują się już przygotowane instalacje. Niektóre projekty domów drewnianych przewidują wykonanie budynku pod klucz. Wnętrze ścian prefabrykowanych jest już całkowicie wykończone. Gotowe domy drewniane z prefabrykatów zamkniętych wyróżniają się ponadprzeciętną szybkością budowy. Po przywiezieniu na plac zostają zmontowane w kilka dni lub tygodni (w zależności od specyfiki projektowej). Zakończenie montażu oznacza jednocześnie, że gotowe domy drewniane nadają się do zamieszkania. Jedynym ograniczeniem wynikającym z zastosowania prefabrykatów zamkniętych jest konieczność użycia ciężkiego sprzętu. Wielkoformatowe prefabrykaty muszą też dojechać na miejsce budowy. W przypadku bardzo ciasnych zabudowań może to być dość problematyczne.

Możliwość rozbudowywania? Czemu nie

Tradycyjne domy murowane stają się budynkami na długie lata. Często korzysta z nich wiele pokoleń. Dom jest solidny, trwały i posiada niezmienną kubaturę. W przypadku budynków drewnianych może być zupełnie inaczej. Dobrym przykładem będą tutaj nowoczesne domy modułowe. Inwestor zyskuje możliwość wykonania niewielkiego domku z modułów. Mały metraż oznacza jednocześnie niskie koszty inwestycji. W miarę upływu lat można powiększyć budynek o kolejne moduły zwiększając przy tym jego metraż. Domy modułowe mogą być w dowolny sposób rozbudowywane, co wcale nie wiąże się ze skomplikowanymi pracami oraz bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Dokupienie i montaż następnego modułu nie przysparzają większych trudności w realizacji. Kolejny moduł może powiększyć przestrzeń naszego domu w zaledwie kilka dni.

Dzięki wykorzystaniu technologii modułowej nie musimy poświęcać ogromnych sum pieniędzy na wykonanie dużego budynku. Prace możemy rozłożyć w czasie i sprawić, że ceny inwestycji nie będą tak dużym, jednorazowym obciążeniem dla naszego budżetu. Bez wątpienia jest to istotna zaleta, którą docenia coraz więcej młodych rodzin. 

A może klasyczne domy z bali?

Domy z bali kojarzą się ze stylowymi, górskimi chatami, jednak możemy je wykonać na każdej posesji. Do wyboru pozostaje wiele interesujących, gotowych projektów budowlanych. W razie potrzeby możemy też wykonać domy z bali według projektów indywidualnych. Jednak jest to nieco droższa opcja. Budynki wykonane w tej technologii wyglądają bardzo elegancko. Często kojarzą się z luksusem i dobrym gustem. Nic więc dziwnego w tym, że są chętnie wybierane przez najbardziej wymagających inwestorów.

Domy z bali to budowle całoroczne. W teorii moglibyśmy wykonać także domki letniskowe. Jednak takie rozwiązanie nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Głównym powodem okazują się tutaj wysokie ceny inwestycji.

Całoroczne domy z bali zasługują na szczególną uwagę ze względu na swój atrakcyjny design. Zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej widoczne są elementy konstrukcyjne. Dzięki temu budynek nabiera klasycznego charakteru. W ofertach wykonawców pojawiają się też domy z bali z wykończonymi ścianami wewnętrznymi. Do obudowania ścian stosuje się płyty kartonowo gipsowe. Dzięki nim budynek może wyglądać klasycznie od zewnątrz i nowocześnie we wnętrzach. Wykończenie płytami kartonowo gipsowymi oznacza jednocześnie większe wydatki oraz wydłużony czas realizacji. Dlatego tego typu rozwiązania nie zdobyły jeszcze szczególnej popularności.

Domy całoroczne z bali mogą być wykonane na dwa sposoby. Pierwszym jest konstrukcja zrębowa, drugim konstrukcja sumikowo łętkowa. Oba rozwiązania posiadają indywidualne wady oraz zalety. Dlatego warto się nad nimi zastanowić jeszcze przed zakupem projektu budowlanego.

Gotowe domy drewniane z bali okazują się dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie klasyczny wygląd oraz luksusowy charakter. Tego typu budynki będą droższe w wykonaniu niż domy szkieletowe o podobnym metrażu. Dłuższy będzie też czas budowy. Niestety nie każdy wykonawca jest w stanie odpowiednio wybudować domy z bali. Do prac potrzebne jest duże doświadczenie oraz znajomość technologii. Czasem okazuje się, że budowa zostaje wstrzymana poprzez kilkumiesięczny czas oczekiwania na sprawdzoną ekipę fachowców.

Dom na sezon lub na lata

Domy drewniane mogą być przystosowane do użytku sezonowego oraz stałego. Niewielkie domy modułowe to z reguły budowle nieocieplone. Typowe drewniane domki letniskowe wyróżniają się szybkością montażu oraz bardzo atrakcyjną ceną. Niestety nie nadają się do zamieszkania w okresie zimowym. Całoroczne domy z drewna wymagają kompletnej termoizolacji i montażu systemu centralnego ogrzewania. Specyfika ocieplenia i systemów grzewczych zostaje zaplanowana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Domy drewniane całoroczne mogą spełniać wysokie wymogi zapotrzebowania na energię cieplną. Drewniane domy energooszczędne, a nawet pasywne nie należą już do rzadkości. Wykończone pod klucz domy drewniane całoroczne mogą posiadać współczynnik przenikania ciepła poniżej poziomu 15 kWh/m2. Jest to charakterystyczny wskaźnik budownictwa pasywnego. Nowoczesne technologie oraz alternatywne źródła energii sprawiają, że budynek staje się tani w utrzymaniu. Dlatego możemy stwierdzić, że zapotrzebowanie energetyczne budynków drewnianych nie musi w niczym ustępować domom tworzonym w oparciu o technologie tradycyjne. W wielu przypadkach współczynnik przenikania ciepła przez drewniane przegrody zewnętrzne jest nawet nieco niższy.

Jeszcze do niedawna domy drewniane kojarzyły się z budowlami sezonowymi. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ drewniane letniskowe domki cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że konstrukcje z drewna mogą też być wykorzystane do użytku ciągłego. Drewniane domy całoroczne dopiero wchodzą na polski rynek budowlany. Jednak ciekawa oferta wykonawców sprawia, że nieustannie cieszą się coraz większą popularnością. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się też liczba inspirujących projektów budowlanych, opartych na technologiach drewnianych.

Na szczególną uwagę zasługują konstrukcje drewniane letniskowe i domy całoroczne, wybudowane w technologii szkieletowej. Ich niewątpliwym atutem jest szybki czas realizacji. Domy drewniane nie wymagają prac mokrych, dlatego budowa może odbywać się bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Drewniane domy całoroczne coraz częściej stają się alternatywą dla tradycyjnych budowli murowanych. Ich atutem pozostaje niższy koszt budowy, krótki termin realizacji inwestycji (dzięki doświadczonej firmie budowa może potrwać zaledwie kilka tygodni), a także przyjazny mikroklimat, który panuje we wnętrzu pomieszczeń. Domy całoroczne i domy drewniane letniskowe posiadają zdolność do naturalnego regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu zwiększa się komfort ich codziennego użytkowania.

Drewniane domy całoroczne mogą zostać wykonane w konstrukcji szkieletowej bądź modułowej. W pracowniach architektów znajdziemy wiele godnych uwagi projektów, które są w stanie zaspokoić nawet mocno wygórowane oczekiwania inwestorów. Domy całoroczne i domy drewniane letniskowe mogą powstać na naszym placu budowy w zaledwie kilka miesięcy (w przypadku modułów oferta wykonawców przewiduje realizacje w zaledwie kilka dni). Prace budowlane warto powierzyć doświadczonej firmie, która specjalizuje się we wdrażaniu technologii drewnianych. Oferta usług wykonawców jest coraz bardziej rozległa. Jednak na doświadczonych i sprawdzonych fachowców trzeba czasem poczekać nawet kilka miesięcy.

Jeśli interesuje Cię temat budowy domów drewnianych, koniecznie przeanalizuj poniższy dział. Znajdziesz w nim ciekawostki dotyczące budowy domów całorocznych i letniskowych (oferta handlowa, porady, porównania i przydatne analizy). Na dole strony znajdziesz też listę powiązanych tematów.