Domy drewniane

Domy drewniane to przystosowane pod względem użytkowym oraz konstrukcyjnym budowle, wykorzystywane do celów mieszkalnych. Ich szkielet nośny zostaje wykonany z wyrezonowanego i zaimpregnowanego drewna rodzimego (znacznie rzadziej z drewna egzotycznego). W zależności od zastosowanej technologii budowlanej domy drewniane mogą służyć do użytku sezonowego (domy letniskowe) bądź ciągłego (domy całoroczne).

Ekologiczne i komfortowe domy drewniane

Jeszcze do niedawna domy drewniane kojarzyły się z budowlami sezonowymi. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ drewniane letniskowe domki cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że konstrukcje z drewna mogą też być wykorzystane do użytku ciągłego. Drewniane domy całoroczne dopiero wchodzą na polski rynek budowlany. Jednak ciekawa oferta wykonawców sprawia, że nieustannie cieszą się coraz większą popularnością. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się też liczba inspirujących projektów budowlanych, opartych na technologiach drewnianych.

Na szczególną uwagę zasługują konstrukcje drewniane letniskowe i domy całoroczne, wybudowane w technologii szkieletowej. Ich niewątpliwym atutem jest szybki czas realizacji. Domy drewniane nie wymagają prac mokrych, dlatego budowa może odbywać się bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Drewniane domy całoroczne coraz częściej stają się alternatywą dla tradycyjnych budowli murowanych. Ich atutem pozostaje niższy koszt budowy, krótki termin realizacji inwestycji (dzięki doświadczonej firmie budowa może potrwać zaledwie kilka tygodni), a także przyjazny mikroklimat, który panuje we wnętrzu pomieszczeń. Domy całoroczne i domy drewniane letniskowe posiadają zdolność do naturalnego regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu zwiększa się komfort ich codziennego użytkowania.

Drewniane domy całoroczne mogą zostać wykonane w konstrukcji szkieletowej bądź modułowej. W pracowniach architektów znajdziemy wiele godnych uwagi projektów, które są w stanie zaspokoić nawet mocno wygórowane oczekiwania inwestorów. Domy całoroczne i domy drewniane letniskowe mogą powstać na naszym placu budowy w zaledwie kilka miesięcy (w przypadku modułów oferta wykonawców przewiduje realizacje w zaledwie kilka dni). Prace budowlane warto powierzyć doświadczonej firmie, która specjalizuje się we wdrażaniu technologii drewnianych. Oferta usług wykonawców jest coraz bardziej rozległa. Jednak na doświadczonych i sprawdzonych fachowców trzeba czasem poczekać nawet kilka miesięcy.

Jeśli interesuje Cię temat budowy domów drewnianych, koniecznie przeanalizuj poniższy dział. Znajdziesz w nim ciekawostki dotyczące budowy domów całorocznych i letniskowych (oferta handlowa, porady, porównania i przydatne analizy). Na dole strony znajdziesz też listę powiązanych tematów.

Czytaj dalej lub zobacz artykuły poniżej

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Impregnat do drewna - rodzaje, ceny, najlepsi producenci - sprawdzamy!

Drewno to piękny i wdzięczny materiał budowlany, a także - a może przede wszystkim - materiał na meble i inne elementy wyposażenia na zewnątrz oraz wewnątrz naszych domów. Aby drewno na długo zachowało swoje piękno, musi być odpowiednio pielęgnowane. Jednym ze sposobów jest impregnacja drewna. Impregnaty do drewna na sklepowych półkach nie są sobie równe i nie posiadają takiej samej jakości. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto stosować impregnat do drewna oraz który wybrać.
, 7 czerwca 2017

Ceny domów kanadyjskich – sprawdzamy, ile kosztują domy z drewna

Ceny domów kanadyjskich – sprawdzamy, ile kosztują domy z drewna

Domy kanadyjskie to konstrukcje cieszące się dużą popularnością w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Mimo, że warunki klimatyczne w tych krajach mogą równać się z klimatem panującym w Polsce, to nadal nie mogą rywalizować z murowaną technologią, która wiedzie prym w naszym kraju. Domy kanadyjskie to energooszczędne rozwiązanie, które jest bardzo szybkie w budowie. Ile właściwie kosztuje taka inwestycja? Sprawdzamy!
, 22 maja 2017

Ceny domów szkieletowych – ile kosztuje dom drewniany

Ceny domów szkieletowych – ile kosztuje dom drewniany

Budowa domu to przede wszystkim wybór technologii. Dużą popularnością cieszy się murowana technologia, która nie zawsze jest jednak najlepsza. Większość Polaków decyduje się na domy szkieletowe ze względu na to, że są niedrogie i buduje się je szybko. Jakie są ceny domów szkieletowych? I dlaczego warto się o nie pokusić?
, 22 maja 2017

Domki kanadyjskie szkieletowe – zalety i wady, opinie użytkowników

Domki kanadyjskie szkieletowe – zalety i wady, opinie użytkowników

Domki kanadyjskie szkieletowe mogą być naprawdę dużej powierzchni. W Polsce utarło się, że domy kanadyjskie to jedynie małe domki lub domki letniskowe. Oczywiście nie jest to prawda. W Stanach Zjednoczonych aż 95% domów opiera się na technologii szkieletowej, a niektóre z nich mają naprawdę dużą powierzchnię.
, 22 maja 2017

Domki modułowe letniskowe – genialne rozwiązanie na działkę

Domki modułowe letniskowe – genialne rozwiązanie na działkę

Domy modułowe to jeden z najszybszych sposobów na własny dom. Domy modułowe szkieletowe, podobnie jak domy modułowe z keramzytobetonu, można postawić nawet w miesiąc! Aż 80% domu przygotowywane jest w hali produkcyjnej. Domki modułowe letniskowe możemy postawić na rozmaitych gruntach. Mogą być idealnym rozwiązaniem na działkę!
, 20 maja 2017

Domy modułowe w Polsce – nowa metoda czy chwilowy trend?

Domy modułowe w Polsce – nowa metoda czy chwilowy trend?

Budowa domu murowanego to w istocie duże przedsięwzięcie, które wymaga czasu, jak i dużych zasobów finansowych. Z tego względu, coraz więcej Polaków skłania się ku domom modułowym, które urzekają swą prostotą, niskimi kosztami i szybkim montażem. Czy tego typu budynki będą nadal podbijały nasze serca? A może będzie to jedynie chwilowy trend?
, 20 maja 2017

Domy z bali – ceny i projekty interesujących domów drewnianych

Domy z bali – ceny i projekty interesujących domów drewnianych

Domy drewniane cieszą się rosnącą popularnością. Niegdyś tego typu konstrukcje przywoływały na myśl nieszczelne, nietrwałe chaty. Teraz owy surowiec coraz częściej stosowany jest podczas budowy domów mieszkalnych. Dzisiejsze domy drewniane są połączeniem trwałości, praktyczności i energooszczędności, a ich wykończenie jest znacznie łatwiejsze od murowanych budowli. Jaka jest cena domów z bali i co warto o nich wiedzieć?
, 20 maja 2017

Nowoczesne domy modułowe – czy są warte zainteresowania?

Nowoczesne domy modułowe – czy są warte zainteresowania?

Często są reklamowane jako nowoczesne i energooszczędne, a proces ich powstawania to zaledwie miesiąc. Mowa o domach modułowych, które cieszą się rosnącą popularnością także w Polsce. Dlaczego są warte zainteresowania?
, 20 maja 2017

Top 8 najciekawszych projektów domów kanadyjskich

Top 8 najciekawszych projektów domów kanadyjskich

Liczba zwolenników domów kanadyjskich nieustannie się powiększa. Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które znacznie odbiega od tradycyjnego budownictwa murowanego. Projekty domów kanadyjskich to nowoczesne domy, a ich konstrukcję tworzy szkielet wykonany z naturalnego drewna. Projekty domów kanadyjskich mogą być jak najbardziej ciekawe i urzekać swym wyglądem. Sprawdź kilka z nich.
, 20 maja 2017

Top 8 najlepszych projektów domów drewnianych

Top 8 najlepszych projektów domów drewnianych

Projekty domów drewnianych urzekają przede wszystkim swoją prostotą. Wykorzystanie trwałego, naturalnego surowca przekłada się na przyjazny mikroklimat wewnątrz i niesamowity design na zewnątrz. Kto skusi się na tego typu konstrukcję, z pewnością nie pożałuje. Przedstawiamy 8 najlepszych projektów domów drewnianych, które będą idealną oazą i miejscem do odpoczynku po ciężkim dniu.
, 20 maja 2017

Top 8 projektów domów modułowych – zobacz najlepsze projekty

Top 8 projektów domów modułowych – zobacz najlepsze projekty

Niegdyś były obiektem krytyki, dzisiaj domy modułowe cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie, również w Polsce. Projekty domów modułowych są oryginalne, stylowe i ekologiczne. Zobacz kilka projektów o niesamowitych kształtach, które pobudzają wyobraźnię i skłaniają do ich wyboru.
, 20 maja 2017

Top 8 projektów domów z bali – zobacz najlepsze rozwiązania

Top 8 projektów domów z bali – zobacz najlepsze rozwiązania

Domy z bali to poczucie komfortu, swobody i rustykalna prostota. Popularne na całym świecie domy są idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną uciec od miejskiego zgiełku. Zastosowanie trwałego surowca stanowi niesamowite schronienie, zwłaszcza przed surowymi warunkami klimatycznymi. Oto projekty domów z bali, które urzekają swym niesamowitym wyglądem.
, 20 maja 2017

Domy z gotowych elementów - jak zbudować dom w kilka tygodni?

Domy z gotowych elementów - jak zbudować dom w kilka tygodni?

Budowa domu jest dość dużą inwestycją, do której warto się odpowiednio przygotować. Współczesne obiekty budowlane nie muszą już powstawać przez kilka lat. Coraz większą popularnością cieszą się domy prefabrykowane, których budowa zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czym charakteryzuje się owa technologia budowlana? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
, 25 kwietnia 2017

Domy z drewna - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Domy z drewna - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Drewno jest wytrzymałym i efektownym materiałem, który od lat wykorzystujemy do budowy domów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że współczesne domy drewniane w niczym nie przypominają starodawnych, nieszczelnych chat. Z drewna wznoszone są zarówno domy letniskowe, jak duże domy całoroczne. Współczesne domy z drewna łączą w sobie energooszczędność, trwałość, a także funkcjonalność. Koszty budowy energooszczędnych domów drewnianych nie są bardzo wysokie, dlatego z pewnością warto zapoznać się z ich charakterystyką. Poniżej wskażemy najważniejsze rodzaje technologii budowy domów drewnianych, ukażemy ich zalety, a także porównamy z tradycyjnym, murowanym budownictwem.
, 25 kwietnia 2017

Domy modułowe - cena, opinie, projekty, wady i zalety

Domy modułowe - cena, opinie, projekty, wady i zalety

Technologie budowlane bardzo szybko się rozwijają. W ostatnich latach coraz większą uwagę przykuwają technologie budowy domów modułowych. Jest to dość prosty, a zarazem ekonomiczny sposób na przyspieszenie prac budowlanych. Prefabrykowane domy modułowe powstają w kilka miesięcy, a czasem nawet w kilka dni. To znacznie lepszy wynik niż budowa realizowana w technologiach tradycyjnych. Dlatego warto wiedzieć czym charakteryzują się domy modułowe, jakie są ich zalety i koszty wykonania.
, 25 kwietnia 2017

Domy prefabrykowane - rodzaje, cena, opinie

Domy prefabrykowane - rodzaje, cena, opinie

Zależy ci na szybkiej przeprowadzce, a działka jeszcze niezagospodarowana? Gotowe domy Cię nie interesują? Pomyśl o domu z prefabrykatów! Domy prefabrykowane to dość tanie rozwiązanie, a do tego niezwykle szybkie. Technologia domów prefabrykowanych od lat jest wykorzystywana za oceanem, a także w wielu krajach europejskich. Buduje się w tej technologii zarówno domy energooszczędne, jak i domy pasywne. W Polsce jednak wciąż krąży na ich temat wiele fałszywych stereotypów. Jakie są fakty i mity na temat domów prefabrykowanych, a przede wszystkim ich ceny? Sprawdzamy!
, 25 kwietnia 2017

Domy szkieletowe - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Domy szkieletowe - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Wybór technologii, w której powstanie dom nie jest oczywisty. Najpopularniejsza w Polsce technologia murowana, zwana również tradycyjną nie zawsze okazuje się najlepsza. Przyjrzymy się technologii szkieletowej, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to szybka technologia, w której coraz częściej buduje się niedrogie prefabrykowane domy energooszczędne, jak również niewielkie domki letniskowe na bazie szkieletu drewnianego. Jedynym betonowym elementem budynku jest płyta fundamentowa. Mogą być to klasyczne domy z bali lub dom drewniany imitujący wyglądem klasyczny dom murowany.
, 25 kwietnia 2017

Domy z bali - cena, projekty, opinie, wady i zalety

Domy z bali - cena, projekty, opinie, wady i zalety

Domy z bali w technologii szkieletu drewnianego. To ciekawa propozycja, jednak w Polsce wiąż mało popularna. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom takiego rozwiązania oraz sprawdźmy, ile kosztuje budowa domu z bali.
, 25 kwietnia 2017

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Klasy drewna konstrukcyjnego – jakie drewno wybrać?

Drewno jest wszechstronnym materiałem. W zależności od obróbki tego naturalnego surowca można uzyskać wysokiej klasy drewno konstrukcyjne. Niezależnie czy będą to tylko listwy, belki czy do postawienia jest szkielet budynku, drewno budowlane musi spełniać szereg kryteriów by na takie miano zasłużyć. Jakie cechy powinno posiadać drewno konstrukcyjne i jakie normy spełniać? Poznaj klasy drewna konstrukcyjnego i jego najpopularniejsze zastosowania.
, 22 września 2016

Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy, opinie, wygoda

Dom drewniany czy murowany? Koszty budowy, opinie, wygoda

Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujemy przed budową domu jest wybór odpowiedniej technologii. W Polsce największą popularnością cieszą się domy wznoszone tradycyjną technologią murowaną. Jednak wielu inwestorów coraz częściej zastanawia się też nad wzniesieniem domu drewnianego. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu technologii budowlanych.
, 25 kwietnia 2017

Drewniane altany ogrodowe - przeczytaj, zanim wybierzesz!

Drewniane altany ogrodowe - przeczytaj, zanim wybierzesz!

Altany ogrodowe stanowią przepiękny element małej architektury, w szczególności jeśli są wykonane z drewna. Mogą stanowić element dekoracyjny, jak i miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Jeśli w naszym ogrodzie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca - drewniane altany ogrodowe to idealny wybór. Altanę ogrodową można kupić gotową, lub zaprojektować wedle własnego pomysłu. Sprawdźmy które rozwiązanie będzie najlepsze.
, 26 lipca 2016

Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Zielone, energooszczędne domy to w Polsce wciąż nowość. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić decydując się na budowę domu energooszczędnego! 3 stycznia 2012r. Polska przekazała przewodnictwo w Unii Europejskiej Danii, która musiała się zmierzyć z poważnym kryzysem. Jednak Duńczycy mieli sprawdzony pomysł na kryzys. Chcieli niezależności energetycznej. Ich doświadczenia sięgały lat 70, w których przeżyli kryzys energetyczny. Wtedy nie jeździli w niedzielę samochodami, musieli wyłączać większość świateł, przykręcać ogrzewanie. Ta sytuacja wymusiła na nich konieczność szukania lepszych rozwiązań. Dziś więcej energii sprzedają niż kupują. Dlatego postawili na nisko energetyczne Zielone Domy i budują całe osiedla. To dlatego koszty utrzymania zielonych domów są tak niskie!
, 10 kwietnia 2017

Ile trwa budowa domu?

Ile trwa budowa domu?

Czas trwania budowy nie jest określony w przepisach prawa budowlanego. Wszystko zależy od specyfiki projektu budowlanego, technologii budowlanej, a także od środków finansowych, którymi dysponuje inwestor. Poniżej przedstawimy orientacyjny czas trwania poszczególnych etapów budowy w technologii tradycyjnej, a także wskażemy, jak długo wznosi się domy w technologii szkieletowej. Na koniec zaprezentujemy inne sposoby na szybką budowę domu.
, 23 kwietnia 2016

Domy kanadyjskie – ceny, opinie, polecane projekty i ciekawostki

Domy kanadyjskie – ceny, opinie, polecane projekty i ciekawostki

Domy kanadyjskie, tak popularne właśnie w Kanadzie czy USA, a więc w krajach na dużym obszarze o podobnym klimacie co Polska, wciąż nie mogą konkurować popularnością z tradycyjną technologią murowaną w naszym kraju. Domki kanadyjskie są często energooszczędne, tanie i szybkie w budowie. W czym zatem tkwi problem domów z bali? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.
, 24 kwietnia 2017

Jakie są zalety i wady domów szkieletowych?

Jakie są zalety i wady domów szkieletowych?

Nie ma na świecie rzeczy, która byłaby idealna. Nawet czekolada ma wady w postaci tuczących kalorii. Podobnie jest z metodami budowy domów. Każda ma jakieś zalety i wady, o których warto wiedzieć zanim rozpoczniemy budowę upragnionego domu. Jedną z takich metod, która spotyka się z dużą nieufnością inwestorów jest budowa domu za pomocą prefabrykowanych drewnianych szkieletów. Jednak zalety przekonują bardziej niż wady.
, 25 kwietnia 2017

Domki letniskowe - wybieramy najciekawsze i sprawdzamy ceny

Domki letniskowe - wybieramy najciekawsze i sprawdzamy ceny

Mimo otwartych granic i możliwości podróżowania po całym świecie domy letniskowe nie tracą na popularności. Wiele osób wybiera bowiem wypoczynek w kraju i lubi odpoczywać w znajomym środowisku. Wybór domku letniskowego nie jest jednak prosty. Zobaczmy zatem jak się do tego zabrać.
, 19 kwietnia 2016

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Dom pasywny to standard budowy, który gwarantuje nawet ośmiokrotnie niższe zużycie energii, co przekłada się na dużo niższe koszty utrzymania takiego domu. Obecnie takie projekty domów stają się coraz bardziej popularne, a zainteresowanie zdobywają głównie dzięki dotacjom, jakie mogą być pozyskane w celach inwestycyjnych. W Polsce domy pasywne to rozwiązanie wciąż stosunkowo drogie, dlatego tego typu projekty najczęściej realizowane są w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech. Nie mniej to własnie w Polsce możesz otrzymać dofinansowanie do domów pasywnych na poziomie nawet 50 000 zł!
, 21 kwietnia 2016

Koszt budowy domu z drewna - sprawdzamy ceny

Koszt budowy domu z drewna - sprawdzamy ceny

Domy z drewna kojarzą się z naturalnością i elegancją. Łączą w sobie atrakcyjny wygląd (zarówno klasycznych domów z bali, jak i imitujących tradycyjne, murowane budynki), funkcjonalność oraz wysoki komfort użytkowy. Dodatkowo bardzo wiele domów drewnianych jest dziś budowanych w technologii energooszczędnej. Budowa domu z drewna może generować bardzo różne koszty. Wszystko zależy od technologii, specyfiki projektu budowlanego oraz rodzaju gruntu. Z pewnością warto określić ceny domów drewnianych i porównać je z nieruchomościami wznoszonymi metodą tradycyjną. Zobaczmy więc, jaki jest koszt budowy domu z drewna. 
, 25 kwietnia 2017

Domki holenderskie - ceny, porady i analiza zastosowań

Domki holenderskie - ceny, porady i analiza zastosowań

Do tej pory domki holenderskie kojarzyły się większości osób z wakacjami poza granicami kraju. W takich krajach jak Holandia, Francja czy Włochy można je było spotkać niemal na każdym campingu. Moda ta dotarła również do Polski. Czy u nas są również wykorzystywane w taki sposób?
, 21 kwietnia 2016

Wszystko, co musisz wiedzieć o... - elewacje drewniane

Wszystko, co musisz wiedzieć o... - elewacje drewniane

Drewno idealnie wpisuje się w krajobraz. Takie elewacje są bliżej natury. Ich wygląd wpływa na estetykę całego otoczenia. Co wybrać jako materiał na naszą elewację? Deski modrzewiowe, sosnowe czy z drewna egzotycznego, a może termodrewno lub laminat HPL?
, 21 września 2016

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Budowa parterowego domu jednorodzinnego jest bardzo dużym wydatkiem, na który należy się odpowiednio przygotować. Nie istnieje jeden, uniwersalny kosztorys, który mógłby być pomocny w określeniu wszystkich wydatków. Co prawda, kosztorys możemy zakupić wraz z projektem budowlanym, jednak często jest on mało miarodajny. Sprawdźmy, jaki jest koszt budowy domu parterowego 2014!
, 19 maja 2017

Dom energooszczędny - ile kosztuje?

Dom energooszczędny - ile kosztuje?

Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, cieplnej czy wody coraz większą popularność zyskuje budownictwo energooszczędne. Jest to nowy trend, który wprawdzie zmusza do poniesienia dużych kosztów na etapie budowy, ale gwarantuje szybki zwrot poniesionych kosztów w postaci niższych opłat za wodę, prąd czy gaz. Dodatkowo mało znane przepisy gwarantują solidne dofinansowanie do domów energooszczędnych. Sprawdzamy, jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego.
, 21 kwietnia 2016

Domy drewniane - zalety i wady, opinie i ciekawostki

Domy drewniane - zalety i wady, opinie i ciekawostki

Domy z drewna większości z nas kojarzą się najczęściej z niewielkimi domkami letniskowym, dlatego też w Polsce przeważają głównie tradycyjne zabudowy murowane. Zaobserwowano jednak, że w ostatnich latach nastąpił znaczny przełom, który doprowadził do tego, iż domy z bali zaczęły „wyrastać” niczym grzyby po deszczu i to w przeróżnych regionach naszego kraju.
, 24 kwietnia 2017

Konserwacja drewna w domu - porady i wskazórki

Konserwacja drewna w domu - porady i wskazórki

Drewno ze swojej natury jest ciepłym i przyjemnym w dotyku materiałem. Odpowiednio skrawane oraz modelowane może być estetycznym elementem do wykończenia domów i mieszkań. W Polsce znajdziemy wiele gatunków drewna, które można w prosty sposób wykorzystać do mebli i elementów dekoracyjnych. Dąb, klon, jesion, drzewa iglaste, wiśnia oraz orzech to materiały cenione zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Pięknie wyprofilowane drewno może cieszyć nasze oczy przez wiele lat.
, 25 kwietnia 2016

Całoroczne domy drewniane we współczesnym świecie - ceny, projekty, różnice w stosunku do domów murowanych i wiele innych cennych informacji

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij