Domy drewniane alternatywą dla tradycyjnych budynków
W Polsce najczęściej wybieramy tradycyjną metodę budowy domu stawiając na solidność i trwałość budynku. Natomiast w krajach skandynawskich, jak również w USA i Kanadzie, drewniane domy o konstrukcji szkieletowej uznawane są za niezwykle wygodne oraz - co ważne – można je szybko postawić i przystosować do zamieszkania. Jest to jeden z podstawowych atutów domów drewnianych, niezwykle ważny w przypadku dużej mobilności mieszkańców danego kraju. Okazuje się również, że w domach z drewna lepiej się oddycha, a poza tym są ciepłe.
Skąd popularność domów z drewna
Domy z drewnianym szkieletem mają mnóstwo zalet. Jak zauważają eksperci z polskiej firmy Drewnolandia, obecnie w dobie silnych trendów ekologicznych i promocji życia w zgodzie z naturą są szczególnie doceniane przez mieszkańców wielkich i mniejszych miast. Mały, drewniany domek za miastem to marzenie wielu osób, a jeśli będzie można zamieszkać w nim przez cały rok – byłoby idealnie. Okazuje się, że drewniane domy są nie tylko przyjazne domownikom ze względu na panujący wewnątrz mikroklimat, ale również z uwagi na duże możliwości aranżacji poszczególnych wnętrz oraz stosunkowo łatwą rozbudowę domu. Poza tym jest znakomitą alternatywą wobec domów murowanych, których budowa zajmuje przynajmniej kilka miesięcy.
Krócej, a równie efektywnie
Budowa konstrukcji domów drewnianych opiera się na montażu poszczególnych elementów, łączonych za pomocą gwoździ oraz innych metalowych łączników. Domy drewniane można budować również w zimie, nawet przy ujemnych temperaturach. Sam proces budowy domu z drewna nie wymaga zatem przerw technologicznych, dzięki czemu jest znacznie krótszy niż w przypadku domu stawianego w technologii tradycyjnej. Poza wykonaniem fundamentów, dom drewniany nie wymaga żadnych poważnych prac zaliczanych do mokrych, czyli betonowania i murowania. Całkowity czas budowy domu drewnianego może zamknąć się nawet w okresie trzech miesięcy. Krótszy czas budowy oznacza nie tylko niższe jej koszty, ale również daje możliwość szybszego zamieszkania w wymarzonym domu.
FAKT - domy z drewna są trwałe!
Każdy dom szkieletowy jest lekki, dzięki czemu nie wymaga bardzo grubych i solidnych fundamentów, co ma bezpośrednie przełożenie na ich niższe koszty. Warto wziąć pod uwagę fakt, że ściany domu zbudowanego w technologii szkieletowej stanowią izolację cieplną w całej swojej grubości. W praktyce oznacza to, że tworzą skuteczną ochronę cieplną wnętrza domu. Kolejną kwestią jest szkielet domu, który w razie potrzeby można łatwo i sprawnie przebudować. W przypadku domów drewnianych istnieje możliwość rozbudowy domu o niewielkim metrażu, a wymiana bądź usprawnienie czy modernizacja wszelkich instalacji wewnętrznych również nie stanowi problemu.
Termoizolacja drewnianych domów
Do najważniejszych etapów budowy domu z drewna niezależnie od wybranej technologię budowy jest termoizolacja. Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że drewno jako całkowicie naturalny materiał budowlany wyróżnia się wyjątkową cechą – jest bardzo efektywnym izolatorem. Różne badania techniczne wykazały, że szkło przewodzi ciepło aż 20 razy szybciej od drewna, natomiast aluminium aż 7000 razy. W praktyce oznacza to, że im wolniej dany materiał przewodzi ciepło, tym mniej energii zużywamy na ogrzanie danych pomieszczeń. Do ocieplenia domów drewnianych najczęściej używa się wełny mineralnej, a także styropianu czy pianki poliuretanowej. Wełna mineralna jest najczęściej stosowanym materiałem, uznawanym za optymalny. Innym rozwiązaniem są płyty drzewno-magnezytowe. W przypadku domów drewnianych wykonanych z bali można zastosować bale posiadające wewnętrzną warstwę ocieplenia.
Metody ocieplania domów drewnianych od zewnątrz
Ocieplenie drewnianego domu od zewnątrz ma ogromne znacznie dla ich mieszkańców, gdyż pozwala na zaoszczędzenie energii niezbędnej do jego ogrzania. Zdarzają się sytuacje, gdy stary dom drewniany nie spełnia określonych aktualnie standardów w zakresie energooszczędności. Wówczas warto ocieplić taki dom z zewnątrz. W trakcie ocieplania domów zasadnicze znaczenie ma wybór właściwego materiału oraz właściwe, staranne wymaganie. Doświadczeni specjaliści doradzą także wybór metody najlepszej do danego rodzaju domu. Dzięki prawidłowo dobranym materiałom oraz szczelnym ociepleniu domu możemy znacznie ograniczyć straty ciepła zapewniając komfort termiczny domownikom.
Jak ocieplić taki dom?
Obecnie popularne są dwie metody ocieplenia domów zbudowanych z drewna od zewnątrz. Jedną z nich jest metoda lekka sucha, natomiast drugi sposób to tzw. BSO, czyli metoda lekka mokra. W obu przypadkach termoizolację stanowić musi wełna mineralna. Obecnie częściej stosowana jest metoda BSO, gdyż należy do prostych i relatywnie tanich robót, a ponadto wyróżnia ją duża trwałość.
Przytulnie i ciepło
W zróżnicowanym klimacie z czterema porami roku dom drewniany sprawdza się zupełnie nieźle. Latem chroni nas od nadmiaru słońca i wysokich temperatur, a w chłodne jesienne i zimowe dni można szybko ogrzać jego wnętrze, co oznacza, że nie marzniemy. Wprawdzie szkieletowe domy drewniane, z drewnianą podłogą parteru, nie gromadzą ciepła w takim stopniu jak domy murowane, jednak można je łatwo i szybko ogrzać, co stanowi jedną z ich cennych zalet. Wewnątrz domu ogrzewa się głównie powietrze, którego temperatura ma największe znaczenie dla komfortu cieplnego mieszkańców. Naturalnie wcześniej należy odpowiednio zadbać o skuteczne ocieplenie domu, gdyż dzięki niemu zaoszczędzimy na energii niezbędnej do ogrzania domu.
Zaoszczędź na kosztach eksploatacji
Warto pamiętać, że eksploatacja domów drewnianych też jest zazwyczaj niższa niż koszty utrzymania domów zbudowanych według tradycyjnej technologii. Jeśli dom z drewna został właściwie ocieplony – wówczas lepiej potrafi akumulować ciepło, zwłaszcza jeśli zbudowano go z grubych, litych bali. Z kolei domy typu „kanadyjczyk”, oparte wyłącznie na drewnianym szkielecie, nie mają już tak dużej pojemności cieplnej, choć ich ogrzanie trwa relatywnie krótko.
artykuł sponsorowany