Dom z dwoma wejściami, ale jaki?

Parterowe domy dwurodzinne

Przeglądając plany domów dwurodzinnych z pewnością znajdziemy obiekty parterowe.  Jest to interesujące rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się na przestronnych działkach budowlanych.

Parterowe bliźniaki zajmują dużą powierzchnię działki. Jednak mogą okazać się dość tanie w budowie. W ofertach biur architektonicznych z pewnością znajdziemy wiele interesujących propozycji, które odpowiadają nowoczesnym standardom technologicznym.

Warto także zauważyć, że parterowe plany domów dwurodzinnych mogą posiadać dość duży metraż. Powierzchnia użytkowa nieruchomości niejednokrotnie przekracza 100 m2 na lokal. Dzięki temu przestronne domy dwurodzinne mogą zaspokoić dwóch kilkuosobowych gospodarstw domowych. A może zainteresuje cię także artykuł o najlepszych projektach domów piętrowych?

A może dwulokalowe domy z poddasze użytkowym?

Budynki z poddaszem użytkowym cieszą się ostatnio dużą popularnością. Wszystko za sprawą optymalnego wykorzystania przestrzeni i atrakcyjnej ceny inwestycji. Bliźniaki z poddaszem użytkowym stają się modną opcją, dającą wiele możliwości.

Wybierając projekty domów dwurodzinnych z poddaszem użytkowym, zwróćmy szczególną uwagę na kształt dachu. W najprostszej wersji mamy do dyspozycji dach dwuspadowy, generujący najniższe koszty inwestycyjne. Możemy wzbogacić go o dodatkowe lukarny, które doświetlą poddasze i sprawią, że powierzchnia użytkowa lokalu będzie nieco większa.

Dwupokoleniowe budynki mogą posiadać także bardziej skomplikowany, wielospadowy dach. W ofertach sprzedaży biur architektonicznych bez trudu odnajdziemy projektu domów dwurodzinnych o bardzo wysokich walorach wizualnych. Wielospadowy dach może podkreślić nowoczesny, a nawet luksusowy charakter budynku. Co więcej, tego rodzaju bliźniak z poddaszem użytkowym to jednocześnie większa powierzchnia użytkowa górnej kondygnacji. Jeśli planujesz budowę domu, niezbędny budżet pomoże ci oszacować ten kalkulator kosztów budowy.

Jedynym istotnym mankamentem bliźniaków z dachem wielospadowym okazują się wyższe koszty inwestycyjne. Przeglądając plany domów dwurodzinnych z kosztorysem bez trudu porównany wstępne wyliczenia dla domów z dwu lub wielospadowym dachem. Budynki dwupokoleniowe o bardziej skomplikowanej bryle mogą być o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent droższe w budowie. Jeśli potrzebujesz łatwych rozwiązań, sprawdź te artykuły z gotowymi projektami domów.

Projekty domów na wąską działkę

Bliźniaki dwupokoleniowe często kojarzą się z bardzo dużymi budynkami, przeznaczonymi wyłącznie na przestronne działki budowlane. Jest w tym dużo prawdy, jednak bez trudu odnajdziemy także projekty domów na wąską działkę.

Plany domów dwurodzinnych mogą zakładać budowę wielokondygnacyjną. Dzięki temu oszczędzamy niezbędną powierzchnię działki. Budynki z dwoma wejściami, ulokowane na wąskiej działce powinny być odpowiednio przemyślane. Dobrze sprawdzą się plany z garażem od strony frontowej. Dzięki temu eliminujemy konieczność wykonywania podjazdów po obu stronach budynku.

Domy dwurodzinne mają bardzo wiele zalet. Są idealne na małych działkach. To także tańsze rozwiazanie niż wybudowanie dwóch osobnych budynków.
Domy dwurodzinne - polecane projekty, porady, na co zwrócić uwagę, sprawdzone rozwiązania

Wybierając projekty domów na wąską działkę, pamiętajmy też o zachowaniu komfortu obydwu rodzin. Mowa tu głównie o wejściach i podjazdach, które muszą umożliwić wygodne użytkowanie budynku oraz całej posesji. Najlepiej byłoby, aby projekt został dopasowany do indywidualnych wymagań konkretnej parceli. A może zainteresują cię także te projekty domów nowoczesnych?

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Koszty inwestycyjne

Domy dwurodzinne są dość drogie w realizacji. Co prawda koszty rozkładają się na dwie rodziny, jednak warto dokładnie podliczyć wszystkie istotne wydatki.

W ofertach architektów znajdziemy gotowe projekty z kosztorysem inwestycyjnym. Daje to wstępny obraz najistotniejszych wydatków, z podziałem na poszczególne etapy budowlane.

Niestety projekty z kosztorysem są często mocno niedoszacowane. Dlatego przed rozpoczęciem własnej budowy warto sporządzić indywidualny kosztorys. Pozwoli to na bliższe określenie skali wydatków.

Kameralne dwulokalowe domy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, domy dwurodzinne powinny zapewniać poczucie prywatności wszystkim użytkownikom. Przemyślmy to podczas wyboru własnego projektu budowlanego.

Budynki z dwoma wejściami mogą być podzielone w sposób symetryczny. W ten sposób otrzymujemy dwa, identycznie wyglądające bliźniaki. Inną opcją jest podział niesymetryczny, który zwiększa możliwości dopasowania budynków do indywidualnych potrzeb inwestorów.

Bez względu na ostateczne rozwiązanie zadbajmy o to, by drzwi wejściowe obu lokali nie znajdowały się zbyt blisko siebie. Podobna sytuacja dotyczy balkonów, które nie powinny znajdować się jeden przy drugim. W ten sposób łatwiej będzie zachować poczucie prywatności obu rodzin i sprawić, że budynek stanie się przyjemną przestrzenią do zamieszkania.

Projekt domu z garażem czy bez garażu?

Wybierając projekty domów dwurodzinnych warto przemyśleć kwestię budowy garażu wpisanego w bryłę budynku. Jest to dość popularne rozwiązanie, znajdujące wielu zwolenników. Sprawdź także ten artykuł z poradami dotyczącymi budowy garażu.

Budowa domu z garażem pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni posesji. Co więcej, garaż wpisany w bryłę budynku okazuje się bardzo praktyczny. Wykonanie go od strony ulicy wiąże się z łatwym wyjazdem z posesji, a jednocześnie krótkim podjazdem. Dodatkowo pozostawiamy wolną przestrzeń tuż za budynkiem.

Alternatywą są budynki z garażem wolnostojącym. Tego typu rozwiązanie może okazać się nieco droższe. Dodatkowo zajmiemy większą przestrzeń działki. Mimo wszystko warto wspomnieć także o największym atucie, którym jest brak ograniczenia powierzchni użytkowej w budynku mieszkalnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny