Domy energooszczędne

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety

Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety

Domy szkieletowe - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Domy szkieletowe - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Znajdź firmę budowlaną

Dom energooszczędny to innymi słowy obiekt mieszkalny, który posiada niższe zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu do obiektu tradycyjnego. W zapotrzebowanie energetyczne budynku wlicza się ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Według aktualnych standardów i europejskich przepisów ISO, zapotrzebowanie energetyczne budynku energooszczędnego nie może przekraczać 70 kWh/ (m2 x rok). Tymczasem zapotrzebowanie energetyczne w standardowych obiektach mieszkalnych wynosi ok. 130 kWh/(m2 x rok).

Domy energooszczędne krok po kroku - od projektu po wykończenie

Domy energooszczędne nie są jedynie chwilowym trendem budowlanym. Eko projekty domów są coraz silniej wymuszane przez zaostrzające się przepisy dotyczące maksymalnego zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Na szczęście małe domy energooszczędne nie muszą generować bardzo wysokich wydatków inwestycyjnych. Poniżej wskażemy najważniejsze aspekty budowlane krok po kroku.

Czym wyróżniają się domy energooszczędne i nowoczesne domy pasywne?

Domy energooszczędne oraz domy pasywne są projektowane w oparciu o kilka istotnych założeń. Owe założenia doprowadzają do zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą. Pierwszym istotnym założeniem jest zwarta bryła i możliwie jak najbardziej prosty dach. Wszystkie nadbudówki i nieregularności bryły budynku mogą przełożyć się na zwiększenie zapotrzebowania na energię grzewczą. W przypadku budownictwa pasywnego nie można sobie pozwolić na żadne odstępstwa od założeń. Bryła budynku musi być zwarta, prosta i zorientowana względem stron świata.

Małe domy energooszczędne oraz domy pasywne wyróżniają się też bardzo dobrą izolacyjnością przegród zewnętrznych. Chodzi tu zarówno o ściany, drzwi, dach jak i okna. Grubość izolacji ścian zewnętrznych dochodzi niekiedy do 30 cm. Z kolei okna dedykowane do domów energooszczędnych posiadają wiele komór oraz trzy szyby. Pomiędzy szybami może znajdować się gaz szlachetny. Jego zadaniem będzie zapewnienie optymalnej izolacji termicznej przegrody zewnętrznej. Na szczególną uwagę zasługuje również sama lokalizacja okien. Domy energooszczędne i budynki pasywne są zorientowane względem stron świata. Większość okien lokalizuje się od strony południowej, która jest lokalizacją najcieplejszą. Strona północna (najzimniejsza) zostaje najlepiej ocieplona. Znajduje się na niej najmniej okien oraz elementów, które mogłyby zwiększyć straty energii grzewczej. Z reguły strona północna zostaje zagospodarowana na pomieszczenia o mniejszym zapotrzebowaniu na energie grzewczą (np. kuchnie).

Nowoczesne plany domów energooszczędnych zazwyczaj przewidują nawet kierunek otwierania się drzwi zewnętrznych. Te uchylają się do środka, a nie na zewnątrz jak w większości budynków tradycyjnych.

Opisując domy energooszczędne trzeba wspomnieć o najbardziej istotnym parametrze, czyli współczynniku termoizolacji. Maksymalny współczynnik zapotrzebowania na energie grzewczą budynku wynosi od 30 do 60 kWh/m2 na rok. Jest to bardzo dobry wynik, który przekłada się na zmniejszenie corocznych kosztów ogrzewania. Współczesne domy pasywne są jeszcze bardziej szczelne. Współczynnik zapotrzebowania na energię grzewczą tego typu budynków nie przekracza 15 kWh/m2 na rok. Uzyskanie tak dobrych parametrów wymaga zastosowania najlepszej jakości materiałów oraz systemów dodatkowych. W przypadku budownictwa pasywnego nie można iść na kompromisy i stosować tańszych technologii. Dlatego domy pasywne są najdroższe do wybudowania.

Wybieramy projekty domów energooszczędnych

Zakup projektu budowlanego to jedna z najważniejszych rzeczy, które musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy. W biurach architektonicznych odnajdziemy najróżniejsze projekty domów energooszczędnych. Bez trudu wybierzemy duże i nowoczesne domy z poddaszem oraz z garażem. Niestety duży metraż, to także większy koszt budowy domu energooszczędnego. Dlatego w ofertach biur architektonicznych największą popularnością cieszą się małe domy energooszczędne. Są to zazwyczaj budynki parterowe z poddaszem użytkowym. Nowoczesne plany domów zazwyczaj nie uwzględniają budowy podpiwniczenia. Tego typu rozwiązanie mogłoby podnieść koszty budowy nawet o 30 %. Dodatkowym problemem mogłoby być wykonanie odpowiednio skutecznej izolacji termicznej podpiwniczenia. Bez niego zapotrzebowanie na energie grzewczą budynku byłoby znacznie większe. Gorsze parametry nie spełniałyby wymagań stawianym domom energooszczędnym. Dlatego znacznie większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów energooszczędnych bez podpiwniczenia.

Przeglądając plany domów warto zwrócić uwagę na dodatkową dokumentację. Większość projektów będzie dostępna z kosztorysem inwestycyjnym. Co prawda wartości podane w takiej dokumentacji są zazwyczaj niedoszacowane. Jednak obrazują orientacyjne ceny gotowych domów energooszczędnych. Przeglądając plany domów z kosztorysem szybko zauważymy pewne uwarunkowania. Tanie domy energooszczędne posiadają niewielki metraż i prostą bryłę. Ich cechą charakterystyczną jest też prosta, dwuspadowa konstrukcja dachowa. Nowoczesne budynki energooszczędne o bardziej skomplikowanej bryle, większym metrażu i dachu wielospadowym okazują się bardziej kosztowne w realizacji. Większa liczba nieregularności w bryle budynku to także gorsze parametry termoizolacyjne. Czasem okazuje się, że budynek energooszczędny o skomplikowanej bryle jest energooszczędny jedynie w nazwie. Jego zapotrzebowanie na energie grzewczą może przekraczać aktualne normy. Zwróćmy na to uwagę wybierając projekty domów energooszczędnych.

Koszt zakupu projektu domu energooszczędnego to przynajmniej 2 000 zł. Jest to nieco więcej w porównaniu do kosztów zakupu projektu budynku tradycyjnego o podobnych rozmiarach. Wybierając projekty domów energooszczędnych nie warto sugerować się jedynie ceną. Znacznie ważniejsze będą parametry i zastosowane rozwiązania technologiczne. Jak już wspomnieliśmy, czasem eko projekty są takie jedynie w nazwie. W praktyce budynek posiada duże zapotrzebowanie na energię grzewczą, która nie odpowiada aktualnym standardom budynków energooszczędnych. Dlatego przeglądając projekty domów energooszczędnych wybierzmy budynek, który najlepiej spełni nasze oczekiwania oraz wymagania działkowe. Pewnym ograniczeniem może być miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego zaleca się przeanalizowanie tego dokumentu i wybór projektu spełniającego wszelkie wymagania formalne. Najlepiej byłoby wybrać dokumentację, która nie wymaga żadnej modernizacji. Wszelkie zmiany w projekcie domów energooszczędnych mogą okazać się dość kosztowne.

Tworzenie własnego kosztorysu domu energooszczędnego

Budowa domu to duży wydatek, na który należy się dobrze przygotować. Dlatego przed rozpoczęciem realizacji warto wykonać wstępny kosztorys inwestycyjny. Nowoczesne plany budynków z kosztorysem wskażą nam przybliżoną skalę wydatków. Jednak dobrze byłoby wykonać również własne, indywidualne obliczenia.

Małe domy energooszczędne generują najmniejsze wydatki inwestycyjne. Budowa prostego domu o powierzchni nieprzekraczającej 72 m2 może zamknąć się w kwocie 150 000 zł. Mowa tu o budynku doprowadzonym do stanu deweloperskiego. Koszt wykończenia domu pod klucz tokolejne, dość wysokie wydatki. Większe domy energooszczędne będą jeszcze droższe w realizacji. Możemy przyjąć, że orientacyjne koszty budowy zwartego budynku o powierzchni użytkowej do 125 m2 wyniosą ok. 275 000 zł. Mowa tu o domu wykonanym do stanu deweloperskiego. Domy energooszczędne wykończone pod klucz będą znacznie droższe.

Jak widzimy ceny gotowych domów energooszczędnych nie są zbyt niskie. Jednak budownictwo energooszczędne to także niższe koszty eksploatacji. Dzięki niskiemu zapotrzebowaniu na energię grzewczą jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć coroczne koszty ogrzewania. Szczelne przegrody zewnętrzne zapewnią też duży komfort zamieszkania.

Budowa domu energooszczędnego

Wybraliśmy już plany domów z kosztorysem i określiliśmy przybliżoną skale wydatków. Po załatwieniu wszystkich sprawa natury formalnej przychodzi czas na rozpoczęcie prac budowlanych. Budynki energooszczędne wymagają dużej dokładności i znajomości technologii budowlanej. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na wynajęcie wykwalifikowanej ekipy fachowców, która poprowadzi budowę od fundamentów aż do stanu pod klucz. Zlecenie budowy domu jednej ekipie może okazać się nieco droższe niż realizacja metodą gospodarczą. Jednak nie wymaga tak dużego zaangażowania inwestora i zwiększa bezpieczeństwo rzetelnie wykonanej realizacji. Warto także dodać, że budynki energooszczędne wykonane systemem zleconym zostają objęte kilkuletnim okresem gwarancyjnym.

Jakie wyposażenie posiadają budynki energooszczędne?

Szacuje się, że domy energooszczędne są o kilkanaście procent droższe w porównaniu z domami tradycyjnymi. Na wysoki koszt inwestycji składają się zarówno lepszej jakości materiały budowlane, jak i wyposażenie dodatkowe. Domy energooszczędne często wykorzystują odnawialne źródła energii. Najczęściej spotykane są panele fotowoltaiczne oraz solary do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Budynki energooszczędne zazwyczaj posiadają też systemy wentylacji nawiewowo wywiewnej z odzyskiem ciepła. Tego typu nowoczesne i proekologiczne rozwiązania przekładają się na zwiększenie kosztów inwestycyjnych.

Nowoczesne budynki energooszczędne coraz częściej wykorzystują też droższe technologie. Będą nimi choćby pompy ciepła i przydomowe elektrownie wiatrowe.

Tylko tradycyjna technologia murowana? Niekoniecznie

Plany domów energooszczędnych uwzględniają różne technologie budowlane. Nie musimy ograniczać się jedynie do najpopularniejszej w Polsce technologii murowanej. Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszy się budowa domu w technologii szkieletowej. Lekkie, szkieletowe konstrukcje mogą spełniać, a nawet przewyższać normy stawiane domom energooszczędnym. Dużą zaletą tego rozwiązania okazuje się szybkość realizacji. Szkieletowe domy energooszczędne powstają w zaledwie kilka miesięcy. Ich wygląd oraz parametry termoizolacyjności nie odbiegają od tych, którymi charakteryzują się nowoczesne domy murowane.

Przeglądając energooszczędne technologie budowlane nie sposób nie wspomnieć o technologiach wykorzystujących prefabrykaty. Domy prefabrykowane mogą posiadać bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Niektóre projekty przewidują nawet budowę budynków pasywnych. Dobrym przykładem będą tutaj budynki energooszczędne z prefabrykatów keramzytowych. Keramzyt to trwały materiał o dobrych parametrach termoizolacji. Można go wykorzystać do budowy ścian zewnętrznych. Płyty keramzytowe mogą dotrzeć na miejsce budowy w gotowych elementach. W ofertach producentów znajdziemy prefabrykaty mało oraz wielko wymiarowe. Te drugie stanowią całe ściany i mogą być kompletnie wykończone na hali produkcyjnej. Bez wątpienia jest to jedno z rozwiązań, nad którymi warto się dobrze zastanowić. Dokładna analiza wad oraz zalet alternatywnych technologii budowlanych pozwoli na podjęcie najlepszej decyzji i budowę wymarzonego domu energooszczędnego.

Domy energooszczędne to coraz silniej zaznaczający się trend polskiego budownictwa. Nowoczesne projekty domów energooszczędnych coraz częściej przyciągają nie tylko optymalnymi parametrami, ale także efektownym wyglądem kubatury. Projekt architektoniczny takiego budynku może przewidywać budowę obiektu z poddaszem użytkowym. W ofertach architektów nie brakuje także ciekawych projektów, w których domy parterowe przybierają niewielkie rozmiary, a ich kąt nachylenia dachu nie przekracza 45 stopni.

Wszystkie domy energooszczędne (domy parterowe i z poddaszem użytkowym) łączy zwarta bryła budynku. Projekty domów energooszczędnych przeważnie posiadają prostą, dwu lub czterospadową konstrukcję dachu. Brak lukarn i dodatkowych skosów poprawia parametry termoizolacyjne. Równie ważny jest kąt nachylenia dachu. Jego forma powinna możliwie jak najmocniej przypominać kopułę (projekt z pokryciem stromym, którego kąt nachylenia dachu przekracza 60 stopni będzie wytracał większą ilość energii).

Podczas wyboru projektów budowlanych warto wziąć pod uwagę indywidualne czynniki naszej działki (powierzchnia, obecność drzew, ukształtowanie terenu, optymalna orientacja przestrzenna budynku). Projekty domów energooszczędnych parterowych lub z poddaszem użytkowym uwzględniają też wykorzystanie energii słonecznej lub gruntowej. Kąt nachylenia dachu powinien umożliwiać montaż i funkcjonowanie kolektorów słonecznych bądź ogniw fotowoltaicznych. Domy parterowe oraz obiekty z poddaszem użytkowym mogą być też wyposażone w wydajną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wszystkie dodatkowe urządzenia i systemy oszczędzające energie będą dość kosztowne w zakupie. Jednak wydatek zwróci się, jeśli projekt budynku zostanie odpowiednio wykonany, a zapotrzebowanie na energię utrzyma się w planowanych wartościach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat domów energooszczędnych, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim ciekawe projekty domów energooszczędnych, odnajdziesz wskazówki dotyczące działki budowlanej, dachu (powierzchnia, kąt nachylenia dachu), a także porady dotyczące wyboru projektów budowlanych (projekt indywidualny lub projekt gotowy). Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

CZYTAJ WIECEJ
Energooszczędne i pasywne domy z drewna
Energooszczędne i pasywne domy z drewna
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij