Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety

Najprościej rzecz ujmując, energooszczędny dom to taki, który będzie miał jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Czyli w praktyce koszt jego utrzymania okaże się być znacznie mniejszy, aniżeli w przypadku domów tradycyjnych. Brzmi pięknie, ale podnoszonym przez wiele osób problemem jest koszt budowy domu energooszczędnego? Owszem, obecnie dostępne są rozmaite dotacje, jednakże nawet po odjęciu tych kwot, realny wydatek wciąż  stanowi spore obciążenie dla kieszeni prywatnego inwestora. Zobaczmy więc, jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego, a także jakie są koszty utrzymania takiego domu.

Budujesz dom i chciałbyś otrzymać rzetelny kosztorys z projektem domu energooszczędnego? Skorzystaj z tego formularza, skontaktujemy się z Tobą.

Ocena: 4,7/5 (głosów 20)

Cechy i projekty domów energooszczędnych

Główną cechą domu energooszczędnego jest fakt, że długo zachowuje ciepło, ale także pobiera je z alternatywnych źródeł energii, jak słońce, woda czy ziemia. Wydaje się być niemal samowystarczalny, gdyż projekty domów energooszczędnych zakładają bardzo dobrą izolację, a często też wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W domu energooszczędnym roczne zapotrzebowanie na energię wynosi od 30 do 60 kWh/(m2), a w budynku tradycyjnym  od 90 do 120 kWh/(m2). Zapotrzebowanie na energię domu pasywnego jest jeszcze najniższe i wynosi tylko 15 kWh/(m2).

Budowa domu energooszczędnego już niedługo nie będzie wyłącznie indywidualną decyzją inwestora, ale także koniecznością. Według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków,  do 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki mają się charakteryzować niemal zerowym zużyciem energii. Jeżeli się to uda, domy energooszczędne staną się standardem w czasie krótszym niż 10 lat.

Domy energooszczędne

Struktura zużycia energii w domu standardowym

Wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak wielki procent zużycia energii pochłania ogrzewanie domu. W większości przypadków uznają oni, że jest to zaledwie 20% energii. Dane GUSu są jednak diametralnie różne, ponieważ to 70% energii stanowi ogrzewanie. Zapotrzebowanie energetyczne domu wybudowanego w tradycyjnej technologii wygląda następująco:

 • oświetlenie 1,5 %
 • gotowanie posiłków 8,3%
 • ogrzewanie wody 14,8 %
 • urządzenia elektryczne 6,6%
 • ogrzewanie pomieszczeń 68,8 %

Okazuje się, że przecięty Polak nie wie, jak nieszczelny jest jego dom oraz ile ciepła z niego ucieka. Uciekające ciepło przekłada się  na koszty energii niezbędnej do jego ponownego ogrzania, a przy obecnym zainteresowaniu ochroną środowiska i rosnących cenach energii jest to bardzo ważne zagadnienie. Domy energooszczędne mogą wygenerować naprawdę duże oszczędności.

Czym charakteryzują się projekty domów energooszczędnych i pasywnych?

Cechy charakterystyczne projektów domów energooszczędnych (lub w niektórych przypadkach domu pasywnego) to między innymi:

 • zwarta bryła,
 • okna usytuowane głównie od strony południowej,
 • promieniowanie słoneczne stanowi 40% wykorzystanej energii cieplnej,
 • zamontowana instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła,
 • brak konwencjonalnej instalacji grzewczej,
 • wysokie parametry izolacyjne przegród zewnętrznych,
 • wykorzystanie każdego rodzaju energii pochodzącej z gruntu, z powietrza, słońca, ciepła mieszkańców, kolektorów słonecznych, ciepła z powietrza wentylacyjnego, z elektrycznych urządzeń,
 • maksymalne ograniczenie strat ciepła,
 • nieprzepuszczalność i całkowita szczelność wszelkich materiałów użytych do budowy domu,
 • zastosowanie gruntownego wymiennika cieplnego,
 • drzwi otwierane do środka, a nie na zewnątrz,
 • rezygnacja ze zbyt dużych powierzchni szklanych, które wymuszają zwiększenie zapotrzebowania grzewczego, a w okresie letnim – chłodzenia,
 • zachowanie odpowiedniej równowagi kolorystycznej budynku: jasne kolory powierzchni szybko chłodzą budynek nie przyjmując promieni słonecznych, a ciemne kolory sprawiają, że budynek szybko się nagrzewa pochłaniając energię słoneczną, ale wolniej ją oddając.

Oczywiście nie wszystkie projekty domów energooszczędnych zawierają wszystkie powyższe założenia. Liczne projekty domów "pseudoenergooszczędnych" zakładają na przykład lepszą izolację, ale nie przewidują wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a w skrajnych przypadkach tak nieefektywne kosztowo sposoby ogrzewania jak grzejniki elektryczne. Dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystkie aspekty projektu domu, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Ewentualne adaptacje mogą kosztować więcej niż sam projekt.

Warto też zwrócić uwagę na takie rzeczy jak poddasze użytkowe, czy garaż. Na przykład projekty domów z poddaszem użytkowym mają zwykle niższe koszty budowy (przy takiej samej powierzchni użytkowej) niż projekty domów parterowych. Podobnie z garażem - projekty domów z garażem będą tańsze, niż konieczność późniejszego budowania oddzielnego garażu. Szczególną grupą są też projekty domów na wąską działkę - tu domy są często bardzo wąskie, aby spełnić minimalne przepisy prawne. Więcej na temat projektów domów na wąską działkę przeczytasz tu.

Czy na budowę domu energooszczędnego można uzyskać dofinansowanie?

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował projekt dopłat do inwestycji realizowanych w określonych standardach energetycznych. Możliwe było uzyskanie dofinansowania, które częściowo sfinansuje koszty inwestycji.

O dofinansowanie mogły się ubiegać osoby fizyczne, które posiadały dom na własność lub współwłasność. Przewidywaną łączną sumę dopłat ustalono na 300 mln złotych, a okres wdrażania programu na lata 2013-2022. Oznaczało to, że programem NFOSiGW mogło być objętych 12 tys. domów jednorodzinnych.

Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych został zamknięty w lipcu 2017 roku. Większość środków w programie nie została wykorzystana.

Koszt budowy domu energooszczędnego z elementów prefabrykowanych

Budowa domu energooszczędnego z prefabrykatów to gwarancja wysokiej szczelności i niskiego zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Dom energooszczędny wykonany z certyfikowanego drewna szybciej się nagrzewa i dłużej zachowuje swe ciepło. Przestrzeń między belkami wypełniania jest wełną mineralną. Poza tym, jest to także bardzo skuteczna izolacja termiczna zapewniająca komfort mieszkańcom.

Ściany, strop oraz więźba dachowa to elementy prefabrykowane, które produkowane są na hali produkcyjnej, a następnie w formie stałych elementów dostarczane na plac budowy i tam montowane. Domy energooszczędne składa się z wcześniej dopasowanych już elementów, niczym  domku z kart. Takie rozwiązanie na pewno przyczynia się do skrócenia czasu trwania budowy, a także gwarantuje najlepsze wykonanie i oczekiwaną szczelność budynku. Przede wszystkim budowa odbywa się szybko, a gotowy dom energooszczędny może powstać nawet w kilka dni. Oczywiście budowa domu energooszczędnego musi się odbywać na odpowiednio przygotowanym podłożu – w praktyce oznacza to, że należy wcześniej wylać fundament, co rozciąga czas budowy domu energooszczędnego prefabrykowanego do minimum miesiąca.

Budowa domów energooszczędnych z prefabrykatów ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pozwala ona uniknąć powstawania mostków termicznych, a więc miejsc, gdzie ciepło wydostaje się na zewnątrz (co prowadzi do obniżenia szczelności, a więc zwiększenia zapotrzebowania na energię cieplną). Konstrukcje powstają w fabryce na poziomych stołach, co zapewnia szczególne dopasowanie wszystkich elementów z dokładnością do jednego milimetra.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest staranna i solidna praca wykonawców na miejscu budowy. Wykonanie takiego domu według metody prefabrykowanej należy powierzyć fachowej ekipie profesjonalistów, którzy zrobią to szczelnie, precyzyjnie i zgodnie z techniczną wiedzą. Solidna firma wykonawcza ograniczy możliwe wystąpienie mostków termicznych do zera. Pamiętajmy, że elementy konstrukcyjne domów energooszczędnych są na tyle drogie, że nie warto powierzać ich niesprawdzonym ekipom budowlanym, które nigdy nie wykonywały podobnych inwestycji. Efektywny koszt budowy domu energooszczędnego może wzrosnąć w związku z koniecznością kilkukrotnego wykonania tych samych prac.

Materiały wykorzystywane do budowy domów energooszczędnych

Polskie przepisy zakładają, że współczynnik przegród zewnętrznych powinien wynosić poniżej 0,25 W/m2K, a budownictwo energooszczędne zaleca zmniejszyć tę wartość do min.  0,20 W/m2K. Im mniej, tym lepiej, ale także drożej.

Okna i ich wpływ na to, ile kosztuje budowa domu energooszczędnego

Wybór odpowiedniej jakości okien, a nawet rolet ma ogromny wpływ na szczelność domu. Najpierw należy określić ile okien zamontujemy w domu oraz w jakim miejscu się pojawią. Jeśli będą się znajdować od strony południowej, wówczas dodatkowo ogrzeją energooszczędny dom promieniami słońca. Najlepsze okna stosowane w budownictwie pasywnym to okna o współczynniku przenikania ciepła równym Uw≤0,8 [W/m2K]. Współczynnik ten określa ilość ciepła przenikającego w ciągu sekundy przez 1 m2 powierzchni przegrody (np. bramy lub okna), przy różnicy temperatur powietrza po obu stronach przegrody wynoszącej 1°C. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacji. Jeśli nie ma możliwości wymiany okien, to dobrym pomysłem będzie zakup rolet, które pomogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.

Rolety są często bardzo efektywnym izolatorem. Między oknem, a zamkniętą roletą powstaje „poduszka powietrzna”, która znacznie obniża poziom wymiany ciepła między otoczeniem domu, a jego wnętrzem, co sprawia, że  dom energooszczędny dłużej utrzymuje swe ciepło i wolniej je traci. Rolety  pomagają zniwelować mostki termiczne na obwodzie okna.

Podobnie ważna je także brama garażowa. Odpowiednie jej dopasowanie oraz montaż zdecydowanie uchroni przed niekontrolowaną ucieczką ciepła.

Tak czy inaczej jakość okien ma ogromny wpływ na cenę budowy domu energooszczędnego.

Wentylacja mechaniczna w domu energooszczędnym

Dom energooszczędny charakteryzuje się także wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego – czyli z rekuperatorem. Kominy wentylacyjne nie muszą być już więc montowane w takim domu, a dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła uzyskujemy przyjemny chłód, bez konieczności instalowania klimatyzacji.

Szczelność budynku

Podstawową cechą domu energooszczędnego jest  jego szczelność. Infiltracja powietrza sprawia, że niepotrzebnie tracimy ciepło, co może doprowadzić do wykraplania wilgoci i całej masy szkód budowlanych, pojawiania się pleśni i grzybów.

Oto podstawowe błędy, które przyczyniają się do powstawania, tzw. mostków termicznych:

 • nieodpowiednie połączenia kominów z konstrukcją dachową, na skutek niepoprawnie zamontowanej folii
 • nieprecyzyjne połączenia okien, drzwi zewnętrznych ze ścianami,
 • niepoprawne zabezpieczenie ścianach kolankowych i dystansowych,

Dla wykonania weryfikacji izolacji stosuje się badanie termowizyjne, które pozwala określić każdą nieszczelność domu. Podnosi to koszt budowy domu energooszczędnego, ale w zamian gwarantuje niższe koszty jego późniejszego użytkowania.

Cena budowy - sprawdzamy popularne projekty domów energooszczędnych

Roczne koszty (netto) ogrzewania domu gazem ziemnym wysokometanowym, obliczone na podstawie wskaźnika zapotrzebowania na ciepło Euco. Jako urządzenie grzewcze przyjęto kondensacyjny kocioł gazowy o sprawności 100%. Stawki za gaz określono jako średnie naliczane przez zakłady gazownicze w III kw. 2013 roku. 1m³ gazu kosztuje 2,45zł netto (24,50 gr netto 1kWh).

1. Projekt domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej 71,63 m2

Szacunkowe koszty realizacji domu do stanu developerskiego od: 156 200 zł

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu: 854,62 zł

2. Przykładowy projekt domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej 123,23 m2

Szacunkowa cena domu energooszczędnego doprowadzonego do stanu developerskiego od: 274 800 zł

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu: 662,10 zł

3. Dom energooszczędny o powierzchni użytkowej 218,73 m2

Szacunkowe koszty budowy domu energooszczędnego do stanu developerskiego od: 560 400 zł

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu: 1 366,26 zł

Koszty ogrzewania domu energooszczędnego

Dla przykładu warto przedstawić orientacyjny koszt ogrzewania domu o określonych parametrach. Koszt ogrzania dom o powierzchni 97 m2 i kubaturze 280 m3 wybudowanego w orientacji północnej, zamieszkiwanego przez dwie osoby dorosłe z ogrzewaniem C.O. i C.W.U. wyniesie 1.703 PLN brutto rocznie wraz z abonamentem.

Północne ukierunkowanie okien sprawia, że dom nie jest ogrzewany dodatkową energią słoneczną, nie posiada też kominka, który mógłby go ogrzewać zimą. Zrezygnowano także ze zmywarki, a więc teoretycznie więcej wody potrzeba do umycia naczyń. Koszty ogrzewania domu są jednak znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnego budynku.

Dla porównania dom pasywny o powierzchni 120 m2 i kubaturze 320 m3 zamieszkiwany na stałe przez 5 osób, wybudowany w okolicy dużego zacienienia będzie zużywał rocznie 1.125 zł brutto.

Okazuje się, że różnica pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym jest znaczna. Zdecydowanie wyższe koszty dotyczyłyby budynku tradycyjnego, gdzie zapotrzebowanie na energię wynosi nawet 120 Kw/m2/rok , a nie 80 Kw/m2/rok, jak w przypadku omawianego wyżej domu energooszczędnego.

Koszt budowy domu energooszczędnego a wzrost jego wartości przy ewentualnej sprzedaży

Wartość domu energooszczędnego wciąż rośnie, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy budujemy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty eksploatacji.

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 24.06.2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazuje  na limity zapotrzebowania domów na energię pierwotną (EP). Systematyczne obniżane są maksymalne wartości wskaźnika EP dla ogrzewania domu, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Od 1 stycznia 2017 dla domu jednorodzinnego limit ten wyniesie 95 kWh/m²rok, a od roku 2021 – już tylko 70 kWh/m²rok.

Jeśli więc zawczasu przygotujemy dom do obowiązujących standardów to jego wartość będzie tylko rosła. Może warto jest o tym pamiętać przygotowując się do budowy domu. Tym bardziej, że jeśli już dziś zaczniemy ubiegać się o dofinansowania takiej inwestycji, to będziemy mieć większego szanse pozyskania dotacji.

Przypominamy, że wypełniając ten formularz możesz otrzymać bardzo atrakcyjną ofertę na budowę domu energooszczędnego lub domu pasywnego.

, aktualizacja 31 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij