Domy kanadyjskie

Jak sama nazwa wskazuje, moda na domy kanadyjskie przywędrowana do nas z Kanady, ale konstrukcje te popularne są także w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich. Technologia budowy opiera się o stworzenie lekkiego szkieletu drewnianego, a głównym materiałem konstrukcyjnym są oczywiście deski. Z drewna wykonana jest cała konstrukcja oraz ściany domu w stylu kanadyjskim. W Polsce pokutuje mit, że nie są to zbyt wytrzymałe budowle, zdecydowanie przegrywające z murowanymi odpowiednikami. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by znalazły swoich amatorów.
Cennik domów szkieletowych, z bali i domów prefabrykowanych 2018
Cennik domów szkieletowych, z bali i domów prefabrykowanych 2018
Co musisz wiedzieć zanim zbudujesz dom szkieletowy?
Co musisz wiedzieć zanim zbudujesz dom szkieletowy?
Ceny domów kanadyjskich – sprawdzamy, ile kosztują domy z drewna
Ceny domów kanadyjskich – sprawdzamy, ile kosztują domy z drewna
Ceny domów szkieletowych – ile kosztuje dom drewniany
Ceny domów szkieletowych – ile kosztuje dom drewniany

Domy kanadyjskie i w stylu kanadyjskim, czyli jakie?

Domy w systemie kanadyjskim to tak naprawdę domy drewniane szkieletowe. To, co wyróżnia je na tle innych, to specyficzna technologia konstrukcyjna. Budowa domów w tylu kanadyjskim opiera się bowiem na łączeniu drewnianych desek za pomocą złączy metalowych i gwoździ, które następnie są ustawiane w pionie w formie ścian. Wyróżnić można dwa rodzaje konstrukcji stropu, a konkretne z nich są podyktowane przez same projekty domów kanadyjskich.

Konstrukcja platformowa, jeśli chodzi o domy kanadyjskie, polega na ułożeniu desek w formie żeber stropu na oczepach ścian stojących. Drugie rozwiązanie, czyli tak zwana konstrukcja balonowa przewiduje z kolei zawieszenie stropów na słupach ścian. Oba rozwiązania łączy lekkość, co jest główną cecha charakterystyczną, jeśli chodzi o całoroczne, drewniane domy w stylu kanadyjskim.

Powstały w ten sposób szkielet wymaga jeszcze odpowiedniego wykończenia. By dom w systemie kanadyjskim, czyli mógł uchodzić za dom całoroczny (często można spotkać się z mitem, że są to budynki wyłącznie sezonowe), wymaga on ocieplenia. Usztywnioną płytą OSB konstrukcję ociepla się najczęściej warstwą wełny mineralnej i pokrywa wybraną elewacją, na przykład tynkiem cienkowarstwowym.

Wypełnienia materiałem termoizolacyjnym wymaga także wewnętrzne strona ścian. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się również wełna mineralna albo wełna szklana. Na warstwę takiego docieplenia mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Tak wybudowana konstrukcja to gotowy mały dom kanadyjski pod klucz.

Domy kanadyjskie szkieletowe – wady i zalety

Wokół domów kanadyjskich szkieletowych narosło wiele mitów. Głównym zarzutem jest brak trwałości, który uwidacznia się szczególnie w porównaniu z bezkonkurencyjnymi zdaniem co niektórych domami murowanymi. Złą sławę małe domy kanadyjskie zyskały na początku lat 90., kiedy technologia ta dopiero wchodziła do Polski, na projekty nie były jeszcze zbyt popularne. Obecna technika i stosowane rozwiązania poczyniły tak duży progres, że obecne domy kanadyjskie cieszą się równie dużą trwałością, co ich tradycyjni konkurenci z betonu.

Niewątpliwą zaletą domów w stylu kanadyjskim jest szybka budowa, w znacznej mierze ograniczająca się do prac suchych. Kluczem do zadowolenia inwestorów jest prawidłowe zastosowanie technologii budowy i najwyższej jakości materiałów. To może zrodzić niewielkie problemy, gdyż mimo rosnącej popularności, wciąż mało jest na rynku wykonawców, którzy dobrze znają technologię budowy domów kanadyjskich. Trzeba zatem dołożyć wszelkich starań przy ich poszukiwaniu. Koszt budowy domu s tylu kanadyjskim pod klucz to wydatek od 2000 zł za metr kwadratowy w wzwyż. Jeśli chodzi o koszt budowy z wykończeniem z zewnątrz i stanem surowym wewnątrz, cena jest o kilkaset złotych niższa. Warto mieć na uwadze także fakt, że na cenę ma wpływ odległość wykonawcy od miejsca planowanej inwestycji. Większość firm za realizację projektu w oddaleniu o ponad 100 km dolicza do ustalonej stawki minimum 100 zł na metrze kwadratowym.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij