Domy kanadyjskie – ceny, opinie, polecane projekty i ciekawostki

Domy kanadyjskie, tak popularne właśnie w Kanadzie czy USA, a więc w krajach na dużym obszarze o podobnym klimacie co Polska, wciąż nie mogą konkurować popularnością z tradycyjną technologią murowaną w naszym kraju. Domki kanadyjskie są często energooszczędne, tanie i szybkie w budowie. W czym zatem tkwi problem domów z bali? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Jeżeli jesteś zainteresowany budową energooszczędnego domu z prefabrykatów w technologii szkieletowej – wypełnij ten formularz. Oferta na budowę na pewno będzie atrakcyjna.

Drewniane domy kanadyjskie w konstrukcji szkieletowej - technologia budowy

Domy kanadyjskie to domy drewniane o konstrukcji szkieletowej, często z bali. Składa się on z pionowych słupków drewnianych ułożonych w odległości 30, 40 lub 60cm od siebie. Kluczowy jest identyczny rozstaw pomiędzy słupkami, nawet jeśli na ścianie planowane jest okno. W jego miejscu instaluje się belkę stanowiącą nadproże. Rozstaw słupków jest bowiem tak zaplanowany, żeby można było z łatwością obić dom drewniany płytami OSB, które usztywniają i wiążą całą konstrukcję. Słupki wiąże się u góry dwoma oczepami. Jeden spina ze sobą poszczególne słupki, a drugi wiąże ze sobą całe ściany. W domach kanadyjskich szkieletowych z użytkowym poddaszem wystarczy użycie słupków o wymiarach 4x15 cm.

Ściany wspierają strop, który jest wykonany z belek drewnianych o parametrach i rozstawie dobranym do konkretnego projektu. Na belkach mocuje się płyty OSB, a jeśli komuś zależy na deskowaniu, wówczas przybija się deski. Bardzo istotne dla późniejszej akustyki w domu jest odpowiednie zadbanie o izolację stropu. W domach z poddaszem użytkowym zaleca się wykonanie podwójnej izolacji: pomiędzy belkami i pod podłogą.

Po stworzeniu konstrukcji ścian, przestrzenie pomiędzy słupkami wypełnia się ociepleniem. Najczęściej w tym celu stosuje się wełnę mineralną, choć można używać innych rodzajów ociepleń, np. natryskowych. Raczej nie stosuje się styropianu, gdyż jest zbyt sztywny i nie przylega dobrze do ewentualnych nierówności.

Niezwykle ważne dla dobrego klimatu we wnętrzu domku kanadyjskiego o konstrukcji szkieletowej i właściwych parametrów izolacyjno-energetycznych jest zastosowanie folii. Od zewnątrz stosuje się folię wiatroizolacyjną, od wewnątrz zaś folię paroizolacyjną. Na tak przygotowaną konstrukcję od wewnątrz układa się zwykle płyty kartonowo-gipsowe, kartonowo-włóknowe lub boazerię. Od zewnątrz dom kanadyjski można wykończyć dowolnie układając płytki klinkierowe, siding lub układając dodatkową warstwę ocieplenia i tynk dekoracyjny. To bardzo elegancka konstrukcja.

Do wykonania domu kanadyjskiego używa się dobrych i trwałych gatunków drewna. W Polsce najlepsze opinie ma drewno świerkowe. Świerk jest bowiem materiałem łatwo dostępnym, mającym odpowiednie cechy wytrzymałościowe, a przy tym trwałym. Odpowiednio przygotowane do budowy drewno musi być nie tylko sezonowane, ale również czterokrotnie strugane i zabezpieczone preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwogniowymi. Kompletne informacje o domach drewnianych znajdziesz w tym miejscu.

Zanim jednak zostanie postawiony szkielet „kanadyjczyka”, konieczne jest przygotowanie fundamentu. Najczęściej drewniane domy kanadyjskie o konstrukcji szkieletowej buduje się na fundamencie płytowym, choć możliwe jest również ich postawienie na ścianach fundamentowych. Od rodzaju fundamentu zależy ułożenie podłogi. W przypadku fundamentu płytowego będzie to podłoga ułożona bezpośrednio na gruncie, zaś w przypadku ścian fundamentowych będzie to podłoga ułożona nad przestrzenią wentylowaną.

Dom szkieletowy kanadyjski – opinie negatywne

Jedna z obiegowych opinii mówi o tym, że szkieletowe dom kanadyjski nie będzie trwałe. Wydaje się bowiem powszechnie, że dom drewniany jest mniej odporny na upływ czasu niż dom murowany. Prawdopodobnie przekonanie to bierze się z niewiedzy oraz ze złych doświadczeń z technologią drewnianą. Rzeczywiście, gdy dawniej używano nieodpowiedniego drewna i brakowało dobrych preparatów zabezpieczających, domy drewniane starzały się szybciej niż domy murowane. Obecne technologie pozwalają jednak na uzyskanie doskonałych parametrów drewna, które daje długą żywotność domowi drewnianemu, a opinie o rzekomej niskiej trwałości domów kanadyjskich są nieuprawnione.

Bezpośrednio z tą opinią związana jest druga, która mówi, że domy kanadyjskie są wykonane niedbale, przez co szybciej wymagają naprawy. Prawdopodobnie opinia ta wynika z tego, że drewniane domy kanadyjskie pod klucz są często budowane przez ekipy, które nie są profesjonalistami. Przez niewielką popularność tej technologii trudniej znaleźć prawdziwych fachowców, którzy rzeczywiście znają się na tym fachu. Problemy z ekipami dotyczą jednak również technologii murowanej, choć może wówczas jest więcej możliwości naprawienia ewentualnych niedociągnięć murarskich. W domach kanadyjskich kluczowe jest prawidłowe wzniesienie konstrukcji, bo to ona jest najważniejsza i jej niedoskonałości trudniej ukryć i naprawić później. Jeżeli chciałbyś dostać ofertę na taki dom od profesjonalnej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w produkcji i budowie domów energooszczędnych z prefabrykatów drewniany, wypełnij ten formularz.

Kolejna opinia, która jest związana z technologią kanadyjską mówi, że domy szkieletowe w upały szybko się nagrzewają, zaś w zimie szybko wychładzają. W opinii tej jest rzeczywiście garść prawdy, bo faktycznie domy te słabo akumulują ciepło. Jednakże odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych pozwala łatwo pozbyć się problemów z nagrzewaniem w lecie. Odpowiednio wykonane i ocieplone domy kanadyjskie dzięki odpowiedniej izolacyjności uzyskują bardzo dobre parametry współczynnika U, poniżej 0,3 W/m2K, co daje im zasłużone miano domów energooszczędnych.

Domom kanadyjskim zarzuca się również problemy związane z akustyką, zwłaszcza głośne stropy. Okazuje się jednak, że problem ten najczęściej wynika nie z samej technologii, a jedynie z nieodpowiednio dobranej izolacji akustycznej pomiędzy piętrami. Przy wcześniej wspomnianym podwójnym systemie ocieplenia problem nie powinien wystąpić.

Domki kanadyjskie – opinie pozytywne

Poza opiniami negatywnymi, które jak widać w większości są mitami, warto spojrzeć na opinie pozytywne. Jedną z nich, która jest niewątpliwą zaletą technologii szkieletowej to szybkość budowy. Dom szkieletowy drewniany buduje się bowiem znacznie szybciej niż dom murowany. Zwykle domki kanadyjskie pod klucz mogą być gotowe w ciągu 3 miesięcy. Co istotne, na czas budowy nie ma wpływu pora roku, gdyż domek kanadyjski wymaga jedynie użycia drewna, wkrętów i gwoździ, co jest niezależne od pogody. Jedynym elementem, który należy wykonać w odpowiedniej temperaturze zewnętrznej jest fundament.

Za domami kanadyjskimi przemawiają również względy budownictwa energooszczędnego i ekologicznego. Chodzi tu nie tylko o zmniejszenie zużycia energii, o które walczą ekolodzy, ale również o zastosowanie ekologicznych materiałów. Drewno jest materiałem, który nie dość, że jest w pełni naturalny, to jeszcze rosnąć absorbuje więcej CO2 niż później jest zużywane do jego obróbki.

Ostatnią niezaprzeczalną zaletą, która jest często koronnym argumentem dla zwolenników tej technologii są koszty. Ceny domków kanadyjskich są niższe niż ich murowanych odpowiedników. Tańsze są bowiem materiały, których używa się do ich wykonania, mniejsza jest ilość tych materiałów oraz krótszy jest czas pracy ekipy budowlanej. Te trzy elementy sprawiają, że „kanadyjczyki” stają się atrakcyjniejsze zwłaszcza dla osób z mniej zasobnym portfelem. Przyjrzyjmy się zatem jak kształtują się ceny za dom szkieletowy.

Domy kanadyjskie szkieletowe - ceny zależą od projektu

Na wstępie warto zaznaczyć, że podawane przez producentów ceny budynku z drewna zwykle dotyczą ceny domku kanadyjskiego za 1 m2 powierzchni zabudowy. Większość z nich liczy jednak powierzchnię podłogi, a nie powierzchnię użytkową, która przy domu ze skosami na poddaszu jest zdecydowanie mniejsza. Tak więc dom o powierzchni użytkowej ok. 140 m2 z poddaszem użytkowym może mieć powierzchnię podłogi ok. 180 m2 lub więcej, w zależności od tego jak wysoka jest ścianka kolankowa.

Po drugie warto wiedzieć, że cena podawana za 1 m2 „Kanadyjczyka” nie jest stała, lecz raczej mieści się w pewnych widełkach. W tabeli podano średnie ceny za 1 m2 domu drewnianego oferowane przez różnych producentów. Dotyczą one domu o powierzchni zabudowy od 100-140 m2. Przy domach mniejszych konieczna jest dopłata o ok. 300-400 zł/m2, a przy większych cena jest niższa o ok. 100zł/m2. Zobaczmy zatem z czego wynikają takie różnice cenowe i konieczność ewentualnych dopłat.

Zacznijmy od tego, że w każdym domu kanadyjskim są elementy stałe, które należy wykonać, a które nie wynikają bezpośrednio z jego wielkości. Mowa tu przede wszystkim o kominach i kominkach czy kuchni i łazience. Ich koszt jest wysoki i porównywalny, bez względu na to czy mówimy o domu o powierzchni zabudowy 80 czy 150 m2. W domach większych ich koszt będzie dzielony przez większą liczbę m2, więc automatycznie ich udział w cenie 1 m2 będzie zdecydowanie mniejszy.

Istotny wpływ na cenę domu drewnianego ma też sam projekt architektoniczny. Tu znaczenie ma przede wszystkim fakt czy dom jest parterowy czy z poddaszem użytkowym. Poddasze użytkowe wymaga bowiem mocniejszego stropu, co jest droższe, ale za to mniejszej powierzchni fundamentów i mniejszego dachu.

Poza liczbą kondygnacji mieszkalnych spore znaczenie ma również dach. Jeśli będzie to dach dwuspadowy bez żadnych jaskółek to jego cena będzie zdecydowanie niższa niż koszt dachu czterospadowego z kilkoma lukarnami – tak skomplikowana konstrukcja może być nawet dwa razy droższa.

Na cenę domu kanadyjskiego wpłynie również liczba ścian wewnętrznych. Dom kanadyjski, w którym dominują otwarte przestrzenie jest tańszy od domu, w którym przestrzeń jest mocno podzielona. Wyższa cena jest po prostu wynikiem większej ilości materiałów budowlanych, których trzeba użyć.

Poza liczbą ścian wewnętrznych na cenę domu kanadyjskiego wpłynie również liczba i wielkość otworów okiennych. Znaczenie w tym wypadku ma nie tylko konieczność wykonania nadproży czy obróbek blacharskich. Chodzi również o koszt okien. Im większe okna, tym wyższa cena domu drewnianego.

Podsumowując te rozważania można stwierdzić, że tanie domy kanadyjskie to domy parterowe, kryte dachem dwuspadowym, mające niezbyt wiele otworów okiennych, a we wnętrzach raczej otwarte przestrzenie.

Koszt budowy domu kanadyjskiego

Cena domów kanadyjskich - co jeszcze wpływa na koszt budowy kanadyjczyka?

Myliłby się jednak ten, kto twierdziłby, że projekt architektoniczny jest jedynym wyznacznikiem kosztów związanych z budową domu kanadyjskiego. Otóż spory wpływ na cenę mają również zastosowane instalacje. W wersji najtańszej w domach tych są instalowane grzejniki konwektorowe. Mogą one być jednak zastąpione lub uzupełnione przez inne systemy ogrzewania, jak choćby kominek z płaszczem wodnym, ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie pompą ciepła. Jest to jednak związane z wykonaniem dodatkowych instalacji, co podnosi koszt o ok. 20 tys. w przypadku dwóch pierwszych rozwiązań i ok. 70 tys. w przypadku wyceny domu kanadyjskiego z pompą ciepła. Biorąc więc pod uwagę dom o powierzchni 140 m2 daje to wzrost odpowiednio o 140 zł/m2 czy nawet 500 zł/m2. Są to więc kwoty niemałe.

Poza instalacjami związanymi z ogrzewaniem, kuszące wydaje się być również wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (koszt ok. 20 000zł), paneli słonecznych (kolejne 20 000 zł), instalacji odkurzacza centralnego (ok. 4 000 zł) czy profesjonalnej instalacji alarmowej (ok. 4 000 zł). Łączny koszt tych instalacji wyniesie ok. 48 000 zł, co dla naszego domu 140 m2 da efekt wzrostu ceny za 1 m2 o 340 zł. Doliczając te koszty, tanie domy w systemie kanadyjskim staną się dużo droższe.

Ostatnim elementem, który może mieć bardzo istotny wpływ na ostateczne koszty budowy domu są koszty materiałów wykończeniowych. Jak to mówią „sky is the limit”, więc podanie kosztu wykończenia domu jest niezwykle trudne. Jednakże wielu producentów daje możliwość oszacowania kosztów wykończenia. Po prostu w swojej ofercie, poza domami w stanie deweloperskim, mają oni również domy kanadyjskie pod klucz. W ofercie tej przedstawiają inwestorowi budynku kilka możliwych wariantów wykończenia oraz cenę, za którą wykończenie to może zostać wykonane. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla inwestorów, którzy mają ograniczony budżet i nie chcą na zakończenie budowy mieć problemu z pustym kontem i niewykończonym domem.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest również to, że wykonawca domów buduje ich dużo, a więc może liczyć na lepsze ceny materiałów wykończeniowych niż klient indywidualny. Dzięki skorzystaniu z tej usługi koszt budowy domu kanadyjskiego będzie niższy nawet 10%. Niższa cena wynikać będzie z rabatów, jakie wykonawca może uzyskać jako stały klient. Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę od takiej firmy na dom, wypełnij ten formularz.

Projekty domów kanadyjskich - gdzie ich szukać?

W technologii kanadyjskiej można zbudować niemal każdy budynek. Możemy zażyczyć sobie dom kanadyjski parterowy, z poddaszem użytkowym lub pełnym piętrem. Problem polega jedynie na tym, że jego projekt budowlany musi być dostosowany do technologii. Nie można więc kupić dowolnego projektu gotowego z katalogu i zbudować go w technologii kanadyjskiej. Technologia domów w systemie kanadyjskim bowiem, jak zresztą każda technologia budowlana, wymaga stosownych obliczeń konstrukcyjnych. Jak zatem wybudować dom kanadyjski?

Otóż są trzy drogi. Pierwsza z nich prowadzi nas do firm zajmujących się wykonawstwem, a więc budową domów kanadyjskich. Poważne firmy wykonawcze mają zwykle swoich projektantów i konstruktorów lub współpracują z pracowniami architektonicznymi, w których są przygotowywane projekty zgodne z wymaganiami technologii szkieletowej. Taki projekt domu kanadyjskiego kosztuje ok. 2 000 - 2 500 zł i jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że jeśli inwestor nie chce dokonywać żadnych zmian, to na jego podstawie można bez żadnych przeróbek budować dom. Jednocześnie projekt taki jest zwykle wyposażony w szczegółowy kosztorys, dzięki któremu od razu wiadomo jaki będzie koszt domu w wybranym przez inwestora wariancie. Zwykle podawane są 2 ceny: dom w standardzie deweloperskim i dom kanadyjski wykończony pod klucz.

Drugą drogą jest znalezienie projektu domku kanadyjskiego w jednym z szeroko dostępnych katalogów domów jednorodzinnych. Wielkie biura projektowe mają w swojej ofercie projekty domów drewnianych różnych typów, w tym także domów w technologii kanadyjskiej. Przy okazji często współpracują one z firmami wykonawczymi i podają informację, która firma zajmująca się budowaniem domów szkieletowych najlepiej sprawdzi się przy budowie domu wg wybranego projektu. Koszt projektu jest podobny jak tego zakupionego w firmie wykonawczej i wynosi ok. 2 000 - 2 500 zł. W tym wypadku również zwykle jest dostęp do kosztorysu.

Ostatnią, trzecią drogą, jest wykonanie projektu domu kanadyjskiego na indywidualne zamówienie. Wówczas należy się udać do biura architektonicznego, które podejmie się tego zadania i zlecić projekt domu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Koszt takiego projektu wynosi ok. 10 000zł. Jest to więc rozwiązanie sporo droższe. Ma również drugą wadę, a mianowicie nie wiadomo od razu ile będzie kosztować budowa takiego domu. Dopiero po otrzymaniu projektu będzie bowiem można zwrócić się z prośbą do firm wykonawczych o wycenę prac. Może to okazać się zgubne w skutkach, gdy inwestora za bardzo poniesie fantazja, a koszt realizacji będzie wyższy niż się spodziewał.

Czy domy w systemie kanadyjskim to dobry wybór?

Na koniec tych rozważań można stwierdzić, że budowa taniego domu kanadyjskiego może być sporo tańsza od budowy domu w technologii tradycyjnej, ale taka wcale być nie musi. Trzeba bowiem rozsądnie dobierać projekt, wykonawcę i materiały wykończeniowe. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, to efektem będzie budynek nie tylko tani w budowie, ale również tani w eksploatacji dzięki energooszczędności, która wypływa z definicji tej technologii.

Domy kanadyjskie i w stylu kanadyjskim, czyli jakie?

Domy w systemie kanadyjskim to tak naprawdę domy drewniane szkieletowe. To, co wyróżnia je na tle innych, to specyficzna technologia konstrukcyjna. Budowa domów w tylu kanadyjskim opiera się bowiem na łączeniu drewnianych desek za pomocą złączy metalowych i gwoździ, które następnie są ustawiane w pionie w formie ścian. Wyróżnić można dwa rodzaje konstrukcji stropu, a konkretne z nich są podyktowane przez same projekty domów kanadyjskich.

Konstrukcja platformowa, jeśli chodzi o domy kanadyjskie, polega na ułożeniu desek w formie żeber stropu na oczepach ścian stojących. Drugie rozwiązanie, czyli tak zwana konstrukcja balonowa przewiduje z kolei zawieszenie stropów na słupach ścian. Oba rozwiązania łączy lekkość, co jest główną cecha charakterystyczną, jeśli chodzi o całoroczne, drewniane domy w stylu kanadyjskim.

Powstały w ten sposób szkielet wymaga jeszcze odpowiedniego wykończenia. By dom w systemie kanadyjskim, czyli mógł uchodzić za dom całoroczny (często można spotkać się z mitem, że są to budynki wyłącznie sezonowe), wymaga on ocieplenia. Usztywnioną płytą OSB konstrukcję ociepla się najczęściej warstwą wełny mineralnej i pokrywa wybraną elewacją, na przykład tynkiem cienkowarstwowym.

Wypełnienia materiałem termoizolacyjnym wymaga także wewnętrzne strona ścian. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się również wełna mineralna albo wełna szklana. Na warstwę takiego docieplenia mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Tak wybudowana konstrukcja to gotowy mały dom kanadyjski pod klucz.

Domy kanadyjskie szkieletowe – wady i zalety

Wokół domów kanadyjskich szkieletowych narosło wiele mitów. Głównym zarzutem jest brak trwałości, który uwidacznia się szczególnie w porównaniu z bezkonkurencyjnymi zdaniem co niektórych domami murowanymi. Złą sławę małe domy kanadyjskie zyskały na początku lat 90., kiedy technologia ta dopiero wchodziła do Polski, na projekty nie były jeszcze zbyt popularne. Obecna technika i stosowane rozwiązania poczyniły tak duży progres, że obecne domy kanadyjskie cieszą się równie dużą trwałością, co ich tradycyjni konkurenci z betonu.

Niewątpliwą zaletą domów w stylu kanadyjskim jest szybka budowa, w znacznej mierze ograniczająca się do prac suchych. Kluczem do zadowolenia inwestorów jest prawidłowe zastosowanie technologii budowy i najwyższej jakości materiałów. To może zrodzić niewielkie problemy, gdyż mimo rosnącej popularności, wciąż mało jest na rynku wykonawców, którzy dobrze znają technologię budowy domów kanadyjskich. Trzeba zatem dołożyć wszelkich starań przy ich poszukiwaniu. Koszt budowy domu s tylu kanadyjskim pod klucz to wydatek od 2000 zł za metr kwadratowy w wzwyż. Jeśli chodzi o koszt budowy z wykończeniem z zewnątrz i stanem surowym wewnątrz, cena jest o kilkaset złotych niższa. Warto mieć na uwadze także fakt, że na cenę ma wpływ odległość wykonawcy od miejsca planowanej inwestycji. Większość firm za realizację projektu w oddaleniu o ponad 100 km dolicza do ustalonej stawki minimum 100 zł na metrze kwadratowym.