Domki modułowe – letniskowe na działkę i nie tylko

Technologie budowlane bardzo szybko się rozwijają. W ostatnich latach coraz większą uwagę przykuwają technologie budowy domów modułowych. Jest to dość prosty, a zarazem ekonomiczny sposób na przyspieszenie prac budowlanych. Prefabrykowane domy modułowe powstają w kilka miesięcy, a czasem nawet w kilka dni. To znacznie lepszy wynik niż budowa realizowana w technologiach tradycyjnych. Dlatego warto wiedzieć czym charakteryzują się domy modułowe, jakie są ich zalety i koszty wykonania.

Domy modułowe = domy kontenerowe? Niekoniecznie!

Domy modułowe całoroczne są niemal w całości przygotowywane w halach produkcyjnych. Powstają z gotowych, prefabrykowanych elementów o standardowych formatach. Firma budowlana przywozi prefabrykaty na plac budowy i samodzielnie montuje na uprzednio przygotowanym fundamencie (ten musi być już wcześniej wylany). W ofertach producentów znajdziemy liczne interesujące projekty domów modułowych. Wybór jest coraz większy, dzięki temu każdy może wybrać coś dla siebie. Niestety niewiele firm posiada możliwość wykonania domów modułowych według projektu indywidualnego. Cena tego rozwiązania może być kilkukrotnie wyższa, dlatego nie cieszy się zbytnią popularnością. Jeżeli chciałbyś dostać ofertę na wymarzony projekt od takiej firmy wypełnij ten formularz.

Nowoczesne domy modułowe mogą być wykonane w kilku standardach wykończeniowych. Najniższe ceny domów modułowych dotyczą konstrukcji wykonanych do stanu surowego zamkniętego. Ich wnętrza wymagają kompleksowego wykończenia oraz montażu instalacji. Nieco droższe będą konstrukcje wykończone. Wielu producentów oferuje projekty domów z wykończonymi ścianami, rozciągniętymi instalacjami, a także z sanitariatem. Najbardziej rozbudowana opcja to domy modułowe całoroczne w pełni wykończone i wyposażone w meble pod zabudowę oraz szafy wnękowe. Wnętrze jest już gotowe do zamieszkania, wystarczy dokupić do niego odpowiednie meble wolnostojące.

W technologii modułowej często wykonywane są też domki letniskowe. Mają z reguły mniejszą powierzchnię użytkową i nie wymagają najczęściej specjalnego docieplenia (wyłączamy z tego domki letniskowe całoroczne przeznaczone do użytku głównie w zimie - na przykład w górach). Domek letniskowy w technologii modułowej to przede wszystkim szybka budowa i stosunkowo atrakcyjne koszty. Więcej na temat domków letniskowych domków letniskowych znajdziesz w tym artykule.

Nowoczesne domy modułowe w Polsce - opinie, zalety i wady - czy są warte swojej ceny?

Jedną z największych zalet domów modułowych jest optymalny czas ich wykonania. Prefabrykaty powstają w fabrykach, a na miejscu budowy składa się je w kilka dni. Dla porównania, średni czas budowy domu w technologii tradycyjnej to około dwa lata. Zatem inwestycja w modułowe domy całoroczne jest sposobem na znaczne przyspieszenie prac i umożliwia szybkie wprowadzenie się do nowego budynku. Pamiętajmy też, że elementy prefabrykowane powstają w idealnych warunkach. Nie są zawilgocone ani nadmiernie wysuszone. Optymalne warunki panujące w halach produkcyjnych sprawiają, że gotowe elementy odznaczają się wysoką jakością wykonania, a także dużą żywotnością.

Kolejnym atutem nowoczesnych domów modułowych jest ich wszechstronność. Obiekty mogą być wykorzystane jako całoroczne lub tymczasowe domy mieszkalne, biura, a nawet budynki użyteczności publicznej. Każdy moduł można w późniejszym czasie rozbudować . Dzięki temu będziemy mogli dowolnie powiększać (bądź zmniejszać) powierzchnię naszej nieruchomości. Dobrze wykonany dom z prefabrykatów modułowych będzie nie mniej trwały niż budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej. W wielu przypadkach okazuje się, że jego budowa staje się szybszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Analizując korzyści warto także zaznaczyć, że gotowe domy modułowe mogą być wzniesione na gruntach o słabej nośności. Posadowione na płytach fundamentowych świetnie sprawdzają się w niemal każdym miejscu. Mogą być usytuowane na wzniesieniach, terenach wyrównanych, a także w miejscach zaniżonych (chociaż nie jest to rekomendowane rozwiązanie ze względu na możliwość zalania przez wody opadowe).

Co prawda, gotowe domy modułowe nie cieszą się jeszcze w Polsce dużą popularnością, a wielu inwestorów nadal decyduje się na budynki murowane. Jednak warto wziąć pod uwagę powyższe zalety technologii modułowej i rozważyć jej zastosowanie.  

Niestety gotowe domy modułowe mają także swoje wady. Jedną z nich będzie jednorodność kubatury. Większość gotowych budynków z prefabrykatów jest do siebie bardzo podobna. Moduły w gotowych formatach nie pozwalają na uzyskanie nietypowej bryły budynku. Może to być przeszkoda dla inwestorów, którzy szukają nietypowych rozwiązań wizualnych. Kolejną niedogodnością jest konieczność wczesnego zaplanowania instalacji wodno-kanalizacyjnych. Pamiętajmy, że instalacje są zazwyczaj rozprowadzane w ocieplonej płycie fundamentowej. Wszelkie niedokładności w ich wykonaniu będą skutkowały koniecznością przeprowadzenia kosztownych i skomplikowanych modernizacji.

Domy modułowe całoroczne - cena uzależniona od projektu i technologii

Gotowe domy modułowe w Polsce mogą powstawać w oparciu o kilka wiodących technologii budowlanych. Największą popularnością cieszy się technologia szkieletowa, jednak w ofertach handlowych znajdziemy także domy modułowe na bazie keramzytobetonu. Poniżej dokonamy ich ogólnej charakterystyki

Moduły szkieletowe – konstrukcja nośna zostaje stworzona ze stali nierdzewnej bądź impregnowanego drewna. Budynek posiada najczęściej do 9 metrów długości i 6 metrów szerokości. Wypełnienie ścian przygotowuje się z drewna (np. fińskie domy modułowe), lub stali (w tym wypadku trzeba zastosować dodatkową warstwę termoizolacji z pianki poliuretanowej). Budynki w konstrukcji modułowej mogą być całoroczne, bądź funkcjonować jako domki modułowe letniskowe. W drugim przypadku nie musimy mocować ich do podłoża, co ogranicza koszty inwestycyjne i minimalizuje wymogi formalne.

Orientacyjny czas budowy domu (od momentu jego zamówienia) to trzy miesiące. Tyle czasu potrzeba na wykonanie szkieletu w fabryce, budowę fundamentu oraz montaż budynku. Więcej informacji o domach szkieletowych drewnianych przeczytasz tu.

Moduły z keramzytobetonu – wielkoformatowe elementy domów modułowych mogą być wykonane z keramzytobetonu. Jest to trwały materiał o dużej izolacyjności termicznej. Uśredniony współczynnik przenikania ciepła to zaledwie  0,2—0,25 W/(m²K). Dzięki tak niskiemu współczynnikowi prefabrykaty z keramzytobetonu mogą posłużyć do budowy domów energooszczędnych. Zobacz, ile kosztuje budowa domu z keramzytu.

Opisując moduły keramzytobetonowe warto zwrócić uwagę na rozmiary prefabrykatów. Ich wielkości mogą być zróżnicowane i zależą wyłącznie od specyfiki projektowej. Dzięki temu w ofertach producentów znajdziemy interesujące domy modułowe o wielu rozmiarach i różnorodnej kubaturze. Powtarzalność wyglądu budynków jest znacznie mniejsza niż w przypadku domów wznoszonych technologią szkieletową.

Orientacyjny czas budowy domu z modułów keramzytobetonowych wynosi półtora miesiąca. Tyle czasu potrzeba na przygotowanie fundamentu i wykonanie prefabrykatów w hali produkcyjnej. Montaż gotowych elementów na uprzednio przygotowanym podłożu trwa maksymalnie trzy dni.

Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę od sprawdzonej firmy specjalizującej się w domach z keramzytu - wypełnij ten formularz. Firmy zajmujące się kompleksowo budową domów prefabrykowanych z keramzytu skontaktują się z Tobą i przedstawią swoje oferty.

A może małe fińskie domy modułowe?

Fińskie domy modułowe zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoją trwałość i parametry techniczne. Podstawowym budulcem jest skandynawskie drewno świerkowe, które poddaje się suszeniu i głębokiej impregnacji w halach produkcyjnych. Optymalna wilgotność obecna podczas produkcji sprawia, że moduły odznaczają się wysoką trwałością oraz żywotnością. Warto podkreślić, że fińskie domy modułowe plasują się w czołówce budownictwa energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że prefabrykaty posiadają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Eliminacja mostków termicznych i pionowa termoizolacja powodują, że budynki posiadają najwyższą klasę energetyczną, potwierdzoną certyfikatem CE.

Nowoczesne, fińskie domy modułowe są dobrą alternatywą dla budynków wznoszonych metodą tradycyjną. Zapewniają podobną żywotność i odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Czas ich budowy to zaledwie cztery do sześciu tygodni (wliczając wylewanie fundamentów). W ofertach producentów znajdziemy wiele ciekawych projektów fińskich domów modułowych. Duża różnorodność kubatury sprawia, że domy nie muszą być do siebie bardzo podobne i potrafią zaspokoić wygórowane oczekiwania wizualne.

Domy modułowe – cena

Ceny domów modułowych charakteryzują się dużą rozbieżnością. Ostateczny koszt zależy od specyfiki projektu, przestronności modułów, a także od standardu wyposażenia. Najniższa cena to budynki szkieletowe. Minimalny koszt budowy to 1 400 zł/m2 (dotyczy budynków w stanie surowym zamkniętym). Cena fińskich domów modułowych jest nieco wyższa. Orientacyjny koszt budowy 1m2 to 1 550 zł. Najdroższym rozwiązaniem stanie się budowa z prefabrykatów keramzytobetonowych. Ceny domów modułowych z kerarmzytobetonu rozpoczynają się od 1 700 zł/m2.

Budowa domów o wyższym standardzie wykończenia pochłonie dodatkowe wydatki. Ich cena będzie porównywalna w każdej technologii budowlanej. Cena za dom modułowy w stanie pod klucz (zarówno szkieletowy jak i keramzytobetonowy) jest wyższa o ok. 600 – 900 zł/m2.

Możemy zatem przyjąć, że orientacyjny koszt budowy domu modułowego o prostej konstrukcji i powierzchni użytkowej 102 m2 wyniesie ok.

  • Moduły szkieletowe – 142 800 zł
  • Dom skandynawski – 158 100 zł
  • Dom keramzytobetonowy – 173 400 zł

Dla porównania, średni koszt budowy domu w tradycyjnej technologii murowanej to 1 700 zł/m2. Zatem za budowę budynku o powierzchni 102 m2 trzeba zapłacić przynajmniej 173 400 zł.

Powyższy cennik zawiera ceny netto i nie uwzględnia kosztów dopełnienia formalności, ani przyłączenia mediów. Warto również pamiętać, że ceny mogą się znacząco różnić w zależności od tego, którą firmę specjalizującą się w ich budowie wybierzemy. Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjną ofertę od sprawdzonej firmy, skorzystaj z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełnisz jeden formularz, potwierdzisz zapytanie, a wyspecjalizowane firmy same zgłoszą się do Ciebie z propozycjami cenowymi.

Czy domek modułowy jest warty zainteresowania?

Nie ulega wątpliwości, że technologia modułowa to nowoczesny i interesujący sposób posadowienia budynków. Jest szczególnie polecany dla inwestorów, którym zależy na szybkim czasie realizacji inwestycji. Moduły powstające w halach produkcyjnych docierają na miejsce budowy po maksymalnie kilku miesiącach, a po niespełna dwóch dniach budowa domu jest już ukończona. Jedyną pracą wykonywaną na mokro jest budowa fundamentów. Dzięki temu moduły możemy wznosić nawet w okresie zimowym (przy dodatnich temperaturach powietrza).

Większość polskich inwestorów nadal podchodzi do technologii modułowej z pewną rezerwą i nieufnością. Jednak warto przemyśleć wszystkie korzyści oraz zagrożenia wynikające z tego rozwiązania. Szacuje się, że żywotność domów prefabrykowanych to przynajmniej kilkadziesiąt lat. Niektóre firmy udzielają nawet 25 letniego okresu gwarancyjnego. Dom modułowy nie będzie raczej budynkiem zamieszkiwanym przez wiele pokoleń, ale zapewni nam długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Dlatego warto dokonać indywidualnej analizy korzyści oraz kosztów wykonania domu modułowego. Dla niektórych inwestorów będzie to wygodne i polecane rozwiązanie, które pozwoli na zaoszczędzenie czasu, a także środków finansowych.

Pamiętajmy jednak, że osoba decydująca się na budowę domu modułowego powinna zapoznać się z ofertami kilku konkurencyjnych firm. W ofertach handlowych zauważymy dużą rozbieżność cenową. Dlatego warto przeanalizować koszty, dowiedzieć się o standardzie wykończenia budynku oraz o obowiązkach i wymogach zawartych w umowie pomiędzy inwestorem, a wykonawcom. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć najwłaściwszą i najbezpieczniejszą decyzję.

Domki modułowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z modułów, które gotowe są dostarczane na miejsce stawiania konstrukcji. Mają one kształt sześcianów i występują w określonych rozmiarach. Takie gotowe domy zyskują na popularności z uwagi na fakt, że szybko się je buduje. Niestety mają także swoje ograniczenia co do formy, gdyż ich projekty nie dają zbyt dużego pola do popisu w tym względzie.

Takie gotowe domy to nie tylko małe domki letniskowe na działkę, ale także o wiele większe inwestycje. Moduły dają możliwość stworzenia domów także z nieużytkowym poddaszem oraz domów piętrowych. Firmy realizujące takie inwestycje mają najczęściej w ofercie kilka lub kilkanaście gotowych projektów, które rzadko poddaje się zmianom na indywidualne życzenie klientów. Decydując się zatem na małe domki modułowe, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami w tym względzie.

Jakie jeszcze zastosowanie znajdują budowle i domki modułowe? Często takie obiekty w Polsce stawiane są tam, gdzie trwać będzie większa budowa czy też inwestycja. Ponadto, z uwagi na możliwość szybkiego postawienia, znajdują zastosowanie w wypadkach losowych, jak wszelkiego rodzaju katastrofy i klęski żywiołowe, w przypadku których konieczna jest natychmiastowa interwencja i organizacja lokali zastępczych. Takie budynki stawia się nie tylko z myślą o przeznaczeniu mieszkalnym, ale także użytkowym. Często stawia się je na przykład jako niewielkie sklepy, pawilony czy stacje paliw, czyli wszędzie tam, gdzie niezbędna jest szybka i tania inwestycja.

Gotowe domy z prefabrykatów

Wracając jednak do domków modułowych, w Polsce stanowią one alternatywę dla domów budowanych tradycyjną technologią, ale wciąż jeszcze z nią przegrywają. Dzieje się tak nawet pomimo dużych zalet. Cennik transportu modułów i ich montażu na miejscu budowy nie należy to najtańszych, ale w związku z tym, że małe domki modułowe buduje się szybciej i przy minimalizacji materiałów, ostatecznie można znacznie obniżyć całkowite koszty budowy. Nie da się ukryć, że powodzenie inwestycji może zagwarantować wyłącznie doświadczone firma montażowa, dlatego też ważne jest, by właśnie taką znaleźć, najlepiej z polecenia. Warto także sprawdzić na stronie internetowej zrealizowane projekty i portfolio wykonawcy.

Nowoczesne domy kontenerowe wykonuje się z użyciem prefabrykatów z różnych materiałów. To od ich cennika zależy koszt inwestycji, dlatego też trudno jednoznacznie przesądzić, ile kosztują domki modułowe. Najpopularniejszym materiałem jest zdecydowanie drewno oraz na drugim miejscu keramzytobeton. Do czasem wybieranych należą także panele styropianowe czy płyty zrębkowo-cementowe. Te pierwsze wzmacnia się oczywiście stosowną konstrukcją ze stali.

Różne są nie tylko materiały, z których wykonane są moduły, ale także technologia budowy. Domki modułowe montuje się z elementów małowymiarowych lub wielkowymiarowych. Wśród tych pierwszych wskazać należy panele czy małe płyty, a w poczet drugich wlicza się wielka płyta. Najbardziej zaawansowaną technologią, jeśli chodzi o domki prefabrykowane, jest składanie ich z dosłownie kilku gotowych elementów przestrzennych.