Domy modułowe

Konstrukcje, które powstają z prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, przywożonych na miejsce budowy. Domy modułowe łączy się z od kilku do kilkudziesięciu modułów, w zależności od wielkości inwestycji i skomplikowania projektu. Technologia ta pozwala na tworzenie nie tylko małych budynków, ale także wielopiętrowych obiektów. Często wykorzystywane są w miejscach, gdzie potrzebne jest stworzenie tymczasowej zabudowy lub jako niewielkie obiekty do zastosowań usługowych.
Domki modułowe letniskowe – genialne rozwiązanie na działkę
Domki modułowe letniskowe – genialne rozwiązanie na działkę
Domy modułowe w Polsce – nowa metoda czy chwilowy trend?
Domy modułowe w Polsce – nowa metoda czy chwilowy trend?
Nowoczesne domy modułowe – czy są warte zainteresowania?
Nowoczesne domy modułowe – czy są warte zainteresowania?
Projekty domów modułowych - na to zwróć uwagę przy wyborze
Projekty domów modułowych - na to zwróć uwagę przy wyborze

Domki modułowe – letniskowe na działkę i nie tylko

Domki modułowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z modułów, które gotowe są dostarczane na miejsce stawiania konstrukcji. Mają one kształt sześcianów i występują w określonych rozmiarach. Takie gotowe domy zyskują na popularności z uwagi na fakt, że szybko się je buduje. Niestety mają także swoje ograniczenia co do formy, gdyż ich projekty nie dają zbyt dużego pola do popisu w tym względzie.

Takie gotowe domy to nie tylko małe domki letniskowe na działkę, ale także o wiele większe inwestycje. Moduły dają możliwość stworzenia domów także z nieużytkowym poddaszem oraz domów piętrowych. Firmy realizujące takie inwestycje mają najczęściej w ofercie kilka lub kilkanaście gotowych projektów, które rzadko poddaje się zmianom na indywidualne życzenie klientów. Decydując się zatem na małe domki modułowe, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami w tym względzie.

Jakie jeszcze zastosowanie znajdują budowle i domki modułowe? Często takie obiekty w Polsce stawiane są tam, gdzie trwać będzie większa budowa czy też inwestycja. Ponadto, z uwagi na możliwość szybkiego postawienia, znajdują zastosowanie w wypadkach losowych, jak wszelkiego rodzaju katastrofy i klęski żywiołowe, w przypadku których konieczna jest natychmiastowa interwencja i organizacja lokali zastępczych. Takie budynki stawia się nie tylko z myślą o przeznaczeniu mieszkalnym, ale także użytkowym. Często stawia się je na przykład jako niewielkie sklepy, pawilony czy stacje paliw, czyli wszędzie tam, gdzie niezbędna jest szybka i tania inwestycja.

Gotowe domy z prefabrykatów

Wracając jednak do domków modułowych, w Polsce stanowią one alternatywę dla domów budowanych tradycyjną technologią, ale wciąż jeszcze z nią przegrywają. Dzieje się tak nawet pomimo dużych zalet. Cennik transportu modułów i ich montażu na miejscu budowy nie należy to najtańszych, ale w związku z tym, że małe domki modułowe buduje się szybciej i przy minimalizacji materiałów, ostatecznie można znacznie obniżyć całkowite koszty budowy. Nie da się ukryć, że powodzenie inwestycji może zagwarantować wyłącznie doświadczone firma montażowa, dlatego też ważne jest, by właśnie taką znaleźć, najlepiej z polecenia. Warto także sprawdzić na stronie internetowej zrealizowane projekty i portfolio wykonawcy.

Nowoczesne domy kontenerowe wykonuje się z użyciem prefabrykatów z różnych materiałów. To od ich cennika zależy koszt inwestycji, dlatego też trudno jednoznacznie przesądzić, ile kosztują domki modułowe. Najpopularniejszym materiałem jest zdecydowanie drewno oraz na drugim miejscu keramzytobeton. Do czasem wybieranych należą także panele styropianowe czy płyty zrębkowo-cementowe. Te pierwsze wzmacnia się oczywiście stosowną konstrukcją ze stali.

Różne są nie tylko materiały, z których wykonane są moduły, ale także technologia budowy. Domki modułowe montuje się z elementów małowymiarowych lub wielkowymiarowych. Wśród tych pierwszych wskazać należy panele czy małe płyty, a w poczet drugich wlicza się wielka płyta. Najbardziej zaawansowaną technologią, jeśli chodzi o domki prefabrykowane, jest składanie ich z dosłownie kilku gotowych elementów przestrzennych.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij