Domy parterowe

Dom parterowy to naziemny, jednokondygnacyjny obiekt o przeznaczeniu mieszkalnym. Powierzchnia pod pokryciem dachu domu parterowego może zostać zagospodarowana na nieużytkowy strych lub nieużytkowane poddasze. Jedyną zagospodarowaną powierzchnią, przeznaczoną na potrzeby mieszkalne pozostaje parter budynku. Zatem w domu parterowym korzystamy wyłącznie z jednej kondygnacji mieszkalnej.

Nowoczesne domy parterowe na przestronną lub wąską działkę

Zapoznaj się z informacjami na temat domy parterowe. Nasze sprawdzone porady związane z domy parterowe pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Dom 100 a 150 m2 - porównanie kosztów

Dom 100 a 150 m2 - porównanie kosztów

Budowa domu to dość kosztowna inwestycja, na którą warto się dobrze przygotować. Niektórzy inwestorzy upatrują oszczędności w budowie domu o mniejszym metrażu. Ale czy różnice cenowe pomiędzy większymi i mniejszymi budynkami są bardzo duże? Odpowiemy na to pytanie analizując koszty budowy domu o powierzchni 100 i 150 m2.
, 14 października 2016

Domy z płaskim dachem - koszty budowy, ciekawe projekty

Domy z płaskim dachem - koszty budowy, ciekawe projekty

Dach stanowi zwieńczenie każdego domu. Jego kształt w istotny sposób wpływa na wygląd i walory użytkowe całego budynku. W polskiej zabudowie jednorodzinnej nadal dominują dachy kilkuspadowe. Stropodachy nie budzą jeszcze zbytniego zaufania inwestorów. Jednak wszystko powoli się zmienia. Dach płaski coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budowlanych. Z pewnością warto określić jego zalety, koszty budowy oraz przeanalizować nowoczesne projekty architektoniczne. Być może inwestycja w dom z płaskim dachem okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.
, 9 października 2016

Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?

Pierwszym krokiem do budowy nowego domu jest wybór odpowiedniego projektu. Wśród ofert architektów znajdziemy przede wszystkim domy parterowe oraz budynki z poddaszem użytkowym. Wybór nie jest taki oczywisty, tak samo jak różnica w kosztach. Sprawdźmy więc, który dom będzie tańszy!
, 18 kwietnia 2016

Projekty domów parterowych a ich rzeczywista wycena

Projekty domów parterowych a ich rzeczywista wycena

Przed rozpoczęciem budowy domu należy podjąć wiele decyzji. Jedną z najistotniejszych będzie wybór odpowiedniego projektu. Ta z pozoru prosta czynność może przysporzyć nam wielu problemów. Pamiętajmy, że to właśnie od projektu domu zależeć będzie koszt całego przedsięwzięcia. Koszt budowy może na przykład znacząco wzrosnąć, gdy wybierzemy projekty domów z piwnicą, wielospadowymi dachami, czy innymi nietypowymi konstrukcjami. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać projektów, jakie są ich ceny i jak wyglądają realne koszty domu parterowego.
, 29 kwietnia 2016

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesny styl w architekturze jednorodzinnej staje się coraz popularniejszy. Nowoczesne projekty domów  jednorodzinnych są dostępne w każdym katalogu z projektami typowymi. Powstaje jednak pytanie co świadczy o tym, że dom jest nowoczesny. Czy będą to domy parterowe o nowoczesnej bryle, inteligentnych rozwiązaniach we wnętrzu czy może po prostu domy energooszczędne? Idąc dalej, jaki powinien być układ pomieszczeń, ile łazienek, jakie położenie kuchni, jadalni czy salonu? Nowoczesne źródła energii - kolektory słoneczne, czy pompa ciepła też by się przecież przydały. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a na koniec dodamy informacje o kosztach budowy.
, 29 kwietnia 2016

Projekty domów na wąską działkę - porady dla budujących

Projekty domów na wąską działkę - porady dla budujących

Projekty domów na wąską działkę to nie lada wyzwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania profesjonalnym architektom, którzy zdołają wykorzystać każdy jej centymetr dopasowując teren do naszych potrzeb. Aczkolwiek do dyspozycji są też gotowe projekty domów parterowych na wąską działkę. Warto jednak pamiętać, że jeżeli mamy okazję wybierać, to lepiej zakupić działkę, której krótszy bok będzie mierzył nie mniej niż 20 metrów. Wówczas uda się na niej wybudować dom o szerokości przynajmniej 10 metrów, czyli całkiem znośny i komfortowy.
, 1 maja 2016

Projekty domów parterowych, a ich kosztorysy i wyceny

Projekty domów parterowych, a ich kosztorysy i wyceny

Projekty domów parterowych zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Kosztorys inwestorski domu parterowego jest dużo bardziej strawny dla portfela, a wyglądem czy funkcjonalnością tego typu domy nie odbiegają od swoich piętrowych kuzynów. W ofertach architektów znajdziemy bardzo ciekawe projekty budowlane, wyposażone w odpowiednie kosztorysy i wyceny.
, 29 kwietnia 2016

Kosztorys inwestorski budowy domu 120 m2

Kosztorys inwestorski budowy domu 120 m2

Przed budową domu często napotykamy na problem dokładnego określenia całkowitych kosztów inwestycyjnych. Cena materiałów budowlanych oraz robocizny ulega nieznacznym wahaniom, jednak możemy samodzielnie ustalić orientacyjny koszt każdego etapu budowy wystarczy wykonać dokładny kosztorys inwestorski budowy domu, który wskaże nam listę najważniejszych wydatków.
, 21 grudnia 2016

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Budowa parterowego domu jednorodzinnego jest bardzo dużym wydatkiem, na który należy się odpowiednio przygotować. Nie istnieje jeden, uniwersalny kosztorys, który mógłby być pomocny w określeniu wszystkich wydatków. Co prawda, kosztorys możemy zakupić wraz z projektem budowlanym, jednak często jest on mało miarodajny. Sprawdźmy, jaki jest koszt budowy domu parterowego 2014!
, 19 maja 2017

Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Budowa parterowych i piętrowych domów jednorodzinnych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty możemy jednak ograniczyć poprzez dobre rozplanowanie wszystkich procesów budowlanych, albo rezygnacji z pewnych elementów w projekcie - na przykład piwnicy. Warto też oszacować wstępny kosztorys budowlany, który pozwoli określić orientacyjny zakres wydatków. Obliczeń możesz dokonać też samodzielnie na kalkulatorze kosztów budowy.
, 21 grudnia 2016

Domy parterowe - projekty, koszty budowy, porady dla budujących

Budowa własnego domu jednorodzinnego to duża inwestycja, do której warto się dobrze przygotować. Jedną z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć przed rozpoczęciem prac jest wybór projektu budowlanego. Niektórzy inwestorzy wybierają projekt domu parterowego. Przeważnie są to niewielkie budynki, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 m2.

Domy parterowe z reguły nie posiadają podpiwniczenia, a powierzchnia pod pokryciem dachu nie zostaje zagospodarowana. Dzięki temu można liczyć na pewne oszczędności podczas realizacji całej inwestycji. W ofertach architektów z pewnością znajdziemy gotowy projekt domu, który zaspokoi nasze oczekiwania. Niektóre gotowe projekty są dobrze przystosowane pod budowę na wąską działkę. Jednak w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać indywidualny projekt domu parterowego. Jego cena powinna być nieco niższa w porównaniu z kosztem indywidualnych projektów domów piętrowych, a także budynków poddaszem użytkowym.

Przed budową domu parterowego warto sporządzić indywidualny kosztorys. Czasem zdarza się, że projekt domu zawiera wstępne kosztorysy (od kosztów fundamentów, aż po koszty wykonania dachu). Jednak wartości podawane w takich kalkulacjach są często niedoszacowane. Dlatego warto samodzielnie wycenić koszty budowy fundamentów, konstrukcji nośnej oraz dachu. Będzie to szczególnie istotne w przypadku projektów przystosowanych na wąską działkę.

Przed budową domów parterowych przystosowanych na wąską działkę musimy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Zwróćmy szczególną uwagę na odległości ścian zewnętrznych budynku od granic posesji. Minimalna odległość to 4 metry od granicy, jeśli ściana budynku posiada okna, lub 1,5 metra, w przypadku, gdy działka ma mniej niż 16 metrów, a ściana przy granicy nie posiada okien. Budowa domu parterowego na wąską działkę nie jest prosta. Dlatego w wielu przypadkach dobrą praktyką jest indywidualny projekt domu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowie domów parterowych, skorzystaj z poniższego działu. Znajdziesz w nim porady i wskazówki dotyczące budownictwa jednorodzinnego. Na dole strony znajdziesz też listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij