Nowoczesne domy parterowe na przestronną lub wąską działkę

Domy parterowe - projekty, koszty budowy, porady dla budujących

Budowa własnego domu jednorodzinnego to duża inwestycja, do której warto się dobrze przygotować. Jedną z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć przed rozpoczęciem prac jest wybór projektu budowlanego. Niektórzy inwestorzy wybierają projekt domu parterowego. Przeważnie są to niewielkie budynki, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 100 m2.

Domy parterowe z reguły nie posiadają podpiwniczenia, a powierzchnia pod pokryciem dachu nie zostaje zagospodarowana. Dzięki temu można liczyć na pewne oszczędności podczas realizacji całej inwestycji. W ofertach architektów z pewnością znajdziemy gotowy projekt domu, który zaspokoi nasze oczekiwania. Niektóre gotowe projekty są dobrze przystosowane pod budowę na wąską działkę. Jednak w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać indywidualny projekt domu parterowego. Jego cena powinna być nieco niższa w porównaniu z kosztem indywidualnych projektów domów piętrowych, a także budynków poddaszem użytkowym.

Przed budową domu parterowego warto sporządzić indywidualny kosztorys. Czasem zdarza się, że projekt domu zawiera wstępne kosztorysy (od kosztów fundamentów, aż po koszty wykonania dachu). Jednak wartości podawane w takich kalkulacjach są często niedoszacowane. Dlatego warto samodzielnie wycenić koszty budowy fundamentów, konstrukcji nośnej oraz dachu. Będzie to szczególnie istotne w przypadku projektów przystosowanych na wąską działkę.

Przed budową domów parterowych przystosowanych na wąską działkę musimy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Zwróćmy szczególną uwagę na odległości ścian zewnętrznych budynku od granic posesji. Minimalna odległość to 4 metry od granicy, jeśli ściana budynku posiada okna, lub 1,5 metra, w przypadku, gdy działka ma mniej niż 16 metrów, a ściana przy granicy nie posiada okien. Budowa domu parterowego na wąską działkę nie jest prosta. Dlatego w wielu przypadkach dobrą praktyką jest indywidualny projekt domu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowie domów parterowych, skorzystaj z poniższego działu. Znajdziesz w nim porady i wskazówki dotyczące budownictwa jednorodzinnego. Na dole strony znajdziesz też listę powiązanych tematów.