Domy pasywne

Domy pasywne to innymi słowy obiekty mieszkalne o mocno zmniejszonym zapotrzebowaniu energetycznym (w porównaniu z budynkami tradycyjnymi i energooszczędnymi). Maksymalne, roczne zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego wynosi zaledwie 15 kWh/m2. Dla porównania, maksymalny współczynnik zapotrzebowania energetycznego w budynkach energooszczędnych wynosi 70 kWh/ (m2 x rok). Z kolei średnioroczne zapotrzebowanie energetyczne budynków tradycyjnych oscyluje wokół 130 kWh/(m2 x rok).

Nowoczesne i ekologiczne domy pasywne - co musisz wiedzieć?

Podczas wyboru projektu budowlanego zwracamy uwagę na przestrzeń mieszkalną, komfort użytkowania pomieszczeń, a także na późniejsze koszty eksploatacji budynku. Dom pasywny to jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań, jakie możemy wykorzystać w budownictwie domów jednorodzinnych. Średnioroczne zapotrzebowanie na energię domu pasywnego może być o ponad osiem raz niższe w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że inwestycja w dom pasywny bądź budynek energooszczędny zwróci się w postaci niskich kosztów ogrzewania.

Aby zapewnić tak niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą (maksymalnie 15 kWh/(m2 x rok), trzeba zainwestować w najlepszej jakości materiały budowlane. Domy pasywne muszą być też dodatkowo wyposażone w urządzenia i mechanizmy, które oszczędzają energię (pompa ciepła, panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne). Warto dodać, że urządzenia takie jak pompa ciepła nie tylko generują oszczędności, ale są też rozwiązaniem proekologicznym.

W Polsce nadal nie mówi się zbyt dużo na temat budownictwa pasywnego. Jest to poniekąd związane z wysokim kosztem inwestycji. Domy pasywne pociągają za sobą odczuwalne wydatki, związane z zakupem drogiej termoizolacji, energooszczędnych okien, a także systemów wspomagających (np. wspomniana wcześniej pompa ciepła). Duży wpływ na koszty budowy domów pasywnych mają także stawki robocizny. Warto podkreślić, że dom pasywny (a także budynek energooszczędny) może być wykonany jedynie przez doświadczonych fachowców, znających tą technologię budowlaną. Wszystkie ewentualne niedoróbki mogą wytworzyć mostki termiczne i sprawić, że budynek będzie wytracał energię grzewczą. Niezgodne z technologią wykonanie domu pasywnego nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budownictwa pasywnego, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim przydatne informacje dotyczące domów pasywnych, norm budowlanych, a także nowoczesnych technologii, w które wyposażony jest każdy budynek pasywny (np. pompa ciepła i kolektory). Na dole strony znajdziesz też listę powiązanych tematów.

Czytaj dalej lub zobacz artykuły poniżej

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Obecna moda na energooszczędność przeniknęła całą Europę. Wynika to po części z norm i wymogów stawianym budownictwu, a po części z faktu rosnącej świadomości inwestorów. Budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego w dłuższej perspektywie czasu przynosi wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych. Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny, a jakie cechy posiadają nowoczesne domy pasywne? Jaki jest koszt budowy domu pasywnego? Ile kosztuje dom energooszczędny? Jakie są koszty ogrzewania takiego domu? Sprawdzamy.
, 12 stycznia 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego 2016

Koszt budowy domu energooszczędnego 2016

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko chwilowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku poprzez lepszą izolację, rekuperację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe pomiędzy budową domu energooszczędnego, a tradycyjnego wynosiły około 40 %. Jednak z każdym rokiem owa różnica maleje. Dodatkowo do budowy domu energooszczędnego możesz dostać niemałe dofinansowanie. Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego w 2016 roku? I jak wygląda relacja pomiędzy kosztami budowy domów energooszczędnych, pasywnych i tradycyjnych? Na powyższe pytania odpowiemy w naszej symulacji kosztorysowej.
, 28 listopada 2016

Budownictwo pasywne w Polsce

Budownictwo pasywne w Polsce

Budownictwo pasywne rządzi się jeszcze bardziej rygorystycznymi prawami niż budownictwo energooszczędne. Choć obie koncepcje w założeniach mają przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania, jednak projekt domu pasywnego zakłada bardziej restrykcyjne wymogi. Domy pasywne cieszą się coraz większym uznaniem, a ich projekty realizowane są z rozmachem i świadomie. Jak się miewa budownictwo pasywne w Polsce? Czy budowa domu oparta na oszczędnościowych założeniach jest opłacalna? Przeanalizujmy sytuację budownictwa pasywnego i energooszczędnego w Polsce.
, 2 września 2016

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Rekuperacja staje się coraz popularniejsza, coraz więcej osób posiada wiedzę na temat tego, czym ta rekuperacja jest. Niestety, wraz ze wzrostem świadomości, rekuperacja nadal jawi się jako instalacja, można by rzec luksusowa, za którą trzeba słono zapłacić. W tym artykule chcę pokazać Ci, że rekuperacja jest o wiele tańsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Poruszę tutaj zarówno tematy związane z kosztem zakupu rekuperatora, przygotowania projektu, montażu rekuperacji i jej późniejszego serwisowania oraz oszczędności jakie przynosi korzystanie z rekuperacji.
, 10 maja 2017

Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Energooszczędne i pasywne domy z drewna

Zielone, energooszczędne domy to w Polsce wciąż nowość. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić decydując się na budowę domu energooszczędnego! 3 stycznia 2012r. Polska przekazała przewodnictwo w Unii Europejskiej Danii, która musiała się zmierzyć z poważnym kryzysem. Jednak Duńczycy mieli sprawdzony pomysł na kryzys. Chcieli niezależności energetycznej. Ich doświadczenia sięgały lat 70, w których przeżyli kryzys energetyczny. Wtedy nie jeździli w niedzielę samochodami, musieli wyłączać większość świateł, przykręcać ogrzewanie. Ta sytuacja wymusiła na nich konieczność szukania lepszych rozwiązań. Dziś więcej energii sprzedają niż kupują. Dlatego postawili na nisko energetyczne Zielone Domy i budują całe osiedla. To dlatego koszty utrzymania zielonych domów są tak niskie!
, 10 kwietnia 2017

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesny styl w architekturze jednorodzinnej staje się coraz popularniejszy. Nowoczesne projekty domów  jednorodzinnych są dostępne w każdym katalogu z projektami typowymi. Powstaje jednak pytanie co świadczy o tym, że dom jest nowoczesny. Czy będą to domy parterowe o nowoczesnej bryle, inteligentnych rozwiązaniach we wnętrzu czy może po prostu domy energooszczędne? Idąc dalej, jaki powinien być układ pomieszczeń, ile łazienek, jakie położenie kuchni, jadalni czy salonu? Nowoczesne źródła energii - kolektory słoneczne, czy pompa ciepła też by się przecież przydały. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a na koniec dodamy informacje o kosztach budowy.
, 29 kwietnia 2016

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Budowa domów energooszczędnych to coraz silniej zaznaczający się nurt w budownictwie jednorodzinnym. Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom energooszczędny to inwestycja która przynosi wymierne rezultaty dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Koszty energii stale rosną a wyczerpujące się złoża naturalne powodują , że zwolenników odnawialnych źródeł energii przybywa. Dlatego kolektory słoneczne, czy pompa ciepła nie tylko generują oszczędności, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Czym dokładnie charakteryzuje się dom energooszczędny? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie projektu domu energooszczędnego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
, 22 kwietnia 2016

Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Decyzja o budowie domu mieszkalnego nigdy nie należy do łatwych. Na pierwszym etapie planowania konieczne jest przygotowanie wstępnego kosztorysu, aby dokładnie oszacować nasze możliwości finansowe. W przeważającej większości przypadków, Polacy decydują się na budowę standardowego domu o tradycyjnych systemach energetycznych, ponieważ uznawane są za najtańsze. Szacuje się, że koszt budowy domu energooszczędnego może być o 60 tys. zł wyższy. Ten koszt można jednak obniżyć poprzez uzyskanie dofinansowania - dostępnego niestety tylko dla tych, którzy posiłkują się kredytem na budowę domu.
, 24 kwietnia 2016

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Dom pasywny to standard budowy, który gwarantuje nawet ośmiokrotnie niższe zużycie energii, co przekłada się na dużo niższe koszty utrzymania takiego domu. Obecnie takie projekty domów stają się coraz bardziej popularne, a zainteresowanie zdobywają głównie dzięki dotacjom, jakie mogą być pozyskane w celach inwestycyjnych. W Polsce domy pasywne to rozwiązanie wciąż stosunkowo drogie, dlatego tego typu projekty najczęściej realizowane są w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech. Nie mniej to własnie w Polsce możesz otrzymać dofinansowanie do domów pasywnych na poziomie nawet 50 000 zł!
, 21 kwietnia 2016

Koszt budowy domu energooszczędnego

Koszt budowy domu energooszczędnego

Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy od inwestycji w dom standardowy, lecz niższe niż w przypadku domu pasywnego. Ma to związek z wykorzystywaną technologią oraz cenami materiałów, z których taki dom jest wykonany. Szacuje się, że koszt budowy domu energooszczędnego wynosi ok. 3.300 zł/m2 ale oczywiście zależy od bardzo wielu niezależnych od siebie elementów – wyposażenia, jakości materiałów, czy samej charakterystyki budynku.
, 21 kwietnia 2016

Domy pasywne - opinie, koszty, cechy charakterystyczne

Domy pasywne - opinie, koszty, cechy charakterystyczne

Podczas wyboru projektu domu zwracamy uwagę na walory wizualne, funkcjonalność oraz energooszczędność. W ostatnich latach można zauważyć rosnące zainteresowanie domami pasywnymi, które powoli rewolucjonizują budownictwo zachodniej Europy. W naszym kraju nadal jest to mało znana nowość, którą często mylimy z domami energooszczędnymi. Tymczasem koszty utrzymania domu pasywnego są bardzo niskie. Zobaczmy, czym się charakteryzują tego typu budynki oraz jaki jest koszt budowy domu pasywnego.
, 28 kwietnia 2016

Domy pasywne - ceny, wydajność energetyczna, technologie oszczędzania energii i nie tylko

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij