Koszt budowy domu pasywnego jest około 20% wyższy niż domu w technologii tradycyjnej

Czym są domy pasywne?

Określenie dom pasywny oznacza, że do budowy takiego budynku wykorzystano wysokiej jakości materiały o dobrych parametrach izolacyjnych. Pasywny oznacza, że korzysta się z alternatywnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne bez konieczności zastosowania aktywnych rozwiązań, w postaci skomplikowanych instalacji. Dom niejako samodzielnie wytwarza niezbędne mu ciepło pobierane z otoczenia, powietrza, promieni słonecznych, a nawet urządzeń elektrycznych znajdujących się w jego wnętrzu.

Założeniem jest, że dom pasywny ma zużywać bardzo niewielką ilość energii w celach grzewczych. Taką wartością graniczną jest 15 kWh/(m² rok), czyli co najmniej o połowę mniej, w stosunku do domów energooszczędnych, gdzie ta wartość wynosi 30-40 kWh/(m2). Często oba pojęcia bywają ze sobą mylone.

W branży budowlanej przyjęła się definicja, jaką sformułował dr W. Feist, która mówi, że dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza - 15 kWh/(mz/rok), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, ciepło odzyskane z wentylacji), tak że budynek nie potrzebuje autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania. Potrzeby cieplne realizowane są przez odzysk ciepła i dogrzewanie powietrza wentylującego budynek.

Koszt budowy domu pasywnego jest oczywiście o kilkadziesiąt procent wyższy, niż w przypadku domu budowanego w tradycyjnej technologii. Stąd wciąż stosunkowo niewielu inwestorów decyduje się na taki wydatek.

Czy dom pasywny może funkcjonować w polskim klimacie?

Pojęcie domu pasywnego, a także sam standard tego rodzaju budowania domów powstał w Niemczech. Tam też znajduje się Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Domy pasywne budowane są także w polskiej strefie klimatycznej przy zastosowaniu rozmaitej technologii, jak tradycyjna, szkielet drewniany i szkielet stalowy. Każdy rodzaj energii cieplnej, jaka istnieje do dyspozycji wewnątrz budynku można wykorzystać. Nawet jeśli mowa o energii pochodzącej wprost od człowieka, czyli mieszkańców domu. Poszukuje się więc wszelkich źródeł cieplnych, także takich jak urządzenia elektryczne, z których korzysta się w domu, a także odzyskując ciepło z wentylacji czyli rekuperatora.

Koszty ogrzewania domu pasywnego

Zapotrzebowanie energetyczne w domach pasywnych wynosi 15 kWh/(m² rok). Koszty energii są dzięki temu bardzo niskie. Szlachetnym założeniem jest zużycie w domu pasywnym zaledwie 1,5 litra oleju opałowego na rok na m2 powierzchni. Często nazywa się go więc budynkiem 1,5 litrowym. Czyli mieszkanie o powierzchni 100 m2 można ogrzać 150 l oleju opałowego w ciągu roku. (Do tego trzeba doliczyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej ok. 0,7 l oleju na m2 na rok * 100 ml = 70 l). Dla przykładu, w ciągu całego roku ogrzewanie domu pasywnego o powierzchni mieszkalnej 150 m2 kosztuje mniej niż 400 zł.

Kolejnym założeniem domu pasywnego jest rezygnacja z wszelkich instalacji grzewczych, jak popularne grzejniki czy wentylacja. Najważniejsze byłoby bowiem takie użycie materiałów, które dzięki swej odpowiedniej izolacji zatrzymywałyby ciepło, nie pozwalając na jego utratę. Jednym słowem, promienie słoneczne zostawałyby we wnętrzu domu, a nie go opuszczały. Dzięki temu koszty energii nie będą ponoszone. Każdy rodzaj energii byłby zatem dokładnie wykorzystywany. Ponadto aby skutecznie pozyskiwać ciepło z wentylacji, dom musiałby być doskonale szczelny. Nie można sobie pozwolić na przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz, bo to oznacza jedno – zbędną utratę ciepła.

Panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje

Jak zbudować dom pasywny?

Istotą powstania domu pasywnego jest wykorzystanie doskonałej jakości termoizolacyjnych materiałów. Podstawą są zatem przegrody zewnętrzne o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Techniczne cechy materiałów używanych do budowy domu pasywnego:

 • przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłoga) o współczynniku przenikania ciepła 0,15 W/m2 K, czyli 30 cm warstwy termoizolacyjnej,
 • okna  o współczynniku przenikania ciepła 0,8 W/m2 K,
 • maksymalnie zredukowane mostki termiczne przegród wewnętrznych,
 • rekuperator o wydajności powyżej 75%.

Charakterystyka typowego domu pasywnego:

 • Dom pasywny drewnianyzwarta bryła,
 • okna usytuowane od strony południowej,
 • promieniowanie słoneczne stanowi 40% wykorzystanej energii cieplnej,
 • zamontowana instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła,
 • brak konwencjonalnej instalacji grzewczej,
 • wysokie parametry izolacyjne przegród zewnętrznych,
 • wykorzystanie każdego rodzaju energii pochodzącej z gruntu, z powietrza, słońca, ciepła mieszkańców, kolektorów słonecznych, ciepła z powietrza wentylacyjnego, z elektrycznych urządzeń,
 • maksymalne ograniczenie strat ciepła,
 • nieprzepuszczalność i całkowita szczelność wszelkich materiałów użytych do budowy domu,
 • zastosowanie gruntownego wymiennika cieplnego,
 • drzwi otwierane do środka, a nie na zewnątrz,
 • rezygnacja ze zbyt dużych powierzchni szklanych, które wymuszają zwiększenie zapotrzebowania grzewczego, a w okresie letnim – chłodzenia,
 • zachowanie odpowiedniej równowagi kolorystycznej budynku: jasne kolory powierzchni szybko chłodzą budynek nie przyjmując promieni słonecznych, a ciemne kolory sprawiają, że budynek szybko się nagrzewa pochłaniając energię słoneczną, ale wolniej ją oddając.

Warto pamiętać, że wypełniając ten formularz można otrzymać bardzo atrakcyjną ofertę na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego.

Koszt budowy domu pasywnego

Koszt budowy domu pasywnego jest wciąż wyższy, niż w przypadku domu energooszczędnego. Mimo oferowanych dotacji, w Polsce taka inwestycja zwróci się dopiero po kilkudziesięciu latach.

Szacunkowy koszt budowy domu pasywnego w Niemczech, gdzie powstała owa idea standardu budowlanego jest o 10% wyższy, niż standardowego, a w Polsce ta różnica wzrasta dwukrotnie - do 20%. Przyczyną takiego stanu rzezy jest fakt, że materiały niezbędne do budowy, jak np. okna i drzwi o odpowiednich parametrach, a także instalacja wentylacyjna oraz kolektory słoneczne są w naszym kraju drogie, ponieważ nie używa się ich na dużą skalę.

Niektórzy architekci podają, że wariant domu pasywnego jest nawet o 100 tys. droższy, aniżeli w innym standardzie energetycznym. Inwestycja taka zwraca się nawet przez 50 lat. Indywidualni inwestorzy nie mogą sobie pozwolić na taki koszt.Dotacja do domów pasywnych

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował projekt dopłat do inwestycji realizowanych w określonych standardach energetycznych. Możliwe jest więc uzyskanie dofinansowania, które w jakimś zakresie zwróci koszty inwestycji.

O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby fizyczne, które posiadają dom na własność lub współwłasność. Przewidywaną łączną sumę dopłat ustala się na 300 mln złotych, a okres wdrażania programu na lata 2013-2022. Oznacza to, że programem NFOSiGW może być objętych 12 tys. domów jednorodzinnych. Inwestorzy korzystający z tego programu mogą dostać nawet do 50 000 zł, które pozwolą na obniżenie kosztu budowy domu pasywnego.

Jak zaznaczają organizatorzy projektu, program „Poprawa efektywności energetycznej” przyniesie korzyści dla gospodarstw domowych w postaci:

 • dopłaty do kredytu pokrywającej część wyższych kosztów budowy domu pasywnego oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego,
 • niższych kosztów eksploatacji budynku,
 • podniesienia wartości budynku.

Domy pasywne - przyjazne dla człowieka czy też nie?

Powszechnie uważa się, że dom pasywny jest cichy i przyjazny zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Mimo wszystko, eksperci mają co do tego założenia odmienne zdania. Standard domów pasywnych jest obecnie najnowocześniejszym w budownictwie energooszczędnym. Niestety, koszty tego przedsięwzięcia są zbyt duże, aby w pełni być usatysfakcjonowanym z technologii.

Warto jeszcze w tym kontekście wspomnieć o jednym z pozytywnych aspektów domów pasywnych, a mianowicie możliwości całkowitej rezygnacji z systemu wentylacji mechanicznej. Klimatyzacja nie jest zdrowa dla człowieka, a domy pasywne idealnie współgrają z otoczeniem niemal dostosowując zapotrzebowanie grzewcze do warunków klimatycznych i temperatury otoczenia. Zimą grzeją, a latem chłodzą dając ich mieszkańcom duży komfort codziennego funkcjonowania. Wentylacja w domu pasywnym nieustannie dostarcza świeżego powietrza, w przeciwieństwie do klimatyzacji wykorzystującej powietrze z recyklingu, czyli zainfekowane bakteriami oraz grzybami. Dodatkową zaletą jest także zamontowany w domu pasywnym wymiennik gruntowy. Przeprowadzone badania wykazały, że do wnętrza domu trafia wyłącznie „uzdatnione” powietrze, czyli o maksymalnie zredukowanej liczbie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Cieszy zatem fakt ciągłego wdrażania nowych technologii, ponieważ mają one bardzo perspektywiczny wymiar, nawet jeśli ze względu na swoją cenę nie są dziś dostępne dla szerokiej  rzeszy odbiorców.

Przypominamy, że możesz uzyskać bardzo korzystną ofertę na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego wypełniając ten formularz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny