Domy prefabrykowane - czy warto się nimi zainteresować?

Domy prefabrykowane - ceny, trwałość konstrukcji, energooszczędność i wiele innych informacji

Zależy ci na szybkiej przeprowadzce, a działka jeszcze niezagospodarowana? Gotowe domy Cię nie interesują? Pomyśl o domu z prefabrykatów! Domy prefabrykowane to dość tanie rozwiązanie, a do tego niezwykle szybkie. Technologia domów prefabrykowanych od lat jest wykorzystywana za oceanem, a także w wielu krajach europejskich. Buduje się w tej technologii zarówno domy energooszczędne, jak i domy pasywne. W Polsce jednak wciąż krąży na ich temat wiele fałszywych stereotypów. Jakie są fakty i mity na temat domów prefabrykowanych, a przede wszystkim ich ceny? Sprawdzamy!

Budowa domu z prefabrykatów – atrakcyjna cena i i krótki czas budowy

Koszt budowy domu z prefabrykatów nie jest zbyt wysoki w porównaniu do domów w technologii tradycyjnej. Jednak uważajmy i sprawdźmy, co właściwie obejmuje cena. Może się okazać, że w niskiej cenie wyjściowej nie są uwzględnione koszty wielu niezbędnych materiałów i prac. Wówczas lepiej znaleźć ofertę „droższą”, ale bardziej kompleksową. Korzyści finansowe z prefabrykacji są też takie, że firma produkująca domy prefabrykowane kupuje materiały budowlane taniej niż indywidualny inwestor, a do tego cena całej realizacji raczej się nie zmienia ze względu na krótki okres budowy. Nawet jeśli na rynku dojdzie do nagłego wzrostu cen materiałów budowlanych. Jeżeli chcesz znaleźć taką firmę, wypełnij ten formularz.

Cena to nie jedyna zaleta gotowych domów z prefabrykatów - na dodatek powstają one szybko, w kilka-kilkanaście tygodni. Składanie domu to w praktyce po prostu łączenie poszczególnych elementów na gwoździe i metalowe łączniki, dzięki czemu pora roku nie ma większego wpływu na prace montażowe.

Najbardziej popularne z domów prefabrykowanych to tak zwane „kanadyjczyki”, czyli domy drewniane ze ścianami w konstrukcji szkieletowej, które montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko łączy ze sobą. Skonstruowane są one z wysokiej jakości doskonale przygotowanego drewna. Elementy są połączone łącznikami systemowymi. Dzięki temu bardzo łatwo wybudować taką ścianę. Inne, mniej popularne, formy domów prefabrykowanych to konstrukcje z keramzytobetonu, z elementów żelbetowych, ze wzmocnionego PCV, a także z płyt wiórkowo-cementowych.

Najczęściej producenci oferują domy prefabrykowane według swoich projektów. Są one budowane do etapu stanu surowego otwartego lub wykończone „pod klucz”. Każda firma ma z reguły od kilku do nawet kilkudziesięciu projektów, które można prawie dowolnie modyfikować. Wybudowanie domu prefabrykowanego według własnego projektu jest droższe. Istnieją tak zaawansowane systemy, w których ściany są wyposażone w okna i drzwi oraz są wykończone zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Firmy produkujące domy z prefabrykatów udzielają nawet 30-letniej gwarancji na konstrukcję budynku i 3-letniej rękojmi na materiały i wykonawstwo.

Gotowe domy z prefabrykatów - z czego dokładnie powstają?

Istnieje wiele technologii, w których może być wykonany dom prefabrykowany.

Energooszczędne domy prefabrykowane to inaczej mówiąc domy szkieletowe - budowane na bazie szkieletu - najczęściej drewnianego lub stalowego. Prefabrykaty o drewnianej konstrukcji szkieletowej to wielkowymiarowe elementy - całe ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Między ich słupami nośnymi umieszczona jest wełna mineralna, która pełni funkcję izolacji termicznej oraz akustycznej. Na przygotowanie takich elementów ściennych i stropowych czeka się kilka tygodni, a sam montaż domu do stanu surowego zamkniętego trwa zaledwie kilka dni.

Ściany keramzytobetonowe to wielkowymiarowe elementy produkowane z mieszanki keramzytobetonowej. Stropy wykonuje się z prefabrykowanych płyt betonowych. W ścianach fabrycznie rozprowadzone jest uzbrojenie instalacji elektrycznej. Z tego powodu domy z keramzytu buduje się bardzo szybko, a jednocześnie beton zapewnia tak pożądaną przez wielu trwałość. Przy budowie domu z keramzytu warto zwrócić uwagę na sprawdzonego, doświadczonego wykonawcę - najlepiej zaufać kompleksowo firmie, która z jednej strony produkuje prefabrykowane elementy, a z drugiej montuje je na miejscu i oddaje Ci klucze do gotowego domu. Jak znaleźć takie firmy? Wypełnij formularz na tej stronie, odpowiedni wykonawcy sami się z Tobą skontaktują.

Prefabrykowane mury z pustaków to wielkowymiarowe elementy zbudowane w fabryce z ceramicznych pustaków z gotowymi otworami na okna i drzwi. Po zmontowaniu domu są one ocieplane warstwą styropianu i tynkowane. Ściany działowe stawia się z płyt gipsowo-kartonowych, a stropy z drewna lub półprefabrykowanych płyt.

Prefabrykaty imitujące mur pruski to wielkowymiarowe elementy - ściany o drewnianej konstrukcji szachulcowej, z drewna klejonego warstwowo. Zewnętrzna warstwa imituje mur pruski składając się z belek drewnianych, między którymi jest umieszczony styropian z doklejonymi płytkami elewacyjnymi przypominającymi stary mur. Ściany wewnętrzne i stropy mają z kolei drewnianą konstrukcję szkieletową i są pokryte płytami gipsowo-kartonowymi.

Domy modułowe Bumati to gotowe przestrzenne moduły ocieplone wełną mineralną i styropianem, ściany z tworzywa keramzytowego o spoiwie cementowym. Są one w całości przygotowywane w fabryce. Platformami samochodowymi na plac budowy przyjeżdżają gotowe moduły z elewacjami, wyposażone w stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje.

Płyty zrębkocementowe to małowymiarowe elementy, które wytwarza się ze zrębków drzewnych i mieszanki cementowej wzbogaconej szkłem wodnym. Z takich płyt ustawia się na fundamencie szalunek, który jest wypełniany mieszanką betonową. Mają one dobrą odporność na owady i grzyby, dobrą paroprzepuszczalność, tłumią hałas i są materiałem niezapalnym.

Panele styropianowe to małowymiarowe elementy ze stalową konstrukcją szkieletową. Takie ściany wymagają wykończenia wewnątrz i na zewnątrz. Panele te stanowią też wypełnienie stropów o konstrukcji z drewnianych belek. Jednak do budowy dachu wykorzystuje się specjalne panele dachowe.

Panele RBS to małowymiarowe elementy, panele komorowe wytłaczane z wysokoudarowego polimeru. One to wraz z łącznikami tworzą system szalunków traconych. Po zestawieniu ich ze sobą wypełnia się je betonem, a przed wypełnieniem ustawia się panele na fundamencie i spina klamrami. W zestawach są elementy z gotowymi otworami okiennymi i drzwiowymi. Z takich paneli można także wykonać więźbę dachową. Stropy w tej technologii wykonuje się z prefabrykowanych płyt betonowych.

Płyty warstwowe to wielowymiarowe elementy ocieplone styropianem i pokryte warstwą betonu zbrojonego siatką. Od wewnątrz takie płyty mają drewniany stelaż, który umożliwia montaż okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Z płyt warstwowych robi się wyłącznie zewnętrzne ściany nośne.

Zalety, wady i mity na temat domów prefabrykowanych

Czy drewniany dom z prefabrykatów jest łatwopalny? Drewno na dom prefabrykowany powinno być czterostronne strugane. Dzięki temu ma ono gładką powierzchnię, która utrudnia wniknięcie do środka owadom i jest znacznie bardziej odporna na działanie ognia. Takie drewno jest wręcz trudno zapalne, ogień jedynie je „liże”. Dodatkowo wewnątrz ściany znajduje się wełna mineralna, która jest materiałem niepalnym. Oczywiście, w razie dużego pożaru tego typu dom ulegnie spaleniu, tak jak każdy inny.

Czy u nas nie ma dobrych rozwiązań? Istnieje przekonanie, że polskie domy prefabrykowane są złe, bo nie mamy takich rozwiązań systemowych, jak w USA czy Kanadzie. Okazuje się jednak, że wszystko, co złe wynika z oszczędności polskich inwestorów, którzy zamiast dobrze przygotowanego drewna kupują tarcicę obrzynaną, a przy okazji często rezygnują z łączników systemowych licząc na to, że sami cieśle dobrze połączą elementy. Co więcej, jeśli chcemy uniknąć błędów przy budowie domu o szkielecie drewnianym, powinniśmy właśnie wybrać konstrukcję prefabrykowaną. Wykonawcy w fabryce osiągają trudną do powtórzenia na placu budowy precyzję. Zdarzają się rzeczywiście firmy, które nieprawidłowo produkują prefabrykaty, np. z tworzywa słabej jakości, a następnie źle je montują. A złe opinie na temat jednej firmy odbijają się na całym sektorze tego typu usług.

Czy domy takie są prefabrykowane od fundamentów po sam dach? Nie. Fundamenty wykonywane są w sposób tradycyjny. Rzadko zdarza się, żeby firma wykonywała na działce fundament wraz z robotami ziemnymi, ale się zdarza. Jednak najczęściej producenci to zadanie pozostawiają inwestorowi. Warto przy tym zauważyć, iż lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów.

Czy domy prefabrykowane są zimne? Takie przekonanie wynika z opierania się na jednej z cech drewna – tego, że słabo przewodzi ono ciepło i go w sobie nie akumuluje. Rzeczywiście jest ono słabym przewodnikiem, ale jednocześnie dobrym izolatorem cieplnym. To znaczy, że drewno bardzo dobrze izoluje, a więc nie przepuszcza ciepła na zewnątrz. A dom drewniany po uruchomieniu ogrzewania ociepla się bardzo szybko, tymczasem w budynkach murowanych ciepło jest najpierw pochłaniane przez ściany.

Czy w domach z fabryki nie da się nic zmienić po złożeniu w całość? To nieprawda. W rzeczywistości domy prefabrykowane znacznie łatwiej jest zmodernizować niż domy murowane. Łatwiej jest przestawić ścianki działowe, wymienić instalację lub dodać okno. Jakie są korzyści z wybrania gotowego projektu? Dzięki wielokrotnemu sprawdzaniu takich realizacji wyeliminowane zostają wszelkie usterki techniczne. A seryjna produkcja sprawia, że elementy są wykonane z wielką dokładnością i starannością.

Czy budynek prefabrykowany jest nietrwały? Warunki wytrzymałościowe każdego takiego domu są określane na podstawie odpowiednich wyliczeń. Mocowanie prefabrykatów jest wykonywane za pomocą specjalnych, wysokiej jakości śrub przytwierdzanych przy fundamencie do deski podwalinowej, a potem łączących kolejne części domu. Dzięki temu niemożliwe jest, aby taki budynek zawalił się pod naporem własnego ciężaru lub pod wpływem złych warunków atmosferycznych.

Fakty na temat domów prefabrykowanych i modułowych

Podstawową zaletą domów prefabrykowanych jest większa powierzchnia użytkowa. Dużą izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych zapewnia im wypełnienie izolacją cieplną całego przekroju. Dzięki temu ich grubość jest znacznie mniejsza niż ścian murowanych, a to z kolei daje o nawet o 10% większą powierzchnię użytkową. Prefabrykowane ściany mają bardzo dobre wartości współczynnika przenikania ciepła U (znacznie poniżej wymaganego przepisami 0,3). Dzięki temu większość takich domów uznaje się za domy energooszczędne, a nawet za domy pasywne.

A co z wilgocią? Oczywiście zagraża ona każdemu budownictwu, zarówno prefabrykowanemu, jak i murowanemu. Wszystko zależy od prawidłowo zaprojektowanych oraz wykonanych izolacji fundamentów i dachu oraz instalacji wentylacyjnej. Drewno użyte do budowy prefabrykatów jest podczas suszenia w naturalny sposób zabezpieczone przed wilgocią.

Wielu inwestorów obawia się również, że domy prefabrykowane będą się przesadnie nagrzewały latem. Wnętrze budynku szkieletowego nagrzewa się głównie przez okna - ściany i dach są przecież bardzo dobrze izolowane. Ponieważ ściany prefabrykowane mają niewielką bezwładność cieplną, łatwo taki dom schłodzić – wystarczy opuszczanie rolet okiennych przed wyjściem z domu.

Wybieramy dom z prefabrykatów - liczy się nie tylko cena!

Decydując się energooszczędne domy szkieletowe, powinniśmy sprawdzić, czy firma go produkująca ma aktualny certyfikat organizacji skupiającej firmy budujące domy z drewna - Centrum Budownictwa Drewnianego lub Stowarzyszenia „Dom Drewniany”. Nie wystarczy, że firma uzyskała raz certyfikat – ważny jest też copółroczny audyt.

Oferta domów z prefabrykatów jest bogata. Ceny domów z prefabrykatów są atrakcyjne, a liczba projektów i gotowych propozycji stale rośnie. Różny jest też zakres usług: od stanu surowego otwartego, do budowy domu „pod klucz”. Różny jest sposób ich wykończenia. Producenci teraz prześcigają się w pomysłach, jak uatrakcyjnić swoje projekty domów. Często można też nabyć gotowy dom z prefabrykatów - już w momencie zakupu gotowy do zamieszkania.

Co ważne, poza fundamentami, drewniany dom nie wymaga takich prac mokrych, jak betonowanie, murowanie czy tynkowanie. Dzięki mniejszym fundamentom koszt budowy domu z prefabrykatów jest niższy. Co więcej, mniej kosztuje także transport materiałów na budowę i sam montaż konstrukcji. To powoduje, że sumaryczna cena domu z prefabrykatów jest niższa.

Pamiętajmy, że aby dom drewniany z prefabrykatów był trwały, jego szkielet musi być wykonany z drewna wysokiej jakości. Wady, takie jak pęknięcia czy chore sęki, zmniejszają jego wytrzymałość. Drewno powinno być ono wysuszone komorowo do 18 procent wilgotności (stosowana w suszarniach temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza niszczy w drewnie larwy owadów i zarodniki grzybów, a także powstrzymuje proces sinienia drewna), a do tego czterostronnie ostrugane ze sfazowanymi krawędziami.

Nie musimy dodatkowo chronić od wilgoci drewna wmontowanego w ściany, stropy i dach – nie jest ono narażone na bezpośrednie działanie wody. Wystarczy tylko, że impregnatami olejowymi lub lakierobejcami zabezpieczymy elementy zewnętrzne, jak oblicówka drewniana.

Pamiętaj, że zawsze możesz otrzymać oferty na budowę domu z prefabrykatów od sprawdzonych, doświadczonych firm budowlanych. Wystarczy, że wypełnisz ten formularz.

Jak wygląda budowa domu z prefabrykatów?

Budowa domu z prefabrykatów jest prosta.W fabryce składa się drewniany szkielet z belek i słupów. Następnie dodaje się dodatkowe elementy. W konstrukcji otwartej drewniany szkielet jest pokryty drewnopochodną płytą wiórową. Z takich właśnie elementów składa się ściany, stropy i dachy, po czym wykańcza się od zewnątrz budynek. Należy ułożyć pokrycie dachowe, wykonać elewację i wstawić stolarkę okienną i drzwiową. Po zakończeniu stanu surowego zamkniętego rozpoczyna się prace wewnątrz – układanie izolacji i instalacji, po czym ściany zamyka się poszyciem płytami gipsowo-kartonowymi (lub gipsowo-włókninowymi).

W konstrukcji zamkniętej, która jest bardziej zaawansowana niż otwarta, ściany po wypełnieniu izolacją cieplną wykańcza się na hali produkcyjnej. Taka ściana po stronie zewnętrznej ma warstwę elewacyjną, a od wewnątrz – płytę gipsowo-kartonową. Takie elementy montuje się na budowie. Istnieją też tak zaawansowane systemy, że na plac budowy przyjeżdżają kompletne ściany wyposażone już w drzwi, okna i rolety. Również gotowe części połaci dachu mają już gotowe pokrycie. Wszystko to można złożyć w dom zaledwie w kilkanaście godzin!

Gdy w fabryce gotowe są wszystkie elementy, firma przywozi je na plac budowy. Rozpoczyna się montaż prefabrykatów na gotowych już – i wykonanych ściśle według projektu – fundamentach (lub to firma produkująca dom wylewa fundamenty, jednak tak zdarza się nieczęsto). To pracownicy firmy montują budynek do stanu określonego w umowie, np. „pod klucz”. Taki budynek z prefabrykatów można wyposażyć w kolektory słoneczne, rekuperator i pompę ciepła oraz niezbędne do nich instalacje.

Cena domu z prefabrykatów – dobry pomysł dla oszczędnych

Chcesz oszczędzić czas i pieniądze? Zdecyduj się na budowę domu z prefabrykatów. W tej technologii powstają piękne domy energooszczędne, a nawet domy pasywne o bardzo niskich kosztach utrzymania. To bardzo dobre rozwiązanie szczególnie, kiedy bierzesz kredyt na budowę domu. Zminimalizuje ono czas, który upływa od wzięcia pożyczki do zamieszkania (a przez cały ten okres przecież trzeba spłacać raty). Domy prefabrykowane są estetyczne, a istniejące na rynku projekty domów – coraz ciekawsze.

Domy prefabrykowane są jednym z najlepszych sposobów na szybkie stworzenie budynku mieszkalnego. Ich budowa trwa zaledwie kilka tygodni, co jest nieporównywalnie lepszym wynikiem niż czas budowy domu w konstrukcji murowanej. Do wybudowania oraz wykończenia tradycyjnego domu murowanego zazwyczaj potrzeba dwóch lat. Co więcej, prace mokre mogą zostać wykonane jedynie w dodatnich temperaturach. Tymczasem realizacje domów prefabrykowanych wykonuje się o każdej porze roku. Co prawda, na niektóre budynki trzeba nieco poczekać (przygotowanie prefabrykatów w hali produkcyjnej). Jednak termin na realizację budynku i tak odpowiada wymaganiom większości inwestorów.

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się prefabrykowane domy z drewna. Większość z nich powstaje w lekkiej konstrukcji szkieletowej. Tego rodzaju prefabrykowane domy z drewna składają się z wielkoformatowych elementów tworzących całe ściany. Budynek zostaje dodatkowo ocieplony wełną mineralną, co sprawia, że jego zapotrzebowanie cieplne utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Prefabrykowane domy z drewna mogą posiadać dowolny rozmiar i kształt pomieszczeń. Możliwości architektoniczne są tak bogate, że wybór kubatury zależy wyłącznie od zasobności portfela inwestora. Nowoczesne realizacje stanowią połączenie komfortu użytkowego, a także efektownego wyglądu.

Ciekawym rozwiązaniem są także domy prefabrykowane z keramzytobetonu. Keramzyt to lekkie tworzywo odznaczające się dobrą izolacją termiczną. Realizacje oparte o prefabrykaty z keramzytobetonu cieszą się dużym uznaniem. Gotowe elementy konstrukcyjne posiadają już fabryczne rozprowadzenie instalacji. Dzięki temu czas montażu na placu budowy jest jeszcze krótszy.

Jeśli interesują Cię prefabrykowane domy z drewna, keramzytobetonu bądź pustaków wielkoformatowych to znaczy, że ten dział jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje o nowoczesnych technologiach budowlanych, przeanalizujesz koszty inwestycyjne i wybierzesz optymalne rozwiązanie. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów. Zapraszamy!

Warto się również przyjrzeć domom w technologii Q-moduł.