Domy szkieletowe - ceny, opinie, projekty, zalety i wady

Wybór technologii, w której powstanie dom nie jest oczywisty. Najpopularniejsza w Polsce technologia murowana, zwana również tradycyjną nie zawsze okazuje się najlepsza. Przyjrzymy się technologii szkieletowej, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to szybka technologia, w której coraz częściej buduje się niedrogie prefabrykowane domy energooszczędne, jak również niewielkie domki letniskowe na bazie szkieletu drewnianego. Jedynym betonowym elementem budynku jest płyta fundamentowa. Mogą być to klasyczne domy z bali lub dom drewniany imitujący wyglądem klasyczny dom murowany.

Domy szkieletowe z drewna - kanadyjskie, z bali i inne

Domy drewniane szkieletowe, jak sama nazwa wskazuje są budynkami, których konstrukcja opiera się na szkielecie. Mogą to być domy o standardowym wyglądzie, podobne do murowanych ale na bazie szkieletu drewnianego, domy na szkielecie stalowym, jak również domy z bali (czyli domy kanadyjskie), czy domy z keramzytu. Bazą jest szkielet. Stanowią go słupy ścian rozmieszczone co 30, 40 lub 60 cm. Takie rozmieszczenie ułatwia późniejszy montaż płyt, którymi okłada się stelaż. Przy takim rozstawie łączenia wychodzą bowiem dokładnie na słupach, co znacznie ułatwia ich montaż.W tym materiale zajmiemy się domami drewnianymi, ale nie z bali (o domach kanadyjskich dowiesz się więcej z tego artykułu).

Do budowy szkieletu drewnianego najczęściej używa się drewna świerkowego, choć zdarzają się również drewna innego gatunku. Świerk ma jednak odpowiednią wytrzymałość, a co więcej jest trwały, dlatego jego zastosowanie jest tak popularne. Oczywiście materiał musi zostać odpowiednio przygotowany. Drewno przed użyciem do budowy jest sezonowane, czterostronnie strugane, zaimpregnowane przeciwogniowym i przeciwgrzybicznym preparatem ochronnym.

Szkielet ścian wypełnia się wełną, która stanowi izolację termiczną i akustyczną oraz okłada się folią. Z zewnątrz używa się do tego celu folii wiatroizolacyjnej, układanej na obiciu z płyt OSB lub ze sklejki, a wewnątrz stosuje się folię paroizolacyjną. Folia musi być ułożona z min. 20 cm zakładem, a łączenia należy zabezpieczyć taśmą samoprzylepną. Tak przygotowany szkielet od wewnątrz okłada się płytami OSB lub płytami kartonowo-gipsowymi, gipsowo-włóknowymi lub boazerią. Nieco inaczej wykonuje się domy z bali, ale o tym więcej w tym artykule.

Z zewnątrz dom drewniany można wykończyć w dowolny sposób. Na uprzednio ułożonych płytach OSB, które stanowią usztywnienie konstrukcji, można ułożyć siding, płytki klinkierowe lub wykonać ocieplenie ze styropianu pokryte tynkiem. Odpowiednie ocieplenia sprawia, że domy szkieletowe są całoroczne, co więcej przy odpowiednim wykonaniu mają tak dobre parametry, że można je określić mianem energooszczędnych.

Konstrukcja szkieletu może zostać wykonana na tradycyjnym fundamencie płytowym. Wówczas podłoga jest ułożona na gruncie. Można również wykonać montaż szkieletu na ścianach fundamentowych, a wówczas podłoga domu jest położona nad przestrzenią wentylowaną. Dzięki mniejszej wadze domu fundament może być nieco lżejszy niż w przypadku domu murowanego, co obniża koszt jego wykonania.

Strop w domu szkieletowym jest również drewniany i projektowany zawsze dla konkretnego domu. Do belek nośnych mocuje się poszycie, które dość często jest wykonane z płyt OSB, zwłaszcza jeśli inwestorowi nie zależy na widocznym deskowaniu. Ze względu na niską izolacyjność akustyczną zaleca się wykonanie podwójnej izolacji - pomiędzy belkami i pod podłogą.

Domy w technologii szkieletowej wykonuje się również z materiałów innych niż drewno. Doskonałym przykładem jest tu keramzyt, który jest pod względem twardości i trwałości zbliżony do betonu. Więcej na temat tej technologii przeczytasz w tym artykule.

Szkieletowe domy z drewna - wady i zalety

Niewątpliwą ich zaletą domów budowanych w technologii szkieletu drewnianego, która zdecydowanie odróżnia je od budynków murowanych jest czas ich budowy. W przypadku domu szkieletowego czas ten wynosi ok. 3 miesięcy i jest w dodatku prawie niezależny od pogody. Najwięcej czasu zajmuje wykonanie fundamentu, który musi odpowiednio wyschnąć.

Samo wznoszenie domu na gotowej płycie fundamentowej może trwać nawet poniżej tygodnia. Łączenie prefabrykowanych elementów szkieletu drewnianego odbywa się bowiem przy użyciu elementów stalowych, a więc wkrętów i gwoździ, a ich zastosowanie jest niezależne od temperatury. Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego przypomina więc układanie klocków LEGO zgodnie z instrukcją z pudełka. Przy budowie domów murowanych koniecznie należy się trzymać odpowiednich wymogów temperaturowych dotyczących betonu i zapraw stosowanych przy murowaniu, gdyż tylko wówczas będą one miały odpowiednie właściwości.

Ogromną zaletą domów energooszczędnych jest również niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania budynku. Przy odpowiedniej izolacji budynki szkieletowe są bardzo ciepłe, a wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych nie przekracza 0,3 W/(m²K). Jest to bardzo dobrym wynikiem.

Warto przy tym zauważyć, że szkieletowy dom z drewna ma zdecydowanie cieńsze ściany niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Z tego powodu obiegowe opinie mówią, że domy te są mniej trwałe. Nie jest to jednak prawdą, a dzięki cieńszym ścianom dom drewniany o tych samych wymiarach zewnętrznych daje większą powierzchnię wnętrza. Dodatkową zaletą cieńszych ścian jest również to, że cały dom jest lżejszy, a więc wymaga również słabszego fundamentu. Może być więc z powodzeniem budowany na gruntach o słabej nośności.

Nie sposób nie wspomnieć również o aspekcie ekologicznym. Z jednej strony domy szkieletowe są energooszczędne, a z drugiej budowane w większości z naturalnego materiału jakim jest drewno. Nie jest ono wytwarzane w zatruwających środowisko fabrykach. Jest surowcem odnawialnym, które dodatkowo łagodzi skutki efektu cieplarnianego poprzez absorpcję CO2 następującą w całym okresie wzrostu drzewa. Oczywiście zanim drewno zostanie wykorzystane do budowy musi być poddane obróbce, lecz przeprowadzone badania pokazują, że ilość CO2 wyemitowanego w trakcie procesu przetwarzania drewna jest zdecydowanie mniejsza od ilości, która została zaabsorbowana przez drzewo w trakcie jego wzrostu.

Niestety konstrukcja szkieletowa ma również swoje ograniczenia. Na przykład już na etapie projektowania domu należy przewidzieć, gdzie zawisną ciężkie elementy. Ich zawieszenie wymaga bowiem wzmocnienia konstrukcji w tym miejscu. Późniejsze zmiany koncepcji np. w układzie kuchni mogą skutkować niemożnością powieszenia szafek górnych w pożądanym miejscu, gdyż konstrukcja ścian będzie w tym miejscu zbyt słaba.

Tanie domy szkieletowe mają często również problemy z akustyką. Strop drewniany ma tendencję do przenoszenia dźwięków, co może objawiać się nieprzyjemnym odgłosem kroków, podczas chodzenia na wyższym piętrze. Problemu tego nie uda się z pewnością rozwiązać całkowicie, ale można go zmniejszyć wykonując dobrą izolację stropu.

Dom szkieletowy to dobre rozwiązanie dla osób chcących szybko zmienić miejsce zamieszkania

Koszty budowy domu szkieletowego

Na pytanie o koszty budowy domu szkieletowego nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Nie istnieje jeden cennik stosowany przez wszystkie firmy, które oferują takie usług. Zwykle ceny podaje się w zł/m2, ale firmy, które zajmują się stawianiem takich domów podają zwykle widełki cenowe, w których wartość ta powinna się mieścić. Najwięcej firm na przedstawia na swoich stronach internetowych proponowane projekty wraz z kosztorysem. Za kwotę ok. 350-400 tys. zł możemy mieć zarówno drewniane domy kanadyjskie o powierzchni użytkowej 70 jak i 120 m2, często z dodatkowym garażem. Wycena wydaje się szokująca, bo powierzchnia użytkowa dużo większa, ale jak to mówią – diabeł tkwi w szczegółach. W przeliczeniu na m2 budynku ceny te mogą się jednak bardzo różnić.

Najlepszym sposobem na wycenę wymarzonego domu jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz jeden formularz, a wyspecjalizowane firmy zajmujące się budową domów szkieletowych przedstawią Ci ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań. Usługa jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje, warto więc nawet z czystej ciekawości pozyskać oferty od firm na rynku domów szkieletowych.

Projekty domów szkieletowych mają wpływ na ostateczną cenę!

Ważne, żeby tutaj podkreślić, że chodzi nie o jakość wykonania domu szkieletowego, ale o jakość, jaką prezentuje projekt domu z drewna, na podstawie którego jest on budowany. To on jest bowiem podstawą do wykonania wszelkich prac budowlanych i to na jego podstawie wykonawca buduje dom drewniany. Projekty domów szkieletowych zawierają wszystkie elementy wraz z wymiarami, które mają zostać wykorzystane do budowy domu.

Problemem, który jest związany z projektem konstrukcyjnym jest jego przewymiarowanie. Problem ten dotyczy belek nośnych oraz fundamentów. Do budowy domów szkieletowych jednorodzinnych wystarczy użyć słupki, belki czy krokwie o następujących przekrojach: 40×100, 40×150, 40×180 czy 40×230 mm. Niektórzy projektanci stosują w swoich projektach przekroje niemal dwukrotnie większe, co prowadzi do znaczącego, a niepotrzebnego z punktu widzenia konstrukcji, wzrostu ceny domu szkieletowego.

Podobna sytuacja dotyczy fundamentów. Niektórzy projektanci projektują ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, które stanowią rzeczywistą konstrukcję budynku. Inni zaś projektują je dla wszystkich ścian, nawet ścianek działowych, które niczego nie podtrzymują. W efekcie znacząco wzrasta koszt fundamentu.

Kolejnym grzechem, który jest związany z fundamentami pod dom szkieletowy jest użycie zbyt mocnego betonu. Pod taki dom drewniany wystarczy bowiem beton klasy B-15 (C12/15), gdyż budynek ten jest kilka razy lżejszy od domu murowanego. Użycie zbyt mocnej mieszanki betonowej mija się więc z celem, a jedynym efektem takiego działania wyższa cena domu szkieletowego.

Ostatnim elementem, który podnosi koszt budowy domu szkieletowego, a jest częstym grzechem projektantów to projektowanie zbyt szerokich ław fundamentowych. Pod budynek szkieletowy wystarczą bowiem ławy o szerokości 35-40 cm, a w wielu projektach mają one szerokość 50, a nawet 60cm. Różnica niby niewielka, ale po podsumowaniu kosztów budowy całego domu może się okazać, że dodatkowy koszt betonu wyniesie 1000-1500 zł, a więc już wcale niemało.

Warto jednak pamiętać, że powyższe informacje nie mają charakteru uniwersalnego a ostateczna decyzja co do projektu domu szkieletowego należy do certyfikowanego projektanta. W niektórych przypadkach grubsze słupy, czy lepsza jakość betonu jest uzasadniona.

Powyższe problemy rozwiązuje dom z prefabrykatów. Istnieją na rynku firmy posiadające w swojej ofercie setki projektów domów szkieletowych prefabrykowanych wraz z wykonawstwem. Taki dom dosłownie zamawiamy w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają prefabrykowane elementy, które są następnie w ciągu kilku dni składane w nowy dom. W takich przypadkach bardzo rzadko mamy do czynienia z błędami projektowymi – firma która wykonała już kilka(dziesiąt) takich domów ma każdy szczegół projektu doskonale dopracowany. Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę na budowę domu energooszczędnego prefabrykowanego od takiej firmy, wypełnij ten formularz.

Skomplikowane projekty domów w technologii szkieletu drewnianego to wyższa cena!

Koszt budowy domu szkieletowego zależy również od tego, czy będzie to dom parterowy czy z poddaszem użytkowym. Ten pierwszy przy tej samej powierzchni podłogi będzie wymagał bardziej obszernych fundamentów oraz dachu o większej powierzchni, ale za to będzie mógł mieć nieco słabszy strop. Różnica w cenie domów szkieletowych o różnej liczbie kondygnacji może więc okazać się znikoma.

Jednakże są elementy, które występują w każdym domu, a nie są zależne ani od tego czy dom będzie parterowy czy z poddaszem użytkowym, ani od tego, jaka będzie jego powierzchnia użytkowa. Takimi elementami są komin i kominek czy kuchnia i łazienka. Ich koszt jest stały, ale wpływ na koszt m2 domu różny. Zdecydowanie bardziej widoczny będzie wpływ tego kosztu przy domu małym, gdyż określona kwota będzie dzielona przez mniejszą powierzchnię. Może się więc okazać, że koszt instalacji kominkowej o wartości nominalnej ok. 20 tys. zł wyniesie 200 zł/m2 przy domu o powierzchni 100 m2, ale przy domu o powierzchni 180 m2 będzie to tylko 110zł/m2.

Na cenę domu szkieletowego wpływa również układ pomieszczeń w jego wnętrzu. W domu, w którym dominuje otwarta przestrzeń i jest niewiele ścianek działowych koszty będą niższe niż w domu, w którym pomieszczeń jest dużo. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem liczby materiałów, które do budowy zostaną użyte. Więcej zostanie zużytych nie tylko materiałów konstrukcyjnych czyli belek, ale również materiałów izolacyjnych i okładzin ściennych. Droższa będzie również robocizna ze względu na więcej pracy do wykonania. Oprócz liczby pomieszczeń w domu wpływ na cenę ma również ich rodzaj. Inna będzie cena domu z jedną łazienką od tego, w którym będzie ich więcej.

Na cenę domu wpłynie nie tylko liczba ścian, ale również liczba otworów okiennych. Decydując się na dom w technologii energooszczędnej nie można zakupić tanich okien o słabych parametrach izolacyjnych. Zakup okien wysokiej jakości będzie natomiast dużym wydatkiem, zwłaszcza w przypadku, gdy łączna powierzchnia tych okien będzie duża. Więcej o oknach energooszczędnych przeczytasz tu.

Ostatnim elementem projektu architektonicznego, który bezpośrednio wpływa na koszt budowy domu szkieletowego jest rodzaj dachu. Najtańszy będzie dach dwuspadowy bez żadnych otworów. Zastosowanie dachu czterospadowego z lukarnami lub jeszcze bardziej skomplikowanego znacząco podniesie koszty budowy. Wyższy będzie nie tylko koszt materiałów, które zostaną zużyte, ale również robocizny. Na prostym dwuspadowym dachu można zaoszczędzić nawet 30-40% względem skomplikowanego dachu wielospadowego.

Dom drewniany szkieletowe a instalacje wewnętrzne

W najtańszej wersji domy szkieletowe są wyposażane w elektryczne grzejniki konwektorowe. Zmiana tego sposobu ogrzewania zawsze prowadzi do podwyższenia kosztów wykonania. Wykonanie instalacji gazowej i/lub kominka podnosi koszt budowy domu znacząco, nawet o kilkaset zł/m2.

W domach szkieletowych mogą również zostać zainstalowane urządzenia bazujące na odnawialnych źródłach energii. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dom szkieletowy był ogrzewany pompą ciepła (30-70 tysięcy złotych za całość prac), miał wykonaną instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (16-20 tys. zł) oraz pobierał ciepło do ogrzania wody z kolektorów słonecznych (10-20 tys. zł). Dodatkowo można wykonać instalację do odkurzacza centralnego oraz instalację alarmową.

Domy szkieletowe - cena stanu surowego a koszty wykończenia pod klucz

Dochodzimy w końcu do tematu, którego wpływ na cenę jest bardzo znaczący, a który trudno jest zmieścić w jakichkolwiek widełkach cenowych. Różnice w cenach materiałów wykończeniowych są bowiem naprawdę ogromne. Wystarczy spojrzeć na materiały do wykończenia podłogi. Można położyć tanie panele podłogowe (cena od 20 zł/m2 a na promocji nawet taniej), jak również deski z drewna egzotycznego (cena min. 200 zł/m2). Różny będzie również koszt materiałów dodatkowych potrzebnych do ich ułożenia oraz koszt robocizny. Pamiętajmy przy tym, że powierzchnia domu się nie zmienia, ale znacząco zmienia się koszt jego budowy w przeliczeniu na m2.

Wiele zależy również nie tylko od tego jaki rodzaj materiału wybierzemy, ale również to, na jakiej powierzchni zostanie on położony. Można bowiem wykończyć płytkami ceramicznymi ściany w łazience od góry do dołu, ale można również położyć je jedynie do pewnej wysokości lub nie na wszystkich ścianach. W tym wypadku różnicę robi nie tylko cena położonej płytki, ale jej ilość oraz koszt materiałów i robocizny związany z jej ułożeniem.

Niektórzy producenci domów szkieletowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. W swojej ofercie mają domy szkieletowe wykończone pod klucz. W ramach tej usługi oferują pełne wykończenie domu, a inwestor przed podjęciem decyzji o takim sposobie wykończenia dostaje dokładną specyfikację materiałów, które zostaną użyte. Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę na budowę domu energooszczędnego prefabrykowanego od takiej firmy, wypełnij ten formularz.

Dofinansowanie do budowy domów szkieletowych energooszczędnych

Po przeanalizowaniu powyższych aspektów można stworzyć tabelę, która mniej więcej pokazuje jak kształtują się koszty budowy domu szkieletowego. Przy przyjęciu wartości średnich można stwierdzić, że koszt budowy domu o powierzchni 140 m2 w stanie deweloperskim wyniesie w tej technologii ok. 248 000 zł, a domu wykończonego pod klucz ok. 343 000 zł. Daje to jakiś punkt odniesienia i pozwala porównać koszt budowy domu o takiej samej powierzchni, ale w innej technologii.

Dodatkowym atutem takich domów jest możliwość otrzymania dofinansowania nawet do 50 000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej informacji na temat możliwości otrzymania dofinansowania można znaleźć w tym artykule.

Domy kanadyjskie z drewna wykonuje się głównie w technologii „suchej”. Oznacza to, że wszystkie ich elementy łączone są za pomocą gwoździ i metalowych łączników, a prac mokrych wymagają wyłącznie fundamenty. Żadne murowanie czy betonowanie nie jest konieczne, więc tę technologię budowy można stosować nawet zimą, co przemawia na jej korzyść. Ponadto ograniczenia prac znacznie skraca czas realizacji inwestycji.

Szkielet domu w technologii kanadyjskiej wymaga oczywiście wykończenia i ocieplenia.

Całą konstrukcję wzmacnia się płytą OSB, a do najczęściej stosowanym materiałem ociepleniowym jest wełna mineralna, którą umieszcza się między belkami. Na pokrycie elewacji zwykle stosuje się tynk cienkowarstwowy lub akrylowy. Wewnętrzne ściany to z kolei płyty kartonowo-gipsowe, montowane na warstwie folii paroizolacyjnej. Po wewnętrznej stronie jako materiał termoizolacyjny stosuje się również wełnę mineralną albo wełnę szklaną.

Projekty domów skandynawskich z drewna przewidują takie konstrukcje, które są bardzo łatwe w przebudowie i rozbudowie, a także w modernizacji. Przestawianie ścianek można wkalkulować w proste prace remontowe, a nie – jak miałoby to miejsc w przypadku domu murowanego – w wyburzanie, przebudowy i prace mokre. Kłopotu nie sprawia także wymiana instalacji wewnętrznych.

Domy drewniane szkieletowe, wbrew pokutującym mitom, nie są drogie w eksploatacji. Współczesna technologia budowy przewiduje bowiem właściwą izolację cieplną, która zabezpiecza ściany zewnętrzne przed uciekaniem ciepła. W Polsce, jeśli chodzi o domy kanadyjskie z drewna, nadal pokutuje zła sława, którą zyskały na początku lat 90. Brak doświadczenia i liczne błędy w technologii budowy sprawiły wówczas, że te domki drewniane, określane także jako domki skandynawskie, nie cieszyły się dobrą sławą. Były nietrwałe i zimne, a przez to drogie w kosztach eksploatacji. Rozwój na rynku pozwolił jednak na zniwelowanie wszystkich błędów i niedogodności. Dziś domy drewniane szkieletowe konkurują z ich murowanymi odpowiednikami. I to z powodzeniem. Ważne jednak, aby do realizacji projektów wybierać zaufane i sprawdzone firmy. Mimo rosnącej popularności, technologia nadal jest w fazie rozwoju i nadal można trafić na nierzetelnych wykonawców.

Tanie domy kanadyjskie? A może drogie?

Szkielet domu kanadyjskiego i całe jego wykończenie „pod klucz” to wydatek rzędu od 2-3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Cena domu drewnianego szkieletowego w technologii kanadyjskiej jest zależna przede wszystkim od powierzchni i stopnia skomplikowania projektu. Pod uwagę należy wziąć także oddalenie wykonawcy od miejsca realizacji projektu. Niektóre z firm doliczają nawet około 100 zł w stawce za metr kwadratowy do ceny podstawowej, jeśli odległość wynosi powyżej 100 km.

W porównywaniu kosztów domu skandynawskiego z murowanym odpowiednikiem pod uwagę należy wziąć czas trwania realizacji inwestycji, który w pierwszym wypadku jest znacznie dłuższy. Choć stawka za metr kwadratowy jest dość wysoka, w ogólnym rozrachunku można poczynić znaczne oszczędności na materiałach i kosztach robocizny. Nic więc dziwnego, że domy drewniane szkieletowe cieszą coraz większą popularnością.