Domy szkieletowe - wady i zalety
Technologia szkieletowa to rozwiązanie niezwykle często stosowane w Stanach Zjednoczonych, na którym bazuje ponad 90% nowo powstających budynków. Jest ono równie chętnie wykorzystywane w Kanadzie, Skandynawii czy Niemczech, a od pewnego czasu – także w Polsce. Obiekt wzniesiony tym systemem jest szybki i tani w realizacji oraz ciepły i zdrowy w użytkowaniu. skutecznie wpisuje się w najważniejsze potrzeby współczesnych inwestorów. Jakie są główne wady i zalety domów szkieletowych?
Domy szkieletowe – najważniejsze plusy
Na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-drewnianych/ dostępne są gotowe projekty domów w systemie szkieletu drewnianego. Technologia tzw. kanadyjska łączy w sobie liczne zalety. Pozwala zapobiegać ucieczce ciepła z ogrzewanych wnętrz, jest szybka w realizacji i relatywnie tania. Nie bez przyczyny są one chętnie wybierane przez mieszkańców krajów skandynawskich, w których panuje wyjątkowo surowa aura. Projekt domu szkieletowego jest znacznie szybszy w realizacji, niż jego murowany odpowiednik. W przypadku prostych budynków wynosi on jedynie kilka tygodni. Możliwe jest także wzniesienie takiego obiektu z użyciem elementów prefabrykowanych. Z uwagi na zminimalizowaną ilość prac mokrych, roboty związane z kolejnymi etapami można prowadzić w sezonie zimowym.
Podczas budowy kanadyjczyka stosuje się ograniczoną liczbę materiałów, co sprzyja utrzymaniu porządku na przylegającym terenie oraz bezpośrednio przekłada się na koszty ponoszone przez inwestorów. Niski ciężar konstrukcji pozwala na zastosowanie mniej rozbudowanych fundamentów, zmniejszając ich koszt. Ważnym atutem takich budynków jest także szybkość nagrzewania się oraz zdrowy mikroklimat panujący we wnętrzach, związany z użyciem naturalnych, ekologicznych materiałów.
W kolekcji Muratora jest dużo projektów domów w konstrukcji szkieletowej (https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-drewnianych/) spełniających wymagania wielu rodzin.
Kanadyjskie domy – główne minusy
Domy szkieletowe posiadają także pewne wady, których jest jednak zdecydowanie mniej, aniżeli zalet. Przede wszystkim ich budowa może wiązać się z trudnościami w znalezieniu wyspecjalizowanej ekipy, która podejmie się realizacji takiego zlecenia. Maksymalna precyzja podczas prac jest tu niezwykle istotna – wszelkie niedociągnięcia mogą bowiem spowodować, że budynek będzie nieszczelny, szybciej będzie się wychładzać, co przełoży się na koszty ogrzewania. Z uwagi na ekspresowe tempo budowy, rozwiązanie to wymaga zgromadzenia wszystkich środków finansowych już na początku inwestycji. Nie należy bowiem pozostawiać niewykończonego drewnianego szkieletu pozbawionego ocieplenia na kilka miesięcy.
Za wadę można uznać ograniczoną rozpiętość stropów, która utrudnia uzyskanie otwartej przestrzeni we wnętrzu domu. Wybierając obiekt szkieletowy należy także liczyć się z faktem, iż drewniane elementy mogą być łakomym kąskiem dla korników, oraz grzybów i pleśni. Z tego względu niezbędne jest staranne zaimpregnowanie konstrukcji. Ważne jest też, aby zabezpieczyć wszystkie możliwe otwory przed przedostaniem się gryzoni pod poszycie ścian i dachu.
Szkieletowe domy to budynki, których zalety znacząco przewyższają wady. Szybkie i tanie w realizacji, ciepłe i zdrowe w eksploatacji, a do tego ciekawe wizualnie – cieszą się sporym powodzeniem wśród inwestorów. Problematyczna może okazać się jednak kwestia znalezienia doświadczonej ekipy budowlanej oraz posiadania całej niezbędnej kwoty już na starcie przedsięwzięcia. Plusy i minusy kanadyjczyków warto zatem starannie rozważyć jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie gotowego projektu domu w tej technologii.
Zdjęcie główne:
Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl