Domy z bali - koszty budowy, ceny materiałów, właściwości i trwałość konstrukcji

Całoroczne domy z bali drewnianych

W naszym kraju dominują domy murowane. Tymczasem w innych krajach domy z bali są niezwykle popularne. Ich popularność rośnie także w Polsce, a rolę tu gra przede wszystkim niższa cena - domy z bali kosztują mniej niż murowane. Drewniane domy przyciągają oko, mają swój urok i czar. Ich wygląd zachwyca i przynosi skojarzenia z urlopem w górach. Domy z bali góralskie są stylowe i zgodne z naszą polską tradycją.

Domy z bali - główne zalety domów drewnianych z bala

 • Wygląd - Takie chaty są niezwykle estetyczne. Ich wygląd jest niepowtarzalny. Mają swój wyjątkowy klimat. Jeśli wybierzemy drewno drzew egzotycznych, nasz dom będzie się mienił intensywnymi barwami, jeśli zdecydujemy się na świerka – ściany będą białawe, a jeśli brzozę – żółte. Do wyboru, do koloru – możemy przebierać jeszcze w barwach zielonej akacji, czerwonego modrzewia lub brunatnego dębu.
 • Ekologia - drewno jest materiałem ekologicznym. Jest ono w pełni odtwarzane przez przyrodę. Jego wytwarzanie nie zanieczyszcza środowiska. Dlatego miłośnicy ekologii powinni właśnie nad domami drewnianymi się zastanowić.
 • Trwałość -dom z drewna wcale nie jest nietrwały. Posłuży w dobrym stanie 100, a nawet 200 lat! Z użytkowego punktu widzenia twardość to bardzo ważna cecha drewna.
 • Mikroklimat - drewno tworzy w pomieszczeniach korzystny dla zdrowia mikroklimat. Jest ono materiałem higroskopijnym. Gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wzrośnie, drewno potrafi przyjąć nadmiar wilgoci. I odwrotnie – gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spadnie, drewno wysychając oddaje wodę zawartą w komórkach do otoczenia. Drewno pomaga utrzymać optymalną wilgotność powietrza w przedziale 40-60 procent. Materiał ten jest też naturalnym filtrem powietrza.
 • Właściwości akustyczne - ściany i stropy drewniane zmniejszają poziom hałasu w domu z bali. Do tego nadają pomieszczeniu dużo lepsze efekty akustyczne. W czasie użytkowania drewno zapobiega powstawaniu charakterystycznego efektu „echa”.
 • Właściwości termiczne - drewno ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej. Dzięki temu zimą w drewnianym domu jest ciepło, a latem chłodno. Komórki, z których zbudowane jest drewno, w stanie suchym wypełnione są powietrzem. A powietrze jest złym przewodnikiem ciepła, więc jest dobrym izolatorem. Ściany wykonane z litego drewna są ścianami o wysokim wskaźniku izolacyjności, ścianami ciepłymi i zdrowymi dla użytkowników. Co więcej przy osiągnięciu określonych parametrów termicznych można uzyskać nawet 50 000 zł dopłaty do budowy – więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.
 • Czas budowy - wzniesienie stumetrowego domu z bali na wcześniej przygotowanych fundamentach potrwa około czterech tygodni. Czas budowy domów z bali to zaleta w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Wszystko dlatego, że przy wznoszeniu takiego domu nie są potrzebne przerwy technologiczne. Budowa domu z bali ogranicza się do montażu drewnianych elementów, które są łączone na gwoździe i metalowe łączniki.
 • Wykończenie wnętrz - ściany wewnętrzne można wykończyć takimi samymi materiałami, jak w murowanym domu. Możemy więc pozostawić drewniane i jedynie pokryć woskami czy olejami, lub też ściany od wewnątrz można wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi i wówczas wykończyć w zupełnie dowolny sposób.
 • Waga - konstrukcja domu z bali jest lekka, co do minimum ogranicza wielkość fundamentów. A to z kolei pozwala na minimalizacje kosztów fundamentów, a także na zmniejszenie kosztów transportu materiałów na budowę.
 • Powierzchnia użytkowa - domy drewniane przy takiej samej powierzchni zabudowy mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10 procent niż domy murowane. Dlaczego? Ponieważ ściany domów drewnianych są wypełnione izolacją cieplną, a to pozwala do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych.
 • Możliwość budowy w zimie - wystarczy, że mamy wcześniej wylane fundamenty i możemy dom z bali wznosić nawet zimą. W tej technologii wszystkie elementy są łączone niezależnie od pogody. Nie musimy czekać, aby spoiny czy posadzki wyschły.
 • Cena - dom z bali kosztuje zwykle nieco mniej niż budynek w tradycyjnej technologii. Cena domu z bali zależy w dużym stopniu od projektu, rodzaju wybranego drewna, izolacji i innych elementów wykończeniowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że łączna cena będzie niższa niż w przypadku domów murowanych.

Domy z bala - główne wady

 • Wysokie wymagania - technologia domów z bali drewnianych wymaga wyjątkowo dużej dokładności i kultury technicznej. Ekipa montująca taki budynek musi mieć bardzo dobrą znajomość wymagań techniczno-montażowych oraz doświadczenie. Doświadczeni powinni być tez pracownicy przygotowujący drewno do budowy. Od stopnia jego wysuszenia zależy, czy budynek będzie ciepły i czy po pierwszym sezonie zimowym nie zacznie pękać w niekontrolowany sposób.
 • Lokalizacja - nie wszędzie dom z bala będzie pasował. Pięknie będzie się komponował na tle górskich szczytów, a nawet nad brzegiem morza, ale też na działce za miastem. Jednak takiego domu nie postawimy w willowej dzielnicy czy też w okolicach centrum miasta.
 • Osiadanie - w drewnianych domach dochodzi do procesu zmniejszania wysokości budynku na skutek zmniejszania objętości drewna przy wysychaniu, a także zgniatania bali pod naciskiem wyższych partii budynku. Takie proces trwa kilka lat. W ciągu 5 lat wysokość ściany z bali zmniejszyć się może o około 6 procent. Proces osiadania trzeba więc uwzględnić przy montowaniu okien, drzwi, kominów i rynien oraz wszystkich instalacji. Do okien i drzwi istnieją specjalne ramy, które osadza się w ścianie. Dzięki nim od góry pozostaje przestrzeń wypełniona sprężystą uszczelką zgniataną przy osiadaniu. To podnosi koszt budowy.

Koszty budowy domu z bali drewnianych - jaka będzie cena do stanu pod klucz?

Domy z bali całoroczne są nieco tańsze od tradycyjnych rozwiązań. Zatem ile kosztuje dom z bali drewnianych? Oferty za stan surowy otwarty oscylują w okolicach od 900 zł do 2000 zł netto za m2, zaś cena za stan surowy zamknięty domu z bali wynosi od 1300 do 2500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Skąd się bierze rozbieżność cenowa? Na cenę 1 m2 powierzchni użytkowej domu drewnianego wpływają różne czynniki. Między innymi jest to powierzchnia domu (większy dom to niższa cena za 1 m2), ale też architektura i konstrukcja budynku, rodzaj zaprojektowanego pokrycia dachowego, rodzaj, ilość i rozmiary stolarki okiennej i drzwiowej, a także standard wykończenia ścian wewnętrznych, rodzaj i kształt schodów drewnianych, rodzaj drewna na wykonanie podłóg, liczba drzwi wewnętrznych oraz miejsce montażu. Więcej na ten temat możesz znaleźć w tym artykule.

Jakie prace wchodzą zazwyczaj w skład stanu surowego otwartego? Ściany zewnętrzne wykonane bali półokrągłych lub prostokątnych łączonych na całej długości podwójnym własnym piórem. Połączenia bali w narożach budynku, połączenia bali ścian zewnętrznych ocynkowanymi śrubami. Położenie folii wysokoparoprzepuszczalnej na wszystkich ścianach zewnętrznych. Wykonanie pustki powietrznej wraz z siatką z włókna szklanego. Montowanie słupków na ścianach zewnętrznych. Wykonanie więźby dachowej wraz z zabezpieczeniem folią paroprzepuszczalną. Ustawienie legarów nośnych stropu. Obicie stropu deskami. Przetarcie drewna oraz sezonowanie przez okres ok. 1 roku. Ściany szczytowe, ściany kolankowe oraz lukarny i wykusze również wykonane z bali drewnianych.

Konstrukcja ganku, balkonu czy tarasu. Impregnacja całego użytego podczas produkcji drewna atestowanymi środkami, które zabezpieczają drewno przed grzybami, pleśniami, szkodnikami technicznymi oraz szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Pomalowanie specjalnymi preparatami wszystkich elementów widocznych z zewnątrz i narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Izolacja pozioma fundamentów. Montaż domu na gotowych fundamentach i kotwienie budynku do fundamentów. W przypadku stanu surowego zamkniętego dochodzą m.in. jeszcze prace związane z obróbką zewnętrzną stolarki okiennej i drzwiowej. Można także zamówić domy z bali pod klucz, wtedy dochodzą wszelkie prace wykończeniowe.

Gdzie najlepiej zamówić całoroczny dom z bali drewnianych? Tylko u sprawdzonej firmy! Tylko poprawny montaż wszystkich elementów budynku gwarantuje, że dom będzie miał wszystkie energooszczędne właściwości. Firmy, które nie mają doświadczenia w tego typu realizacjach mogą popełnić duże błędy konstrukcyjne, za które późniejsi użytkownicy domu będą płacić przez wiele lat. Jak znaleźć taką firmę? Proponujemy skorzystanie z usług takich jak Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz zapytanie i już otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm.

Gotowe domy z bali - cena uzależniona od projektu

Wykonawcy mają gotowe projekty domów z bali drewnianych do wyboru. Są to zarówno małe domy z bali z poddaszem użytkowym, jak i parterowe. Standardowa powierzchnia użytkowa wynosi od 70-80 m2 do około 200 m2. Oczywiście niejeden projekt domu z bali zakłada powierzchnię znacznie przekraczającą 200 m2. Istnieje także możliwość zaadaptowania projektu domu szkieletowego oraz murowanego do tej technologii wykonania. Cena takiego projektu będzie jednak kilkukrotnie wyższa.

Domy z bala są obecnie coraz popularniejsze. I to zarówno jako domy mieszkalne z drewna, jak i budynki usługowe czy handlowe. To jednak w dalszym ciągu technologia, która nie jest zbyt rozpowszechniona w Polsce. Warto pamiętać, iż nowoczesne domy góralskie z bali są w stanie zagwarantować wytrzymałość, ciepło, a do tego niskie koszty eksploatacji w dobrej cenie. W naszym kraju domy z bali najczęściej są spotykane w regionach górskich i podgórskich, jednak coraz częściej można je spotkać również na obrzeżach miast.

Pamiętaj, że atrakcyjne oferty od sprawdzonych firm budujących domy z bali znajdziesz wypełniając ten formularz i korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy.

Dom z bali cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich inwestorów. Wygląd tego rodzaju budowli staje się synonimem luksusu i coraz częściej przypomina tradycyjną, górską architekturę. Dom z bali może służyć do użytku sezonowego. Jednak znacznie częściej spotykamy dobrze zaizolowane domy całoroczne. Oferta wykonawców jest bardzo bogata. Każdy inwestor może zamówić projekt budowlany, który stanie się podstawą do wykonania wymarzonego budynku. Domy z bali drewnianych można zamówić w stanie surowym lub zlecić budowę do stanu pod klucz. Różnorodna oferta wykonawców sprawia, że każdy inwestor znajdzie rozwiązanie na miarę własnych oczekiwań. Jedynym istotnym ograniczeniem pozostaje cena.

Nowoczesne drewniane domy z bali drewnianych posiadają szczelną izolację termiczną, wykonaną przy użyciu wełny mineralnej. Tego rodzaju domy całoroczne nie ustępują swoimi parametrami domom wykonanym w technologii tradycyjnej. Co więcej, cena ich budowy może być nieznacznie niższa. Przed rozpoczęciem inwestycji warto zainwestować w dobry projekt. W ofertach biur architektonicznych znajduje się coraz więcej godnych uwagi, gotowych dokumentacji. Jednak ciekawym pomysłem jest też zakup dokumentacji spersonalizowanej. Indywidualny projekt budowy domu z bali będzie w stanie uwzględnić wszystkie niestandardowe wymagania przyszłego użytkownika.

Niestety dom z bali nie jest wolny od wad. Jedną z niedogodności może być trudność w znalezieniu doświadczonej ekipy budowlanej. Domy całoroczne i letniskowe, wykonane z bali wymagają dużej dokładności i znajomości technologii budowlanej. Zaleca się, by do budowy zatrudnić doświadczonych fachowców. Na dobrą ekipę trzeba czasem poczekać kilka miesięcy. Jednak oczekiwanie się opłaca. Dobrze wykonane domy całoroczne i letniskowe zyskują trwałość oraz atrakcyjny design.

Budynki wykonane pod klucz lub znajdujące się w stanie surowym mogą zaspokoić wymagania inwestora. Ich cechą charakterystyczną jest optymalny mikroklimat wnętrz, dobra izolacja akustyczna, a także szybki czas realizacji budowy.

Jeśli interesują Cię domy z bali, zapraszamy do działu poniżej. Zapoznasz się tu z popularnymi technologiami budowlanymi, sprawdzisz ile kosztuje dom z bali, a także zobaczysz jak poczynić oszczędności na placu budowy. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.