Koszty budowy domu z drewna a dostępne na rynku technologie

W Polsce budowa domu z drewna może się odbyć na kilka sposobów. Technologia budowy będzie miała bardzo duże znaczenie zarówno dla charakterystyki, jak również kosztów budowy takiego budynku. Domy drewniane całoroczne budujemy więc w następujących technologiach:

Domy szkieletowe – pozwala na szybkie i ekonomiczne wzniesienie domu z drewna. Budynki wznoszone w tej technologii posiadają cienkie ściany, co pozwala na uzyskanie większej powierzchni użytkowej. Szkielet domu drewnianego powstaje ze specjalnych, impregnowanych belek, które ocieplamy wełną mineralną i izolujemy folią paroprzepuszczalną. Górną część stropów obija się płytami OSB, a od dołu montuje płyty z karton gipsu. Elewacja zewnętrzna może być pokryta paroprzepuszczalnym tynkiem, klinkierem bądź płytami elewacyjnymi. Drewniane ściany zewnętrzne mogą być też widoczne. Jednak musimy pamiętać, że w tej sytuacji konieczna będzie regularna impregnacja całej elewacji.

Domy z drewna wykonane w technologii szkieletowej są bardzo lekkie. Sprzyja to oszczędnością związanym z budową fundamentów. Warto też zaznaczyć, że ponad 70 % szkieletu domu drewnianego powstaje w halach produkcyjnych. Na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe elementy. Wiąże się to ze skróceniem czasu budowy. Tego typu domy drewniane powstają w przeciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy. Możemy je budować o każdej porze roku..

Domy z bali – to dość droga technologia, która powoli zyskuje popularność w Polsce. Całoroczne domy drewniane z bali zdarzają się jeszcze stosunkowo rzadko, tę technologię stosuje się w naszym kraju raczej dla domków letniskowych.

Elementy ścian łączymy ze sobą na pióra i wpust. W niektórych regionach naszego kraju buduje się jednak całoroczne domy drewniane z bali, które nadają się do stałego użytku. Ściany tworzy się z pionowych słupów miedzy które wsuwa się grube, poziome bale. Izolacja cieplna powstaje z wełny mineralnej. Układamy ją od strony wewnętrznej. Ściany domów z bali są nieco cięższe niż ich szkieletowe odpowiedniki. Jednak ich masa całkowita nadal pozostaje mniejsza niż w przypadku ścian murowanych. Niestety wszystkie oszczędności związane z budową fundamentów trzeba będzie przeznaczyć na pionowe bale, stanowiące wzmocnienie bryły budynku.

Co ciekawe, praktycznie wszystkie budowane obecnie domy drewniane mają bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki czemu można je nazwać domami energooszczędnymi lub nawet pasywnymi. Jeżeli chciałbyś poznać dokładny kosztorys budowy domu energooszczędnego - zobacz ten artykuł.

Jeżeli szukasz najatrakcyjniejszej oferty na budowę domu pasywnego, energooszczędnego to skorzystaj z tego formularza, skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku dni i przedstawimy najbardziej atrakcyjną ofertę.

Budowę domu drewnianego zaczyna się od stworzenia drewnianej bryły budynku oraz dachu. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza koszty inwestycyjne, podobnie jak dwuspadowy dach.
Koszt budowy domu z drewna - sprawdzamy ceny

Kosztorys budowy domu z drewna - na czym możemy oszczędzić?

Jak już wspomnieliśmy, największe oszczędności domy z drewna generują przy fundamentach. Lżejszy budynek będzie miał mniejsze wymagania. W sprzyjających okolicznościach można wykonać węższe fundamenty, które nie będą musiały opierać się na szerokich ławach. W przypadku lekkich domów z drewna szerokość ścian fundamentowych nie musi być grubsza niż 25 cm. Dotyczy to oczywiście domów, które nie zostaną w przyszłości obciążone dachówką ceramiczną bądź masywną elewacją zewnętrzną. Mniejsze wymagania związane z fundamentami i grubością ścian mogą przynieść inwestorom odczuwalne oszczędności. Średnia cena wykonania fundamentów pod dom (ławy fundamentowe) wynosi około 250 – 300 zł/m2.

Większość projektów domów drewnianych zakłada wykonanie prostej bryły budynku oraz tradycyjnego, dwuspadowego dachu. Pamiętajmy, że dachy wielospadowe i lukarny podnoszą całkowite koszty inwestycyjne. Najtańsze w budowie pozostają domy o prostych, klasycznych kształtach. Zwróćmy też uwagę na to, że domy drewniane cechują się łatwością wykończenia. W ich wnętrzu nie mamy większych problemów z rozciągnięciem instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Nie musimy też nakładać drogich tynków. Zarówno ściany wewnętrzne jak i sufity wykańczamy ekonomicznymi płytami z karton gipsu. Przyjmujemy, że koszt wykończenia pomieszczeń w domach drewnianych może być nawet o 20 % tańszy w porównaniu z domami murowanymi. Standardem jest, że tanie domy drewniane charakteryzują się niskimi kosztami wykończenia.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Duże oszczędności możemy też poczynić na jakości drewna. Nie jest to jednak zalecane, bowiem słabsza jakość wpłynie na zmniejszenie żywotności całego budynku. Do budowy domów drewnianych należy używać wysezonowanego drewna, suszonego przemysłowo. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 %. Elementy konstrukcji domu z drewna powinny być gładkie (co zmniejsza absorpcję wilgoci), a ich krawędzie lekko zaokrąglone. Niestety w naszym kraju możemy napotkać na pewne trudności związane z zakupem odpowiednich materiałów. Domy drewniane nadal nie cieszą się powszechną popularnością, a dostęp do najlepszych jakościowo materiałów pozostaje ograniczony. Co więcej, najlepszej jakości, sezonowane drewno okazuje się dość drogie w zakupie.

Co podniesie koszt budowy domu drewnianego?

Powyższy opis oszczędności mógłby sugerować, że koszt budowy domów drewnianych jest znacznie niższy niż budowa domów w technologii tradycyjnej. Jednak nie koniecznie musi to być prawda. W praktyce okazuje się, że na inwestora czeka także dużo wydatków, które wpływają na znaczne zwiększenie kosztów inwestycyjnych. Jednym z nich jest konieczność zakupu dobrych jakościowo, odpowiednio wysuszonych elementów drewnianych. W ofertach handlowych znajdziemy także materiały ze średniej półki cenowej, jednak ich zastosowanie z pewnością nie zapewni wysokiej żywotności domu z drewna. Najlepsze jakościowo (zalecane) materiały mogą stanowić dość duży wydatek.

Budowa domu drewnianego przez fachowca jest najlepszym rozwiązaniem, chociaż niektóre prace można wykonać samodzielnie. Jednym z nich jest przykręcanie desek do szkieletu domu
Koszt budowy domu z drewna - sprawdzamy ceny

Kolejna niedogodność wiąże się z wynajęciem odpowiednich fachowców. System budowy domów drewnianych szkieletowych oraz domów z bali wymaga sporej precyzji i umiejętności. Liczba dobrych fachowców działających na terenie Polski jest nadal dość ograniczona. Koszt zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy budowlanej z pewnością nie będzie dla nas małym wydatkiem. Większość budowlańców pracujących na naszym rynku specjalizuje się w budowie domów murowanych. Fachowcy potrafiący postawić domy z drewna są rzadziej spotykani. Wysoka konkurencja na rynku budowlanym sprawia, że koszty robocizny (przy technologii tradycyjnej) mogą być znacznie niższe niż w przypadku budowy domów z drewna. Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty od rzetelnych firm - skorzystaj z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy.

Omawiając czynniki podnoszące koszty warto też wspomnieć o specyfice budowy domów drewnianych. Entuzjaści tego rozwiązania wskazują, że koszt budowy ścian z drewna jest niższy niż w przypadku ścian betonowych. Oczywiście jest to prawda. Jednak przeglądając projekty domów drewnianych zauważymy, że we wnętrzu znajduje się większa liczba słupów oraz ścian nośnych. Koszt postawienia jednej ściany z drewna może być niższy od ceny posadowienia ściany betonowej. Jednak większa liczba słupów i ścian nośnych sprawia, że łączne koszty dla domów z drewna i tych tradycyjnych będą porównywalne.

Ceny domów drewnianych - które są najtańsze?

Tak naprawdę jednoznaczna ocena jest dość trudna. Sumaryczne koszty budowy domu z drewna zależą od bardzo wielu czynników. Możemy jednak stwierdzić, że najtańszy w budowie są zazwyczaj domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej. Tego typu budowla powinna być tańsza o ok. 5 – 8 % w porównaniu z domem murowanym o zbliżonych parametrach. Oczywiście nie dotyczy to domu w technologii energooszczędnej czy pasywnej.

Nie jest to zbyt duża różnica, jednak największym atutem domów z drewna jest szybkość ich wznoszenia.  Maksymalny czas robót budowlanych nie powinien przekroczyć 4 miesięcy. Domy drewniane możemy wznosić o dowolnej porze roku, bowiem jedyną czynnością wykonywaną „na mokro” jest wylewanie fundamentów. Tymczasem czas budowy tradycyjnego domu murowanego (wykonanego metodą gospodarczą) może zająć od roku do trzech lat.

Domy drewniane wykonane w technologii szkieletowej generują zazwyczaj najniższe koszty. Jednak ich odpowiedniki z bali są już znacznie większym wydatkiem. Materiały potrzebne do wykonania domu z bali są dość drogie (podobnie jak koszty wynajęcia sprawdzonej ekipy budowlanej). Sumaryczny koszt takiej inwestycji będzie porównywalny z ceną wybudowania domu tradycyjnego. W niektórych wypadkach okazuje się nawet, że cena wybudowania domu drewnianego z bali jest o kilka procent wyższa (w porównaniu z kosztami, które musielibyśmy przeznaczyć na budowę obiektu murowanego). Dotyczy to domów z drewna wykonanych z najlepszych jakościowo materiałów.

Warto jednak zaznaczyć, że najlepsze jakościowo drewno użyte do budowy domu zapewnia wysoką żywotność. Tego typu budynki mogą wytrzymać w idealnym stanie przez długie dziesięciolecia, a komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki. Pamiętajmy, że drewno posiada zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności. W domach drewnianych panuje bardzo sprzyjający mikroklimat. Nie występuje także problem zagrzybienia ścian, ani nadmiernego wysuszenia powietrza w sezonie zimowym.

Przypominamy, że jeżeli szukasz najatrakcyjniejszej oferty na budowę domu pasywnego, energooszczędnego to skorzystaj z tego formularza, skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku dni i przedstawimy najbardziej atrakcyjną ofertę.

Porównanie wydatków

Jak już wspomnieliśmy, ostateczny koszt budowy domu drewnianego zależy od wielu indywidualnych czynników. Najtańszy w realizacji będzie budynek o prostej bryle i dwuspadowym, zwieńczonym blacho dachówką dachu. Każde dodatkowe tarasy, balkony, skosy dachowe czy tarasy dodatkowo podnoszą koszty inwestycyjne.

Dla porównania przyjmijmy, że inwestycja obejmuje dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Przeglądając kosztorysy biur projektowych możemy przyjąć, że cena budowy wyniesie około:

Domy szkieletowe – koszt inwestycji może wynieść około 2 000 zł/m2. Mowa tu o doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego. Koszt budowy domu szkieletowego do stanu pod klucz będzie już wydatkiem rzędu 2 500 – 3 500 zł. Domy o bardziej skomplikowanej bryle mogą okazać się jeszcze droższe w budowie.

Domy z bali – koszt budowy domu z bali będzie porównywalny z wydatkami, jakie poniesiemy na rzecz budowy domów w tradycyjnej technologii murowanej. Średnia cena inwestycji to około 2 500 zł/m2 za doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Cena budowy może być nieco niższa jeśli skorzystamy z tańszych materiałów i wynajmiemy tańszych fachowców. Jednak nie jest to zalecane rozwiązanie. Koszt budowy do stanu pod klucz wyniesie średnio 3 000 – 4 000 zł/m2. Cena budowy może być nieco niższa jeśli skorzystamy z gorszej jakości materiałów i wynajmiemy tańszych fachowców. Jednak nie jest to zalecane rozwiązanie.

Pamiętajmy też, że cena domu o bardziej skomplikowanych kształtach czy nietypowym rozmieszczeniu pomieszczeń może być znacznie wyższa. Droższe będą także (w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej) domy parterowe bez poddasza użytkowego. Wynika to między innymi z konieczności budowy większych fundamentów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny