Dostałeś klucze do swojego nowego mieszkania? Czas wybrać sprzedawcę prądu!
Odbiór kluczy do nowego mieszkania to dopiero początek. Na nowego właściciela czeka jeszcze wiele formalności, których musi dopełnić, aby w pełni cieszyć się nowym mieszkaniem. Istotną rolę odgrywa przyłączenie lokalu do sieci energetycznej – bez tego korzystanie z prądu jest niemożliwe. Dowiedz się, jak wygląda taka procedura i jak wybrać sprzedawcę energii elektrycznej.
Procedura podłączenia do sieci energetycznej nowego mieszkania, w którym właścicielem licznika jest deweloper, rozpoczyna się od cesji licznika z dewelopera na formalnego właściciela lokalu mieszkalnego. Taki krok jest niezbędny po to, by móc podpisać umowę dystrybucyjną z OSD (operatorem systemu dystrybucyjnego) oraz sprzedawcą prądu. Warto bowiem mieć świadomość, że sprzedawca prądu nie może podpisać umowy z osobą, która nie jest prawnym właścicielem licznika.
Dlaczego wybór sprzedawcy prądu ma znaczenie?
Nieświadomie większość zawiera umowę kompleksową ze sprzedawcą odpowiednim dla swojego terenowego dystrybutora, czyli OSD, płacąc nawet do 30 proc. wyższe rachunki za energię elektryczną.
Aby nie powielać ich błędu i płacić mniej, warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego sprzedawcy energii elektrycznej. Dlaczego?
Przykład. Rodzina mieszkająca w Warszawie zużywa rocznie 5,74 MWh (taryfa G11). Mając podpisaną umowę kompleksową, na prąd wydaje rocznie ok. 2 tys. zł. Korzystają z oferty marki Po Prostu Prąd (taryfa G11), koszt rocznego zużycia energii wynosi niewiele ponad 1,5 tys. zł .
Nowy sprzedawca prądu, taki jak np. marka Po Prostu Prąd, pozwala sporo zaoszczędzić To główny powód, dla którego wybór najtańszego dostawcy prądu jest tak ważny.
Niezależny sprzedawca prądu – na co zwracać uwagę?
Wybór sprzedawcy prądu nie może być przypadkowy. Dlatego przed podpisaniem umowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak:
- cena za 1 kWh – im niższa stawka, tym większe oszczędności
- brak opłaty handlowej – warto sprawdzić, które firmy – podobnie jak sprzedawca energii Po Prostu Prąd – nie pobierają stałej miesięcznej opłaty
- czas trwania umowy – im krótszy, tym mniejsze ryzyko
- gwarancja stałej ceny – powinna dotyczyć całego okresu umowy, w innym przypadku koszt za 1 kWh może ulec zmianie nawet po podpisaniu dokumentów.
Zawarcie umowy o dystrybucję i sprzedaż prądu – formalności
W przypadku, gdy wybór najtańszego sprzedawcy prądu masz już za sobą, czas dopełnić formalności.
Aby móc korzystać z prądu, trzeba podpisać umowę dystrybucyjną z lokalnym OSD, która może być zawarta oddzielnie od umowy na sprzedaż prądu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy kompleksowej z OSD, podpisz ją na czas nieokreślony. Tylko wtedy wybrany przez Ciebie niezależny sprzedawca prądu będzie mógł wypowiedzieć aktualną umowę kompleksową w Twoim imieniu (po podpisaniu pełnomocnictwa), a co za tym idzie – zawrzeć z Tobą nową umowę na sprzedaż energii elektrycznej na korzystniejszych cenowo warunkach.
Zmiana sprzedawcy prądu pozwala osiągnąć realne oszczędności. Zyskasz jednak nie tylko pieniądze, ale również czas. Korzystając z oferty marki Po Prostu Prąd wszelkie formalności dopełnisz online – bez pośpiechu i długich kolejek w punktach obsługi. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu, by zająć się bardziej przyjemnymi kwestiami, takimi jak np. urządzanie mieszkania.
artykuł partnera