1. Fotowoltaika dofinansowanie 2019 - czym jest program Mój Prąd?
 2. Dotacje na fotowoltaikę w 2020 roku - jak starać się o dofinansowanie?
 3. 5000 plus nie tylko na panele
 4. Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna

20 grudnia 2019 zakończył się pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w ramach projektu Mój Prąd, potocznie nazywanego dotacją 5000 plus. To jednak nie koniec akcji - fotowoltaika dofinansowanie 2020 ruszy już za kilka miesięcy. Dokładne terminy będzie można znaleźć na stronie internetowej NFOŚiGW.

Fotowoltaika dofinansowanie 2019 - czym jest program Mój Prąd?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii, w tym korzystaniem z instalacji fotowoltaicznych we własnych gospodarstwach domowych. Zachęca do tego również rząd, zobligowany przez Unię Europejską do zmiany udziału źródeł odnawialnych i nieodnawialnych w rynku na korzyść tych pierwszych. Program Mój Prąd to kolejna rządowa inicjatywa, która ma zachęcić obywateli do inwestycji w instalację fotowoltaiczną. W odróżnieniu od wcześniejszych projektów, programem Mój Prąd zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pula środków przeznaczonych na projekt wynosi miliard złotych i według szacunków ma wystarczyć na dofinansowanie dla około 200 tys. gospodarstw domowych na terenie całego kraju.

Aby stać się beneficjentem programu 5000 plus, trzeba spełnić kilka warunków:

 • dotacje na fotowoltaikę przyznawane są jedynie tym obywatelom, którzy do tej pory nie korzystali z rządowych programów, związanych fotowoltaiką,
 • w programie mogą wziąć udział jedynie osoby fizyczne, a więc fotowoltaika dotacje nie są przeznaczone dla przedsiębiorców,
 • NFOŚiGW udziela dofinansowania jedynie na nowe instalacje - o dopłatę nie mogą wystąpić osoby, które posiadają już panele fotowoltaiczne, a teraz chcą je jedynie zmodernizować,
 • prąd musi być wytwarzany na własny użytek,
 • pod uwagę zostaną wzięte tylko inwestycje, które rozpoczęły się po dacie początkowej projektu, czyli po 23 lipca 2019.

Promocyjne ceny na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła


Co ważne, środki wypłacane są dopiero po zakończeniu inwestycji. Ta musi zostać zamknięta w ciągu 3 lat od momentu złożenia wniosku. Wniosek można złożyć już w momencie otrzymania pierwszej faktury, co w praktyce oznacza, że jeśli inwestor dostarczy do urzędu wniosek w pierwszym możliwym terminie, od początku inwestycji do jej zakończenia może minąć maksymalnie 36 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że pula dotacji jest ograniczona - NFOŚiGW nie określiło jeszcze co stanie się z prawidłowo złożonymi, kompletnymi wnioskami, jeśli założona w programie kwota wyczerpie się przed zamknięciem tych inwestycji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://24fotowoltaika.pl/fotowoltaika-dofinansowanie-2019/

Dotacje na fotowoltaikę w 2020 roku - jak starać się o dofinansowanie?

Dla osób, które interesują panele fotowoltaiczne dofinansowanie jest dobrym sposobem na odzyskanie części zainwestowanych środków. Warunkiem jego uzyskania jest złożenie kompletnego wniosku w formie papierowej, osobiście lub za pośrednictwem poczty, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Do formularza wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty, np. faktury za zakupione materiały lub prace montażowe. Co ważne, każdy dokument, zarówno wniosek, jak i załączniki, a nawet koperta, w której zostanie wysłany wniosek, muszą być opatrzone dopiskiem wyraźnie wskazującym, że dokumenty zostały zgłoszone do programu Mój Prąd. Oprócz wniosku i faktur konieczne jest dołączenie podpisanej klauzuli RODO, w której uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w ramach projektu, oraz dowodów uiszczenia wymaganych opłat.

5000 plus nie tylko na panele

Ważnym elementem programu jest katalog kosztów, które mogą zostać sfinansowane z dotacji na fotowoltaikę. Katalog ten jest zamknięty i obejmuje m.in.:

 • panele fotowoltaiczne w ramach mikroinstalacji, czyli takie, których moc nie przekracza 10 kW,
 • inne elementy instalacji, pod warunkiem, że są nowe,
 • koszt montażu instalacji.

Z dotacji nie można sfinansować zakupu liczników dwufazowych. Dofinansowaniu nie podlegają też prace i materiały, których koszt nie został poświadczony fakturą VAT. Oznacza to, że samodzielny montaż instalacji wyklucza możliwość starania się o zwrot kosztów tego montażu.

Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna

Dla wszystkich inwestorów dobrą informacją jest fakt, że uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę nie zamyka możliwości skorzystania z nowej ulgi podatkowej na termomodernizację, której wartość wynosi aż 53 tys. zł! Program nie pokrywa pełnych kosztów instalacji, dlatego te poniesione samodzielnie, bez udziału środków rządowych, można rozliczyć w ramach oferowanej przez Ministerstwo Finansów ulgi podatkowej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny