Drabina do domu - przegląd najbardziej praktycznych produktów
Drabina jest jednym z bardziej przydatnych elementów wyposażenia domu i mieszkania. To dzięki niej wygodnie powiesimy firanki, pomalujemy ściany lub zdejmiemy produkty z wysokich półek kuchennych. W ofertach handlowych znajdziemy drabiny domowe różnego typu. Który będzie najbardziej praktycznym rozwiązaniem? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwróć uwagę na materiał wykonania drabiny
Drabiny mogą być wykonane z różnych tworzyw. Każde z nich przynosi odmienne wady oraz zalety. Największą popularnością cieszą się:
Drabina aluminiowa – drabiny aluminiowe są bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymała. Z łatwością przeniesiemy ją z miejsca na miejsce, co będzie przydatne podczas użytku w domu i mieszkaniu. Drabina aluminiowa jest też odporna na wilgoć. Bez obaw możemy ją także wykorzystać do prac w ogrodzie. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest ograniczona wytrzymałość na obciążenia. Drabina aluminiowa nie sprawdzi się, jeśli chcemy wnosić po niej cięższe przedmioty. Mimo wszystko drabiny aluminiowe będą dobrym rozwiązaniem do zwykłego użytkowania w domu czy mieszkaniu.
Drabina drewniana – nie jest już tak popularna jak drabina aluminiowa. Wszystko to za sprawą większej masy, która utrudnia wygodne przenoszenie. Modele wykonane z drewna wytrzymują duże obciążenia, jednak z reguły znajdują zastosowanie podczas prac na zewnątrz budynku. Są znacznie cięższe od drabin aluminiowych, a dodatkowo mniej odporne na działanie wilgoci.
Drabina stalowa – wytrzymuje duże obciążenia, nie ugina się i może być wykorzystana do profesjonalnych prac. Odznacza się większą trwałością niż drabina aluminiowa, jednak jest od niej dużo cięższa. Jednym z najważniejszych atutów produktów stalowych jest atrakcyjna cena zakupu. Niestety duży ciężar sprawia, że drabina stalowa ma raczej zastosowanie stacjonarne. Z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy używać jej w kilkupoziomowym budynku.
Drabina z włókna szklanego – jest rozwiązaniem dedykowanym dla najbardziej wymagających użytkowników. Cechuje ją niewielka waga, duża wytrzymałość na obciążenia, brak konieczności konserwacji oraz mobilność. Jedynym mankamentem pozostaje wysoka cena zakupu, która sprawia, że drabiny z włókna szklanego znajdują raczej zastosowanie w użytku profesjonalnym.
Modele stalowe i z włókna szklanego są przeważnie wykorzystywane przez fachowców, którzy oczekują od drabiny dużej odporności na obciążenia. Do użytku domowego z pewnością wystarczy zwykła drabina aluminiowa. W ofertach handlowych znajdziemy wiele godnych uwagi modeli tych produktów. Niektóre z nich odznaczają się bardzo przyjaznym stosunkiem ceny do jakości.
Ilość szczebli drabiny
To kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę przed zakupem drabiny. Ilość szczebli wiąże się z wysokością naszego narzędzia. Warto je dobrać adekwatnie do własnych potrzeb i preferencji użytkowych.
Drabina 2 stopniowa – przyda się podczas sięgania na wyższe półki i pawlacze. Drabina 2 stopniowa nie zajmuje zbyt dużo miejsca, a jednocześnie jest lekka i poręczna (waga od 4 do 7 kg). W dobrej jakości produktach znajdziemy stopnie wykończone tworzywem antypoślizgowym. Dzięki temu zwiększa się poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Drabina2 stopniowa może posiadać do 80 cm wysokości. Przy czym na samej górze znajduje się wygodna rękojeść, która ułatwia wchodzenie na szczeblach. Dobrym przykładem jestdrabina Meliconi. Jej największym atutem pozostaje wysoka jakość wykonania, połączona z eleganckim, włoskim designem oraz atrakcyjną ceną.
Drabina 3 stopniowa – jest nieco wyższa niż drabiny 2 stopniowe. Wysokość po rozłożeniu dochodzi do 100 cm. Drabina 3 stopniowa może być nieco cięższa i mniej poręczna, jednak będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób niskich. Podobnie jak drabina składana z dwoma stopniami, umożliwia wygodne sięganie do wysokich półek i pawlaczy. Jest dosyć lekka i poręczna. Bez problemu przeniesiemy ją z miejsca na miejsce. Lepszej jakości produkty posiadają antypoślizgowe szczeble, a także wykończenie z tworzywa sztucznego, które chroni podłogi i meble przed zarysowaniem. Dobrym przykładem będzie tutaj wysokiej jakości drabina 3 stopniowa Meliconi. Drabina ta jest łatwa do rozłożenia, nie rysuje powierzchni i posiada atrakcyjny wygląd. Dzięki atrakcyjnemu wyglądowi nie musimy ukrywać drabiny w ciemnych zakamarkach pomieszczenia. Produkt nie szpeci aranżacji i świetnie sprawdzi się do częstego użytkowania.
Drabina 4 stopniowa - to jedne z wyższych produktów, które zostały przeznaczone do użytku domowego. Drabina 4 stopniowa umożliwi nam nie tylko sięganie do pawlaczy i wysokich półek kuchennych. Za jej pomocą zdejmiemy i zawiesimy firanki, wykręcimy żarówki przy suficie lub pomalujemy pomieszczenia. Drabinka 4 stopniowa to z reguły produkt o wysokości roboczej dochodzącej do 2,8 metra. Sprawdzi się zarówno do użytku w domu jak i w aranżacji ogrodowej. Przed jej zakupem warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Godna polecenia będzie drabina Krause (np. model Solidy). Krause to zaufany producent drabin, znany z wysokiej jakości wykonania swoich produktów. Drabina Krause Solidy posiada wszystkie atesty, jest lekka (wykonana z aluminium) i stanowi gwarancję odpowiedniej jakości wykonania.
Drabina składana, jednoczęściowa czy wielofunkcyjna?
Do użytku domowego najlepiej nadaje się jednostronna drabina z podestem. Nie musimy podpierać jej o ściany ani meble. Co więcej, po złożeniu produkt zajmuje bardzo mało miejsca i nie ogranicza zbyt dużej powierzchni użytkowej. Drabina z podestem umożliwia wygodne sprzątanie i przeprowadzanie remontu. Na podeście możemy umieścić wiaderko z wodą, położyć wiertarkę bądź farbę podczas malowania. Takie ułatwienie sprawia, że nie musimy sięgać po wszystko schodząc ze szczebli. Jest to zarówno ułatwienie, jak i sposób na zaoszczędzenie czasu podczas wykonywania prac domowych. Dlatego drabina składana jest produktem rekomendowanym, który znajdzie zastosowanie w większości mieszkań i domów jednorodzinnych. Modele jednoczęściowe są mniej poręczne i z reguły przeznaczone do użytku na zewnątrz budynku. Wyjątek stanowią niewielkie drabinki jednostopniowe (tak zwane trepy). Drabina jednostopniowa jest na tyle mała, że nie miałoby sensu jej regularne składanie.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest drabina wielofunkcyjna. Zazwyczaj składa się z kilku elementów, które umożliwiają rozłożenie w trzech lub czterech ustawieniach. Drabina wielofunkcyjna może rozkładać się jak modele wolnostojące lub przystawne. Wszystko zależy od wysokości roboczej, którą chcemy uzyskać. Tego rodzaju drabina składana jest już przeznaczona dla bardziej profesjonalnego użytku. Świetnie sprawdza się na zewnątrz, jednak możemy ją też wykorzystać w przestronnym domu. Ciekawym przykładem jest drabina Krause Corda 3x7, o wysokości roboczej do 5,4 m. Jest to typowa drabina składana o wszechstronnym zastosowaniu. Nadaje się do użytku w czterech ustawieniach. Produkt łączy w sobie atrakcyjną cenę zakupu oraz wysoką jakość wykonania. Być może dlatego drabina Krause z linii Corda jest jednym z najpopularniejszych typów produktów wielofunkcyjnych.
Jaka drabina będzie najlepsza do użytku domowego?
Drabina, tak jak każde inne narzędzie powinna być dobrana pod kątem preferencji i potrzeb użytkownika. Nie istnieje jeden uniwersalny model, który sprawdzi się w każdego rodzaju pomieszczeniach. W domach i mieszkaniach najczęściej znajduje swoje zastosowanie 3 – 4 stopniowa drabina aluminiowa. Jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia wykonywanie wielu prac porządkowo remontowych. Mniejsze modele 1 i 2 stopniowe są już przeważnie tworzone ze stali. Ich niewątpliwą zaletą jest duża mobilność oraz komfort użytkowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku niskich użytkowników, którzy planują jedynie wykorzystywać drabinę do sięgania na najwyższe półki i pawlacze. Niestety dwa stopnie to z reguły zbyt mało by móc wygodnie zdjąć firanki czy umyć okna. Dlatego warto zastanowić się nad przeznaczeniem produktu i wybrać go adekwatnie do własnych potrzeb.
Wybierając drabinę warto rozróżnić typowe modele przemysłowe od tych, przeznaczonych do użytku domowego. Drabina aluminiowa dedykowana do domu będzie lekka i poręczna, a jej wysokość robocza nie przekroczy 3 metrów. Drabina przemysłowa może wydawać się bardziej wszechstronna. Jednak zbyt duży rozmiar, połączony ze zwiększoną masą byłby zbyt kłopotliwy w użytku domowym. Masywna, szeroka drabina może przysporzyć spore trudności podczas przenoszenia po schodach, czy wnoszenia do wąskiego pokoju. Dlatego pozostaje narzędziem o zewnętrznym przeznaczeniu użytkowym.
Przed zakupem drabiny zwróćmy też szczególną uwagę na jakość wykonania. Drabina przeznaczona do użytku domowego nie musi być narzędziem profesjonalnym. Nie musimy też inwestować w modele z górnej półki cenowej. Jednak unikajmy produktów o podejrzanie niskiej cenie. Najtańsza, nieatestowana drabina z podestem czy drabina składana może nie być zbyt stabilna. W tanich produktach mogą się też znajdować niezabezpieczone, ostre zakończenia. Z pewnością nie będzie to zakup korzystny dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników. Dlatego najlepszym pomysłem okazuje się zakup modeli ze średniej półki cenowej. Jest to połączenie atrakcyjnej ceny, a także dobrej jakości wykonania, która gwarantuje bezpieczne użytkowanie drabiny.