Drabiny aluminiowe - wszystko o montażu na wysokościach
Montaż drabin bardzo wysokich różni się od instalacji ich mniejszych wersji. Montaż na wysokościach jest zadaniem realizowanym zwykle przez wykwalifikowanych fachowców. Jak zamontować drabinę sięgającą wysoko?
Montaż drabiny - podstawy
Dla większości wznoszonych budynków prawo budowlane przewiduje instalację drabin, w szczególności drabin prowadzących na dach oraz drabin ewakuacyjnych. Niekiedy - nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku - sami zechcemy zamontować drabinę. Powiemy krótko tym jak postępują zawodowi monterzy drabin.
Najczęściej umiejscowienie drabiny wysokiej, zewnętrznej, mocowanej do fasady, jest przewidziane już przez architekta oddającego projekt do realizacji. Jeśli tak, to należy stosować się do wytycznych. Ale nie tylko to. Montaż drabiny musi wziąć pod uwagę także spodziewane obciążenie. Ten parametr jest wyliczany przez specjalistów zarówno dla drabiny jak i mocowań. Tak samo jak winda w szybie posiada dopuszczalne obciążenie, tak drabina również ma swoje granice wytrzymałości. Znoszące duże ciężary i wypróbowane w akcji drabiny możemy znaleźć np. tu: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/.
Drabina jest zespolona z fasadą budynku, elewacją, za pomocą uchwytów. Otóż montaż drabiny zawsze uwzględnia harmonię elewacji i montowanych na niej elementów, tzn. drabina nie może niszczyć lub uszkadzać elewacji, najlepiej też będzie, gdy zostanie wkomponowana w całość konstrukcji, a przy tym zamontowana w przewidzianym do tego miejscu. Czasem nie jest łatwo pogodzić ze sobą wszystkie te wymogi, a starszej daty architektura jest tego najlepszym przykładem (w nowszych budynkach drabina jest wpisana w projekt i nietrudno podążać za wskazówkami jej montażu, dla którego zostało przewidziane miejsce).
Jak, gdzie i kiedy montujemy wysokie drabiny
Gdy montujemy drabinę, może nam chodzić o dwie rzeczy: bezpieczeństwo lub funkcjonalność. To oczywiste, że drabiny na budynku zostają włączone w system ewakuacji, nietrudno także zrozumieć, że ich funkcją jest możliwość dostania się w miejsca bez niej niepotrzebne.
Przy montażu używamy uchwytów. Rodzaj uchwytu zależy tyleż od konstrukcji drabiny (np. drabina z koszem, prosta drabina aluminiowa, itd.), co materiału z jakiego zrobione są ściany budynku. Odpowiedni dobór uchwytów oraz profesjonalna ich instalacja sprawiają, że drabina staje się bezpieczna dla użytkowników. Jeśli nie wiemy jakie uchwyty mocujące wybrać, najlepiej zasięgnąć rady specjalistów, ponieważ inne zastosujemy do fasad z betonu, inne do fasad z cegły, itd.
I chociaż drabinę domontować do ściany można niemalże zawsze, to sugeruje się silnie, aby najpierw dokończyć budowę ścian, które przecież wymagają stosowania materiałów ocieplających, wyciszających, a także posiadają elewację - proszę sobie wyobrazić różnicę w montażu drabiny na elewacji drewnianej i betonowej; widzimy: to dwie zupełnie różne sprawy.
Laicy bardzo często są zdziwieni, że montaż drabiny zaczyna się od górnych partii. Ale to prawda, może nawet ironiczna, gdyż już musimy mieć drabinę, aby zamontować drabinę… (To oczywiście żart, ponieważ na dach dostać się można także od wewnątrz).
Drabiny aluminiowe
Obecnie najczęściej montuje się drabiny aluminiowe. Aluminium jest materiałem poddającym się dość łatwej obróbce, kształtowaniu, przy tym spełnia wymogi wytrzymałości i jest dość lekkie.
Wprawdzie montaż drabin aluminiowych lub innych odbywa się zwykle w fazie wykończeniowej, czyli po wykonaniu głównych konstrukcji, jednakże nie możemy zaniedbywać tego działania i traktujemy je jako obowiązkowe.
artykuł sponsorowany