Praca na wysokości – kiedy potrzebny jest profesjonalny sprzęt?

Praca na wysokości to każda praca, podczas wykonywania której różnica poziomów pomiędzy stanowiskiem a posadzką wynosi co najmniej 1 metr, a miejsce jej wykonywania jest nieosłonięte i niezabezpieczone stałymi konstrukcjami. Zaliczamy do niej między innymi pracę na drabinach, rusztowaniach czy ruchomych podestach. Ponieważ jest to tzw. praca szczególnie niebezpieczna, pracodawca musi nie tylko skierować pracownika na obowiązkowy instruktaż stanowiskowy oraz badania lekarskie, ale i zapewnić im odpowiednie środki ochrony indywidualnej i zbiorowej. Jaki sprzęt wybrać, by zagwarantował najbezpieczniejsze warunki pracy?

Rusztowania jezdne – bezpieczne i funkcjonalne

Jeśli chodzi o długotrwałe prace budowlane, rusztowania jezdne to najlepsze rozwiązanie – pozwalają na komfortowe wykonywanie prac na dużej wysokości zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Doskonale sprawdzą się w przypadku długotrwałych prac o dużym zasięgu, gdy wykorzystanie drabiny oznaczałoby ciągłe jej przestawianie. Rusztowania przejezdne wyposażone zostały w funkcjonalne rolki, dzięki czemu z łatwością zmienimy miejsce ich wykorzystania. Duży podest roboczy zapewnia użytkownikom rusztowań komfort w codziennych obowiązkach, ale i pozwala na ułożenie narzędzi oraz materiałów budowlanych w taki sposób, by znajdowały się zawsze pod ręką. W przypadku tynkowania, ocieplania budynku, montażu płyt elewacyjnych czy prac wykończeniowych, rusztowania jezdne to najlepszy wybór! Warto pamiętać o zmianie obowiązującej normy dotyczącej rusztowań – przed zakupem zapoznaj się z nowymi wytycznymi.

Drabiny, rusztowania, podesty – jak dopasować sprzęt do określonych prac budowlanych na wysokości?
Drabiny, rusztowania, podesty – jak dopasować sprzęt do określonych prac budowlanych na wysokości?

Drabiny – nieoceniona pomoc przy pracach wykończeniowych

Drabiny to sprzęt, którego nie może zabraknąć przy pracach remontowych oraz wykończeniowych. Korzystają z nich elektrycy, instalatorzy, malarze – trudno przeprowadzić bez nich remont lub prowadzić prace wykończeniowe mieszkań, a także wykonywanie jakichkolwiek napraw powyżej poziomu podłogi. Drabina aluminiowa czy drewniana? Wszystko zależy od potrzeb – aluminiowa drabina jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i świetnie sprawdzi się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz – np. podczas prac wokół domu oraz ogrodzie. Drewniane drabiny są z kolei ulubionym sprzętem malarzy, ale i częstym wyposażeniem warsztatu elektryków, z racji swoich właściwości. Duży wybór oferowanych przez producentów modeli umożliwia dobór drabiny do indywidualnych potrzeb.

Jeśli chodzi o funkcjonalności drabin, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są wielofunkcyjne drabiny trzyelementowe: zapewniają duży zasięg i w razie potrzeby, mogą być wykorzystywane jako dwie osobne drabiny. Dzięki temu masz do dyspozycji nie tylko poręczną drabinę przystawną, ale również drabinę wolnostojącą – obie mogą być użytkowane w tym samym czasie przez dwóch pracowników. O ile modele przystawne doskonale sprawdzą się w przypadku prac wokół domu, podczas których urządzenie oprzemy stabilnie o ścianę, to jednak nie wykorzystuje się ich zbyt często w budownictwie oraz podczas długich prac. Niezwykle wszechstronnym rozwiązaniem są natomiast drabiny przegubowe – sprawdzą się jako drabiny przystawne, wolnostojące, ale co ważne – w odpowiednim ustawieniu można z nich korzystać jak z wygodnego i bezpiecznego podestu roboczego.

Drabiny, rusztowania, podesty – jak dopasować sprzęt do określonych prac budowlanych na wysokości?
Drabiny, rusztowania, podesty – jak dopasować sprzęt do określonych prac budowlanych na wysokości?

Podesty robocze – stabilny sprzęt do pracy w każdych warunkach

Podesty robocze to połączenie stabilności platform i funkcjonalności drabin. Są stosunkowo lekkie i mobilne, a przy tym pozwalają na wygodną pracę na wysokości z łatwym dostępem do narzędzi i materiałów budowlanych. Na szczególną uwagę zasługuje platforma TeleBoard od KRAUSE: to aluminiowa platforma teleskopowa, która – w zależności od rodzaju podstawy – pozwala na pracę na różnych wysokościach (do 1 metra). Za podstawę mogą służyć oferowane przez producenta wsporniki, stabilizatory TeleSet czy wreszcie dwie niewysokie drabiny wolnostojące. Jest lekka i odporna na korozję.

Podest StepTop to z kolei rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w warsztatach, magazynach i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest stabilna, szeroka platforma o wysokości roboczej do 2,45 m. Składany podest nie zajmuje dużo miejsca, a antypoślizgowa i wodoodporna powłoka pozwalają na wykorzystanie go nie tylko w pomieszczeniach, ale również przy pracach na zewnątrz.

Drabiny, rusztowania, podesty – jak dopasować sprzęt do określonych prac budowlanych na wysokości?
Drabiny, rusztowania, podesty – jak dopasować sprzęt do określonych prac budowlanych na wysokości?

Stabilny, niezawodny sprzęt do zadań wykonywanych na wysokości umożliwia nie tylko bezpieczną, ale również efektywną pracę. Zapewnij pracownikom najlepsze warunki i postaw na produkty KRAUSE SYSTEMS – to bogaty wybór rozwiązań o wyjątkowej jakości w atrakcyjnej cenie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej