Drenaż francuski – podstawowe informacje

Projekt drenażu drogowego lub działkowego - właściwości

Dren francuski to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego schematu rurowego. Wykonanie systemu odwadniającego jest często konieczne na dużych powierzchniach. Drenaż francuski można uwzględnić w projekcie budowy parkingów, dróg dojazdowych czy pasów startowych. Z powodzeniem sprawdzi się także na trawnikach, boiskach sportowych czy placach rekreacyjnych.

Projekt drenu francuskiego nie jest zbytnio skomplikowany. Przekrój drenażu składa się dosłownie z kilku elementów. Materiały drenażowe są łatwo dostępne oraz proste w użyciu. Prawidłowo wykonany dren francuski będzie spełniał swoją funkcję nawet przez długie dziesięciolecia. Co ważne, nie ma konieczności konserwacji oraz naprawiania drenażu z uwagi na jego schemat. Jest to system odwadniający pozbawiony rur drenarskich. Jest to znacząca różnica w porównaniu do drenażu opaskowego.

Na przekroju drenu francuskiego widoczna jest geowłóknina oraz kruszywo do drenażu. Nieobecność studzienek czy rur drenarskich nie wpływa negatywnie na zaprojektowany drenaż drogowy lub działkowy. Kolejną zaletą drenażu francuskiego jest jego skuteczność i niezawodność. Ten system odwadniający jest odporny na zamulenie czy zapchanie. Materiały drenażowe pozwalają na przepływ dużej ilości wody, a z drugiej strony blokują przedostanie się cząsteczek gruntu drobnoziarnistego do drenu. Geowłóknina posiada specjalną strukturę, która pełni funkcję swego rodzaju filtra.

Przekrój i wykonanie drenu francuskiego

Na początkowym etapie prac drenarskich należy wykonać wykop o odpowiednich wymiarach. Zazwyczaj schemat robót będzie taki sam niezależnie od tego czy będzie to francuski drenaż drogowy czy działkowy. W następnej kolejności należy wyłożyć geowłókninę i przytwierdzić ją właściwie do podłoża. Po tych czynnościach można już wysypać kruszywo do drenażu i całość zamknąć.

Wykop powinien mieć wymiary takie, jak planowany drenaż. Ważne jest jednak to, aby choć 1/3 drenu francuskiego znalazła się poniżej poziomu przemarzania gruntu. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Geowłóknina powinna być założona na tzw. zakładkę o szerokości przynajmniej 20 - 30 cm. Całość można zabezpieczyć szpilkami stalowymi w kształcie literki „U”. Właściwości odpowiedniego kruszywa do drenażu zostaną opisane w następnym akapicie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze rury drenarskiej?

Dren francuski – wymiary oraz cena materiałów drenażowych

Jaki żwir do drenażu oraz rodzaj geowłókniny?

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!

Skuteczność i niezawodność drenażu francuskiego warunkuje odpowiednio dobrane rodzaje żwiru i geowłókniny. Tylko wysokiej jakości materiały drenażowe będą sprawnie funkcjonować przez długie lata. Geowłóknina powinna być przepuszczalna i starannie wykonana. Najlepsze będą rodzaje igłowane i nietkane. Warto się dobrze zastanowić, jaki żwir do drenażu wybrać. Jednym z lepszych rozwiązań będzie zakup kruszywa naturalnego, które będzie odporne na niszczące działanie wody. Jeśli drenaż francuski ma być użytkowany przez długie lata, to kluczową rolę powinna spełniać wysoka jakość materiałów, a nie ich cena.

Analizując różne rodzaje kruszywa do drenażu, najlepszą opcją będzie ten o frakcji i uziarnieniu nie mniejszym niż 8 mm. Optymalna frakcja to 16/63 mm. Jeśli zalecany jest szybki transport wody, to zaleca się wykorzystanie żwiru o większych wymiarach. Wszystko zależne jest od lokalizacji drenażu francuskiego oraz stopnia nawodnienia terenu.

Drenaż francuski – koszty wykonania

Niski koszt drenu francuskiego bierze się z braku konieczności zakupu rur drenarskich. Z uwagi na to ten rodzaj drenażu znajduje swoich zwolenników i zyskuje coraz większą popularność. Prace drenarskie nie są skomplikowane, dlatego chcąc zaoszczędzić pieniądze, można montaż drenu francuskiego wykonać samodzielnie.

Godna polecenia jest geowłóknina o gramaturze 200g. Jest to produkt wysokiej jakości, który spełnia wymagania drenażu francuskiego. Z powodzeniem sprawdzi się nawet na najbardziej wymagających terenach czy drogach. Ten rodzaj geowłókniny skutecznie zabezpiecza przed zamuleniem drenu przez grunt drobnoziarnisty.

Kruszywo do drenażu zwykle pakowane jest w dużych workach po kilkadziesiąt kilogramów. Jest to praktyczne i tanie rozwiązanie. Do wykonania drenażu francuskiego przykładowo wzdłuż drogi konieczne będzie użycie nawet kilkudziesięciu takich opakowań. Zakup większej ilości materiałów drenażowych często będzie w niższych, hurtowych cenach.

Wykaz wybranych materiałów drenażowych wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Geowłóknina TC/PES 1x50m 200g

141,78 zł

Żwir do drenażu workowany 25kg płukany drenarski

12,00 zł

Geomatex NTI BS16 200g 100x5m

1490 zł

ikona podziel się Przekaż dalej