Drewniana balia kąpielowa – jaką wybrać?
W Polsce rozwija się moda na drewniane balie w ogrodzie. Gorąca kąpiel pod gołym niebem to wyjątkowa forma relaksu i odprężenia. W poniższy poradniku podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie balii kąpielowej.
Gwarancja producenta balii
Na początku drogi zakup drewnianej balii wybierz doświadczonego producenta. Balia to złożone i skomplikowane urządzenie. Musi być szczelna, trwała i komfortowa w obsłudze. Nie każdy zakład stolarski może zbudować balię kąpielową. Jej konstrukcja musi być dobrze opracowana, podzespoły sprawdzone i bezpieczne, a materiały odporne na wilgoć. Jeśli myślisz poważnie o zakupie drewnianej balii koniecznie sprawdź renomę producenta. Zapytaj o certyfikat jakości produkcji, gwarancję i sprawdź opinię o produktach. Nowoczesne fińskie balie kąpielowe (zobacz na scandispa.com) posiadają Międzynarodowy Certyfikat Jakości ISO 9001:2015 oraz 24 miesięczna gwarancję.
Drewno do budowy balii
Najważniejszym budulcem balii kąpielowej jest drewno. To od jakości drewna zależy czy balia będzie szczelna, wytrzymała i zdolna do użytkowania bez wiele lat. Niestety balie kąpielowe wykonane ze zwykłego drewna świerkowego często bywają nie szczelne, po kilkunastu miesiącach drewno zaczyna butwieć, gnić, a w złych warunkach może pojawić się pleść i grzyb. W skutek czego po 2 latach balia staje się bezużyteczna.
Do bali kąpielowych najlepiej nadaje się drewno termiczne (Thermwood). Dzięki procesom obróbki cieplnej trwającym aż 100 godzin, drewno:
- Nabiera odporność na wilgoć, staje się stabilne wymiarowo, a balia mimo upływu czasu pozostaje szczelna.
- Lepiej izoluje ciepło, co oszczędza energię potrzebną do ogrzania wody. Przez całą noc temperatura wody w balii termicznej spada tylko o około 3-5 °C.
- Nie zawiera żywicy plamiącej ubrania. Wysoka temperatura i para wodna skutecznie usuwają żywicę.
- Staje się odporne na pleśń i grzyby. Balia nie szarzeje i nie czernieje. Po wielu latach drewniana obudowa zachowuje elegancki wygląd.
Ogrzewanie balii kąpielowej
Tradycyjne balie ogrzewane są piecem opalnym drewnem. To szybki i dobry sposób na nagrzanie wody pod warunkiem, że masz pod dostatkiem drewna opałowego i pilnowanie ognia cię nie zmęczy. Ważne by piec na drewno znajdował się obok i poniżej balii, a nie wewnątrz. Zapewnia to lepszą cyrkulację wody tzn. temperatura wody będzie w całej balii taka sama, bez konieczności użycia wiosła.
Nowością na rynku są drewniane balie na gaz. Piecyk do ogrzewania wody podłączany jest do butli gazowej. To wygodny i szybki sposób na uzyskanie pożądanej temperatury wody.
Najwygodniejszym i najtańszym sposobem na ogrzewanie wody w balii jest piec elektryczny (zobacz na scandispa.com). Za pierwszym razem nagrzanie wody trwa dłużej niż w przypadku pieca gazowego czy na drewno, ale przy utrzymaniu ciepłej wody piec elektryczny pobiera najmniej energii.
Podsumowując jeśli masz zamiar korzystać z balii weekendowo wybierz piec na drewno lub gazowy. Jeśli zaś chcesz by balia cały czas była gotowa do użytku najlepszy będzie dla Ciebie piec elektryczny.
Akcesoria do drewnianej balii
Niezbędnym wyposażeniem do balii kąpielowej są wygodne schodki i pokrywa izolacyjna, spełniająca dwie ważne funkcje. Po pierwsze w czasie nieużytkowania balii pokrywa chroni wodę przez zniszczeniami z otoczenia jak np. liście. Po drugie przykryta balia traci mniej ciepła, co przyczynia się do oszczędności energii potrzebnej do utrzymania ciepłej wody.
Innym ważnym dodatkiem do bali kąpielowej jest filtr wody, który wyłapuje mechaniczne zanieczyszczenia, jak włosy, kawałki paznokci czy skóry. Ponadto, aby utrzymać czystą wodę w drewnianej balii należy zapobiegać rozwojowi glonów i grzybów przez odpowiednią dezynfekcję. Dla domowego użytku najlepsza będzie łagodna i skuteczna dezynfekcja tlenowa.
Kąpiel w drewnianej balii można uatrakcyjnić poprzez aeromasaż - system masażu sprężonym powietrzem. Działa jak jacuzzi i wzmacnia odprężenie podczas kąpieli. Aeromasaż w baliach uważany jest za lepszy od hydromasażu, ponieważ w jego dyszach nie przepływa woda co za tym idzie nie ma ryzyka zatkania czy zamarznięcia rur. Innym ciekawym akcesorium szczególnie docenianym w czasie nocnych seansów jest kolorowe oświetlanie LED.
Jaką balię wybrać?
Podsumowując przed zakupem balii kąpielowej znajdź renomowanego producenta, wybierz najdogodniejszy dla Ciebie sposób ogrzewania wody, a następnie dobierz dodatkowe akcesoria. Moda na balie ogrodowe przybyła do Polski z Finlandii i tam też są najlepsi producenci drewnianych balii. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości urządzeniu wybierz fińską balię z termodrewna, którą możesz zamówić za pośrednictwem polskiego dystrybutora ScandiSpa (www.scandispa.com).
artykuł sponsorowany