Najważniejsze zalety tarasu z drewna

Drewniane tarasy cieszą się dużą popularnością. Ludzie uwielbiają je nie tylko ze względu na estetyczny wygląd. Owszem, taras z drewna jest wyjątkowo urokliwy. Dzięki naturalnemu wyglądowi drewna dodaje charakteru i ciepła każdej przestrzeni. Warto zaznaczyć jednak, że estetyka to nie wszystko, co przemawia na korzyść drewnianego tarasu. Jest on przede wszystkim przyjazny dla stóp i komfortowy w użytkowaniu. Wszystko dlatego, że drewno absorbuje mniej ciepła niż inne materiały. Właśnie dlatego nawet w upalne dni taras nie nagrzewa się zbyt mocno. Drewno jest przyjemne w dotyku, dzięki czemu staje się komfortowym miejscem do odpoczynku i spacerowania na boso.

Jeśli drewno na tarasie zostanie odpowiednio zabezpieczone, wytrzyma wiele lat. Wystarczy je systematycznie konserwować i pielęgnować, aby cieszyć się pięknym wyglądem i funkcjonalnością tarasu. Należy podkreślić, że tarasy drewniane dają możliwość ich prostej naprawy i modernizacji. Jeśli zajdzie potrzeba zmiany, bez problemu dostosujesz taras do aktualnych wymagań. Drewno jest również naturalnym materiałem, a więc wpisującym się w trend eco-friendly. Jest biodegradowalne, zatem bez problemu możesz poddawać materiał recyklingowi. Wysokiej jakości drewniane deski tarasowe znajdziesz na Pata.

Deski na taras drewniany – rodzaje i zastosowanie

Tarasy z drewna są coraz popularniejsze wśród osób, które szukają funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań dla domu. Drewno jest materiałem naturalnym, który jak żaden inny wprowadza ciepło do przestrzeni. Drewniany taras może być piękną i oryginalną wizytówką domu. Może również stać się miejscem odpoczynku, gdzie cała rodzina będzie spędzać wspólny czas. Kluczowym elementem miejsca są deski tarasowe. To one wpływają na funkcjonalność, trwałość i ostateczny wygląd konstrukcji. Właśnie dlatego warto skupić się na wyborze odpowiednich desek tarasowych.

Przede wszystkim muszą one spełniać wiele wymagań, np. wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne, duże obciążenie i codzienne użytkowanie. Deski tarasowe powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych i proste w ewentualnej renowacji. Oto najciekawsze rodzaje desek tarasowych, z których warto zbudować komfortową przestrzeń przed domem:

  • Deski tarasowe ze świerku – drewno świerkowe wyróżnia się miękkością. Deski mają nieco niższą wytrzymałość na warunki zewnętrzne niż inne rodzaje drewna. Są jednak stosunkowo tańsze. Deski świerkowe wymagają systematycznej konserwacji oraz impregnacji, aby wydłużyć trwałość tarasu. Dzięki nim można jednak niskim kosztem pozyskać piękną przestrzeń przed domem.

  • Deski tarasowe z sosny – drewno sosnowe jest wytrzymalsze od świerkowego. Jest odporniejsze np. na wilgoć czy insekty. Sosnowe deski tarasowe wymagają regularnej konserwacji, aby taras zachował funkcjonalność i piękny wygląd.

  • Deski tarasowe z modrzewia – drewno jest twarde i cechuje się wysoką wytrzymałością. Deski tarasowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, gnicie, wilgoć czy insekty. Wymagają mniej konserwacji niż deski tarasowe ze świerku czy sosny. Mimo to warto regularnie je pielęgnować i zabezpieczać, aby na dłużej utrzymać ich nienaganny wygląd oraz jakość.

Warto wspomnieć również o termodrewnie. Są to drewniane deski tarasowe poddawane obróbce termicznej i działaniu pary. Dzięki szczegółowemu procesowi obróbki są świetnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci oraz wysokiej temperatury. Materiał ten klasyfikowany jest jako premium. Jego trwałość w klimacie polskim to nawet powyżej 25 lat.

Czy deski tarasowe trzeba impregnować?

Tak, zwłaszcza gdy kupujemy nieobrabiane termicznie drewno. Aby odpowiednio je zabezpieczyć, zaleca się kupić olej do desek tarasowych, który dedykowany jest danemu gatunkowi. Dzięki starannej impregnacji desek można wydłużyć żywotność tarasu. Można również zabezpieczyć materiał przed odbarwieniami. Warto odpowiednio zabezpieczyć drzewo tarasowe, zwłaszcza że polski klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością. Dzięki regularnej impregnacji i konserwacji będzie można długo cieszyć się pięknym wyglądem i funkcjonalnością tarasu.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie tarasu wpływa na jego jakość i wydłuża żywotność. Usuwanie zabrudzeń zapobiega gromadzeniu się m.in. wilgoci. Redukuje też ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Systematycznie sprawdzając stan tarasu, możesz bez problemu zlokalizować ewentualne uszkodzenia czy luźne elementy w konstrukcji. W ten sposób będziesz mógł szybko zainterweniować i naprawić szkodę, co zapobiegnie większemu problemowi w przyszłości.

Drewniany taras można skonstruować z wielu rodzajów desek. Ich wybór zależy od zapotrzebowania, budżetu oraz indywidualnych preferencji. Taras można postawić zarówno z tanich drewnianych desek, jak i droższego materiału o podwyższonych parametrach technicznych (np. termodrewna). Niezależnie od rodzaju desek, tarasy drewniane stanowią funkcjonalną i piękną część każdego domu. To doskonałe miejsce do odpoczynku. Nie zapomnij jedynie o pielęgnacji desek. Dzięki regularnej konserwacji i dbałości o taras będziesz mógł cieszyć się nim przez wiele kolejnych lat.

ikona podziel się Przekaż dalej