Normy i przepisy, które należy respektować przy produkcji i przygotowywaniu drewna konstrukcyjnego

Każdy dostawca drewna konstrukcyjnego ma obowiązek oznakowania go europejskim standardem CE. Symbol ten posiadają wszystkie materiały, które znajdziesz w ofercie Best Timber Polska. Dzięki temu klient ma pewność otrzymania produktu w 100% bezpiecznego, poddanego profesjonalnym procesom obróbki. Potwierdza to również spełnianie norm budowlanych, dlatego o żaden aspekt nie trzeba się martwić. Zyskujesz materiał, który bez żadnych problemów można wykorzystać do celów konstrukcyjnych, ponieważ jest wytrzymały i właściwie przesortowany. Certyfikat CE potwierdza:

  • dopuszczenie wyrobu do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej,
  • precyzyjne parametry techniczne,
  • gwarancję jakości i właściwy proces produkcji,
  • utrzymanie jakości wyrobu,
  • zatrudnianie profesjonalnego personelu do obróbki drewna i wszystkich prac z nim związanych,
  • wiarygodność firmy na rynku wyrobów drewnianych.

Trzeba również zwrócić uwagę, czy materiał drewniany spełnia Warunki Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót Budowlanych (WTWiORB. Wszystkie wyroby używane do budowy muszą spełniać normę PN-EN 14081-1. Co najważniejsze, drewno musi mieć wilgotność na poziomie 15%, jeżeli będzie chronione przed zawilgoceniem lub 18% w przypadku wystawienia na działanie czynników atmosferycznych. Inwestor powinien także zainteresować się klasami wytrzymałości materiałów drewnianych, które kupuje. Podstawą jest zakup drewna właściwie wysuszonego, które nie jest podatne na pękanie i odkształcenia. Polecaną metodą suszenia jest suszenie komorowe.

Wspomniana norma EN 14081 podzielona jest na cztery części: EN 14081-1 dotyczy drewna litego sortowanego metodą wizualną oraz maszynowo, a normy 14081-2, 14081-3 i 14081-4 zawierają wymagania dla maszynowo sortowanego litego drewna konstrukcyjnego. Warto również zwrócić uwagę na załączniki, które określają:

  • załącznik A –czynniki redukujące wytrzymałość,
  • załącznik B –oznaczenia kodowe dotyczące pochodzenia danego gatunku,
  • załącznik C – reakcja na ogień,
  • załącznik ZA –informacje o wymaganym systemie oceny zgodności dla litego drewna konstrukcyjnego.

Obiekty z drewna i materiałów drewnopodobnych muszą także spełniać normy projektowe PN-EN 1995-1-1, które określają precyzyjne wytyczne ich dotyczące. Znajdziesz tu wskazówki, jaką wilgotność powinny mieć poszczególne elementy konstrukcji, aby budynek był stabilny i trwały.

Klasy drewna konstrukcyjnego – podział

Norma PN-EN 338 określa aktualne klasy drewna konstrukcyjnego. Nie należy zwracać uwagi na dawny podział oznakowany literą K, ponieważ nie jest on miarodajny. Dziś wyznacznikiem są:

  • dla drewna konstrukcyjnego (litego) iglastego klasy od C14 do C50,
  • dla drewna konstrukcyjnego (litego) liściastego klasy od D30 do D70.

Poszczególne klasy mają bardzo precyzyjnie określone parametry dotyczące wytrzymałości drewna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Możesz z nich dowiedzieć się, jaka jest ich odporność na zgnicie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, średni moduł sprężystości, a także gęstość.

Trzeba także pamiętać o klasie sortowania drewna, która ma także wpływ na jego wytrzymałość. Wyróżnia się trzy podstawowe klasy:

  • KW – klasa wyborowa,
  • KS – klasa średniej jakości,
  • KG – klasa gorszej jakości.

Pamiętaj, że drewno, które otrzymało klasę KG nie nadaje się do celów budowlanych i jest klasyfikowane jako odpad. Każdy producent powinien dbać o to, aby do klientów trafiało idealnie przesortowane drewno, które nie posiada wad i jest przygotowane w najlepszy z możliwych sposobów, zgodnie z aktualnymi normami i zasadami.

Parametry techniczne, jakie powinno mieć drewno konstrukcyjne do budowy domu

W sprzedaży najczęściej jest dostępne drewno konstrukcyjne posiadające klasę C24 klasy C27, C30 dla drewna litego są praktycznie nie osiągalne. Best Timber Polska oferuje materiały spełniające normy klasy C24. Wyższych klas nie udaje się uzyskać w polskim klimacie, a jednocześnie jego produkcja jest nieekonomiczna. Byłoby znacznie droższe niż to dostępne obecnie.

Przy okazji należy podkreślić, że równie rzadko spotykane jest drewno klasy KW. Najczęściej do klientów trafiają materiały KS, ponieważ tę wyższą klasę producent jest w stanie osiągnąć jedynie w przypadku 3% dostępnego materiału.

Jeżeli chcesz wykonać wysokiej jakości więźbę dachową, wybierz materiał klasy C24, charakteryzujący się wilgotnością na poziomie 15%, dla wymagań o wyższych klasach wytrzymałości wykorzystuje się już drewno klejone warstwowo od GL24c – GL32h.

Oczywiście zachęcamy, aby kupować drewno konstrukcyjne do budowy domu wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a jednym z nich jest Best Timber Polska. Otrzymujesz materiał spełniający normy i posiadający najważniejsze certyfikaty jakości.

Drewno BSH
Drewno konstrukcyjne – normy i wymagania techniczne

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej