Drewno w ogrodzie i domu – w jaki sposób zabezpieczyć? Przegląd pomocnych impregnatów!
Drewno to jeden z naszych ukochanych materiałów, stosowanych nie tylko do wykańczania elementów małej architektury ogrodowej, ale również wyposażenia w domu. To z drewna powstają szlachetne meble oraz akcesoria, których używamy na co dzień. A czy wiesz, jak zadbać o drewnianą powierzchnię takich elementów? Jeśli nie to odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Drewno tak, jak wspomnieliśmy jest faktycznie materiałem najbardziej popularnym w zakresie domowych rewolucji. To z niego najczęściej powstają prawdziwe cuda majsterkowiczów oraz meble, które później przez długi czas cieszą nasze oczy.
Drewno oprócz tego, że jest piękne i szlachetne, jest jednak materiałem, który nie sprosta wszystkim szkodliwym czynnikom. Warto zatem co jakiś czas zabezpieczyć jego strukturę odpowiednim preparatem.
Zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami – jakie produkty?
Całą grupę produktów zabezpieczających drewno, określa się mianem impregnatów. To właśnie w tej kategorii odnajdziemy chociażby olej, lakier, czy lakierobejcę. Wprawiony majsterkowicz z precyzją i łatwością poradzi sobie z doborem idealnego produktu do renowacji. Gdy jednak dopiero rozpoczynamy przygodę z samodzielną renowacją drewna, z pewnością przydadzą się określone wskazówki.
Jaki impregnat do drewna? Rodzaje produktów!
Potocznie uważa się, że do wyrobów wykonanych z drewna egzotycznego należy zastosować olej. To on zachowa wysokie właściwości wodoodporne tego drewna. Do polskich odmian drewna lepiej sprawdzi się łatwiejsza w nałożeniu lakierobejca lub lakier. To, jaki produkt wybierzemy zależy od efektu, który chcemy uzyskać.
Bezbarwny lakier, pięknie zaakcentuje naturalne usłojenie drewna, a także nie zmieni koloru mebla lub płotu, czy altany. Kolorową lakierobejcą możemy nadać drewnu oryginalny kolor, który wkomponuje się natomiast w aranżację domu lub ogrodu. Impregnaty do drewn (dostępne na dekoratorium.pl) z tej kategorii dostaniemy w ogromnej palecie barw.
Wybierając lakier pamiętajmy, że powłoka powstała z jego użyciem, nie będzie tak solidna i trwała, jak lakierobejcy. Z czasem produkt może odpryskiwać lub kruszeć. Prawdą jest jednak, że w znacznie lepszy sposób zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią.
Przy lakierobejcy efekt wykończenia może być zarówno w połysku, jak i w macie. To ogromny atut tego produktu. Powierzchnia przemalowana lakierobejcą jest też dość trwała, a kolejne przemalowanie będzie trzeba wykonać dopiero za jakiś czas.
Jak przygotować powierzchnię do malowania impregnatem do drewna?
Odnowienie drewna impregnatem lub lakierem, bądź olejem nie jest trudne i czasochłonne jeśli: powierzchnia do odmalowania jest w stanie surowym. Co to oznacza? Naturalne drewno, które jeszcze nigdy nie było niczym przemalowane, wystarczy tak naprawdę oczyścić z kurz, brudu, by móc rozpocząć malowanie.
Taki scenariusz prac jest jednak rzadko spotykany w pracach renowacyjnych. W tym przypadku, na powierzchni meble lub elementu ogrodowego, znajduje się inna, stara powłoka w postaci lakieru. Niestety, jeśli chcemy, aby nowa warstwa mocno trzymała się podłoża, była estetyczna i w dodatku zdawała egzamin z ochrony drewna to pierwszym etapem prac będzie usunięcie starej powłoki.
Co będzie potrzebne do tego etapu prac?
Jeśli odmalowujemy przedmiot o sporej powierzchni to przyda się szlifierka. Jeśli natomiast mamy zamiar odmalować tylko doniczkę to spokojnie wystarczy wyposażyć się w dobry papier ścierny.
Dobrym pomysłem będzie zastosowanie papieru ściernego na rolce lub w postaci kostki. Może on mieć gramaturę 80 – jeśli na meblu pozostaje gruba warstwa lakieru lub 120, jeśli na pierwszy rzut oka widać, że pracy ze ścieraniem nie będzie sporo.
Niezbędne będą oczywiście również rękawice ochronne, aby w trakcie prac nie zadrzeć skóry lub nie narazić się na dostanie się drzazgi.
Ścieranie warstwy lakieru – cenne wskazówki
Nie wiesz, jak poradzić sobie z usunięciem lakieru w zakamarkach lub bardzo drobnych szczelinach? Spróbuj umieścić element mebla lub akcesorium w wodzie. Po kilku godzinach lakier powinien zacząć odpryskiwać, a po delikatnym zeszlifowaniu papierem od razu dostaniesz się do naturalnego drewna. Prawda, że proste?
Etap malowania impregnatem do drewna – o czym pamiętać?
Nieważne, jakiego rodzaju impregnat wybierasz, każdy z tych produktów wymaga nakładania nie tylko w pomieszczeniu, w którym jest przewiew, ale przede wszystkim, w miejscu nie narażonym na wilgoć. Jeśli odrestaurowujesz elementy drewniane w ogrodzie, sprawdź pogodę na nadchodzący dzień. Dobrze, jeśli będzie nie tylko słonecznie, ale również wietrznie. Wówczas każda z nakładanych warstw produktu, będzie schła szybciej.
Nakładaj tylko tyle produktu, ile możesz faktycznie rozsmarować, bez kapania z pędzla, ale także bez tworzenia zacieków na określonym podłożu. Trzeba przyznać, że zacieki na każdego rodzaju drewnie wyglądają po prostu bardzo nieestetycznie i źle.
I wreszcie, zarezerwuj sobie trochę czasu. Nieważne, czy do odnowienia drewna użyjesz impregnatu w postaci lakieru, czy lakierobejcy, najprawdopodobniej będzie trzeba nałożyć aż dwie warstwy produktu z przerwą na schnięcie każdej z nich.
artykuł sponsorowany