Drewutnie do ogrodu krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie, projekty

Drewno opałowe jest nadal popularnym paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domów. Wiele rodzin korzysta z kominków, do których potrzebny jest starannie dobrany materiał opałowy. W obu przypadkach pojawia się problem z magazynowaniem paliwa. Jak wygospodarować miejsce na przechowywanie polan? Najlepszym rozwiązaniem jest drewutnia umieszczona poza domem. Sprawdzamy, więc, w jakich odmianach występuje i jaka jest ich cena.

Drewutnie ogrodowe – podstawowe informacje

Drewutnia, jak już sugeruje nazwa, służy do przechowywania drewna opałowego i kominkowego. Jej funkcja nie ogranicza się wyłącznie do magazynowania paliwa i chronienia go przed deszczem czy śniegiem. Ta konstrukcja umożliwia prawidłowe osuszenie drewna, tak by mogło służyć, jako opał. Zapewnia też właściwą wentylacje, dzięki której drzewo jest gotowe na sezon grzewczy. Gdzie powinna stanąć wiata tego typu? Najlepiej sprawdza się ustawiona przy ścianie garażu czy budynku gospodarczego. Ponadto miejsce musi być przewiewne, nasłonecznione i umożliwiać łatwy dostęp do opału. Oprócz tego powinno znajdować się blisko wejścia do domu.

Drewutnia najczęściej znajduje się w zachodniej lub południowej części działki. W zasadzie tylko te wystawy spełniają podane powyżej wymagania. Teraz warto rozważyć jeszcze jedną kwestię. Czy jej budowa wymaga pozwolenia? Drewutnia mieści się w definicji budynku gospodarczego, altany lub wiaty. Zatem jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35m² nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Wystarczy tylko zgłoszenie prac w starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim. Trzeba też wiedzieć, że na każde 500m² działki mogą przypadać dwa budynki tego typu. Jeśli zaś drewutnia o powierzchni do 35m² ma stanąć na rodzinnych ogródkach działkowych, nie jest potrzebne nawet zgłoszenie.

Nowoczesna drewutnia ogrodowa – konstrukcja i materiały, z jakich powstaje

Jak powinna wyglądać nowoczesna drewutnia? Po pierwsze musi mieć szczelny dach wraz z wysuniętym okapem. W ten sposób będzie chronić opał przed deszczem i śniegiem. Ważne są też boczne ściany, muszą być mocne by gwarantowały stabilność materiału. Nie należy zapominać o tym, że wiata na drewno kominkowe musi mieć podłogę. Opał nie może leżeć na glebie, ponieważ nie osiągnie wymaganej wilgotności. Nie bez znaczenia są wymiary drewutni. Powinny być dopasowane do zużywanej ilości opału.

Drewutnie ogrodowe powstają zazwyczaj z trzech różnych materiałów. Ogromną popularnością cieszą się wersje drewniane. Są stosunkowo tanie i pasują do większości aranżacji ogrodów. Ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne zależy od gatunku drewna. Najtańsze a zarazem podatne na uszkodzenia jest drewno sosnowe. Istnieją jednak drewutnie wznoszone z drewna świerkowego, modrzewiowego a nawet gatunków egzotycznych. Dobre opinie zbierają również wiaty stalowe. Odznaczają się solidną konstrukcją i wysoką odpornością na deszcz. Ciekawą propozycją są aluminiowe wiaty na drewno kominkowe. Są lekkie i nie poddają się korozji. Podobnie jak wersje stalowe pasują do nowoczesnych aranżacji.

Projekt i wykonanie drewutni

Poza materiałem, z jakiego powstają, drewutnie dzieli się na połączone i wolnostojące. Na początek pierwsze z wymienionych. Ich konstrukcje są bardzo proste. Do ściany domu, garażu czy budynku gospodarczego dobudowuje się jednospadowe zadaszenie. Opiera się je na słupach podporowych. Można też dobudować boczne ścianki. Tylna ściana powinna być wykończona dodatkowym materiałem by drewno nie opierało się bezpośrednio o elewację budynku. W ten sposób nie zostanie uszkodzona i nie wniknie do niej wilgoć.

Jaka jest cena wiaty połączonej z budynkiem? Wszystko zależy od projektu i zastosowanych materiałów. Dla przykładu blacha trapezowa na zadaszenie kosztuje około 20-30 zł za m². Trzeba to pomnożyć o wymiary dachu. Do tego należy doliczyć koszty belek podporowych, ewentualnych ścianek drewnianych i podłogi. Zaproponowaną blachę można zamienić na dachówkę ceramiczną(35- zł za sztukę) lub papę. Zatem końcowe koszty inwestycji ciężko jednoznacznie określić.

Czas na drewutnie wolnostojące. Co już można wywnioskować po nazwie, konstrukcje tego typu można wznieść w dowolny miejscu. Ten cel osiąga się na dwa sposoby. W pierwszym z nich najpierw tworzy się projekt. Następnym krokiem jest samodzielne wykonanie drewutni. Potrzebne będą cztery słupy podporowe, materiał na zadaszenie, ścianki boczne i podłogę. Warto pamiętać by frontową ścianę zabudować tylko w części lub wcale. Jest to dość pracochłonne, zatem w celu zaoszczędzenia czasu można zdecydować się na drewutnie ogrodowe składane z gotowych elementów.

Drewutnie do samodzielnego poskładania zbierają dobre opinie. Ich wybór jest bardzo duży, dostępne są rozmaite wymiary. Atrakcyjne są też ceny. Za niewielkie, drewniane wiaty na drewno trzeba zapłacić od około 300 do 600 zł. Wersje stalowe kosztują w granicach 300-550 zł. Konstrukcje z tego samego materiału o większych wymiarach(2/3 metrów kwadratowych) są droższe, trzeba za nie zapłacić 1300-1700 zł. Ceny drewutni z drewna połączonych z domkiem narzędziowym utrzymują się w granicach 2000-3000 zł.