Drobne naprawy w domu - porady, instrukcje, ciekawostki

Drobne naprawy w domu - robić samodzielnie, czy zlecać?

Obecnie wezwanie specjalisty do naprawy trwa kilka minut, a po upływie kilkunastu możemy już mieć fachowca w mieszkaniu. I to nawet w środku nocy. Taką opcję jednak o wiele lepiej zostawić na naprawdę poważne awarie i problemy. W przypadku drobniejszych napraw warto zrobić to samodzielnie. Nawet jeśli za bardzo się nie znasz na majsterkowaniu, cały szereg napraw w domu możesz zrobić samodzielnie.

Drobne awarie w domu

Przeciekająca spłuczka, cieknący kran, odkręcona uszczelka czy niedziałająca bateria – to naprawdę nie są awarie, do których należy wzywać hydraulika. Koszt byłby bardzo wysoki, a bardzo szybko możesz naprawić to samodzielnie. A na dodatek potrzebujesz do tego tylko kilku podstawowych narzędzi.

Do naprawy spłuczki będziesz potrzebować wyłącznie trochę sylikonu i standardowy klucz francuski. Warto wiedzieć, że obecnie produkowane baterie łazienkowe, spłuczki i tym podobne elementy są tak skonstruowane, by intuicyjnie i łatwo można je było rozłożyć i złożyć. Także montaż jest bardzo prosty, dlatego zakładanie elementów tego rodzaju nie powinno przysporzyć ci problemów.

Podobnie zamawianie monterów ze sklepu meblowego, którzy zajmą się złożeniem zamówionych mebli nie jest konieczne. To jest już szczególnie proste zadanie, chociaż na pierwszy rzut oka instrukcja obsługi może wydawać się kompletnie nieczytelna i skomplikowana. Składanie mebli nie wymaga od ciebie żadnego doświadczenia.

Samodzielne odświeżanie mieszkania

Mnóstwo ludzi zamawia fachowca do odświeżenia mieszkania, jednak malowanie, tapetowanie czy układanie paneli podłogowych nie jest wcale takie trudne. Co więcej, możesz zrobić to tak samo dobrze, jak standardowa ekipa remontowa. Wystarczy tylko trochę dowiedzieć się na ten temat i kupić dobrej jakości materiały wykończeniowe. Zakładanie paneli zajmuje trochę czasu, jest jednak schematyczne i idzie błyskawicznie. Dzięki temu także zmniejszysz całkowity koszt remontu mieszkania.

Owszem, większe prace, jak przerabianie instalacji elektrycznej, zakładanie podwieszanych sufitów i tym podobne to już zadanie dla profesjonalisty. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, lepiej także wynajmij odpowiednią firmę do zakładania parkietu. To już może być nieco trudniejsze, a przecież parkiet drewniany to spora inwestycja i musi wyglądać naprawdę imponująco. Także do cyklinowania, lakierowania lub olejowania parkietu lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Narzędzia potrzebne do domowych napraw

Jeśli zamierzasz od czasu do czasu drobne naprawy załatwiać we własnym zakresie, koniecznie zawczasu zaopatrz się w odpowiedni zestaw narzędzi. Nie muszą być one bardzo zaawansowane, jednak kilka rodzajów kluczy (francuski i nimbusowe), wkrętaki i śrubokręty różnej wielkości i rodzaju, kilka młotków o różnej wielkości to absolutna podstawa. Tego rodzaju narzędzia często można kupić w gotowym już zestawie, do którego jest dołączone odpowiednia skrzynka.

Warto kupić także wkrętarkę i wiertarkę lub urządzenie dwa w jednym. Dzięki temu takie prace jak składanie mebli będą szybsze i znacznie wygodniejsze.