Drzewa ogrodowe - rodzaje, sadzenie, cięcie, porady praktyczne

Nawet na stosunkowo małej przestrzeni można uprawiać różne rośliny. Na przykład dekoracyjne kwiaty, krzewy, pnącza. Warto znaleźć nieco miejsca na gatunki wydające jadalne plony. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po rośliny łączące zalety obu grup. Mamy tu na myśli występujące w wielu odmianach drzewa ogrodowe. Na naszej stronie opisujemy ich rodzaje i sadzenie. Sprawdzamy także jak wygląda pielęgnacja.

Uprawa drzew ogrodowych

Drzewa ogrodowe to liczna i ciekawa grupa roślin. Co oczywiste różnią się wielkością, pokrojem i wymaganiami uprawowymi. Trzeba jednak wiedzieć, że poza tymi kryteriami dzielą się dwie główne kategorie. Pierwsza skupia gatunki typowo ozdobne. To drzewa liściaste i iglaste mające ogromne walory dekoracyjne. Wykształcają bardzo ładne liście bądź igły. Nierzadko mają kolorowe pędy czy kwiaty o niepowtarzalnej barwie i zapachu. W wielu przypadkach te rośliny w naturalnym środowisku są wysokie. W ogrodach zazwyczaj są średnie lub wręcz niskie. Można, więc znaleźć gatunki idealnie pasujące do niewielkich działek.

Jeśli zaś chodzi o drugą ze wspomnianych grup to sklasyfikowano w niej drzewka owocowe. Na co wskazuje nazwa, wydają jadalne dla ludzi i zwierząt, smaczne owoce. Istnieje wiele rodzimych gatunków. Naturalnie występujących w naszej części Europy. To jednak nie wszystko. W polskich ogrodach przyjmą się niektóre drzewka pochodzące z innych rejonów globu. Poza plonami, rośliny zaliczane do tej kategorii mają jeszcze jedną zaletę. Otóż w okresie kwitnienia pokrywają się pachnącymi kwiatami. Tym samym również wykazują walory dekoracyjne. Czas na listę i krótki opis interesujących drzew.

Na początek popularne w naszym kraju drzewka owocowe. W niejednym ogrodzie rosną:

  • Jabłonie – najczęściej odmiany „Papierówka”, „Antonówka”, „Kosztela”, „Jonagold”,
  • Grusze – najpopularniejsza odmiana to „Konferencja”, często spotykana jest też „Faworytka”,
  • Wiśnie – lubiane odmiany to między innymi „Łutówka”, „Mazowia”, „Sabina”,
  • Czereśnie – w niejednym ogrodzie rośnie „Burlat”, „Bűttnera Czerwona”, „Kordia”.

Szerszą listę gatunków drzew owocowych można znaleźć na naszej stronie. Tam też opisujemy podlewanie, przycinanie i rozmnażanie tych roślin.

Znane i nieznane nazwy drzew

We wstępie wspomnieliśmy, że drzewa ogrodowe są reprezentowane przez gatunki typowo ozdobne. Zatem teraz warto podać kilka przykładów. Najpierw zajmiemy się ładnymi iglakami. Tu wyróżniają się cisy. W naturze to wysokie drzewa, w uprawie osiągają znacznie mniejsze rozmiary. W naszym kraju najbardziej rozpowszechniony jest cis pospolity. Jego cena nie jest wygórowana a wymagania stosunkowo niskie. To drzewo jest tolerancyjne w stosunku do gleby. Jednakże sadzenie najlepiej przeprowadzić na ziemi żyznej i wilgotnej. Ponadto stanowisko powinno być zacienione. Szczególna pielęgnacja potrzebna jest tylko w pierwszych latach uprawy.

Inne iglaki cieszące się uznaniem i chętnie sprowadzane do ogrodów to między innymi:

  • Modrzew europejski – dorasta do 20-30 metrów wysokości, na zimę zrzuca igły,
  • Żywotniki zachodnie(tuje) – przede wszystkim odmiany „Barbant” oraz „Szmaragd”,
  • Świerk serbski – osiąga 30 metrów wysokości, choć przycinanie może ograniczyć przyrost,
  • Cyprysik Lawsona – dorasta do 25 metrów. Ceniony za dekoracyjny, stożkowaty pokrój.

Po drzewach iglastych czas na liściaste. Niektóre nazwy podane poniżej są dobrze znane. Jednakże wspominamy też kilka dość zaskakujących.

W dużym ogrodzie można posadzić rozłożyste drzewo, na przykład platan klonolistny. Korony największych okazów osiągają rozpiętość 30 metrów. Popularnym, wysokim drzewem jest także topola. Inne, znane gatunki to brzoza brodawkowa, jarząb pospolity, egzotyczna magnolia. Natomiast te mniej rozpoznawalne okazy to tulipanowiec amerykański i judaszowiec kanadyjski. W wielu ogrodach powiedzie się uprawa jesionu amerykańskiego czy miłorzębu japońskiego. Cena tych roślin nie jest wysoka. Lista innych gatunków liściastych znajduje się na naszej stronie. Zamieszczamy opis uwzględniający podlewanie, rozmnażanie i wiele więcej.