Drzewa owocowe - gatunki, sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, cięcie

Owoce zajmują bardzo ważne miejsce w piramidzie żywienia. Dostarczają ludzkiemu organizmowi wiele witamin i są po prostu smaczne. Trzeba, zatem wprowadzić je do codziennej diety. Do najzdrowszych, bo wolnych od chemikaliów należą plony z własnej uprawy. Warto, więc posadzić w ogrodzie drzewa owocowe. Do dyspozycji jest masa gatunków łatwych w uprawie. Pełna lista roślin i szczegółowe informacje na ich temat znajdują się na naszej stronie.

Drzewka, które obficie owocują

Sadzenie i uprawa drzew owocowych ma wielowiekową tradycję. Rośliny tego typu rozwijają się przy domach, w ogrodach i sadach. Można także spotkać okazy rosnące dziko. W Polsce występuje wiele ciekawych gatunków i odmian. Spora część pochodzi z naszego kraju. Pozostałe wywodzą się z innych części świata. Co ważne, niektóre z nich mogą pochwalić się egzotycznym rodowodem. Owocujące drzewa odznaczają się cennymi zaletami. Przede wszystkim dają jadalne, przeważnie smaczne plony. Do tego stanowią niepowtarzalną ozdobę okolicy. Szczególnie w okresie kwitnienia, kiedy wykształcają piękne, pachnące kwiaty.

W naszym kraju ogromnym uznaniem cieszą się jabłonie. Chętnie uprawiane odmiany to:

  • „Idared” – ma smaczne, soczyste owoce dojrzewające i zbierane w październiku,
  • „Papierówka” – w zasadzie „Oliwka Żółta”. Jabłka dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia,
  • „Szara Reneta” – w jej przypadku owoce są gotowe do zbiorów we wrześniu,
  • „Antonówka” – pochodzi z Rosji. Plony są gotowe go jedzenia na początku września,
  • „Kosztela” – polska odmiana. Jej jabłka są dojrzałe na przełomie września i października.

Powyższa lista obejmuje tylko kilka popularnych odmian. Do dyspozycji jest ich znacznie więcej.

Jabłonie mogą różnić się wielkością, pewnymi wymaganiami uprawowymi i terminem wydawania plonów. Ogólnie jednak są to drzewa owocowe dorastające do 6-12 metrów wysokości. Mają dość krótki pień i rozłożystą koronę. W ogrodzie czy sadzie najlepiej rosną na ciepłych, nasłonecznionych stanowiskach. Najlepsza dla nich ziemia jest żyzna, próchniczna i umiarkowanie wilgotna. Pielęgnacja drzewek nie jest skomplikowana. Potrzebne zabiegi to nawożenie trzy razy w sezonie wegetacyjnym i podlewanie. Ważne jest też bielenie pni oraz zimowe i letnie cięcie. Rozwinięcie powyższych informacji znajduje się na naszej stronie.

Równie popularne drzewa owocowe

Poza jabłoniami, w naszym kraju powszechnie uprawiane są grusze pospolite. Występują w wielu odmianach, które obficie owocują. Do najbardziej znanych należy „Faworytka”, „Faworytka Red”, „Komisówka'”, „Konferencja”. Grusze przeważnie dorastają do 7-10 metrów wysokości. Preferują nasłonecznione stanowiska, ale tolerują lekkie zacienienie. Zalecana dla nich ziemia jest żyzna o zasadowym pH. Drzewa w razie potrzeby poradzą sobie na innych glebach, byleby były wilgotne. Są mniej odporne na mrozy niż jabłonie, często potrzebują okrycia na zimę. Pielęgnacja to właściwie tylko podlewanie i cięcie.

Nic nie stoi na przeszkodzie by w ogrodzie pojawiły się brzoskwinie zwyczajne. Te pochodzące z Chin drzewka osiągają 6-8 metrów wysokości. Na sadzenie wybiera się stanowiska osłonięte przed wiatrem i nasłonecznione. Wymagają gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne i mieć obojętny odczyn. Parametry ziemi są ważne, bowiem brzoskwinie mają spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli stanowisko je dostarczy nie będzie potrzebne nawożenie. Pielęgnacja brzoskwiń to głównie regularne przycinanie i podlewanie w okresie suszy.

Na koniec trzeba wspomnieć kilak innych, lubianych drzewek owocowych. Należą do nich:

  • Wiśnie – w szczególności odmiany takie jak „Sabina”, „Łutówka”, „Mazowia”,
  • Czereśnie –chętnie uprawiane są odmiany „Kordia” „Burlat”, „Bűttnera Czerwona”,
  • Śliwy węgierki – popularna odmiana „Zwykła” oraz „Dąbrowicka” i „Wczesna”,
  • Śliwy mirabelki – często uprawiane odmiany to „Flotowa” i mirabelka z Nancy.

W tym artykule nie wyczerpaliśmy listy drzew owocowych. Więcej interesujących gatunków i ich wymagania uprawowe opisujemy na naszej stronie.