Drzewa ozdobne - gatunki, sadzenie, pielęgnacja, porady praktyczne

Jakie skojarzenia przywołuje hasło „rośliny ogrodowe”? Najczęściej przed oczami stają piękne, kolorowe kwiaty. Wiele osób pomyśli o krzewach na żywopłot. Rzadziej przywoływane są drzewa ozdobne i trzeba zmienić tę tendencje. Dlatego, że te rośliny mają wiele do zaoferowania. Warto, więc dowiedzieć się, jakie gatunki cieszą się powodzeniem i jaka jest ich cena. Jak wygląda ich sadzenie i pielęgnacja? Na te i inne pytania odpowiadamy na naszej stronie.

Drzewka dekorujące ogród

Drzewa ozdobne to bardzo duża i interesująca grupa roślin. Zaliczają się do niej gatunki liściaste i iglaste z prawie każdej części świata. Drzewa wykazują różne wymagania uprawowe i pielęgnacyjne. Zróżnicowana jest ich wysokość i długość życia. Jednakże mają pewną cechę wspólną. Każda z rośli tego typu odznacza się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Ma urzekający pokrój, liście o nietypowym kolorze lub kształcie czy kolorowe pędy. Wiele okazów to drzewa kwitnące wykształcające atrakcyjne kwiaty. Wymienione zalety sprawiają, że gatunki ozdobne są chętnie sadzone w ogrodach. Rozwijają się w parkach, na skwerach itp.

Na początek nieco rozwiniemy temat iglastych drzew dekoracyjnych. Ogromną popularnością cieszą się tuje zwane żywotnikami. Część z nich to krzewy, ale do tej grupy należą także nieduże drzewa. Najczęściej wybiera się je do stworzenia żywopłotu. Jednakże sprawdzają się też, jako solitery. Chodzi tu przede wszystkim o tuje „Barbant” oraz „Szmaragd”. Pierwsza dorasta do 4 metrów wysokości a druga do 2,5. Te żywotniki lubią stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione. Uprawa najlepiej udaje się na ziemiach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Tuje nie mają wysokich wymagań pielęgnacyjnych.

Inne interesujące ozdobne drzewka iglaste to:

  • Świerk srebrny – w ogrodzie dorasta do 15-20 metrów wysokości. Ma piękne, srebrzyste igły,
  • Jodła kalifornijska – osiąga 6 metrów wysokości. Ma stożkowaty pokrój i ciemnozielone igły,
  • Cyprysik Lawsona – dorasta do 25 metrów. Ma stożkowaty pokrój, dobrze znosi przycinanie,
  • Jałowiec chiński – w zależności od odmiany dorasta do 2,5-5 metrów wysokości,
  • Sosna czarna – to drzewo bardzo odporne na mrozy, silne wiatry i zanieczyszczone powietrze.

Pełną listę ozdobnych iglaków, informacje na ich temat i ceny można znaleźć na naszej stronie.

Liściaste drzewa ozdobne

Po iglakach czas na liściaste gatunki drzew ozdobnych. W naszym kraju z powodzeniem mogą rozwijać się magnolie. Ich naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji Wschodniej. W ogrodach to rośliny kwitnące przeważnie dorastające do około 5 metrów. Ich maksymalna wysokości w dużej mierze zależy od odmiany. Każda magnolia wykształca efektowne, eleganckie kwiaty. By do tego doszło trzeba zapewnić jej dobre stanowisko. Nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Najlepsza gleba dla tego drzewka jest żyzna i przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie.

Niezrównane walory dekoracyjne oferuje klon palmowy. Jego liście, w zależności od odmiany, mają kolor czerwony, żółty lub pomarańczowy. Opisywane drzewo nie jest wysokie, dorasta do 3-8 metrów. Poza liśćmi odznacza się atrakcyjnym, parasolowym pokrojem. Sadzenie klonu palmowego należy przeprowadzić na lekko zacienionym stanowisku. Najlepsze rezultaty daje uprawa na ziemiach lekkich i wilgotnych o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Choć ten klon pochodzi z Dalekiego Wschodu, jego pielęgnacja w naszym klimacie nie jest skomplikowana. Poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik.

Inne piękne liściaste drzewa ozdobne do ogrodu to między innymi:

  • Tulipanowiec amerykański – wykształca prześliczne kwiaty przypominające tulipany,
  • Judaszowiec kanadyjski – dorasta do 5-6 metrów wysokości, ma drobne, różowe kwiaty,
  • Jarząb pospolity – osiąga 12 metrów wysokości, w okresie kwitnienia wykształca białe kwiaty,
  • Wierzba Iwa – osiąga 10-15 metrów wysokości. Ma rozłożystą koronę i krótki pień.

Więcej przykładów drzew ozdobny można znaleźć na naszej stronie. Zamieszczamy informacje opisujące sadzenie, pielęgnację, przycinanie. Podajemy także, jaka jest cena drzewek.