Drzwi harmonijkowe drewniane

Drzwi składane - budowa

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drzwi harmonijkowe kojarzone były z niezbyt estetycznym rozwiązaniem, które stosowano w ciasnych mieszkaniach. Najczęściej wykonane były z cienkiej sklejki lub konstrukcji papierowo-drewnianej. Obite materiałem skóropodobnym, stały się ikoną lat 80-tych i 90-tych.

Na szczęście obecne drzwi harmonijkowe drewniane, znacznie różnią się od swoich poprzedników. Dzięki temu są one często specjalnie montowane jako oryginalny element wystroju nowoczesnego mieszkania.

Drzwi składane, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, cechują się bardzo podobną budową. Ich konstrukcja składa się z tzw. lameli, które za pośrednictwem zawieszek lub wózków, poruszają się po prowadnicach. Każda z lameli tworzących drzwi składane, musi być połączona z sąsiednimi lamelami, przy pomocy specjalnych taśm lub kawałków tkanin. Decydując się na drzwi mocowane przy dolnej i górnej prowadnicy, znacznie zwiększamy izolację akustyczną. Jeśli interesują cię także drzwi wewnętrzne innego rodzaju, inspiracje znajdziesz tutaj.

Montaż drzwi harmonijkowych w futrynie

Montaż drzwi harmonijkowych w futrynie wymaga posiadania odpowiedniego zestawu montażowego. Oprócz samych drzwi należy zatroszczyć się również o wyposażenie we wkrętarkę, wkrętak krzyżowy, piłkę ręczną oraz wkręty.

Pierwszym krokiem jest montaż prowadnic, których długość powinna być dopasowana do wielkości wnęki. W przypadku zbyt długich prowadnic, możemy je skrócić, piłując do odpowiednich rozmiarów. Następnie przypiłowany koniec wygładzamy papierem ściernym i zabezpieczamy lakierem bezbarwnym.

Po przykręceniu prowadnic górnej i dolnej wprowadzamy listwę z rolkami, pamiętając o wcześniejszym nasmarowaniu szyny. W tym celu stosuje się dedykowany preparat poślizgowy. Kolejnym krokiem będzie montaż prowadnicy końcowej oraz początkowej. Najpierw należy skupić się na przymocowaniu prowadnicy końcowej do klipsów. Klipsy wymagają przywiercenia do ościeżnicy. Koniecznie muszą być one ułożone w pozycji pionowej. Prowadnica początkowa musi zostać zamontowana w analogiczny sposób.

Jeżeli uznamy, że drzwi harmonijkowe są za szerokie, nie ma żadnego problemu z odpięciem ostatniej lameli. Rozszerzenie drzwi odbywa poprzez dodanie jeszcze jednej lameli. W ten sposób drzwi harmonijkowe drewniane mogą być dowolnie modyfikowane, według naszego uznania. Sprawdź także standardowe wymiary drzwi wewnętrznych w tym artykule.

Drzwi harmonijkowe - rodzaje

Główny podział, który klasyfikuje drzwi składane czy też harmonijkowe drzwi dotyczy materiału, z którego zostały wykonane. W tym przypadku omawiane są drzwi harmonijkowe drewniane. Należy jednak mieć na uwadze, że oprócz nich występują także drzwi składane wykonane z tworzywa sztucznego. Wtedy najczęściej mamy do czynienia z PCV lub polistyrenem. Ze względu na szeroki wachlarz kolorów i wzorów, wśród nich występować mogą drzwi harmonijkowe imitujące swoim wyglądem drzwi wyprodukowane z drewna. Wśród drzwi harmonijkowych wykonanych z różnych materiałów, wyróżnimy także drzwi drewnopochodne. Jest to nic innego jak oklejona przy pomocy laminatu płyta wiórowa.

Drzwi harmonijkowe drewniane są wykonane z wysokiej klasy drewna, które musi być bardzo dobrze wysuszone, a także zaimpregnowane. Najczęściej drzwi składane produkuje się z drewna sosnowego. Jeżeli będzie nam zależeć na jeszcze lepszej jakości drzwi harmonijkowych, wtedy warto zdecydować się na drzwi dębowe lub wykonane z jesionu. Mogą one być pomalowane specjalnymi farbami do drewna bądź też pomalowane bezbarwnym lakierem. Przy tej drugiej opcji, drzwi zachowują naturalny wzór drewna. Jeśli interesuje cię także montaż drzwi, porady krok po kroku znajdziesz tu.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi łamane możemy podzielić także ze względu na kierunek otwierania na:

  • Drzwi łamane od prawej strony
  • Drzwi łamane od lewej strony
Drzwi harmonijkowe drewniane można podzielić na kilka rodzajów. Ich niezwykłą zaletą jest to, że nie zajmują za wiele miejsca, jednak ceny mogą być wygórowane.
Drzwi harmonijkowe drewniane - rodzaje, ceny, standardowe wymiary

Kolejny podział drzwi harmonijkowych obejmuje drzwi pod względem stopnia przeszklenia na:

  • Drzwi wewnętrzne harmonijkowe bez przeszklenia - drzwi harmonijkowe tego typu nie posiadają przeszkleń. Mogą jednak być przyozdobione dekoracyjnymi kasetonami.
  • Drzwi wewnętrzne harmonijkowe z przeszkleniami - drzwi składane z przeszkleniami lub wypełnienia podobnymi do szkła, wstawiane są głównie w ciemnych pomieszczeniach, które tylko symbolicznie chcemy oddzielić od reszty mieszkania. Mogą to być przeszklenia o różnych walorach estetycznych - przezroczyste lub kolorowe.

Drzwi harmonijkowe drewniane - zalety i wady

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy drzwiami przesuwnymi a uchylnymi, warto zapoznać się z plusami i minusami pierwszego rozwiązania. Drzwi przesuwne harmonijkowe posiadają takie zalety jak:

  • Oszczędność miejsca - montaż drzwi harmonijkowych zaleca się do mieszkań lub do pokoju z ograniczonym metrażem. W odróżnieniu od tradycyjnych drzwi nie musimy troszczyć się o zorganizowanie miejsca na odchylenie skrzydła.
  • Łatwy i szybki montaż - w porównaniu do tradycyjnych drzwi, montaż drzwi harmonijkowych może przebiec samodzielnie. Ich przymocowanie do ościeżnicy jest zdecydowanie łatwiejsze i wymaga mniejszej ilości narzędzi.
  • Możliwość zmiany szerokości drzwi harmonijkowych - w każdej chwili możemy dostosować drzwi harmonijkowe na wymiar, który nas interesuje. W tym celu wystarczy jedynie usunąć lub dołożyć lamelę.
  • Szeroki wybór wzorów, kolorów oraz wypełnień - drzwi przesuwne harmonijkowe występują w bogatej kolorystyce. Ponadto istnieje możliwość zamówienia drzwi do pokoju lub kuchni, z różnymi przeszkleniami lub ozdobnymi kasetonami.
  • Niski koszt zakupu - drzwi wewnętrzne harmonijkowe są znacznie tańsze od drzwi otwieranych tradycyjnie. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących ekonomicznych elementów wyposażenia dla swojego mieszkania. Sprawdź także w tym miejscu, co warto wiedzieć na temat montażu drzwi.

Słabsze strony drzwi harmonijkowych, to m.in.:

  • Niska izolacja akustyczna - w wyniku specyficznego montażu, drzwi harmonijkowe wyróżniają się niską ochroną przed hałasem. Można nieco poprawić te parametry, montując drzwi na górnej i dolnej prowadnicy. Jednak zaleca się stosowanie tych drzwi w przypadku pomieszczeń, w których hałas nie będzie stanowić żadnej przeszkody.
  • Niższa izolacja termiczna - tak jak w przypadku izolacji akustycznej, drzwi harmonijkowe posiadają obniżone parametry izolacji termicznej.

Drzwi przesuwne harmonijkowe - typowe rozmiary

Drzwi harmonijkowe występują w typowych rozmiarach, które wynoszą najczęściej 80x203 cm. Jednak jak już wcześniej wspomniano, nie ma większego problemu, by dopasować ostateczną szerokość do własnych potrzeb. Samodzielne dokładane lub odejmowanie lamel spowoduje, że zwiększymy lub zmniejszymy szerokość drzwi, dopasowując je do rozmiarów wnęki.

Istnieje możliwość zamówienia drzwi na wymiar. Najczęściej jednak taka usługa dotyczy drzwi łamanych, czyli składających się jakby z dwóch skrzydeł nachodzących na siebie, podczas otwierania. Należy pamiętać, że zamawiane drzwi na wymiar, zwykle dostępne są po kilkutygodniowym okresie oczekiwania.

Drzwi harmonijkowe ceny i podsumowanie

Drzwi harmonijkowe - ceny

Przykładowe ceny drzwi harmonijkowych wykonanych z różnych tworzyw:

  • Drzwi harmonijkowe Natura, tworzywo sztuczne, kolor - biały dąb - 118 zł
  • Drzwi harmonijkowe Natura z szybkami, z zamkiem, PCV - 168 zł
  • Drzwi harmonijkowe PCV, z zamkiem, Olcha - 118 zł

Przykładowe ceny drzwi harmonijkowych wykonanych z litego drewna:

  • Drzwi lakierowane z potrójnymi szybkami - 413 zł
  • Drzwi drewniane sosnowe - szerokość 60 cm - 369 zł
  • Drzwi sosnowe harmonijkowe z przeszkleniami, szerokość 80 cm - 375 zł

Drzwi składane - podsumowanie

Drzwi harmonijkowe będą rewelacyjnym rozwiązaniem do każdego mieszkania, w którym zależy nam na oszczędnym wykorzystaniu wolnej przestrzeni. Dodatkową zaletą jest to, że ich zakup w porównaniu do tradycyjnych drzwi, wygeneruje zdecydowanie niższy koszt.

Ostatecznie drzwi harmonijkowe, nie muszą być drzwiami zastępczymi. Szczególnie jeżeli zdecydujemy się na drzwi drewniane, które są znacznie solidniejsze od drzwi wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Ponadto wyróżniają się one zdecydowanie lepszą estetyką niż modele proponowane jeszcze kilkanaście lat temu.

ikona podziel się Przekaż dalej