Ile kosztuje pełna stolarka do domu jednorodzinnego – drzwi zewnętrzne, wewnętrzne, okna i brama garażowa?

Jedną z najistotniejszych decyzji przy wykańczaniu domu jednorodzinnego jest wybór stolarki okiennej i drzwiowej. Przy wyborze odpowiedniej produktów należy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Poszczególne okna, drzwi, bramy garażowe różnią się nie tylko ceną, ale również ważnymi parametrami, od których ta cena zależy.

Drzwi zewnętrzne – rodzaje i ceny

Drzwi zewnętrzne drewniane – charakterystyka i ceny

Najpopularniejsze wśród drzwi wejściowych są te wykonane z drewna. Najistotniejszą kwestią jest tutaj duża izolacja termiczna w porównaniu do innych materiałów. Drzwi drewniane cechuje także duża  wytrzymałość.

Do produkcji drzwi wejściowych używa się najczęściej takich gatunków drzew jak:

 • dąb
 • mahoń
 • sosna
 • świerk.

Koszty drzwi zewnętrznych drewnianych zależą od materiału z jakiego zostały wykonane. Najdroższe są drzwi dębowe, znacznie tańsze sosnowe. Koszty drzwi wejściowych sosnowych kształtują się w przedziale 1 500 – 10 000 zł, natomiast dębowych 2 500 – 12 000 zł.

Drzwi zewnętrzne z PCV – charakterystyka i ceny

Drzwi z PCV posiadają zazwyczaj ościeżnicę z tworzywa sztucznego  wzmocnioną aluminiowymi wkładkami. Skrzydło takich drzwi wykonane jest z tłoczonej płyty wzmocnionej panelami bocznymi.

Drzwi wejściowe z PCV uszczelnia się pianką poliuretanową. Posiadają także elementy ze stali ocynkowanej lub aluminium w celu ich wzmocnienia.

Ceny tego typu drzwi wahają się w granicach 700 – 3 000 zł.

Drzwi zewnętrzne aluminiowe – charakterystyka i ceny

Aluminiowe drzwi zewnętrzne mają ościeżnicę o profilu aluminiowym. Skrzydło takich drzwi wykonane jest z profili z wkładką termowizyjną.

Drzwi z aluminium są odporne na czynniki mechaniczne, sprawdzają się jako antywłamaniowe. Cechują się natomiast mniejszą izolacyjnością cieplną i akustyczną niż drzwi drewniane.

Koszty zewnętrznych drzwi aluminiowych to wydatek rzędu 1 500 – 5 000 zł.

Drzwi zewnętrzne stalowe – co warto wiedzieć?

Drzwi wejściowe wykonane ze stali cechują się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. Dużą ich zaletą są funkcje antywłamaniowe.

Podobnie jak drzwi z aluminium mają mniejszą izolację cieplną i akustyczną od drzwi drewnianych. Ich koszty zależą od wykończenia. Mogą mieć powłokę imitującą drewno.

Ceny wejściowych drzwi stalowych wynoszą 350 – 4000 zł.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje i ceny

Drzwi wewnętrzne drewniane

Drzwi wewnętrzne rozwierane mogą być jednoskrzydłowe lewe albo prawe oraz dwuskrzydłowe. Produkowane są z drewna litego lub klejonego warstwowo.

Drewno klejone jest tańsze, ma lepsze parametry techniczne, mniej się paczy. Drzwi wewnętrzne produkowane są przeważnie z takich gatunków drzewa jak:

 • sosna
 • dąb
 • buk
 • mahoń.

Koszty wewnętrznych drzwi drewnianych wahają się w granicach 250 – 2500 zł.

Drzwi wewnętrzne z płyt drewnopodobnych – charakterystyka i ceny

Drzwi wewnętrzne mogą być też wykonane z płyt drewnopochodnych. Płyty te mogą być gładkie lub tłoczone, wiórowe albo pilśniowe.

Najczęściej stosowane są twarde płyty MDF oraz bardzo twarde HDF. Płyty te są bardziej odporne  na pękanie niż lite drewno.

Tego typu drzwi dostępne są od ok. 130 zł.

Drzwi wewnętrzne nietypowe – charakterystyka i ceny

Spotyka się również drzwi wewnętrzne przesuwne, gdzie jedno lub dwa skrzydła prowadzone są na szynie. Ceny takich drzwi wynoszą 250 – 2500 zł.

Kolejnym typem drzwi wewnętrznych są składane, nazywane również łamanymi. Dostępne są one od ok. 300 zł. Drzwi wewnętrzne harmonijkowe można nabyć w cenie ok. 50 zł.

Można również spotkać na rynku drzwi wewnętrzne wahadłowe, gdzie skrzydło otwiera się na obie strony. Wahadłowe drzwi szklane to cena ok. 1200 zł.

Stolarka okienna – rodzaje i ceny

Stolarka okienna – najważniejsze informacje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien o różnych właściwościach i parametrach. Najpopularniejsze są okna drewniane i okna PCV.

Ceny okien zależą w dużym od ich kształtu, wymiarów i materiału, z jakiego są wykonane. Standardowych wymiarów okien jest około 40.

Oprócz tego producenci wykonują okna na wymiar, o nietypowych formach. Przedstawione poniżej ceny dotyczą najczęściej spotykanych profili. 

Okna drewniane – charakterystyka i ceny

Okna drewniane zarówno ramę, jak i skrzydła, wykonane mają z drewna. Najczęściej spotykane gatunki to:

 • sosna
 • dąb
 • mahoń.

Najtańszym materiałem jest sosna, droższe są okna dębowe. Z najwyższymi kosztami musimy się liczyć, gdy zdecydujemy się na okna z mahoniu.

Okna drewniane o wymiarach 600 × 600 mm to koszty w granicach 420 – 650 zł. Okna drewniane mające 600 × 900 mm będą kosztować ok. 520 – 740 zł. Wymiary 900 × 1200 mm to cena 760 – 850 zł. Jeśli okna mają wymiary 1200 × 1200 mm to wówczas musimy liczyć się z wydatkiem ok. 950 – 1 100 zł. Okna drewniane wielkości 1200 × 1500 mm to koszty w przedziale 1 150 – 1 250 zł. 

Okna PCV – charakterystyka i ceny

W oknach PCV ich rama oraz skrzydła wykonane są z tego materiału.

Ceny takich okien zależą od wymiarów oraz rodzaju.

Okna PCV o wymiarach 600 × 600 mm kosztują ok. 250 – 320 zł. Okna PCV wielkości 600 × 900 mm to cena w przedziale 300 – 350 zł. Wymiary 900 × 1200 mm to ok. 420 – 500 zł. Okna o wymiarach 1200 × 1200 mm to koszty w granicach 750 – 880 zł. Jeśli okna PCV mają wielkość 1200 × 1500 mm to wydatek będzie wynosił ok.  900 – 1 050 zł.

Drzwi i okna balkonowe – charakterystyka i ceny

Ważnym elementem stolarki okiennej są drzwi i okna balkonowe. Podobnie jak w przypadku pozostałych okien mogą być wykonane z drewna lub PCV.

 • Drzwi balkonowe wykonane z PCV to koszt ok. 600 – 1 500 zł.
 • Drewniane drzwi balkonowe wiążą się z wydatkiem w granicach 1 000 – 2 000 zł.

Bramy garażowe – rodzaje i ceny

 • Bramy garażowe segmentowe zbudowane są z paneli połączonych zawiasami. Koszty takich bram to wydatek od 2 000 zł.
 • Bramy garażowe rozwierane, inaczej skrzydłowe, wytwarzane są z drewna, najczęściej dębowego, sosnowego lub świerkowego lub z blachy trapezowatej. Ich cena waha się w granicach 600 – 1 000 zł.
 • Bramy garażowe uchylne to takie bramy, które otwierają się do góry. Mogą być wykończone tworzywem sztucznym lub drewnem. Koszty takich bram to ok. 800 – 1 500 zł.
 • Bramy garażowe rolowane, nazywane roletowymi  to rodzaj bram, które działaniem przypominają rolety okienne. Koszty tego typu bram wynoszą od 2 500 zł.

Na rynku istnieje duży wybór okien, drzwi i bram garażowych. Ich ceny zależą od materiału, z jakiego są wykonane, parametrów, właściwości i technologii, jak np. w bramach garażowych. Każdy znajdzie optymalne rozwiązania dla siebie w zakresie potrzeb i budżetu.