Drzwi łazienkowe

Drzwi wewnętrzne do łazienki

Dlaczego do łazienki nie można zastosować pierwszych lepszych drzwi? Powodem jest wysoka wilgoć zbierająca się w tym pomieszczeniu, która musi być odpowiednio odprowadzana. Dlatego pełne drzwi wewnętrzne nie zdadzą egzaminu.

Brak odpowiedniej wentylacji może przyczynić się do zwiększonej wilgoci, a w konsekwencji do rozwoju pleśni i grzybów. Takie skutki nie tylko wpływają na estetykę łazienki, ale również mogą być groźne dla naszego zdrowia. Dlatego wybierając odpowiednie drzwi wewnętrzne łazienkowe, powinniśmy skupić się na prawidłowej wentylacji powietrza, pomiędzy łazienką a pozostałą częścią mieszkania. Jeśli interesują cię także drzwi wewnętrzne innego rodzaju, inspiracje znajdziesz tutaj.

Drzwi łazienkowe - rodzaje

Drzwi łazienkowe możemy podzielić według kilku klasyfikacji. Pierwsza z nich obejmuje rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. W związku z tym wymieniamy:

 • Drewniane drzwi łazienkowe - najsolidniejsze oraz najtrwalsze. Wykonane z drewna litego bądź drewna warstwowo klejonego, zachowują naturalny rys słojów. Oczywiście wymagają specjalnej impregnacji, czyli ochrony przed wilgocią. Najczęściej producenci oferują drzwi sosnowe lub wykonane z drewna bukowego albo dębowego.
 • Drzwi wewnętrzne drewnopochodne - składają się z płyty drewnopochodnej, najczęściej płyty MDF. Jeżeli będzie nam zależeć na większej twardości płyty, wtedy warto zdecydować się na płytę HDF. Tego typu drzwi wykańczane są okleiną w różnych kolorach, często przypominając swoim wzorem imitację drewna.
 • Szklane drzwi łazienkowe - szklane drzwi łazienkowe nie bez powodu kojarzone są z luksusem. Nie tylko wyglądają wyjątkowo elegancko, ale również są bardzo drogie. Substytutem okazują się być drzwi łazienkowe z przeszkleniami. Drewniane lub aluminiowe ramy wypełnione mleczną szybą, są równie eleganckie jak szklane drzwi łazienkowe.
 • Drzwi łazienkowe wykonane z tworzywa sztucznego - spotykane najrzadziej, mogą być wyprodukowane z PCV. Raczej wykazują się mniejszą trwałością. Sprawdź także standardowe wymiary drzwi wewnętrznych w tym artykule.

Kolejny podział dotyczy sposobu otwierania. W ten sposób dzielimy drzwi na:

 • Drzwi rozwierne - są to tradycyjne drzwi z ościeżnicą, składające się z pojedynczego skrzydła. Potrzebują sporo miejsca, by móc je swobodnie otwierać. Zawsze muszą być montowane w taki sposób, by otwierały się na zewnątrz.
 • Drzwi przesuwne - skrzydło drzwiowe mocowane jest na jednej lub dwóch szynach (górnej i dolnej), dzięki czemu możemy je przesuwać w dowolną stronę. Jest to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w niewielkich przestrzeniach. Czyli w mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na swobodne odchylanie skrzydła.
 • Drzwi harmonijkowe - drzwi harmonijkowe, podobnie jak drzwi przesuwne montowane są nie tylko do ościeżnicy, ale również na szynach górnych i dolnych. Ze względu na swoją specyficzną budowę zawierającą liczne lamele, skrzydło składa się lub rozkłada analogicznie, jak harmonijka.
 • Drzwi składane - skrzydło drzwiowe składa się z dwóch części, które przy otwieraniu wzajemnie na siebie nachodzą, ustawiając się równolegle do ościeżnicy. Tak jak w przypadku drzwi przesuwnych lub harmonijkowych, drzwi składane świetnie sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach.

Oczywiście dodatkowo możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej oraz bogatego wzornictwa. Jednak w ostatnim czasie, największą popularnością cieszą się drzwi białe do łazienki, idealnie dopasowane do stylu skandynawskiego.

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Wymiary drzwi łazienkowych

Chociaż istnieje możliwość zamówienia drzwi łazienkowych pod wymiar, to jednak nie należy zapomnieć o zachowaniu minimalnych rozmiarów. Minimalne wymiary drzwi łazienkowych powinny wynosić 80 cm szerokości oraz przynajmniej 2 metry wysokości w świetle. Dla naszego komfortu i bezpieczeństwa możemy zdecydować się na takie lub tylko większe wymiary drzwi łazienkowych.

Drzwi do łazienki powinny być nieco inne niż do innych pomieszczeń. Muszą być bardziej odprone na wilgoć i ciepło, dlatego czasami są nieco droższe.
Drzwi łazienkowe - ceny, rodzaje, producenci, ciekawostki

Jeżeli zdecydujemy się na drzwi wewnętrzne rozwierne, jednocześnie należy pamiętać o prawidłowym montażu skrzydła. Drzwi łazienkowe nie mogą otwierać się do wewnątrz. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zachowanie większej ilości miejsca w łazience, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Jeśli interesuje cię także montaż drzwi, porady krok po kroku znajdziesz tu.

Drzwi wewnętrzne łazienkowe a wentylacja

Drzwi wewnętrzne do łazienki w odróżnieniu od drzwi do pozostałych pomieszczeń, muszą zagwarantować prawidłową wentylację. Istnieje kilka rozwiązań w celu zachowania odpowiedniej wymiany powietrza.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są kratki wentylacyjne do drzwi łazienkowych. Średnie wymiary kratki wynoszą 12x44 cm. Należy pamiętać o tym, że minimalna powierzchnia powinna wynosić 0,022 m2. Możemy wybierać ten element w kolorystyce dopasowanej do drzwi. Kratki wentylacyjne do drzwi łazienkowych produkowane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Ostatni typ kratek wykazuje się obecnie największą trwałością.

Innym sposobem na utrzymanie prawidłowej wentylacji, są tuleje wentylacyjne. Jest to element, który również znajduje się w konstrukcji drzwi łazienkowych. Świetnie pasują szczególnie do nowoczesnego wystroju wnętrz. Jedynym mankamentem jest to, że tuleje wentylacyjne nie spełniają wymogów dotyczących minimalnej powierzchni przestrzeni przepuszczającej świeże powietrze do łazienki. Mimo to są w tej chwili popularniejszym sposobem, by zachować optymalny przepływ powietrza. Sprawdź także w tym miejscu, co warto wiedzieć na temat montażu drzwi.

Drzwi wewnętrzne do łazienki - cennik

Drzwi łazienkowe - ceny w najpopularniejszych marketach budowlanych

Poniżej zostaną przedstawione ceny drzwi łazienkowych, które są oferowane przez popularne markety budowlane. Należy pamiętać, że mamy do czynienia tylko z szacowanymi kosztami zakupu, ostateczne ceny mogą ulec zmianie.

Przykładowe ceny drzwi łazienkowych:

 • Drzwi łazienkowe Radex Malaga 70 prawe, sosna surowa, Castorama - 428 zł
 • Drzwi łazienkowe Radex Malaga 60 lewe, sosna surowa, Castorama - 428 zł
 • Skrzydło drzwiowe Lea 90 prawe, Leroy Merlin - 108 zł
 • Drzwi białe do łazienki Morano, 90 lewe, Leroy Merlin - 370 zł
 • Drzwi białe do łazienki Ankara, 70 prawe, Obi - 299 zł
 • Drzwi łazienkowe Timo 20, orzech lack, 80 prawe, Obi - 169 zł
 • Drzwi łazienkowe z ościeżnicą - ok 400 zł
 • Drzwi Pora Inspire, dąb szkarłatny - 658 zł
 • Drzwi Porta Styl 3, Biały - 464 zł

Drzwi wewnętrzne łazienkowe - podsumowanie

Wybierając drzwi do łazienki, należy zwrócić uwagę na ich jak najwyższą jakość. Pamiętajmy, że będą one nastawione na działanie wilgoci, dlatego powinny być odpowiednio zabezpieczone przed tym czynnikiem. Szczególnie jeżeli mówimy o drzwiach drewnianych lub wykonanych z materiałów drewnopochodnych.

Drzwi z powodzeniem możemy dopasować kolorystycznie do planowanego wystroju łazienki. Jak już wcześniej wspomniano, największą popularnością cieszą się obecnie drzwi w kolorze białym. Producenci zapewniają szeroki wybór wzornictwa, a także doboru efektownego przeszklenia. Takie modele sprawdzają się szczególnie w łazienkach z małą ilością słonecznego światła.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny