Drzwi przesuwne eurocolor

Drzwi przesuwne – jak to działa?

Tradycyjne drzwi z rozwieranym skrzydłem, które najczęściej stosowane są we wnętrzach, można z powodzeniem zastąpić drzwiami przesuwnymi. Jak sama nazwa wskazuje, takie modele przesuwają się, a dokładniej – poruszają się w linii prostej wzdłuż płaszczyzny ściany, w którą zostały wmontowane. Jest to możliwe dzięki niezbędnym przy tego typu rozwiązaniach specjalnym prowadnicom lub kasetom przeznaczonym do osadzania konstrukcji. Nowoczesne mechanizmy stosowane w drzwiach przesuwanych powodują, że nawet te najbardziej masywne są proste w obsłudze, a ich ciężar jest dla użytkownika niewyczuwalny.

W przypadku drzwi wewnętrznych do wyboru są systemy montowane w ścianie, a także systemy naścienne. Najczęściej są to produkty jednoskrzydłowe, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by większe pomieszczenia odgrodzić modelem dwuskrzydłowym. Wykonuje się je m.in. z drewna, materiałów drewnopodobnych lub szkła. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń i trudność w funkcjonalnym urządzeniu pomieszczeń.

Drzwi przesuwne balkonowe – zalety

Osobną kategorię wśród omawianych produktów stanowią drzwi przesuwne balkonowe lub tarasowe. Takie konstrukcje obejmują zwykle część stałą i ruchomą, przy czym każda z nich wypełniona jest pakietami szybowymi. Oznacza to, że tego typu drzwi spełniają jednocześnie funkcję okien. Dobry producent drzwi (np. Eurocolor) przesuwnych oferuje także do wyboru różne mechanizmy i systemy otwierania, o czym więcej piszemy w dalszej części artykułu.

W zależności od zastosowanego systemu rozsuwane drzwi balkonowe przyjmują różne rozmiary i mogą rozciągać się nawet wzdłuż całej ściany. Co więcej, ich skrzydła mogą być znacznie szersze niż w przypadku standardowych drzwi uchylno-rozwieralnych, których standardowa szerokość wynosi najczęściej 90 cm. Duża powierzchnia przeszkleń, jakie oferuje producent drzwi balkonowych tego typu, powoduje, że wnętrza są doskonale doświetlone naturalnym światłem. Wpadające do nich promienie słoneczne pozwalają także ograniczyć ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. Kolejną zaletą jest doskonały widok na taras, ogród czy patio oraz możliwość łatwego połączenia salonu ze strefą wypoczynkową na świeżym powietrzu.

Rodzaje przesuwanych drzwi balkonowych

Wybierając drzwi przesuwne zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. Szczególnie godne polecenia są drzwi wykonane z aluminium (zobacz na eurocolor.com.pl) oraz drzwi z PCV. Pierwsze z nich stanowią najbardziej zaawansowane i najtrwalsze rozwiązanie, co wynika z mocnej i długotrwałej konstrukcji, cechującej się dodatkowo doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. To właśnie z tego materiału powstają najbardziej rozbudowane drzwi przesuwne, które – mimo dużych rozmiarów – cechują się lekkością i pełną wygodą użytkowania.

Czym produkty oferowane przez producenta drzwi przesuwnych z PCV różnią się od aluminiowych? Drzwi plastikowe nie dają tak spektakularnych możliwości, jeśli chodzi o gabaryty konstrukcji, ale również powstają z wielokomorowych profili i stanowią dobrą barierę izolacyjną. Są przy tym cięższe, a także bardzo proste w czyszczeniu, co wynika z właściwości tworzywa zastosowanego do ich produkcji. Tak jak drzwi aluminiowe mają wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych i mogą zostać wykończone w różny sposób. Różnicę dostrzeżemy również w cenie – drzwi z PCV należą do tańszych.

Drzwi przesuwne eurocolor

Jaki system drzwi przesuwnych wybrać?

W przypadku zewnętrznych drzwi przesuwnych do wyboru mamy kilka różnych mechanizmów. Oto czym charakteryzują się poszczególne z nich:

- typ S – to najprostszy system, który w naszym kraju raczej nie jest stosowany, co wynika z jego słabej szczelności. Częściej spotykany jest w cieplejszych regionach Europy;

- typ HS/HST – system podnośno-przesuwny. Zastosowanie tego typu okuć sprawia, że przy otwieraniu drzwi balkonowych skrzydło najpierw nieco się unosi, a dopiero potem można je przesunąć. Obsługa drzwi jest powiązana z ruchem klamki, którą należy przekręcić, i nie wymaga użycia siły. Gdy znajdzie się ona w pozycji zamkniętej, drzwi z powrotem opadają, tworząc szczelne połączenie;

- typ PSK – system uchylno-przesuwny, jaki oferuje tylko dobry producent drzwi przesuwnych. W tym przypadku skrzydło w pierwszej kolejności zostaje uchylone, a następnie przesunięte. W razie potrzeby można je także pozostawić w pozycji uchylnej. Zaletą drzwi typu PSK zobacz na (eurocolor.com.pl) jest fakt, że gdy są zamknięte, część ruchoma i część stała położone są w jednej linii (inaczej niż w drzwiach HS), co wpływa na estetykę konstrukcji.

Kiedy wybrać drzwi przesuwne?

Wybór jednego z popularnych systemów drzwi przesuwnych to inwestycja w codzienny komfort i wygodę. Doskonałe właściwości użytkowe, możliwość tworzenia konstrukcji narożnych o niestandardowych wymiarach i zastosowania mechanizmów wspomagających otwieranie (w tym także napędu automatycznego) sprawiają, że takie rozwiązanie spełnia potrzeby najbardziej wymagających klientów. Jeśli do zalet dodamy dużą szerokość przejścia, jakie zapewniają drzwi przesuwane, a także możliwość zastosowania niskiego progu lub progu wmontowanego w posadzkę, okaże się, że trudno znaleźć inny, bardziej funkcjonalny produkt.

Wybór drzwi przesuwnych jest także świetnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni lub pełnej swobodzie w aranżacji pomieszczenia. Nie ma wtedy problemu z rozstawieniem elementów wyposażenia, ponieważ skrzydło drzwiowe po otworzeniu nie zabiera wolnej przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych. Drzwi przesuwne spełniają więc wszystkie wymogi, jakie stawia się tego typu produktom, a w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie stają się wręcz niezbędne.

Drzwi przesywne eurocolor

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny